نظر منتشر شده
۴۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397001
لغو وتوی اوباما در کنگره؛
شکایت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان قانونی شد/ آیا ریاض سرمایه‌هایش را از آمریکا خارج می کند؟
بخش بین الملل الف، 7 مهر 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به ابطال وتوی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا علیه طرحی که شکایت قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر از دولت عربستان سعودی را ممکن می‌کند، رأی مثبت دادند.

اوباما روز جمعه (دوم مهرماه/۲۳ سپتامبر) پیش‌نویس قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» که قبلاً با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به تصویب رسیده بود را وتو کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ابتدا سنا آمریکا در روز چهارشنبه ۷ مهر بحث وتوی آقای اوباما را به رای گذاشت که ۹۷ نفر از سناتورها در برابر تنها یک سناتور به ابطال آن رای دادند. متعاقب سنا، مجلس نمایندگان آمریکا نیز با کسب بیش از دو سوم آرا توانست وتوی باراک اوباما را باطل کند. در مجلس نمایندگان آمریکا ۳۳۸ نماینده در برابر ۷۴ نماینده به ابطال وتوی آقای اوباما رای داده‌اند.

این اولین بار در دوران ریاست‌جمهوری اوباما است که نمایندگان کنگره موفق به لغو وتوی رئیس‌جمهور آمریکا می‌شوند. اوباما از سال ۲۰۰۹ تا کنون دوازده طرح کنگره را وتو کرده است.

این قانون، موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» به خانواده‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ امکان می‌دهد مقامات سعودی دخیل در این حملات را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

تصویب این قانون بعد از آن صورت گرفت که کنگره آمریکا با انتشار ۲۸ صفحه سند مدعی شد دست‌کم چند نفر از عاملان حملات ۱۱ سپتامبر با مقام‌های دولت عربستان در تماس بوده‌اند. ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربای عامل حملات ۱۱ سپتامبر نیز شهروندان عربستان بوده‌اند.

«عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان سعودی چند ماه پیش گفته بود ریاض در صورت تصویب قانون مذکور سرمایه‌هایش را از آمریکا خارج خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : عربستان، 11 سپتامبر، اوباما، سنا، کنگره
 
Estonia
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۳:۱۰:۵۶
آل سعود در آستانه سقوط است
فکر کنم فاسدتر از این افراد در عربستان در طول تاریخ وجود نداشته
مرگ بر آل سعود (3954616) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۳:۱۸:۴۶
احسنت به این رای (3954630) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۳:۲۵:۲۶
خداوند شرشون رو به خودشون بازگرداند (3954635) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۶:۲۳:۰۷
الهم اشغل الظالمین بالظالمین وجعلنا بینهم سالمین غانمین (3955481) (alef-13)
 
رضا
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۳:۲۸:۵۳
دولت عربستان در این حادثه هیج نقشی نداشته است اتباع عربستان نقش داشته اند و این دو با هم خیلی تفاوت دارد بسیاری از کلیپهای گروهک تروریستی داعش بر ضد دولت عربستان است. (3954640) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۰۴:۴۰
خیلی ساده ای. (3954975) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۰۴:۴۹
ساعت خواب. پس اون گزارش 26 صفحه اي كه منتشر شد نقش سفازت عربستان در دادن پول به تروريستها مشخص شد چي بود اون سناتورها اينقدر احمق نيستند (3954976) (alef-13)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۱۴:۰۳
دست بردار برادر من ......بوی تعفن تروریست پروری با واسطه و بی واسطه ال سعود دنیا را گرفته .....‌‌پول نفت بسیار زیاد و دیکتاتوری موروثی شدید و چندین ساله انها را خطرناکترین خاندان دنیا کرده هم برای مردم خودشون و مردم منطقه و دنیا ....دیکتاتوری موروثی در این دوره از تاریخ ، باعث شرمساری مردم عربستان هست ...‌‌قدرت و پول زیادهردو فساد و دیوانگی می اورد .... (3954989) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۳۴:۳۹
خیر حرف شما اشتباه است.
طبق اسناد سیا سفارت سعودی در واشنگتن برای این افراد تسهیلاتی فراهم کرده بوده و ازشون پشتیبانی می کرده. (3955013) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۱:۱۶:۵۱
پس دلیل این همه فشار روی دولت امریکا برای متوقف کردن این طرح چی بوده؟ خب بذارن از افراد شکایت کنن!! حتما یه جای کار می لنگه (3955061) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۱:۳۷:۲۹

