نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487308
انتقاد شدید از استندآپ کمدی‌های برنامه «خندوانه»/ این فحاش‌های اینستاگرامی در تلویزیون چه می‌کنند؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۱
روزنامه جوان نوشت: قسمتی از برنامه «خندوانه» که در شامگاه ششم تیر‌ماه از تلویزیون پخش شد با اعتراض‌های زیادی از سوی مخاطبان تلویزیون روبه‌رو شد.

 به کارگيری الفاظ نامناسب، توهين‌آميز و دستاويز قرار دادن هر چيزی حتی محتويات توالت برای خنداندن باعث شد کاربران شبکه‌هاي اجتماعی نسبت به اين برنامه واکنش نشان دهند.

تلاش روزنامه جوان برای پاسخگويی مدير شبکه نسيم درباره محتوای نامناسب برنامه خندوانه با پاسخگو نبودن وی همراه بود. در عوض يکي از افراد مطلع،  اطلاعاتی را درباره اين برنامه در اختيار ما قرار داد. از جمله اين‌که شنيده شده حامی اصلي پخش برنامه «خندوانه» خود شخص رئيس رسانه ملی است و همين موضوع حاشيه امنی را برای اين برنامه به وجود آورده است و با وجود مميزی‌های زياد هنوز هم «خندوانه» به خاطر اسپانسری که دارد از شبکه نسيم پخش می‌شود، اما هيچ‌کس زمان پايان پخش آن را به خوبی نمی‌داند!خنداننده‌شو و توهين به بازيکن تيم ملیمسابقه استندآپ کمدی برنامه «خندوانه» اين شب‌ها وارد مرحله دوم اجرا شده است. سه‌شنبه شب چند اجراکننده به روي استيج خندوانه رفتند و اجرای برنامه کردند. دو نفر از چهره‌های حاضر در اين بخش پيش از اين نام‌های امپراتور کوزکو و شيخ حسين در فضاي شبکه‌های مجازی مانند اينستاگرام فعاليت داشته‌اند و استندآپ‌های‌شان را منتشر می‌کردند که اغلب موارد دارای کلمات رکيک و نامناسب براي رده سنی غيربزرگسال بود. حالا اين دو نفر با نام‌های اصلي‌شان يعني سيده‌زينب موسوی و حسين شاهرخ‌نيا در برنامه حاضرند. در اجرای سه‌شنبه، موسوی درباره نامگذاری گفت و به نام‌های مشهوری که با هم می‌آيند، اشاره کرد و مصداق آن را نام شيث و نصرتی گفت که يادآور اتفاق غيراخلاقی در زمين فوتبال است.وي در بخش انتهايی به نام‌هایی که برگرفته از شغل افراد است، اشاره كرد: «شما يک نفر را ببينيد فاميلي‌اش آهنگر باشد، يعني پدربزرگش آهنگر بوده يا اگر کسی را ببينيد که فاميلي‌اش قناد است يعنی پدربزرگش قناد بوده، فقط من نمي‌دانم پدربزرگ سوشا مکانی چه کاره بوده؟» رامبد جوان هم که به عنوان داور خنداننده‌شو حضور داشت، گفت هيچ مشکلی با اين اجرا ندارد! توجه كنيد كه اين ادبيات از تلويزيون جمهوری اسلامی در حال پخش بوده نه خدايی نكرده شبكه‌های ماهواره‌ای!جالب اينجاست كه شقايق دهقان، داور و مربی زينب موسوی هم گفت که بسياری از بخش‌ها برای اينکه به کسی بر نخورد حذف شده است! يکی ديگر از استندآپ‌هايی که در ششم تير برگزار شد، اجرای بهزاد قديانلو بود که در آن از زبان يک گوسفند به اجراي برنامه پرداخت و اداي برخی از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوری را درآورد و بعد از سؤال کردن از حضار يکی گفت اينو چی می‌گی؟! در اينجا به وضوح به يكی از كانديداهای رياست جمهوری توهين شد و همه هم خنديدند!فرهان معين هم ديگر شرکت‌کننده‌ای بود که درباره قطعی آب صحبت کرد و در آن خواست که اگر آب قطع بود مردم توالت نرن و تکرار کرد که با گوشی موبايل توالت نرين، آقا نرين!

