نظر منتشر شده
۶۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449508
واکنش ها به اسکار دوم برای سینمای ایران؛
بمان و بساز؛ تقدیر از ایستادن در مقابل "ممنوعیت ورود مسلمانان" به آمریکا/ اصغر فرهادی غیبت من در این مراسم، به احترام مردم کشورم است
بخش فرهنگی الف، 9 اسفند 95
اصغری فرهادی توانست با فروشنده دومین اسکار را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد، او که به دلیل سیاست های نژاد پرستانه ترامپ، به مراسم اسکار نرفت، بیانه ای را فرستاد نا توسط نماینده وی قرائت شود، اما کسب اسکار دوم بازتاب هایی داشت...
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
به گزارش الف، فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ شناخته شد. فرهادی برای دومین بار سینمای ایران را صاحب جایزه اسکار کرد، او که پیش از این با فیلم «جدایی نادر از سیمین» توانسته بود، اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی را به دست بیاورد، در هشتاد و نهمین مراسم اسکار در سال 2017 توانست با فیلم «فروشنده» این جایزه را از آن خود و سینمای ایران کند.

پروفسور فیروز نادری و انوشه انصاری که از سوی اصغر فرهادی برای حضور در مراسم اسکار معرفی شدند، این جایزه را دریافت کردند. اولین اسکار سینمای ایران در سال 2012 برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» در دوران مدیریت جواد شمقدری برای سینمای ایران حاصل شد.

براساس این گزارش، کارگردانانی که دو اسکار در کارنامه خود دارند عبارتند از  استیون اسپیلبرگ، فرد زینه‌من، الخاندرو گونزالس ایناریتو، دیوید لین، کلینت ایستوود و اصغر فرهادی.
 
فرهادی: غیبت من برای احترام به مردم کشورم است
پیش از این اصغر فرهادی در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ از حضور در اسکار ۲۰۱۷ انصراف داده بود. فرهادی دو ایرانی سرشناس ساکن آمریکا (دکتر فیروز نادری و انوشه انصاری) را به نمایندگی خود روانه این مراسم کرده بود.

انوشه انصاری به هنگام دریافت جایزه به نقل از فرهادی فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را محکوم کرد و گفت: برای احترام به مردم کشورم در مراسم اسکار شرکت نکردم. متن بیانیه اصغر فرهادی که در غیاب او توسط انصاری در مراسم اسکار قرائت شد به شرح ذیل است:

افتخار بزرگی‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌-گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.

متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.

تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.

سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.
 
چرا فرهادی به مراسم اسکار نرفت؟
پس از این که فیلم فروشنده هفتمین ساخته اصغر فرهادی، نامزد سینمای ایران در اسکار ۲۰۱۷ و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان شد، فرهادی با انتشار بیانیه ای عنوان کرد:  با توجه به قانون ممنوعیت ورود مهاجران هفت کشور مسلمان به آمریکا، انوشه انصاری و پروفسور فیروز نادری را به نمایندگی از خود و فیلم «فروشنده» برای شرکت در هشتاد و نهمین مراسم اسکار معرفی کرده است.

این دو ایرانی موفق ساکن آمریکا، در شب مراسم هشتاد و نهمین اسکار به نمایندگی از اصغر فرهادی و فیلم «فروشنده» در مراسم حضور داشتند. انوشه انصاری، اولین زن ایرانی فضانوردی ا‌ست که به فضا رفته  و پروفسور فیروز نادری دیگر ایرانی صاحب نام در جهان، متولد ایران (شیراز) ۱۳۲۵ است. او  مدیرکل اکتشافات منظومه خورشیدی در ناسا و معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش‌رانش جت (Jet Propulsion Laboratory) در ناسا (NASA) است.
 
واکنش پرستویی به نامزد شدن «فروشنده» برای اسکار
پرویز پرستویی از جمله هنرمندانی بود که به «نامزدی» فروشنده واکنش نشان داد. پرویز پرستویی در آن زمان در صفحه اینستاگرامش نوشت: اصغر فرهادی عزیز، هنوز سانحه ساختمان پلاسکو همه پیکرهای آتش نشانان عاشق را پس نداده و همه خانواده های داغدار و ملت ایران چشم انتظار پیکر های پاکشان هستیم. اما امروز باخبر شدیم که فیلم شما کاندیدای اسکار دو هزارو هفده فیلم های خارجی زبان شده .

بدون شک اگر این سانحه دردناک اتفاق نمی افتاد ،شهدای آتش نشان هم از کاندیدا شدن شما خوشحال میشدن . من هم بعنوان یکی از اعضای خانواده سینما کاندیدا شدن شمارو تبریک میگویم و امیدوارم برای دومین بار اسکار را به خانه های ما بیاوری.
 