مصوبه بطور تلویحی اذعان به نقش دولت عربستان در ماجرای 11 سپتامبر دارد آنوقت شما ... (3955090) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۱:۴۹:۲۷
به به مدافع حقوق ال سعود هم داریم اینجا!!! (3955108) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۳:۳۴:۳۱
این شد یه چیزی ببینم حالا عربستان چکار میتونه بکنه! کار ریاض تمامه (3954646) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۳:۳۶:۰۸
وتوی اوباما هم نمادین بود و داشت نقش پلیس خوبو بازی میکرد فقط (3954649) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۲۳:۴۵:۳۴
خلاص! (3954655) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۰:۴۹:۳۹
چطوری میخواد خارج کنه؟امریکا میتونه کل مبلغ رو به بهانه های مختلف بلوکه کنه..امیدوارم که این کار رو انجام بده....لعنت به ال سعود (3954701) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۱:۱۳:۰۲
چه جالب ادم یاد دزدان دریایی میفته اول عراق را نابود کردن حالا تا یک قرن باید نفت بده تا کشورش رابسازه لیبی را از بین بردن و هرچه دنبال صد ها میلیارد پول لیبی بودند خبری نیست این به غیر از میلیارد ها دلار دیگر قذافی و پسران است حالا نوبت رسیده به عربستان که انبار پول است راستی هرچه فکر کردم فرقی نیافتم بین این وحشی کری در قرن جدبد و غارت اموال دیگر کشورها با 200 سال قبل فقط روش عوض شده و به غیر ان 70 درصد مردم امریکا با حداقل زندگی میکنند و همه سود نصیب سرمایه داران میشود برای همین است که خود امریکایی ها نام نهادند برده داری نوین قرن 21 ولی اکثر مردم باور دارند فرو خواهد پاشید وقتی قشر عظیمی در فقر هستند اینها واقعیت امروز امریکا است (3954710) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۰۶:۳۰
در مورد استعمار کاملا درست گفتی ولی قشر عظیمی که میگی فقیرند در امریکا وجود نداره .

