نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497505
هزینه سفر حج چقدر است؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
هزینه بالاترین درجه کاروان حدود 13 میلیون و 750 هزار تومان و پائین ترین درجه مبلغ 9 میلیون و 670 هزار تومان است

به گزارش خبرآنلاین، از روز یکشنبه اعزام حجاج ایرانی به عربستان برای حضور در مناسک حج امسال آغاز شده است و امروز در مراسمی رسمی اولین حجاج تهرانی از فرودگاه امام عازم سفر به خانه خدا شدند؛ براساس اعلام سازمان حج و زیارت در مراسم امسال 85 هزار و 500 زایر ایرانی شرکت خواهند داشت که هم اکنون برای 30 هزار نفر از حجاج ویزا صادر شده است. اما از نظر اقتصادی گردش مالی حج امسال برای ایرانی ها چقدر خواهد بود و ایرانی ها چقدر در راه سفر به خانه خدا هزینه می کنند. برای بررسی این موضوع باید دو نکته را مورد توجه قرار داد؛ اول هزینه خود سفر است و دوم هزینه ای که هر حاجی ایرانی در جریان سفر هزینه خواهد کرد.

هزینه سفر حج چقدر است؟
برای حضور در مناسک حج هر حاجی ایرانی بین 9 میلیون و 670 تا 13 میلیون و 750 هزار تومان نسبت به درجه کاروان از نظر محل اقامت و... باید هزینه پرداخت کنند. محمد آزاد معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت دو ماه پیش در این باره گفته بود:« مبالغ اعلام شده، هزینه تمام شده سفر است، اما با این حال با مساعدت بانک ملی مبلغ یک میلیون و دویست هزار تومان نیز صرفا برای ودیعه گذاران در سال های قبل، در هنگام واریز نهایی از مجموع هزینه سفر کسر می شود. به این ترتیب و با احتساب کسر مبلغ یک میلیون و 200 هزار تومان مساعدت بانک ملی ( در واقع سود ودیعه ای است که متقاضیان سفر حج پیش از این پرداخت کرده اند)، هزینه بالاترین درجه کاروان حدود 13 میلیون و 750 هزار تومان و پائین ترین درجه مبلغ 9 میلیون و 670 هزار تومان است.»

اما میزان کل هزینه هایی که حجاج پرداخت می کنند، چقدر است؟ برای محاسبه این عدد بهترین روش این است که میانگین بالاترین هزینه و پایین ترین هزینه را محاسبه کنیم ( 11 میلیون 710 هزار تومان ) و بعد آن را در عدد تعداد حجاج ایرانی ضرب کنیم که در این صورت به عدد بیش از هزار میلیارد تومان ( 1001205000000 تومان) می رسیم که بخشی از آن به مقامات عربستانی پرداخت می شود ( برای برگزاری مراسم و هزینه هتل و...) و بخشی از آن نیز به سازمان حج و زیارت ایران پرداخت می شود برای اعزام حجاج، هزینه های برگزاری، پروازها و....

هزینه های طول سفر چقدر است؟
اگر در نظر بگیریم که در جریان سفر حج هر یک از حاجی های ایرانی به صورت میانگین تنها 1000 دلار ( با دلار 3800 تومان) برای سوغات و... در کشور عربستان هزینه کند و این عدد را در تعداد حاجی های ایرانی که 85 هزار و 500 نفر هستند ضرب کنیم به عدد 85 میلیون و 500 هزار دلار یا 324 میلیارد و 900 میلیون تومان خواهیم رسید.

مجموع هزینه ها چقدر خواهد بود؟
 مجموع هزینه های حجاج ایرانی امسال در سفر حج با جمع کردن هزینه های سفر حجاج و هزینه های طول سفر حجاج به دست خواهد آمد که حدود هزار و 326 میلیارد و 105 میلیون تومان خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : حجاج، حج، عربستان، فاجعه منا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۳:۱۱:۰۰
سلام آیا این همه پول و سوغاتی بحساب دولت سعودی باید نوشت یا چند در صد سود خالص متعلق به دولت عربستان لطفا دقیقا محاسبه کنید با دلار نه ریال ایران با تشکر (4498592) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.