تبریک جهانگیری به فرهادی /تقدیر از عدم حضور در آمریکا بعد از فرمان ترامپ
معاون اول رییس جمهوری ضمن تبریک به اصغر فرهادی برای کسب جایزه اسکار، از حضور نیافتن او در آمریکا برای مراسم اسکار و دفاع از ملت ایران نیز قدردانی کرد.

اسحاق جهانگیری که در جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصاد خارجی سخن می‌گفت، عنوان کرد: به آقای فرهادی هنرمند خوب کشورمان و عوامل و دست اندرکاران فیلم فروشنده که دیشب موفق شدند در ایالات متحده آمریکا جایزه اسکار را برای دومین بار دریافت کند تبریک می گویم.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد:به دو جهت ،هم به کارهنری ارزشمندی که ارایه دادند وهم به جهت اقدام بسیار صحیح و ارزشمندی که انجام دادند و برای دفاع از ملت شان در مقابل یک حرکت ضد انسانی و غیراصولی در آمریکا حضور پیدا نکردند.
 
تبریک ظریف به عوامل فیلم «فروشنده»
ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیام توییتری به عوامل فیلم فروشنده برای دریافت اسکار تبریک گفت. محمدجواد ظریف در حساب توئیتری خود نوشت: به بازیگران و عوامل فیلم فروشنده برای دریافت "اسکار" و ایستادن در مقابل "ممنوعیت ورود مسلمانان" (به آمریکا) افتخار می کنیم. ایرانیان هزاران سال است که جلوگاه فرهنگ و تمدن اند.
 
واکنش ایوبی به موفقیت فرهادی در اسکار ۸۹
اما در پی کسب دومین جایزه سینمای ایران در جوایز اسکار، حجت‌الله ایوبی پیامی را منتشر کرد.  در پیام رئیس سازمان سینمایی پس از کسب جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ برای فیلم «فروشنده» خطاب به اصغر فرهادی آمده است:
«باسمه تعالی
جناب آقای اصغر فرهادی
سفیر توانا و زبان گویای فرهنگ و تمدن ایران اسلامی
در آستانه بهار و نوروز باز هم سینمای ایران پیام‌آور شادی شد برای مردمان سرزمین خورشید و باز هم پیچید در شهرمان آواز شادمانی
این موفقیت تاریخی و بزرگ موجی از شادی و شور آفرید در همه دل‌هایی که در گوشه‌گوشه جهان زنده‌اند هنوز به عشق.
اسکاری شدن دوباره سینمای پرافتخارمان مبارک باد بر مردم ایران.
و مبارک باد بر شما که شایسته این شکوه‌اید. شاد باش و همیشه شاد باش که:
هم ظریفی، هم حریفی، هم چراغی، هم شراب
هم جهانی، هم نهانی، هم عیانی، شاد باش
حجت‌الله ایوبی»
 
تبریک وزارت خارجه آمریکا به فرهادی و عوامل فروشنده
وزارت امور خارجه آمریکا هم به اصغر فرهادی و دیگر دست اندرکاران فیلم فروشنده برای دریافت جایزه اسکار تبریگ گفت .

صفحه فارسی  توییتر  وزارت امور خارجه آمریکا در توییتری نوشت: کسب اسکار بهترین فیلم_خارجی توسط"فروشنده" درمراسم جوایز اسکار را به آقای اصغر فرهادی،دست اندرکاران این فیلم و مردم ایران تبریک می‌گوییم.
 
پیام تابش در پی موفقیت سینمای ایران در اسکار
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در واکنش به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی برای فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی، پیامی منتشر کرد.

در پیام علیرضا تابش  مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی  آمده است:
فخر و مباهات دیگری، اوراق وَزین تاریخ سینمای ایران اسلامی را آذین بست. اصغر فرهادی، بسانِ خیل عظیمی از فرهیختگان این آب و خاک، فارغ از جوایز و افتخاراتی که برای سرزمینش کسب کرده برای همیشه در قلوب تمام هموطنانش جایگاه ویژه‌ای دارد.

عِرق ملی با تکیه بر اندیشه زلال انسانی از فرهادی‌ها، تندیس‌های ماندگاری بر تارک هنر ملل آرمان‌خواه می‌سازد که هیچیک از خودبین‌ترین سیاست‌های سرکوبگرانه هم موفق به محو و امحای آن نخواهد شد. آنچه باعث ماندگاری فرهادی می‌شود، نه بیش از یکصد جایزه و افتخارات بین‌المللی او نظیر دو جایزه اسکار ، که البته غرور برانگیزست، بلکه دوراندیشی، درایت، نجابت، شرافت و نگاه ملی، بلکه، بین‌المللی اوست که به انسان‌ها نه در قالب رنگ و نژاد که فراتر از آنها می‌نگرد و احترام می‌گذارد.
 