متأسفانه الفاظی از اين دست در اجراهای خنداننده‌شو برنامه  «خندوانه» زياد است.  روزنامه جوان تلاش کرد درباره اين حجم از به کار‌گيری الفاظ نامناسب در برنامه «خندوانه» با محمد احسانی، مدير شبکه نسيم گفت‌و‌گو کند که به‌رغم تلاش زياد احساني حاضر به پاسخگويی نشد، اما منابع خبري رزونامه جوان درباره حجم بالای مميزی برنامه «خندوانه» می‌گويند که در حد خيلي زياد است. برخی از تفاوت‌های پخش اصلی برنامه «خندوانه» و پخش تکرار آن اين است که مميزان شبکه علاوه بر چک کردن متن‌ها و اجراها گاهی اوقات متوجه می‌شوند که اجراکننده استندآپ کمدی بخش‌هايی را در زمان اجرا اضافه کرده‌اند. از سوي شبکه نسيم هم يک ناظر در محل پخش برنامه حضور دارد و بسياری از موارد را وی با مميزی که در سر صحنه انجام می‌دهد اجازه انتشار نمی‌دهد! و پيش آمده که علاوه بر حذف دستور ضبط مجدد بخش‌هايی از برنامه توسط ناظر شبکه داده می‌شود.

با وجود اين هنوز هم شاهد اصرار شرکت‌کنندگان به استفاده از الفاظ نامناسب در اجرای برنامه هستيم. از جمله دلايلی که اجراهای مسابقه خنداننده‌شو با وجود ايرادات زياد هنوز پخش می‌شود اين است که اين برنامه به صورت مسابقه‌ای اجرا می‌شود و شبکه نمی‌تواند اجرای يک استندآپ کمدی را به طور کامل حذف کند! با وجود اين در هر جلسه بيش از چند دقيقه از برنامه به دليل محتوای نامناسب اجازه پخش پيدا نمی‌کند!بعد از جناب‌خان «خندوانه» يک شوخی بود!اگر قرار بود موفقيت برنامه «خندوانه» به «ما خيلي خوبيم» گفتن‌های رامبد جوان باشد، پس تا امروز هم بايد اين موفقيت ادامه داشت چون رامبد عادت کرده که در طول برنامه چندين بار از حضار برنامه بخواهد بی‌دليل بگويند که «ما خيلی خوبيم»، «ماشاءالله به ما...» و از اين نوع جملات که به بخشي از شناسنامه «خندوانه» تبديل شده است يا اگر قرار بود برنامه «خندوانه» با حضور نيما شعبان‌نژاد که در حضور جناب خان کاملاً محو شده بود، موفق می‌شد که پيش از آمدن جناب‌خان بايد اين اتفاق می‌افتاد. نيما در سری جديد چند کاراکتر را در برنامه اجرا می‌کند که هيچ‌کدام هم موفق نيستند! رامبد برای جبران شکست نداشتن جناب خان، چهار عروسک را به برنامه آورد که تنها موفقيت‌شان بازسازی يک کليپ در فضای مجازي بود که به «عروس خجالتی» يا «عروس جنجالی» معروف شده است. اين عروس‌ها که مسئوليت صداپيشگي مدام از آنها با يکی از موفق‌ترين صداپيشه‌های صداوسيما بود، خيلی زود به عنوان پروژه‌ای شکست خورده از برنامه حذف شدند.برنامه‌ای با تهيه‌کننده چند شغله!زمانی محمدرضا شهيدی‌فر، مجری و برنامه‌ساز موفق تلويزيون در پشت صحنه «خندوانه»  حضور داشت، ايده می‌داد و برنامه را سرپا نگه داشته بود. مدتی است شهيدی‌فر ارتباط خود را با «خندوانه» قطع کرده، از فصل چهارم هم تهيه‌کننده برنامه عوض شد و سيدعلي احمدی مديرعامل مؤسسه تصوير شهر که همزمان دبيری جشنواره فيلم شهر را نيز بر عهده دارد تهيه‌کننده برنامه «خندوانه» شده است. تهيه‌کننده چندشغله «خندوانه» چقدر می‌تواند بر آنچه در اين برنامه می‌گذرد، نظارت داشته باشد؟! استفاده شخصی از رسانه ملی!رامبد جوان چند روز بعد از توهين به خبرنگاران و صفر کشکولی، بازيگر پيشکسوت سينما و تلويزيون، وی را به برنامه «خندوانه» دعوت کرد. جالب اينجاست که دعوت از صفر کشکولی با اطلاع شبکه نسيم نبوده و بعد که مديران شبکه دليل اين دعوت را جويا می‌شوند رامبد جوان برايشان از دليل دعوت و عذرخواهی می‌گويد و شبکه نسيم هم به دليل اينکه عذرخواهی کردن فرهنگ پسنديده‌ای است! با اين کار موافقت کرده‌ است.

