نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502102
عضو ستاد انتخاباتی رئیسی: انتخابات 96 پرتخلف‌ترین انتخابات تاریخ ایران بود/ ما به رأی شورای نگهبان احترام گذاشتیم و اردوکشی خیابانی نکردیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱
عضو ارشد ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی گفت: در انتخابات امسال تخلفات زیادی را که همه آن‌ها همراه با مستند هستند مشاهده کردم و به نظر می‌رسد که مدل تخلفات صورت‌گرفته به شکلی مدیریت شده و هدفمند بوده است.

علی اصغر عنابستانی عضو ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی نشانه وابستگی و همبستگی مردم به نظام است و همیشه عرصه انتخابات عرصه تایید نظام مقدس جمهوری اسلامی توسط مردم بوده است، اظهار داشت: مردم نشان دادند که عرصه انتخابات را به خوبی درک می‌کنند و هر دوره مشارکتی پررنگ‌تر از دوره قبل دارند و حداقل حضور در ایران با حداکثر حضور در کشورهای غربی برابر است و مشارکت بالای 78 درصدی مردم در این دوره هم نشان از حضور پرشور و نگاه پرشعور ملت ایران دارد و اصل حضور مردم تایید نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده که باید از این بابت به آن‌ها تبریک گفت.

ناظر ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه متاسفانه باوجود آنکه ساختار برگزاری انتخابات در ایران یکی از بهترین نظام‌های انتخاباتی است، خاطرنشان کرد: در طول 38 سال گذشته اصلاحات مورد نیاز در ساختار انتخابات صورت نگرفته و لذا کسانی که به دنبال تخلف هستند حفره های اندک موجود در این ساختار را پیدا کرده و از آن سوء استفاده میکنند و متاسفانه باید گفت که با وجود همه امتیازات مثبت ساختار انتخابات ایران امکان سوءاستفاده سودجویان وجود دارد و باید برای رفع آن تدابیر جدی اندیشیده شود. که میتواند اعم از اصلاح قانون فعلی و یا تعریف ساختار جدید برگزاری انتخابات باشد.

عنابستانی تصریح کرد: متاسفانه در انتخابات اخیر حجم تخلفات آنقدر زیاد بود که برای اولین بار بروز تخلف در انتخابات به تایید مقام معظم رهبری هم رسید و موجب نگرانی جدی ایشان شد و به فرموده معظم له  باید با متخلفان به‌طور جد برخورد شود تا چنین اتفاق ناخوشایندی تکرار نشود.

عضو ارشد ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی تاکید کرد: شورای نگهبان هم در بیانیه پایانی تایید انتخابات لیستی از تخلفات را ارائه کرد و با صراحت اعلام کرد که متخلفان به دستگاه قضایی معرفی شدند و در این راستا تعداد زیادی از استانداران، فرمانداران و دیگر مسئولان اجرایی به دادسرا احضار شدند.

این استاندار سابق با تاکید بر اینکه باید در جهت پیگیری تخلفات انتخاباتی مسیر ویژه‌ای را دنبال میکنیم تا این مشکل را کم کرده و آن را به صفر برسانیم، بیان کرد: به عنوان کسی که در ستاد حجت الاسلام رییسی مسیول تشکیل سامانه دریافت شکایات و تخلفات بودم  تخلفات زیادی را که همه آن‌ها همراه با مستند هستند مشاهده کردم و به نظر می‌رسد که مدل تخلفات صورت‌گرفته به شکلی مدیریت شده و هدفمند بوده است و این مشکلات شامل دخالت مقامات اجرایی، چینش حزبی و جناحی عوامل اخذ رای با گرایش خاص در استان‌های مختلف ، مدیریت هدفمند تعرفه و...بوده است.

عنابستانی با بیان اینکه در استانهایی که گرایش مردم بیشتر به سمت حجت‌الاسلام رئیسی بود، برگزارکنندگان انتخابات به‌نوعی برنامه‌ریزی کردند که به شکلی یا آرا مردم اخذ نشود و یا به طریقی خوانده نشود افزود: در روز اخذ رای 10 عنوان ویژه تخلفاتی از طرف عوامل اجرایی سطح کشور به‌صورت گسترده، سراسری و هدفمند از آگهی اعلام اسامی نامزدها تا خرید و فروش آرا، مدیریت تعرفه اخذ رای به‌صورت ویژه، تاخیر در شروع و تعجیل در پایان فرآیند رای گیری، عدم مُهر شدن تعرفه‌ها و ابطال آن‌ها و دیگر اشکالات در شعب مشهود بود.