اصغر فرهادی عزیز، ماندگاریت را که همانا یادآور درد جاودانگی بشر است، از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماییم و برایت سربلندی و عزت می‌طلبیم. امید که، بیرقی را که علیه پَلشتی‌های نژادپرستانه برافراشته‌ای، هرگز رنگ و روی زمین را نبیند. بمان و بساز تا انسانیت ماندگار شود.»
 
فروشنده چطور نماینده سینمای ایران شد؟
سخنگوی کمیته معرفی فیلم ایرانی به اسکار هم در پی برگزیده شدن فیلم «فروشنده» در اسکار از طرف این کمیته، این موفقیت بزرگ را به سینمای ایران، اصغر فرهادی و دست‌اندرکاران فیلم «فروشنده» تبریک گفت.

امیر اسفندیاری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: خیلی اتفاق نادری است که کشوری، دو بار جایزه اسکار را بگیرد و این افتخار علاوه بر سینمای ایران، برای کشورمان است. او با اشاره به اینکه سینمای ایران 3 بار نامزد دریافت اسکار شده است و دو بار این جایزه را دریافت کرده است،خاطرنشان کرد: با توجه به سابقه‌ی معرفی فیلم ایرانی به آکادمی اسکار در مقایسه با بسیاری کشورهای دیگر که تولیدات بیشتری دارند و سابقه‌ی طولانی‌تر در معرفی فیلم به آکادمی داشته‌اند، این اتفاق خیلی برای سینمای ایران موفقیت آمیز و درخشان است.

مدیر بخش بین‌الملل فارابی که هر ساله مسئولیت کمیته معرفی انتخاب فیلم ایرانی به اسکار را برعهده داشته است، در پاسخ به اینکه هر ساله هنگام معرفی فیلم حواشی بوجود می‌آید، مثلا برخی به معرفی فیلم «فروشنده» به اسکار انتقاد داشتند و معتقد بودند که شانس دریافت جایزه ندارد،گفت: من خیلی خوشحالم که همیشه کمیته معرفی فیلم ایرانی به اسکار بدون توجه به حاشیه‌ها و با توجه به قابلیت‌های سینمای ایران، فیلمی که از لحاظ جهانی و حرفه‌ای برای حضور در این رقابت مناسب بوده را معرفی کرده است.
 
تیتر رسانه‌های جهان دومین اسکار فرهادی/ «اخبار کذب» اسکار را به «فرهادی» داد!
روزنامه‌ها و نشریات خبری متعدد به اعطای جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ به فیلم «فروشنده» ساخته «اصغر فرهادی» پرداختند.

«شیکاگو تریبیون» نوشت: اصغر فرهادی که در جوایز اسکار غایب بود و با «فروشنده» جایزه بُرد، خواستار همدلی شد. این نشریه خبری در ادامه به زیرساخت سیاسی که بر اعطای جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار به «فروشنده» تاثیر گذاشت، اشاره کرد و سپس از «انوشه انصاری» فضانورد زن ایرانی که به نمایندگی از «فرهادی» سخنرانی او را در مراسم اسکار خواند، نام برد. در این خبر همچنین از «فیروز نادری» از مدیران سابق ناسا که به همراه «انصاری» جایزه اسکار «فرهادی» را دریافت کرده نام برده شده است.

روزنامه «ایندیپندنت» تیتر زد: وقتی «فروشنده» اسکار بهترین فیلم خارجی را برد، «اصغر فرهادی» قانون ضدمهاجر «ترامپ» را هدف قرار داد. این روزنامه همچنین نوشت: فیلمساز ایرانی پس از وضع این قانون از سوی رئیس جمهور، مراسم اسکار را بایکوت کرد.

«لس انجلس تایمز» که پیش از این با تیتری کنایه‌آمیز به توییت‌های «دونالد ترامپ» اشاره کرده و به نقل از مدیر کمپانی «سونی» نوشته بود: "اخبار کذب" اسکار را به «اصغر فرهادی» می‌دهد،‌ برنده شدن دوباره کارگردان ایرانی فیلم «فروشنده» را در این رقابت‌ها تیتر کرد.

مجله «پیپل» هم نوشت: کارگردانی ایرانی که در مراسم اسکار شرکت نکرد، در سخنرانی دریافت جایزه‌اش قانون "غیرانسانی" ضدمهاجر «ترامپ» را مورد هجمه قرار داد. این نشریه همچنین کلیپی را درباره علت عدم حضور «فرهادی» در مراسم اسکار ۲۰۱۷ تهیه و منتشر کرد.

«فیگارو»،‌ «گاردین»، «واشینگتن اگزماینر»، «اسلیت مگزین»، «نیوز ۱۸»، «تی‌وی گاید»، «یوروپ ۱»، «پاریسین»، «پرمیر» و «رادیو لوکزامبورگ» از دیگر رسانه‌های بین‌المللی بودند که کسب اسکار بهترین فیلم خارجی از سوی «فرهادی» را تیتر کردند.


