نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483203
تقوی نژاد اعلام کرد؛ جزئیات مالیات ساخت و ساز مسکن/مالیات ۱۵درصدی برای سود ۵۰ میلیونی
بخش اقتصادی الف، 25 خرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات مسکن گفت: برای اشخاص حقیقی جدولی وجود دارد که تا ۵۰ میلیون تومان سود، ۱۵ درصد آن مشمول مالیات شده و این رقم برای سود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیونی، ۲۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سیدکامل تقوی نژاد با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه آئین نامه اجرایی ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم در هفته گذشته در هیئت دولت به تصویب رسید، افزود : این قانون در سال ۱۳۹۴ به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی رسید و دولت مکلف بود یک سال پس از آن آئین نامه های مواد مربوط به این قانون را تنظیم کند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: در آئین نامه اجرایی ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم، تکلیف نحوه پرداخت مالیات مربوط به ساخت و ساز مسکن مطرح شده است. تقوی نژاد افزود: این ماده قانونی، قبلاً در قانون مالیات های مستقیم وجود داشت و بر اساس ماده ۷۷، مالیات مقطوع ۱۰ درصد از سازندگان واحدهای مسکونی که دو سال از زمان پایان کار آن ها گذشته بود، اخذ می شد.

وی اضافه کرد : تغییری که اکنون ایجاد شده، به نفع سازندگان و به نفع مردم است؛ زیرا از حالت مقطوع به متغیر تغییر کرده است .

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در صورت ساخت و ساز توسط شخص حقیقی؛ ۳ سال پس از از پایان کار است و در صورت ساخت و ساز توسط شخص حقوقی مشمول مرور زمان نمی شود؛ یعنی ۱۰ درصد در نخستین انتقال به عنوان مالیات مقطوع پرداخت می شود؛ سپس شخص پس از ارائه اظهارنامه و پایان سال مالی به امور مالیاتی مراجعه می کند و بر اساس رسیدگی هایی که انجام می شود مالیات از او دریافت می شود.

تقوی نژاد افزود: اگر فرد سود کرد، مالیات پرداخت می کند و اگر سود نکرد، مالیاتی را پرداخت نمی‌شود. وی گفت: برای اشخاص حقیقی جدولی وجود دارد که تا ۵۰ میلیون تومان سود ۱۵ درصد از سود مالیات اخذ می شود و اگر سودش بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون باشد، ۲۰ درصد و اگر سود بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان باشد مازاد بر ۱۰۰ میلیون به نرخ ۲۵ درصد محاسبه می شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: مالیات تنها در صورتی اخذ می شود که فرد سود کرده باشد امّا قبلاً در هر حالت چه سود کرده باشد و یا زیان ، مالیات را باید پرداخت می کرد. تقوی نژاد اضافه کرد: اشخاص حقوقی هم اظهار نامه ارائه می کنند و اگر سود کرده باشند، ۲۵ درصد از سودشان را باید مالیات بدهند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: طبق قانون جدید مالیاتی، شهرهای زیر صدهزار نفر جمعیت از پرداخت مالیات ساخت و ساز مسکن معاف هستند. تقوی نژاد افزود: کسانی مشمول آئین نامه اجرایی ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم هستند که پروانه ساخت و ساز مسکن آن ها از تاریخ یکم فروردین سال ۱۳۹۵ به بعد اخذ شده باشد.

وی اضافه کرد: معمولاً بیشتر قیمت تمام شده مسکن را قیمت زمین تشکیل می دهد و قیمت زمین به تاریخ روز محاسبه می شود بنابراین مالیات ها در مجموع افزایش نمی یابد بلکه حتی کاهش می یابد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: بر اساس آئین نامه، ماخذ محاسبه قیمت زمین، زمان فروش است و این به نفع فروشنده است.

تقوی نژاد افزود: پارسال از محل این مالیات ها، ۱۴ هزار میلیارد تومان به شهرداری ها بابت ساخت پُل ، پارک ، خیابان و مسائلی این چنین پول دادیم و ۴ هزار میلیارد تومان به شهرداری تهران پول پرداختیم.

وی اضافه کرد: ۱۰ درصد علی الحساب؛ مالیات را می گیریم و اگر زیان کرده باشد به او بر می گردانیم.

تقوی نژاد افزود: بر اساس بررسی های انجام شده، قانون جدید امور مالیاتی حداقل تا ۳ سال آینده تأثیری در افزایش رکود مسکن نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون، باید از خانه های خالی مالیات دریافت کنیم، گفت: در این زمینه تکلیفی متوجه وزارت مسکن و شهرسازی شده است که باید سامانه ملی زمین و مسکن تأسیس شود و در آن سامانه آمار و اطلاعات واحد های مسکونی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد.

تقوی نژاد افزود: در این زمینه جلسات مختلفی داشتیم و امیدواریم امسال نتیجه بگیریم.

