توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 392501
خانواده شهدای منا خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب شدند
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
جمعی از خانواده شهدای منا در حج ۹۴ خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب توسط کشورهای اسلامی و پذیرش مسئولیت فاجعه منا توسط عربستان سعودی شدند.

به گزارش ایرنا، تعدادی از اعضای این خانواد ها شامگاه پنجشنبه در حاشیه مراسم یادبود شهدای منا در گفت وگویی خواستار پاسخگویی مسئولان سعودی در یک دادگاه صالح شدند.

روح الله باغانی فرزند شهید علیرضا باغانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خانواده شهدا خواستار احقاق حقوق شهدای این حادثه هستند.

وی ادامه داد: شکایت نامه ای توسط خانوده شهدا از دولت عربستان، مقصران و مسببان این حادثه تنظیم و به قوه قضائیه ارسال شده است.

فرزند شهید باغانی عنوان کرد: دلایل وقوع این حادثه و تعلل دولت عربستان در کمک به حادثه دیدگان این فاجعه هنوز روشن نشده و انتظارخانواده مهاجرین الی الله از مسئولان روشن شدن ابعاد این حادثه تاریخی است.
طیبه سالاری همسر شهید دشتی نی زبه خبرنگار ایرنا گفت: برگزاری یادواره ها و مراسم های یادبود در حفظ یاد و خاطره شهدای منا تاثیر بسزایی دارد.

وی اضافه کرد: مهاجرین الی الله به عنوان شهید فرهنگی معرفی شده اند و بر این اساس از مزایای اختصاص داده به سایر خانواده شهدا محروم هستند.

سالاری ادامه داد: تعدادی از شهدای این حادثه سرپرست خانواده و دارای همسر و فرزند هستند و حداقل خواسته خانواده مهاجرین الی الله پرداخت حق بیمه توسط سازمان های بیمه گر و دیه شهدای این حادثه است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون فرزند ارشد شهید دشتی پس از شهادت پدر به دلیل انجام فعالیت های سخت کاری، بینایی خود را از دست داده است و خانواده این شهید نیز هزینه ای برای درمان او ندارد.

هادی فرزند شهید ابراهیم میان آبادی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: خانواده های مهاجرین الی الله شکایت نامه ای را به کنسول گری ایران در شهر جده عربستان ارسال کرده اند.

وی افزود: هنوز پاسخی از سوی مسئولان وزارت امورخارجه به خانواده شهدا داده نشده و خانواده مهاجرین الی الله انتظار پاسخی روشن از سوی مسئولان را دارند.

وی اضافه کرد: تعدادی از خانواده های شهدا با مشکلات مالی مواجه هستند، با وجود این بیمه ایران در زمینه پرداخت حق بیمه خانواده شهدای منا تعلل می کند و تنها بخشی از آن را پرداخت کرده است.

مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای منا در محل امام زاده شعیب بن موسی(ع) سبزوار برگزارشد.
۱۲ نفر از حاجیان سبزوار سال گذشته در حادثه منا جان خود را از دست دادند.

مرکز شهرستان ۳۲۰هزار نفری سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
 
کلمات کلیدی : حجاج+عربستان+شهدای منا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته