توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425603
بیش از یک میلیون عراقی در موصل گیر افتاده‌اند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۲
سازمان‌های بشردوستانه از مشکلات جدی در انتقال کمک‌های انسان دوستانه به مردم موصل خبر داده و اعلام کردند همچنان یک میلیون تن در این شهر گیر افتاده‌اند و با خطر تک‌تیراندازها و مواد منفجره مواجهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، دفتر مطبوعاتی "آکسفام"، یکی از بزرگترین سازمان‌های امدادرسانی اعلام کرد: متاسفانه برای آژانس‌های امدادرسانی از جمله آکسفام، کمک رسانی به مردم موصل بسیار دشوار است.

کای تاباسک، مسوول مطبوعاتی آکسفام اعلام کرد: نزدیک‌ به صد هزار تن توانسته‌اند از خشونت‌های موصل فرار کنند اما هنوز حدود ۱۰ برابر این جمعیت در این شهر گیر افتاده‌اند و با وضعیت بد انسانی مواجه شده‌اند. در حال حاضر بعد از گذشت نزدیک به دو ماه از عملیات آزادسازی موصل تنها بیش از صدهزار تن از این شهر و نواحی اطراف آن فرار کرده‌اند و در حال حاضر بیش از یک میلیون تن در موصل باقی مانده و در معرض خطر مواجهه با تک تیراندازها و مواد منفجره هستند. بسیار مهم است که تمام طرف‌های درگیر راه‌های ایمن برای فرار مردم که  هنوز شهر را ترک نکرده‌اند فراهم کند.

موصل در سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش درآمد. عملیات بازپس گیری این شهر در ۱۷ اکتبر با حضور ده‌ها هزار نیروی عراقی، نیروهای ویژه و داوطلبان مردمی آغاز شد. همچنین این ماموریت توسط ائتلاف بین‌المللی به سرپرستی آمریکا حمایت می‌شود.

وی ادامه داد: وضعیت در موصل چندان مناسب نیست به خصوص اینکه زمستان در راه است.

همچنین دفتر مطبوعاتی آکسفام اعلام کرد بسیار مهم است که همه طرف‌ها از استفاده تسلیحات سنگین در داخل شهر خودداری کنند.

این دفتر اعلام کرد: وضعیت "بسیار نگران کننده" است و درگیری‌ها بسیار نزدیک به محل زندگی انسان‌ها رخ می‌دهد؛ چنین صحنه‌هایی در موصل مشاهده می‌شود. به نظر می رسد داعش خواهان استفاده از مردم به عنوان سپر انسانی در برابر حملات است.

وی ادامه داد: آزادسازی موصل به طور اتوماتیک باعث حذف بحران انسانی در این منطقه می‌شود در حال حاضر بیش از سه میلیون تن در شمال عراق آواره شدند. این افراد نه تنها از موصل بلکه از نواحی دیگر نیز آمده‌اند.

با این حال عملیات بازپس گیری موصل در هفته‌های اخیر پس از ورود ارتش عراق و شبه نظامیان به داخل شهر نیز تندتر شده است.
 
کلمات کلیدی : داعش + آزاد سازی موصل+ عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.