پیش از اینکه مشخص شود فرهادی به دلیل فرمان مسافرتی ترامپ نمی تواند به آمریکا سفر کند و پیامدهای رسانه ای این تصمیم، فیلم تونی اردمن ساخته کارگردان آلمانی مارن اده حدس قوی تری برای برنده شدن اسکار 2017 بود.

حضور انوشه انصاری و فیروز نادری دو ایرانی فضانورد و کارمند ناسا در مراسم اسکار برای دریافت این جایزه به جای فرهادی از دیگر نکاتی بود که رسانه ها به آن توجه کردند.

شبکه خبری ای بی سی نیوز در مصاحبه ای با فیروز نادری دلیل انتخاب برای حضور در این مراسم را از وی پرسیده بود.

نادری گفت: انصاری یک فضانورد است و من برای ناسا کار می کنم، به نظرم دلیل انتخاب ما این بوده که اگر فردی از زمین دور شود و از بالا به زمین نگاه کند؛ مرزها را نمی بیند و تنها شاهد یک زمین زیبا خواهد بود.

به گزارش الف، هشتاد ونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز دوشنبه در سالن دالبی تئاتر شهر لس آنجلس برگزار شده و فیلم «فروشنده» به کارگردانی اضغر فرهادی، با بازی ترانه علیدوستی و شهاب حسینی موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شد.

فرهادی سال 2012 نیز با فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» موفق به کسب جایزه اسکار در همین بخش شده بود.
 
