نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 327305
هنوز هم دوست دارم ازمسکن بنویسم
بخش تعاملی الف - سلیمان کرمی، 11 بهمن 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۷


باوجود اینکه دردنیا اتفاقات مهم تری برای نوشتن هست، مثل رفتارهای نابخردانه ای که این روزها ازطرف برخی حکام منطقه ای سرمی زند؛ یا جنایاتی که همچنان ازتروریست های خون آشام دیده می شود و بسیارحق کشی هایی که قدرت های بزرگ متوجه مام میهن ما می کنند، من دغدغه ی اصلی ام هنوزمسکن است و نمی دانم این مسکن مسکن گفتن ها چه سودی خواهد داشت.

متأسفانه هیچ یک ازمسئولین ما بی مسکن نبوده و نیستند که به حرف درخصوص مسکن گوش کنند ویا به بهبود وضع مسکن بیاندیشند؛ شایدهم خوشحالند که دراین وانفسا مسکن گرانقیمتی هم دارند...

این سخنان دیگرکلیشه ای هستند اگربگوییم جوانان چون نمی توانند مسکنی درخور تهیه کنند، ازدواج نمی کنند. همچنین بیش ازحد تکرارشده است این که بگوییم مسکن تبدیل به کالایی لوکس شده و خرید و فروش آن فقط از عهده ی پول داران ساخته است؛ یا اگربگوییم مسکنی که ساخت هرمترمربع آن با احتساب ملک اختصاصی اش در لوکس ترین مناطق حداکثر دومیلیون تومان هزینه بر می دارد چرا باید به ۱۶ یا ۱۸ میلیون فروخته شود؟

و حتی اگر سودبردن بانک هارا به میان بکشیم، بازهم حرف تکراری زده ایم. تک تک مردم این همه را می دانند و مسئولین محترم ما هم درجریان کامل این بدیهیات هستند. حالا باید طور دیگری به این مسئله نگاه کرد و باید حرف های جدیدی دراین خصوص زد! حقیقت این است که - اگردرست دقت کنیم، - مسئله ی مسکن، مادر همه ی مشکلات اجتماعی - وشاید هم اقتصادی ! - ما شده است. بی قیدی به هرگونه انصافی، وبی بند و باری شدیدی درقیمت گذاری ناموزون را باب کرده است. متأثر نشدن ازناتوانی مردمی که درپرداخت بهای اجاره عاجزند، اهمیت ندادن به دختر زیبایی که بخاطر مستأجر بودن خانواده خواستگار ندارد و پسر باهوشی که دختر به او نمی دهند، همگی به مسکن ومسئله ی آن گره خورده است؛ آیا مسئولین محترم ما ازاین معضلات با اطلاع نیستند؟

چرا کسی آن را جدی نمی گیرد؟ مگر حل معضل مسکن به آن پیچیدگی است که هیچ قدرت مند مسئولی نمی تواند آن را ازمیان بردارد؟ آیا سود بردن بانک ها واجب تراست؟ و آیا فراهم کردن ثروت های باد آورده به شرکت های مسکن ساز یک تعهد است؟ کیست که نداند صاحبان کارگاه ها، کارخانه ها، باغ ها و زمین های کشاورزی ترجیح دادند با تغییر کاربری به مسکن سازان فروخته شوند. این همه بلبشوی پول پارو کنی از ناحیه ی مسئله ی مسکن نیست پس از کجاست؟ این معضل نسل نابود کن فقط توانسته است چند نفر در یک میلیون را چنان ثروتمند کند که شاید اگر ثروت یکی از آن ها بشکافیم، برای حل سهم بزرگی از معضلات اجتماعی کافی باشد! درچنین شرایطی که گفته آمد، ثروتمندان فوق العاده ای داریم که معتقدند این همه را خداوند به آنان داده است...