امریکا از دیگر کشورها میدزده و به مردمش میرسه . این یه واقعیته (3954979) (alef-13)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۲۱:۲۹
قبول برادر من ،ولی چرا خاورمیانه ای ها اینقدر ابلهانه بازی میخورن ؟ مشکل کجاست که به اسانی حکومتها سرنگون میشن و مردمش به جان هم می افتن ....غربی ها میخان اسلحه بفروشن و ذره ای از رفاه رای دهندهگانشون کم نشه مردم خاورمیانه چرا سر میبرن چرا ‌فقط باورهای خودشون رو درست میدونن و بقیه رو منحرف و مهدور الدم ؟....الف عزیز منتشر کن ... (3954996) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۲:۵۲:۰۴
کاملا درست اما این مسئله ی فروپاشی برای خود ما هم اتفاق میفته تا دیر نشده باید جلوی فساد گسترده و سیستماتیک رو که باعث بی عدالتی شده گرفت اگرچه خیلی زمان از دست رفته (3955190) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۱:۴۱:۰۸
اوباما بنده سعودی ها است.
عکس اوباما هست که جلوی پادشاه سقط شده سعودی تا زانو خم شده. (3954725) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۲:۱۱:۴۶
همشون از یک قماشند . (3954740) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۲:۴۱:۱۴
امریکایی ها تا پول کلانی ببینند برایش نقشه می کشند. صدها میلیارد دلار ذخایر ارزی عربستان بسیار وسوسه انگیز است. ظرفیت ارتش عربستان برای قالب کردن سلاح تمام شده و باید راهی برای بالا کشیدن این پولها اندیشید. دادگاههای امریکا هم در مورد کشورهای خارجی مخصوصاً جهان سوم بدون هیچ دلیلی حکم صادر می کنند. الان وکلای امریکایی جشن بزرگی گرفته اند زیرا صدها میلیون دلار حق الزحمه در انتظارشان است. عربستان هم به این سادگی نمی تواند پولهایش را از بانکهای امریکایی خارج کند. بانکهای غیر امریکایی ظرفیت این همه دلار را ندارند. علاوه براین همه بانکهای دنیا به نحوی با بانکهای امریکایی مرتبط هستند. به هر حال تا دست کم نصف پولهای عربستان را به این ترتیب بالا نکشند ول کن نخواهند بود. سه هزار نفر در 11 سپتامبر کشته شده اند. مطابق رویه ای که علیه ایران بکار گرفتند، احتمالاً برای هر نفر صد میلیون دلار رأی خواهند داد. یعنی سیصد میلیارد دلار. صد میلیارد هم به طرق دیگر رأی خواهند داد. مثلاً همه می دانند که عربستان به گروههای فلسطینی کمک مالی کرده است. یا برخی شاهزادگان به القاعده کمک کرده اند. خانواده هر سرباز امریکایی که در افغانستان کشته شده یا خانواده هر توریست امریکایی که در اسراییل کشته شده علیه عربستان دعوی مطرح خواهند کرد و به راحتی حکم علیه عربستان خواهند گرفت.
اینها افسانه بافی نیست. رفتار امریکا در گذشته این را ثابت کرده است. موفقیت این روش در مورد ایران دلیل اصلی این قانون علیه عربستان است. یعنی همه چیز برای پول است و چیز دیگری در میان نیست. (3954751) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۶:۵۹:۰۶
و مکرو و مکرو الله و الله خیر الماکرین

امیدوارم تمام مسئولان عالی رتبه ی عربستان و حامیانشون هر چه زودتر به زمین گرم بخورن (3954788) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۸:۰۸:۴۱
حالا میان از ایران شکایت میکنن...
ساده این؟ (3954829) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۸:۲۱:۰۸
ظاهرا تاریخ مصرف خاندان منحوس آل سعود برای آمریکا به اتمام رسیده. (3954839) (alef-13)
 
الف ر
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۸:۳۰:۳۴
خدا روي زمين ستمگران را تو سط ظالم مجازات ميكند (3954860) (alef-13)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۸:۴۵:۰۳
خبر خوبي بود! (3954882) (alef-13)
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۹:۱۶:۰۹
دیر یا زود از این دست قوانین برای دولت سعودی در ایالات متحده صادر میشد .اما باید هوشیار بود چون حالا نوبت سعودی است تا برای جبران این دسته گل امریکایی مخمصه ای جدید در منطقه پر اشوب خاورمیانه ایجاد کند کما اینکه خریدهای عظیم تسلیحاتی سعودی به بهانه و پوشش جنگ یمن حکایت از افکار پریشان حاکمان جدید این کشور دارد. (3954920) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۰۰:۵۳
این خبر خوبه و هم بد. از طرفی همینکه روابط آمریکا و عربستان بعد از برجام داره رو به سردی میره و عربستان به عنوان مهم ترین رقیب منطقه ای ما حمایت آمریکا رو از دست میده برای ما اتفاق خوبیه. البته باید بابت دیپلماسی دولت که ما رو از موضع ضعف در روابط بین المللی خارج کرده تشکر کنیم. قسمت بد این خبر هم اینه که در آینده ممکنه امثال این طرح بر علیه ایران هم تصویب بشه و منافع ما در خطر قرار بگیره. (3954965) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۲۶:۲۳
امتحانی دوباره برای مکر دشمن (3955002) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۴۹:۲۳
بهتره واقع بينانه مسال رو تجزيه تحليل كرد ....
در روزهاي اينده اين طرح رو تغيير ميدن طوري كه تازه بسود عربستان هم باشه بالاخره لابي عربستان بيكار نميشينه و سناتور هاي امريكايي همه حقوق بگير اونها هستن... (3955027) (alef-13)
 