 
کلمات کلیدی : فیلم فروشنده+اسکار+اصغر فرهادی
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۳۸:۴۲
وقتی از ورود به ان جا منع شده اید، این ژست تحریم مراسم و نرفتن به احترام مردم ، چه معنی می دهد؟!! (4178442) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۲۰:۳۵
البته یادمون نره این خانم علیدوستی بود که خیلی سریع و بلافاصله اعلام کرد که در اعتراض به قانون ترامپ به آمریکا نمیره و پیام تندی هم منتشر کرد که گویا با متلک جناب فرهادی هم مواجه شده بودند..این مدال و تمجیدها قبل از همه شایسته خانم علیدوستی میباشد. (4178502) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۶:۱۲
موضوع ورود طبق حکم قاضی حل شده بود. (4178549) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۱:۱۲
یاد اون رئیس جمهوری افتادم که خواست برود نیویورک با یک هواپیمای پر از ادم هایی که کاری اونجا نداشتن تشریف برد!! حالا این ادم در اعتراض به امریکا نرفته ولی همون ادمایی که نیویورک رفتن در پاییز 91 که اتفاقا دلار به 4160 رسیده بود الان بهش معترض هستند!! (4178561) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۴:۰۹:۲۲
از این حرفهای باید گذشت بیایید به مغز سخن آقای فرهادی که بسیاری را در جهان به تحرک واداشت توجه کنید ایشان می گویند با دشمن تراشی برای ملتها نباید مردم را به دام و هزار درد بی درمان دچار کرد می فرمایند همه انسانها یکسانند می فرمایند نمی توان دیگران را بطور دائمی و مستمر دشمن تلقی کرد ...... واقعا حرفهای فرهادی مبتنی بر گفتمان دینی نیست؟ (4178732) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۴:۳۹
تحريم ها رفع شده بود . وايشان به احترام مردم نرفت و هم نمايندگانش را هوشمندانه انتخاب كرد و هم پيامش پر محتوا و هوشمندانه بود .
نمي دانم چرا اينقدر سنگ اجانب را به سينه مي زنيد !!! و عجيب تر اينكه از پايگاه اصولگرايي و مخالفت با غرب اين حرفا زده مي شود (4178570) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۲۷:۴۰
قاضی فدرال ممنوعیت را لغو نکرد. فقط اجازه داد به افراد ویزا دار که وارد شوند. اما ممنوعیت صدور ویزای جدید پا برجاست. یعنی اقای فرهادی ، امکان ورود ندارد. (4178647) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۴:۱۲:۰۰
عزیز دل هر خوابیده ای را می توان بیدار کرد ..... برای بیدار کردن خود به خواب زده تلاش نکنید بجایی نمی رسد ... هر چند فرهادی براین باور است که ابلهی مثل ترامپ را هم شاید بتوان بیدار کرد هنر فرهادی این بود که بسیاری را در جهان با خواسته های انسانی خود همراه کرد حتی رقبای جوایز اسکار را به همگویی با فرهادی علیه تفکر ترامپ وادار ساخت. (4178734) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۰۶:۰۵
چییی؟ منع؟؟ فرهادی میتونست بره و شامل اون قانون نمیشد (4178594) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۱۶:۲۹
واقعا متاسفم با این طرز تفکر (4178616) (alef-13)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۲۳:۵۰
برادر ! اقای فرهادی به راحتی میتونست ویزا بگیره و میتونست در مراسم حاضر باشه. من نمیدونم چرا عده ای همیشه ساز مخالف میزنند و برای نیات و اعمال دیگران ارزشی قائل نیستند! (4178634) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۵۸:۴۸
فراستی رو دوست دارم چون با مخاطبش صادقه...چون سینما رو میشناسه.چون به کارش علاقه داره.چون اگر میگه فیلمی بده یا خوبه تا آخر روی دلیل پای حرفش می ایسته و برای اثبات نظرش هوچی گری و هتاکی به شخصی نمیکنه.فراستی رو دوست دارم چون خون تازه ای به نقدِ فیلم بخشید.سینماگرانی که تا دیروز کمترین نقدی را به فیلمشان و بازیشان بر نمی تابیدند حالا برای اینکه ثابت کنند با نگاه سختگیرانه فراستی و شخص فراستی مشکل دارند نه نقد فیلم آستانه تحملشان را در برابر منتقدان دیگر تا حد زیادی بالا برده اند واین دستاورد کمی نیست که فراستی برای سینمای ایران به ارمغان آورد.فراستی و افخمی و برنامه هفت رو دوست دارم چون سینما گرانی که تا دوسه سال پیش صبح تاشب نِق میزدند و از مرگ سینمای ایران در صورت بی توجهی بیشتر به آن میگفتند بعد از اینکه نقدهای صریح و کارشناسی و دقیق فراستی و افخمی را به فیلمها و آثار ضعیف خودشان را بعنوان عاملان اصلی ضعیف و نحیف شدن سینمای ایران دیدند حالا ناگهان در دفاع از سینمای ایران متحد شده اند و میگویند چه کسی گفته سینمای ایران در حال از بین رفتن است؟اتفاقا سینمای ما خیلی هم عالیه::))اینم باز دستاورد بزرگیه که از افخمی و فراستی و برنامه هفت شان داریم.
فرهادی رو هم دوست دارم چون چند جایزه با ارزش برای سینمای ایران به ارمغان آورده اما اگر بگوییم جوایزی که گرفته مخصوصا جایزه اسکار برای فروشنده بخاطر شرایط سیاسی خاص حاکم بر فضای سیاسی جهان و هالیوود نبوده خود را فریب داده ایم.همه میدانیم بر عکس فراستی،اصغر فرهادی میانه خوبی با هالیوود و سینمای آمریکا ندارد و صحبتهای ایشان در خانه سینما مؤید این واقعیت میباشد پس هم خودِ آقای فرهادی میدونه این جایزه رو از جوّ سیاسی عجیب و غریبی که ترامپ در هالیوود وجهان راه انداخته داره و هم اعضای آکادمی اسکار میدونن که این جایزه رو برای کم کردن روی چه کسی(ترامپ)به فیلم فروشنده دادن نه به فیلم"تونی اردمن".اگر محمد(ص)مجیدی هم امسال کاندید بود مخصوصا بخاطر موضوع فیلم و ربط مستقیمش به اسلام و ایرانی بودن سازنده مطمئنا جایزه اسکار را میگرفت و از این حیث بدشانسی آورد.از سال 1356 که فیلم دایره مینا از طرف ایران به آکادمی اسکار ارسال شد تا بحال نوزده فیلم به آکادمی اسکار ارسال شده که بجز دو فیلم فرهادی از این نوزده فیلم فقط فیلم درخشان بچه های آسمانِ مجید مجیدی برای رقابت در بخش جوایز انتخاب شد که جایزه ای هم سرانجام بهش تعلق نگرفت و از این نوزده فیلم در این سالها که فیلمهای درخشانی هم در میانشان بود حتی فیلم زیردرختان زیتون هم برای رقابت در میان فیلمهای خارجی مورد قبول آکادمی قرار نگرفت ولی دوفیلم فرهادی(که در کیفیتهای هنریشان میان کارشناسان سینمایی اختلاف وجود دارد) هم برای رقابت در میان کاندیداهای دیگر انتخاب شد و هم دو جایزه اسکار ویک گلدن گلوب به آنها تعلق گرفت..اینهمه را نگفتم که از ارزش جوایز فیلمهای فرهادی کم کنم چون به هر حال افتخار بزرگی برای سینمای ایران هست ولی فقط چون دیدم هنوز چند ساعت بیشتر نگذشته از یکطرف داره از سوی بعضی افراد متلکهایی به فراستی و افخمی بخاطر انتقادهایی که به فیلمهای فرهادی و جوایزی از نوع کن یا اسکار به فیلمهای خارجی دارند پرانده میشه و دارن اصل این موضوع که این جوایز رنگ وبوی سیاسی دارد را منکر میشوند و منتقدان را دارای دیدگاه تئوری توطئه یا حسود می نامند که با توضیحاتی که بالا داده شد خواستم روشن کنم تا چه حد در افراط و جوگیری از نوع ایرانی قرار دارند..آخه افراط و تفریط نداشتن اینقدر سخته؟طرف که روزنامه نگار هست نامه نوشته به آقای فرهادی و گفته میدونم از جایزه گرفتن سیر شدی!!و این جایزه برات مهم نیست!!!به هرحال چه خوب است که همه ما در همه تحلیلها واقعیات هم ببینیم وکمتر جوگیرشویم و غلو کنیم و منتقدان را بخاطر اینکه نگاهشان با نگاه ما یکی نیست مورد شماتت قرار ندهیم..ضمن اینکه در آخر برای اینکه متنم درباره دل خوش نداشتن جناب فرهادی از سینمای آمریکا و هالیوود بدون سند نباشد را قسمتی از سخنان ایشان که درباره سینمای آمریکا در خانه سینما ایراد شده است را می آورم..