البته نباید منکر مصلحت و حکمت خداوند منان در تمام امور بندگان شد ولی گرانتر کردن زمینی که خداوند برای همه ی مخلوق آفریده با مصلحت وحکمت او سازگار نیست. هرچه بیابان خدا بوده، جنگل او و کوه او بوده با غارت و تصرف عدوانی ازآنِ عده ای شده است که می دانند چطور هیچ را به میلیون ها بفروشند، قطعه قطعه ی کوهساران به ویلا های حسرت انگیز تبدیل شده و به جز این که غم و غصه ی خیل مردم را برانگیزاند، هیچ خیری به ممکت ندارد ولی معلوم نیست چرا هر روز به تعداد آن ها افزوده و در عوض به تعداد بی خانمان ها اضافه می شود ولی هیچ کس توجه نمی کند؟

مردم بی خانمان نمی توانند حتی دردورترین نقطه ی ممکن و با نازلترین قیمت - که هیچ وقت متری به کمتر از ۶۰۰ هزار تومان یافت نشود - مسکن برای خود بخرند و هر ماه مجبورند - حداقل - پول یک متر مربع را به عنوان اجاره بپردازند. فقط چهار سال اجاره نشینی برابر است با قیمت یک مسکن نقلی درشهرک های دورافتاده درته بیابان ها ی دیروز...

جلوگیری کنندگان ازغارت زمین ها هنوز هم که هنوزاست، دست به کار نشده اند تا اندک زمین های باقیمانده را از چپاول و تاراج دست های آشکار و پنهان مصون بدارند و اگر این عزیزان دست به کارشوند، شاید امیدی به بهبود باشد. این دست اندرکاران محترم به جای دست روی دست گذاشتن و پرداختن به بحث های طولانی و بی نتیجه، باید عجله به خرج بدهند و برای همیشه زمین خواری، جنگل خواری، بیابان خواری و کوه خواری را متوقف کنند و برای صاحب مسکن شدن مردم بی خانمان بیشتر از این تعلل نکنند. به جای این که میلیاردها پول را به عنوان وام به گرانفروشان مسکن ساز بدهند و بانک ها و مسکن سازها را که هدفی جز پول بیشتر درآوردن ندارند فربه تر کنند، همین پول ها را به خریدن مسکن های ساخته شده ی موجود- آن هم به قیمت واقعی - بخرند و با یاد خدا و به احترام پیامبر اعظم (ص) و صدقه ی سلامتی امام زمان (عج) به بی خانمان ها بفروشند و از آن ها هرماه اقساط بگیرند آیا در این صورت درِ درآمد های جعلی ازقبیل اجاره بها که به هدر می رود و درآمد هایی که از راه گرانفروشی مسکن به دست می آید، تخته نمی شود؟

شاید اگر بگویم درچنین صورتی بازار ازدواج رونق خواهد گرفت و کسب و کار واقعی پا به عرصه خواهد گذاشت، سخن گزافی نباشد؛ ولی حتم دارم که با ادامه ی این شرایط، بازهم عده ی اندکی به مال و منال خواهند رسید...
 
کلمات کلیدی : سلیمان کرمی
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۰۹:۰۰:۵۸
ساخت مسکن در لوکس ترین جا فقط متری دوملیون تومان!! بهتره قبل از دست به قلم شدن کمی تحقیق وپرسش کنیم ومستند صحبت کنیم بهتر است واقع بین بود . (3497342) (alef-11)
 
