توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405308
شاخص توده بدنی بالا برای مغز مضر است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۱
به گفته محققان، شاخص توده بدنی بالا می‌تواند تاثیر منفی بر عملکرد شناختی مغز افراد مسن داشته باشد.

به گزارش مهر، محققان می گویند اگر می خواهید در سنین بالاتر عمر همچنان هوشیار باقی بمانید، بهتر است از همین حالا وزن خود را تحت کنترل داشته باشید.

محققان دانشگاه آریزونا دریافته اند شاخص توده بدنی بالا می تواند تاثیر منفی بر عملکرد شناختی افراد مسن داشته باشد.

شاخص توده بدنی بالاتر ممکن است منجر به افزایش التهاب در بدن شود که تاثیر منفی بر عملکرد و شناخت مغز خواهد داشت.

کایل بوراسا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «شاخص توده بدنی بالاتر موجب افزایش التهاب بدن می شود.»

محققان این دانشگاه داده های مربوط به مطالعه ای که شامل ۱۲ سال اطلاعات در مورد سلامت، آرامش و شرایط اجتماعی و اقتصادی جمعیت ۵۰ سال و بالاتر انگلستان بود را مورد بررسی قرار دادند.

با استفاده از دو نمونه جداگانه بدست آمده از مطالعه، یکی در حدود ۹۰۰۰ نفر و دیگری در حدود ۱۲۵۰۰ نفر، محققان در طول یک دوره شش ساله افراد مسن در حال پیری را بررسی کردند.

آنها اطلاعاتی در مورد شاخص توده بدنی، التهاب و قدرت شناختی شرکت کنندگان در اختیار داشتند و متوجه پیامدهای مشابه در هر دو نمونه شدند.

به گفته بوراسا، «هر چقدر حجم بدن شرکت کنندگان بیشتر بود، تغییر در میزان پروتئین واکنشی C (CRP) آنها در طول چهار سال بعد بیشتر بود.»

CRP در خون، نشانگر التهاب سیستماتیک بدن است. به گفته محققان، تغییر در CRP در طول مدت ۴ سال، پیش بینی کننده تغییر در عملکرد شناختی در طول شش سال بعد از شروع مطالعه بود.
 
کلمات کلیدی : توده بدنی+مغز+افراد مسن+التهاب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.