این بخشی از صحبت های اصغر فرهادی در مراسم تجلیل در خانه سینما به نقل از سایت آی سینما است:

«در حالی که ما می گوییم چرا شبیه سینمای آمریکا نیستیم. این همه سال در تمامی رسانه ها شعار غرب ستیزی می دهند اما تا می خواهند الگویی نام ببرند از غرب یاد می کنند. اگر قرار بود الگوی شما آمریکا باشد، چرا انقلاب کردید؟ وقتی به ما می رسد آمریکا الگوست، حتی در سینما.. این به نظرم غلط است (4178713) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۹:۴۹:۱۶
مرسی از کامنت زیبات (4179108) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۲۱:۱۷:۰۸
کاری که آقای فرهادی بدون پول بیت المال برای ایران کرد خیلی نهادهای دست اندرکار فرهنگی با تغذیه از بودجه بیت المال، نتونستن بکن . دمت گرم اقای فرهادی . (4179217) (alef-13)
 
g
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۳۹:۵۷
فیلمی به لحاظ تکنیک ضعیف ، اما چون هالیوود نیاز به ابراز مخالفت با ترامپ داشت ، به این فیلم جایزه داد. (4178444) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۶:۲۹
البته شما صحیح میفرمایید، اخراجی ها به لحاظ تکنیک بسیار قوی بود. (4178550) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۴:۰۰
کارشناسان و منتقدان سینما که فیلم را "می فهمند" این فیلم را ستوده اند. (4178568) (alef-13)
 