حسن
۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۱۸:۱۹:۴۸
باکمی مماشات نسبت به هزینه ی ساخت درحال حاضر،می توان به نتیجه گیری نویسنده خوشبین بود؛اگرشما زمین 400متری را ازقرارهرمترمربع 15000000(15میلیون)تومان بخرید می شود6000000000(شش میلیارد)تومان و20طبقه ی 280متری درآن بسازید (70%عرصه)می شود5600مترمربع، حالا اگر6میلیار را به 5600مترمربع تقسیم کنی به هر مترمربع 1710000تومان می رسدواگریک میلیون تومان هم هزینه ی ساخت هرمترمربع درنظربگیری به هرمترمربع 2710000تومان می رسد.با این حساب نویسنده ی مطلب تقریباً 20%ازقیمت واقعی دورشده است وما حالا بگیریم اصلاً هرمترمربع 4 میلیون تومان هزینه برمی دارد ازاین که بیشترنمی شود؟پس سازندگان محترم اگرهرمترازاین ساخت وساز را به 16یا 18میلیون تومان می فروشند،چقدرسود می برند؟ این آزادی عمل به آن ها داده شده ولی چرا باید داده شود؟ (3501416) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۸:۰۸:۴۷
منظور ایشان هزینه ی ساخت بود ، نه هزینه ی خرید زمین (3512561) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۸:۱۱:۲۷
امیدوارم تا پر شدن همه ی واحدها خالی مسکن در رکود بماند.
رونق بازار مسکن از دید عمدتا افراد فعال در این بازار که همان دلالان هستن گران شدن هر روزه دید سرمایه ای به مسکن است. (نه دید کالای مصرفی)
مادامی که دید سرمایه ای به مسکن و خودرو در کشور وجود داشتهباشد مردم بایستی در حسرت ماشین و مسکن خوب و مناسب بمانند (3512570) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۹ ۲۳:۵۳:۳۳
چرا باید دولت برای انها که از شهرستان به تهران میان خانه بسازن برگردن شهر خودشان تهرانی های اصیل برای بچه هایشان نمیتوانند خانه بخرن از بس شما امدین تهران به این وضع در اوردین حتی نمی توانیم در قبرستان ابا و اجدادیمان بمیریم بخاطر شما ها اخر این چه وضعی مسخره همه چیز را در اوردین (3506052) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۰:۰۶:۰۱
اگه اینطوری باشه که ۹۹ درصد مردم تهران باید برن!!
در ضمن چیزی به نام شهرستانی نداریم. این حرف یعنی چی؟ خود تهران هم شهرستان عزیز دل من. (3512278) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۵:۵۵:۴۷
تهرانی اصیل عزیز وقتی اکثر امکانات کشور و ثروت و قدرت در تهران متمرکز شده و شهری مثل خرمشهر که اهالیش خیلی بیشتر از تهرانی های اصیل به گردن مردم ایران حق دارند هنوز در شرایط عقب افتاده و با حد اقل امکانات زندگی می کنند شما چه انتظاری دارید

و بدانید که در طول سالیان تهران اگر از "ته ری" بودن به تهران شدن رسیده شهرستان های زیادی قربانی شدند
این توهم خود برتر بینی را نسبت به سایر هموطنانتان را کنار بگذارید خواهشا (3512421) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۷:۴۴:۳۸
خوب شما هم در کمبود امکانات این مملکت شریک باشید و مدتی تشریف ببرید کویر نمی شود که اینگونه نژاد پرستانه همه ی امکانات و پول مملکت را جمع کنند در تهران بعد هم بگویند تهرانی های اصیل باشند و دیگران ول معطلی ضمن اینکه مطمئن هستم که شما یکی بویی از اصالت نبرده اید که این حرف ها را می زنید (3512516) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۲ ۰۸:۰۸:۰۷
من مانده ام با وجود این همه رسانه و امکنات ارتباط جمعی هنوز افرادی هستند که هفشان در دوران پارینه سنگی خریدار نداشته تا چه به امروز....

شما که اصالت تهرانی داری خوبی باید بدانی این خان گسترده شده بر دامنه ی البرز از نفت مناطقی است که مردمانش شب سر بر روی دریای ثروت می گذارند ولی شکمشان خالی و لبشان تشنه هست!

من خودم مشهدی هستم و همیشه به اینکه افراد زیادی برای کار تجارت زیارت و هر دلیل دیگه ای به این شهر مسافرت یا مهاجرت می کنند احساس غرور می کنم و خوشحالم که این شهر چنان ظرفیتی یفته که همه به سوی ان کشیده می شوند.
البته شما اگر متن مقالهرا خوانده بودی شاید چنین جسارتی به خود نم دادی که زمینی را که خالقش خداوند است ملک خود بدانی.... (3512559) (alef-11)
 
حسين
۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۱۱:۲۶:۲۷
گل گفتي."""گران كردن زمين""". گل گفتي. ساده اما عين واقعيت. (3497737) (alef-11)
 
امیاسد
۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۱۵:۳۷:۵۸
جناب آقای کرمی

ما بارها و حدود 18 سال است که حرف نو! در مقوله مسکن می زنیم. اما انگار آقایان دوست ندارند حرف نو بشنوند و دوست دارند همان حرفهای قدیمی را تکرار کنند.