وی با اشاره به اینکه پارسال از یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد صنفی حدود ۸۸۰ میلیارد تومان مالیات گرفتیم گفت: اطلاعات را در زمینه فرار مالیاتی تکمیل کردیم و از ۷۷ نفر که پرونده مالیاتی در سازمان امور مالیاتی نداشتند ۹۹۰ میلیارد تومان مالیات گرفتیم از جمله در بخش پتروشیمی شخصی فعالیت داشت که از این رقم ۲۰۰ میلیارد تومان مربوط به او بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: در زمینه مالیات خط قرمز نداریم و عدالت را برقرار می کنیم.تقوی نژاد افزود: پارسال با استفاده از سامانه های پولشویی و شناسایی افرادی را که تراکنش بانکی مشکوک داشتند به عنوان مبارزه با فرار مالیاتی، ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برگ تشخیص صادر کردیم و امیدواریم امسال آن را دریافت کنیم همچنین ۳۰۰ هزار مؤدی جدید را شناسایی کردیم یعنی پارسال ۵۰۰۰ میلیارد تومان از طریق مبارزه با فرار مالیاتی، مالیات دریافت کردیم
 
کلمات کلیدی : مسکن،مالیات
 
اخوان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۲:۱۹:۰۲
آقای تقوی نژاد دیشب چنان صحبت کردند که انگار همه مشکلات مسکن با همین آئین نامه حل شد در صورتیکه از حالا مشکلات تازه شروع میشده در خصوص بهای زمین آمده قیمت زمان خرید یاارزش معاملاتی زمان فروش ملاک است پس میبینیم قیمت روز فروش ملاک نیست (4427473) (alef-11)
 
بابا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۳:۴۰:۱۰
افرین (4427613) (alef-3)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۲:۵۱:۴۹
از پزشکان با دریافتی های دهها و حتی چند صد میلیونی در ماه هم جرات گرفتن مالیات به این شکل رو دارید. یک کلام بگید دیگه نیازی به ساخت و ساز نیست تا زلزله ای بیاید و همه جا را ویران کند. آون موقع بگین کی بود کی بود من نبودم (4427522) (alef-11)
 
عبدالله زاده
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۳:۲۴
ريیس سازمان مالیاتی :از یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد صنفی ۸۸۰ میلیارد تومان اخذ شده است. یعنی به طور متوسط از هر واحد صنفی ۵۰۰ هزار تومان در سال , خیلی دور از واقعیت به نظر می رسد.اقای دکتر توکلی این موضوع جای بررسی و شفاف سازی دارد. (4427624) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۴:۳۵:۰۱
این کار ساخت و ساز را کمتر و قیمت مسکن را بیشتر می کند. کجای این به نفع خانه دار شدن مردم است؟ (4427683) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۸:۴۶:۰۵
": اگر فرد سود کرد، مالیات پرداخت می کند و اگر سود نکرد، مالیاتی را پرداخت نمی‌شود. "!! انهم بر اساس اظهار نامه.....!!! اگر ضرر!! کرد چی؟؟ (4427989) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۸:۵۹:۰۲
قیمت ملک با این قانون سر به فلک می کشد. قانون بر خانه خالی معقول و برای کم شدن قیمت مسکن بود اما این مالیات فقط برای کسب درامد بیشتر دولت است. اگر این قانون واقعا خوب و عادلانه است چرا قبل از انتخابات اعلام نشد؟ جز این است که این قانون باعث کم شدن رای آقای روحانی و انتخاب نشدن ایشان بود؟ (4428003) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۹:۲۰:۴۶
با این کارها فقط قیمت مسکن میره بالاتر (4428038) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۹:۵۸:۰۸
یکی ازعوامل گرانی روز افزون مسکن در شرایط رکود فعلی افزایش مالیات بر ساخت مسکن می باشد. . این موضوع باعث شده به تبع این گرانی خانه های قدیمی ساخت نیز بی جهت افزایش پیدا کند. لطفا نمایش دهید (4428060) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۲۱:۱۴:۳۰
گرانی مسکن ناشی ازدریافتهای صمصام اور شهرداری ببهانه های مختلف (4428117) (alef-3)
 
علی
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۲۳:۰۳:۱۸
نترسید هیچ افزایشی در کار نیست ، بلکه با این روش کاهش پیدا میکنه .
یه مثال میزنم . من فروشنده یک کالا هستم که فروش خوبی ندارد
دولت مدت ۴ سال به من فرصت میدهد که با قیمت مناسب بفروشم و من نمیفروشم
حالا دولت میگه اگه بفروشی باید مالیات بدی
اگه اجاره بدی باید مالیات بدی
نگه دارم ضرره چون ارزش افزوده مناسبی نداره
پس میفروشمش زیر قیمت تا پول دستم بیاد (4428265) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.