سمیه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۷:۰۷:۴۱
حالا این فیلم چی هست، کدام مشکل کشور را حل میکنه، که شما هم هنوز ندیده براش هورا می کشید ؟؟؟!!!
چیزی مفیده، که یا فایده دنیایی داشته باشه یا فایده اخروی.
فایده اخروی داشتن یک فیلم را روحانیون ادیان و مذاهب تشخیص میدهند نه داوران اسکار، و فایده دنیوی یک فیلم ، یا فایده سیاسی است یا فرهنگی و تربیتی و یا اقتصادی،
که تشخیصش با داوران اسکار نیست، نهایتا، داوران اسکار می گویند خوب بازی کرد یا تکنیکش خوب بود، خوب فایده و خروجیش چیست؟ بله برای آقای فرهادی فایده شخصی دارد اما من و شما و برای کشور چه فایده ای دارد؟؟!!!
اگر ما اسکار نمی گرفتیم چه چیزی را از دست داده بودیم، و حالا که گرفتیم چه چیزی را به دست آوردیم،
امروز باید ملت برای کسی هورا بکشند که در عرصه علم و دانش، و پیشرفت کشور ، گرهی را باز کرده باشد ، نفعی را به مردم رسانده باشد، جوان پژوهشگر و مبتکری که یک وسیله آسایش برای یک معلول می سازد، یا دانشمند نابغه ای مانند شهید شهریاری، که با غنی سازی ۲۰٪ در صد شگفتی می آفریند و جان هزارن نفر بیمار سرطانی را نجات میدهد به حق شایسته، تکریم و تجلیل است، اما به قول سعدی
این مدعیان در طلبش بی خبرانند. کانرا که خبر شد خبری باز نیامد. (4178962) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۲۱:۱۹:۱۰
مگه از جبیب شما خرج کرده که ناراحتی ؟؟؟ (4179221) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۲۱:۵۹:۴۲
فیلم نباید مشکل رو حل کنه فیلم مشکلات رو مطرح میکنه (4179270) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۰۰:۰۰
عده ای هستند که موفقیت های ایران و ایرانی انها را ازار می دهد. (4178580) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۲۸:۵۵
موفقیت ایران و ایرانی، بردن جایزه اسکار آنهم برای یک فیلم متوسط نیست، موفقیت ایران و ایرانی پیشرفت هسته ای و پیشرفت فضایی میباشد که نگذاشتند. (4178652) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۸:۵۱:۰۷
دوست عزیز
رفتن به فضا مشکل فقر و بیکاری و آلودگی محیط زیست و مشکل بیماران خاص و دها بحران دیگر را حل نمکند. (4179043) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۴:۳۲
بله موفقیتهای ایرانیها در زمینه هسته ای و فضایی خیلیها را اذیت کرد حتی همینهایی را که برای جایزه اسکار شادی میکنند. (4178664) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۵:۱۳
الف، نظر مخالفان فیلم و منتقدان را خیلی کم منتشر میکند. جای تاسف دارد که یک رسانه انقلابی اینگونه باشد. (4178666) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۲۶:۵۶
ماشاا... همه کارشناس هم شدند! احتمالش هست کمیته اسکار به این دلیل جایزه را به آقای فرهادی داده باشه ولی این به این معنا نسیت که فیلم ایشون ضعیف بوده. (4178645) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۷:۱۶
فیلم فروشنده بسیار قوی و شایسته ی اسکار بهترین فیلم بود (4178670) (alef-13)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۱:۲۸
فیلم سازان جوان موبایل ها را به دست بگیرند و به سراغ گور خواب های ورامین بیایند. حتما جایزه اسکار و کن سال اینده شان تضمین شده است.!! (4178446) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۲:۰۳
ویزا ندادن ، به احترام مردم!!!!!؟ (4178447) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۵:۲۱
دوست گرامی ظاهرا "اسکار دوم برای ایران" به برخی هم میهن نماها هم فشار آورده! (4178572) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۱۳:۲۲
الان که اون قانون متوقف شده و اگر درخواست می داد حتما بهش می دادند همانطور که وزارت خارجه اشون بهش تبریک گفته (4178610) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۵۴:۳۸
ناشناس سوم عزیز، صدور ویزای جدید دست وزارت امور خارجه آمریکاست و قاضی نمی تواند در آن ورود کند.قاضی ممنوعیت ورود ویزا دارها را لغو کرده بود. (4178705) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۴:۱۷:۴۶
واقعا اگه فلان دستگاه کشور ما موفقیت یک آمریکایی رو تبریک می گفت چی می شد (4178747) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۲:۴۳
از صمیم قلب تبریک میگم به اصغر فرهادی واقعا فیلمشون لیاقت داشت (4178448) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۴:۱۸
اگر ویزا صادر می شد ، می رفتید. روغن ریخته را نذر امام زاده کردید! حتی بعد از رای قاضی فدرال ، همچنان ممنوعیت صدور ویزا ی جدید پا برجاست. (4178450) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۵:۳۹
برای احترام به مردم کشور ، ان ها در فیلم هایتان تحقیر نکنید. (4178452) (alef-13)
 
فدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۶:۵۹
در مراسم اسکار که اصلا نامی از ایران و.. نبود. فقط دختر امیر قطر بود که از شادی بالا و پایین می پرید.! (4178453) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۵۱:۵۸
درود برفرهادي عزيز و خانم انصاري و آقاي نادري و همه ايرانيان عزيز (4178459) (alef-3)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۲۳:۳۱
شبی پر افتخار برای مردم ایران، تبریک به اقای فرهادی و تشکر از پروفسور نادری و خانم انوشه انصاری (4178507) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۲۴:۱۵
تبریک به آقای فرهادی و همه عوامل فیلمشون و همه مردم ایران و ایران دوست . (4178511) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۳۷:۴۱
تبریک به ایران و تسلیت به ترامپ. بازهم نشان داده شد که اسکار سیاسی است. اینبار بدلیل منافع دموکراتها موضع سیاسی اتفاقا مثبت بود ولی خیلی اوقات اینطور نیست. فرهادی را به نوعی متحد دموکراتها باید حساب کرد؟ (4178536) (alef-13)
 
