توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435008
علت موافقت شورشیان سوری برای حضور در آستانه
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۰
منابع اعلام کردند شورشیان سوری پس از فشارهای ترکیه و تلاش‌های این کشور برای قانع کردن آن‌ها جهت کنار گذاشتن شروطشان، موافقت‌ خود را با مشارکت در مذاکرات آستانه اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، یک منبع در مخالفان سوری گفت: نشست‌های آنکارا که با نظارت ترکیه در طول سه روز برگزار شد و در آن شخصیت‌های رسانه‌ای و سیاسی از ائتلاف مخالفان سوریه و هیات عالی مذاکرات و رهبران گروه‌های نظامی حضور داشتند روز گذشته با موافقت با شرکت در مذاکرات آستانه پایان یافت.

این منبع مخالف که خواست نامش فاش نشود، گفت: برخی از گروه‌های مخالف مسلح پیش از رفتن به مذاکرات آستانه چندین شرط را گذاشته بودند که برجسته‌ترین این شرط‌ها تثبیت آتش‌بس بود. اما این گروه‌ها پس از اعمال فشار رئیس سازمان اطلاعات ترکیه که در نشست حاضر شده بود و سخنرانی را در میان حاضران ایراد کرد و به آنها اطمینان داد که در نشست آستانه در وهله نخست تثبیت آتش‌بس مورد بررسی قرار می‌گیرد مخالفان مجبور شدند از این خواسته خود دست بکشند.

این منبع گفت: مخالفان اصرار داشتند که آتش‌بس در مناطقی چون "وادی بردی، غوطه شرقی دمشق، الوعر الرستن، تلبیسه و بیت جن" که در آنها عملیات نظامی ارتش سوریه صورت می‌گیرد، برقرار شود و سپس آنها به مذاکرات برای حل بحران سوریه بروند.

این منبع گفت: رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه عنوان داشت که هرگونه شروطی که در حال حاضر گذاشته شود ممکن است به نفع مخالفان سوریه و مردم سوریه نباشد و همین اظهارات گروه‌ها را واداشت تا شرط تثبیت آتش‌بس را رها کرده و با پیوستن به مذاکرات در ۲۳ ژانویه جاری موافقت کنند.

این منبع گفت: ترک‌ها همچنین خواسته مخالفان برای شرکت دادن شخصیت‌های سیاسی از ائتلاف و هیات عالی در گروه مذاکرات را بی‌جواب گذاشت و مسئولان ترک به صورت ضمنی به این امر اشاره کردند که روسیه تعامل با ائتلاف و هیات عالی مذاکرات را نمی‌پذیرند.

وی افزود: ترکیه به شرکت کنندگان در این نشست در آنکارا تاکید کرد که باید هیات متشکل از فرماندهان نظامی باشد چراکه مذاکرات در آغازش متمرکز بر آتش‌بس خواهد بود و سپس درمورد بازسازی ساختار ارتش سوریه صحبت می‌شود و این مساله می‌طلبد که فرماندهان گروه‌های نظامی در وهله نخست شرکت داشته باشند.

منابع دیگر نیز گفتند: ترکیه پذیرفت که ائتلاف و هیات عالی در مذاکرات شرکت نکنند و در مقابل خواهان این شد که روس‌ها، کردها را در مذاکرات آستانه شرکت ندهند.

این منبع گفت: رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه تماس تلفنی با یک مسئول روس برقرار کرد و خواهان اعمال فشار بر ارتش سوریه جهت توقف عملیاتش در وادی بردی شد تا فرماندهان گروه‌ها بتوانند به نشست‌هایشان برای تدوین فهرستی از اسامی هیات مذاکره کننده در آستانه ادامه دهند.

این منبع گفت: نمایندگان مخالف احساس کردند که روسیه به سرعت به این درخواست پاسخ داد و نقض‌ها کمتر شد که این مساله آنها را ترغیب کرد تا رایزنی‌هایشان ادامه دهد و پیش بینی می‌شود که گروه‌های مسلح تدوین فهرستی از اسامی گروه مذاکره کننده را ظرف دو یا سه روز تکمیل کنند و این فهرست را به طرف ترکی تحویل دهند.
 
کلمات کلیدی : شورشیان سوری + نشست سه‌جانبه سوریه + روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.