م.ایرانی
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۵۵:۰۹
نقشه خاورمیانه غربی ها نابودی کشورهای اسلامی بدست خودشان . ازبین بردن
استقلال ممالک اسلامی . تاراج منابع مالی و معدنی . تغییر فرهنگ مسلمانان
اسلام هراسی . نابودی زیر ساختها ی ممالک اسلامی . مترقی نشان دادن مسیحیت . تغییر مذهب مسلمانان . استفاده از نیروی کار ارزان در کشور های غربی
با مها جرت مسلمانان و... ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیو نیستی
بسیار واضح است که واقعه 11 سپتامبر طرح و نقشه سیا بوده و بسیار ابلهانه است که فکر کنیم کسی مانند رهبر القاعده و یا چند نفر اتباع عربستانی توانایی برنامه ریزی و اجرای چنین عملیاتی را در آمریکا با آنهمه تجهیزات و اشراف جاسوسی در تمام زمینه ها که دارند بتوانند اقدامی در این خصوص انجام دهند
عربستان با آنهمه تجهیزات و کمک کشورهای عربی و بلوک غرب و کمک کستقیم
آمریکا عرضه پیروزی در مقابل یک مشت پابرهنه لنگی یمنی را ندارد آنوقت میتواند در آمریکا که آن را ولی نعمت خود میداند عملیات انجام دهد.
ما نباید از محکومیت عربستان خوشحال شویم چون پول غرامتی که از عربستان اخذ
میشود از جیب مسلمانان میرود. غربی ها طوری برنامه ریزی کرده اند که هرچقدر
از مسلمانان بکشند دیگر مسلمانان نه تنها اعتراض نمیکنند بلکه خوشحال هم میشوند. در آینده اگر مکه و مدینه را هم تسخیر کنند عده ای از مسلمانان به خاطر
نفرت ازآل سعود احتما لا جشن میگیرند.
اکنون بهترین فرصت است تا مسئولین نطام همانگونه که اردوغان را از خواب غفلت
بیدار کردند تلاش کنند تا سعودی ها را به سمت خود جذب نمایند و جلوی نابودی
کشورهای اسلامی توسط غرب را بگیرند این فرصت طلایی بوده و تکرار نخواهد شد . هر جنگ و دشمنی بایستی روزی پایان یابد . (3955036) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۱:۰۹:۳۷
خوبی این جمهوری خواه ها همینه، رک و راست حال یارو رو میگیرن، اینها فکرشو کردن، مطمئن باشید همین الان هم پولهای عربستان رو بلوکه کردنف آمریکاییها اینقدر هم احمق نیستن، اینها تجربه ایران رو دارن که 100 میلیارد پول ما رو بلوکه کرد و هنوز ندادن (3955055) (alef-13)
 
لبراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۱:۴۲:۰۹
هنوز قطعی نشده چون مجلس نمایندگان هم باید با ۲/۳اعضا بهش رأی بدن اما چون جدیدا دولت سعودی دوست اسرائیل شده لابی محکمی در حمایت از عربستان شکل خواهد گرفت و از دستور خارج خواهد شد.این دست مجازاتها در سالهای آینده که نقش نفت عربستان درتحولات جهانی کم شودکارساز خواهد شد و این حتمی است (3955096) (alef-13)
 
سید علی حجازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۱:۴۹:۴۴
این چهره و خط ومشی واقعی اوباما است که حامی آل سعود تروریست پروراست نه آن حرف های مکارانه ای که در مجمع عمومی شورای امنیت زد (3955109) (alef-13)
 
pouria
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۲:۰۴:۰۴
کاری به حکومت عربستان سعودی ندارم ... ولی به ماهیت کثیف آمریکا رو نگاه کنید....هرجا وارد شد حکومت اون کشور سقوط کرد.
نمونه :