عرفان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۳۸:۳۸
استاد فرهادی عزیز صمیمانه به شما تبریک می گویم که با این محدودیتها و تنگ نظریها چه در داخل و چه در خارج، چنین جوایز ارزنده ای را برای این کشور به ارمغان می آورید.
شما نشانه بروز استعدادهای این مملکت در شرایط سخت هستید و درد و درمان را خوب شناخته و آن را در هنر خود نشان می دهید.
بگذارید مغرضان و بیماردلانی که برخی خود باعث مشکلات فراوان برای این مردمند عقده گشایی کنند مطمئن باشید این از ارزش شما کم نمی کند. (4178538) (alef-13)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۲:۱۸
در همه جاي دنيا ،ايم موفقيت ها باعث افتخار و سربلندي مردم است. اما متاسفانه با كمال تعجب عده هاي در ايران به جاي افتخار تخريب و تحقير مي كنن (4178544) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۴:۳۲
تبریک به اصغر فرهادی وهمه هموطنان
اما بهنظر من بایدبیشترازهرکسی از ترانه علیدوستی تقدیر کردکه اول همه واکنش
نشان داد واین مراسم را تحریم کرد اونم در اوج موفقیت کاریش .اصغرفرهادی چندین روز بعد اعلامکردکه نمیرود
شاید به خاطر عکس العمل ترانه علیدوستی بوده که مجبور شد .هرچی بود
پیروزی بزرگ سیاسی وهنری برای ملت ایران بود .که علیدوستی نقش بزرگی
درآن داشت و عامل این پیروزی بو (4178548) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۸:۰۸
متاسفم براي برخی كه با سرمايه ها و افتخارات ملي به همين سادگي بازي ميكنن حالا اگر فلان كشتي گير و تكواندو كار و جودوكاري كه اصلا در صحنه مسابقه حرفي براي گفتن نداره اگر مقابل نماينده اسرائيل مسابقه نده و هزار محروميت براي ورزش كشور ايجاد كنه ميشه اسطوره اصول گرايان
آنها بايد بفهمند و اگر هم نميخواين بفهمين كم كم مجبور ميشين كه قبول كنين ايران براي ايراني است چه مسلمون چه زرتشتي چه و چه و چه ...
الف منتشر كن (4178553) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۰:۵۱
ببخشید آقای ایوبی کجای این فیلم تمدن اسلامی توش داره؟
واقعا ایشون سفیر تمدن اسلامی هستن؟ (4178559) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۴:۵۹:۵۶
اگر تمدن اسلامی اینیه که از مدعیانش می بینیم بهتر که نمایندش نباشیم. (4178836) (alef-3)
 
AHMAD
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۰۰:۰۰
مثل اینکه موفقیت یک ایرانی در سطح بین المللی به مذاق بعضی از هموطنان خوش نیامده.
ممنون از آقای فرهادی عزیز (4178581) (alef-13)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۰۱:۰۴
آب و نان از اعتبار مرز و بوم خود ...دریغ (4178584) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۰۴:۱۸
دومین اسکار برای ایران وایرانی به آقای فرهادی تبریک می گوییم ما به تاریخ وفرهنگ مان افتخارمی کنیم . (4178588) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۰۷:۵۴
خدا به آقای فرهادی خیر و موفقیت عطا نماید. مایه افقخار ملت ایران است (4178596) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۲۱:۳۶
چرا تعداد نظرات مخالف بیشتره ولی اینقدر لایک نظراتشون کمتره؟؟؟؟؟ (4178630) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۰:۱۳
برای اینکه ببینند آستانه تحمل مدعیان دموکراسی چقدر است !!!!!! (4178657) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۱:۰۱
کاش انقدر که از جایزه اسکار خوشحال هستید از پیشرفتهای هسته ای و فضایی در دولت قبل هم خوشحال میشدید. (4178658) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۲۷:۳۱
اگر شما واقعا میخواستی احترام بگذاری به مردم، فیلمت را از اسکار میکشیدی بیرون. (4178646) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۹:۴۰:۲۸
فراستی تویی؟ (4179100) (alef-13)
 
ف.خ
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۴۳:۵۱
با عرض تبریک به آقای فرهادی و سینمای ایران، ایشان کار موجه و قابل احترامی کرده اند که در مراسم شرکت نکردند این حرکت اعتراضی ایشان انعکاس بسیار وسیعی داشته و توجه مردم کشور های غرب را بخود جلب کرده است. ابزار فرهنگ گاهی نیرومند تر از خشونت و رفتار های قهرآمیز است. (4178680) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۴۶:۴۶
زنده باد تمام ايرانيان اصيل و ازاده كه مايه ى افتخار هموطنانشان هستند چشم تمام دشمنان ايران وايرانى هر كجا ودر هر لباس وبا هر منصبى كه هستند كور باد (4178690) (alef-13)
 
ممل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۳:۵۶:۰۱
خرد ناب زیباست وهیچ کس نمیتواند منکر ان شود جناب فرهادی سپاس (4178707) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۵:۰۰:۲۲
خدایی چرا بعضی ایرانیها حسادت می کنیم..اگریک کارگردان ژاپنی این جایزه رابرده بود اینقدر مردمش حسادت می کردنند...تمام کارگردان جهان به این فیلم اره گفتن اما شما که فیلم ندید میگید بدرد نمی خوره (4178838) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۲۳:۲۶:۵۱
معلوم نيست چرا دلواپسان
علاقه اي به وطنشون ندارند!!
وهمه اش مخالفت با اقاي فرهادي ميكنند
از رجا نيوز تا ....
والا ايران وطنتونه و حب الوطن من الايمان
واين سخن پيامبرمونه... (4179372) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۰:۴۵:۰۲
راه کج به منزل نمی رسه اصغر فرهادی و ای کاش بی حجاب نمی رفت جایزه بگیره و به اسلامی افتخار می کردیم که کژی را از ما زودود (4179450) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.