ما هم گفته ایم که بخش اصلی قیمت مسکن و بطور کلی ملک، در شهرهای بزرگ که بیشتر مشکل مسکن در این شهرها نمود می کند و علی الخصوص پایتخت، از سرشکن ملک کلنگی حاصل می گردد بصورتی که در تهران ، و محله های متوسط شهر ، سرشکن قیمت ملک کلنگی حدود 75 درصد قیمت آپارتمان را تشکیل می دهد.
اما در تهران الآن حدود 7-6 سال است که تقریبا کسی پولی بابت خرید ملک کنگی با این قیمتهای سرسام آور نداده است زیرا بالای 90 درصد ساخت و سازها عمدتا بصورت مشارکتی است و درصد کمی هم توسط خود مالک قدیمی ملک کنگی انجام می شود.
اما در سالهای منتهی به بهار 92 ، سودجویان، بساز و بفروشها و دلال ها با تحریک مالکین به افزایش قیمت ملک کنگی اشان در واقع به دنبال افزایش قیمت در طول مدت ساختمان و به خیال خودشان افزایش سود و کمیسیون بودند. اما غافل از اینکه هم خودشان را در این بن بست خواهند انداخت و هم مردم را.
حالا چون نه سازنده پولی بابت خرید داده و نه مالک ، ملکش را به چنین قیمتهایی "خریده" است میتوان قیمتها را پایین آورد و به جرات می توان گفت کسی "ضرر" نخواهد کرد. فقط باید بعضی ها دندان طمع را بکنند!! تا هم مردم محتاج مسکن بتوانند خانه دار شوند و هم مسکن رونق بگیرد. (3498581) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۳ ۱۹:۰۰:۲۹
به نظر شما این حس بدگمانی نسبت به سازندگان مسکن ومتولیان آن درتمام دنیا وجود دارد یا فقط درکشور ما این چنین است؟این بدگمانی ازکجا سرچشمه می گیرد؟اصولاً مادرکشورمان مشکل مسکن داریم یا مشکل سودجویی بی حساب وکتاب درمسئله ی مسکن ؟ الآن درتمام کلانشهرها آنقدرمسکن خالی موجود است که هیچ چیز مانند آن نیست.من نمی دانم وقتی دردنیا گالایی فراوان یافت شود، قیمت آن معقول ترمی شودولی درکشورما کالاهایی مثل مسکن وماشین هرچه قدرزیادهم می شودقیمتش بالاترمی رود.به نظر شما این گرانی ساختگی وبرای سود بیشترنیست؟اگرچنین است چرا کسی جلوگیری نمی کند؟آیا مملکت ما دولتی هم دارد که پاسخگوباشد؟باورکنیدازآنجاکه هیچ بی خانمانی بیرون از خانه زندگی نمی کند وهمه ی بی خانمان ها درآمدشان را می ریزند به جیب پرنشونده ی صاحبان خانه ،آنوقت صدها هزارخانه ی خالی به تماشای این بیچاره ها ایستاده است؛دردوران مشروطیت وقتی عده ای آذوقه ی مردم را انبارکرده بودند تا یافت نشود وگران تربفروشند، مجاهدان ریختندآذوقه رااز انبارها بیرون آوردند وبه قیمت واقعی فروخته وپولش را به محتکر ناراحت وناراضی دادند وآنموقع هزاران نفر را ازگرسنگی ساختگی نجات دادند.کی می شود مانند آن دوره ،دولت محترم ما هم مسکن را از چنگ این احتکارگران دربیاورد وبه قیمت واقعی آن عرضه کند؟آیا این معجزه اتفاق خواهد افتادویا رفته رفته بدترازقبل خواهد شد؟ (3518357) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.