جالب اينجاست که رامبد جوان پيش از دعوت از صفر کشکولی و در برنامه‌ای که به مناسبت عذرخواهی از اين بازيگر اجرا شده بود، از اينکه خبرنگاران به بهناز جعفری گفته‌اند اگر ما نبوديم بهناز جعفری، بهناز جعفری نمي‌شد، انتقاد کرد اما در روزی که مجريان راديو و تلويزيون به ديدار رئيس رسانه ملی رفته بودند در حضور علی‌عسگري گفت: اگر ما نباشيم اين سازمان به جز يک ساختمان ارزش ديگري ندارد! بعد هم برای نشان دادن ارادتش به رئيس سازمان صداوسيما با وی يک عکس سلفي گرفت و رفت.
 
کلمات کلیدی : رامبد جوان + برنامه خندوانه + استندآپ
 
Malaysia
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۶:۰۳:۱۸
شوخی های سن بزرگسالان اگر به گونه ای باشد که کودکان به هیچوجه متوجه آن نشوند اشکالی ندارد. اما حالا به فرض که اشکال هم داشته باشد، هزاران نفر که آن برنامه را ندیده بودند هم با خواندن این نوشتار متوجه آن شدند. (4451440) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۶:۱۶:۰۴
این خانم محترم در کانال تلگرامی خودش چادر به سر و رو گرفته متاسفانه الفاظ بسیار بسیار زشت و رکیکی رو به عنوان طنز به کار می برند. که هم توهین به افراد با حجاب و متدین است و هم با لحجه ی قمی ، توهین به یک قومیت محسوب می شود.
شخصا برای این شخص در تلگرام پیام فرستادم و ازشون تشکر کردم و خواهش کردم ادبیاتشون رو مودبانه تر کنند اما در کسری از ثانیه من رو بلاک کردند.
واقعا جای تاسف هست که هرکی باید در رسانه ملی راه پیدا کنه و بشه عامل خنداندن مردم . (4451451) (alef-13)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۶:۲۹:۰۷
خندوانه خوب بود، ولی از وقتیکه به ورطه تکرار افتاده بجای ایجاد خلاقیت برای جاذبه بیشتر، رو به بی تربیتی آورده. بندگان خدا اون خانواده هایی که با خاطر آسوده بچه هاشونو میذارن جلوی تلویزیون جمهوری اسلامی!... (4451462) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۶:۳۶:۳۳
یه مشت اراجیف و شوخی ها جنسی میکنن اسمشو می زارن استندآپ کمدی (4451470) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۸:۰۲:۱۷
در اینکه برنامه خندوانه سوتی داشته شکی نیست ولی این گزارش روزنامه جوان هم انصافا خیلی سخیفانه نوشته شده. (4451542) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۹:۳۴:۰۳
چند وقته دیگه شور استند آپ کمدی در آوردن بخصوص خندوانه بسه دیگه (4451629) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۲۲:۳۴:۵۰
از خندوانه خوشم نمیاید چون از رامبد جوان خوشم نمیاید دیگر انقدر پخش زمین است و لودگی سبک میکند نمیدانم واقعاوقتی نیما با ان دهن کجش حرف میزند یا ان خانم بقول رامبد با نیم ساعت کش دادن و حرف مفت زدن کسی را میخنداند از سلیقه افراد تعجب میکنم خوب هستند اما مگر تعدادشان چقدر است که این لودگی سبک را خنده دار میدانند حتی شاد هم نیست چه برسد به خنده دار بودن (4451762) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۲۳:۵۶:۰۴
برنامه ای که زیاده از حد طول بکشد ، فلسفه اش میشود حفظ خودش . آن وقت اینکار را به هر قیمتی انجام‌میدهد (4451818) (alef-13)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۰۷:۳۸:۱۰
با سلام. بجای اینهمه نقد طولانی که بیشتر شبیه تخریب بود دو جمله هم از برجستگی ها و مزیت های برنامه اقای رامبد بفرمایید که اخر شب فرحبخشی رو برای ملت فراهم میآورند و تقریبا کانال های ماهواره رو تعطیل میکنند.
بیاییم جامع نگر باشیم (4451949) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.