سال 1978 جیمی کارتررئیس جمهور وقت آمریکا در تهران: ایران با درایت و رهبری شاه در منطقه پر آشوب خاورمیانه جزیره ثبات است. سال 1979 :سقوط حکومت پهلوی
سال 2009 باراک اوباما دانشگاه الازهر قاهره :سركوب حقوق ديگران با وحشي‌گري و خشونت هرگز فايده‌اي نخواهد داشت و اين مساله دموكراسي واقعي نيست. ما متعهد به حقوق مسلمانان و برخورداري آنها از تمامي حقوق اجتماعي‌اشان هستيم. آزادي ديني يك ضرورت است تا فرصت هم زيستي مسالمت آميز را براي ملت ها فراهم كند.
سال 2011: انقلاب مصر و سقوط مبارک
الان هم اوباما در ظاهر شکایت خانواده قربانیان 11 سپتامبر رو وتو کرد ولی در پشت پرده چراغ سبز برای غارت اموال عربستان سعودی رو به دولت ، سناتورها و بانک های آمریکایی صادر کرد.
پادشاهی عربستان سعودی بزودی دستخوش تغییرات بزرگی خواهد شد . احتمالا نظام سلطنتی سقوط خواهد کرد و یه مدل شبهه جمهوری در اونجا روی کار خواهد آمد.
آیت الله خامنه ای به درستی به ماهیت امپریالیسم ایالات متحده پی برده و به درستی اذعان میکنند که آمریکا قابل اعتماد نیست. (3955137) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۲:۳۷:۰۷
چقدر تحلیل گر و آینده گر داریم ما . نمی دونستیم (3955174) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۲:۳۸:۰۶
بعد از عراق و سوریه و لیبی حالا نوبت عربستانه بره تو گونی خدا لعنتتون کنه هر چند من با حکومت عربستان مخالفم اما ایا شهروندان عراقی هم میتونن در دادگاههای خودشون بر علیه دولت امریکا اقامه دعوا کنن به خاطر یک میلیون کشته جنگ عراق نابودی زیر ساخت ها و تجزیه این کشور اینها نوادگان همانهایی هستند که به خاطر زمین و طلا نسل سرخپو ستها رو منقرض کردن حالا فقط روششون عوض شده وگرنه وحشی و بی فرهنگ و ادمکشن. (3955178) (alef-13)
 
حر وراوینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۳:۰۸:۰۷
الهم اشغل الظالمین بالظالمین. هرچند که دولت مردان و نمایندگان سنا و .. آمریکا در جنایات آل سعود شریکند ولی لغو وتوی رئیس جمهور اوباما هم بد نبود امید که با این قانون دولت مردان جنایتکار آل سعود تاوان سختی بدهند (3955209) (alef-13)
 
Qatar
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۳:۱۰:۰۳
باز می فرمایید غربی ها منافع اقتصادی را بر همه چیز ترجیح می دهند؟ (3955213) (alef-13)
 
رضـا راد
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۳:۱۶:۴۲
عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.
این یعنی اعتقاد راسخ به سنت‌هایی الهی، همان که رهبر فرزانه انقلاب هر چند وقت یکبار آن را گوشزد و یادآور می شود.
خداوند در حالی که دو کشور قسم خورده ایران عزیز (آمریکا و رژیم سعودی) تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به این نظام مقدس به کار بسته بودند را به جان هم انداخت.
این تازه آغاز کار است (3955220) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۳:۴۱:۵۹
شجره ملعونه (3955257) (alef-3)
 
حسن
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۹:۰۲:۵۱
نقشه اصلی بلوکه کردن پول های عربستان است . سپس این کشور را دست خالی ول خواهند کرد . (3955683) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.