ناظر ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: به تازگی رئیس ستاد انتخابات کشور در مصاحبه‌ای اعلام کرده که هیچ عاملی برای توقف رای گیری نداشتیم و سخنگوی وزارت کشور هم گفته که به هیچ وجه تعرفه‌ای کم نیامده در صورتیکه  خود آقای روحانی به عدم رای گیری از 4 میلیون، انصاری از  5 میلیون و رحمانی‌فضلی از یک میلیون نفر اعتراف کردندو باوجود تناقض در اعداد اصل قصور در اخذ رای از مردم که ساده ترین حق شهروندی آنان است اثبات شده است.

عنابستانی با بیان اینکه صدها فیلم و عکس از ساعت‌ها تعطیلی شعب اخذ رای مشاهده شده که عمده گرایش آنها به سمت رئیسی بود تصریح کرد در بسیاری از شعب به جای شروع فرآیند رای گیری در ساعت 8 شاهد آغاز آن در ساعت‌های 12 تا 15 بودیم که بیش از نیمی از زمان اولیه رای گیری که تا ساعت 20 بود گذشته بود و با وجود تمدید ساعت رای گیری تا ساعت 24 در برخی شهرها که گرایش به سمت رئیسی بود در ساعت 20 و ساعتها قبل از پایان مهلت، روند رای گیری را تمام کردند و کار شمارش آرا آغاز شد.

وی مجددا تاکید کرد عمده گزارشات و مستندات موجود مبنی بر کمبود تعرفه و تعطیلی شعب مربوط به استانهایی است که بر اساس برآوردهای قبلی گرایش عمومی به سمت آقای رییسی بیشتر بوده است و بالعکس در استانهایی که گرایش به سمت آقای روحانی بوده یا گزارش کمبود تعرفه نداریم یا بسیار نادر است .

دربسیاری از شعب که چندین ساعت به دلیل نبود تعرفه تعطیل بودند از ساعت 22 به بعد تعرفه ارسال شد و بدیهی است که در گزارش پایانی این شعب تعرفه اضافه هم درج خواهد شد و عملا هیچ اثری از تعطیلی چندین ساعته در گزارشات رسمی شعب که مورد تایید نمایندگان شورای نگهبان هم هست دیده نمیشود 

ناظر ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه به عنوان مثال در حالی در خراسان رضوی 1.5 میلیون تعرفه اضافه اعلام شد که در گزارشات بسیاری از شهرستانهای این استان از جمله مشهد، کلات، سرخس و چناران و روستاهای زیادی شعب ساعتها به دلیل کمبود تعرفه‌های اخذ رای تعطیل بودند. همچنین در مناطق 9، 10 و 11 مشهد که گرایش به سمت روحانی بیشتر بود 170 شعبه اخذ رای اضافه شد و از تعداد شعب اخذ رای مناطق پائین شهر و حاشیه شهر که گرایش به سمت رئیسی بود کاسته شد.

عنابستانی گفت: برای تمام صحبت‌هایی که مطرح می‌کنم سند و مدرک معتبر دارم و دوست دارم که بابت این صحبت‌ها کسی از من شکایت کند و مدارک بخواهد تا در هر محکمه‌ای مدارک را نشان دهم و مردم نحوه مدیریت ناجوانمردانه انتخابات 29 اردیبهشت ماه سال 96 را ببینند و اینکه رای‌های بسیاری گرفته نشد و رای‌های بسیاری هم به دلیل عدم مُهرخوردن تعرفه‌های اخذ رای به عنوان رای باطله غیر ماخوذه شناخته شد و این کار یک ناجوانمردی بزرگ بود.

وی افزود: در بسیاری از جاها به دلایل نقص سیستم احراز هویت، نبود تعرفه اخذ رای، نبودن بازرس وزارت کشور و نبودن نماینده فرماندار شاهد توقف فرآیند رای گیری بودیم .متاسفانه وقاحت به حدی رسیده که پرتخلف‌ترین انتخابات تاریخ ایران را برگزار کردند و صدای مقام معظم رهبری را درآوردند و آن وقت می‌گویند سالم‌ترین انتخابات را برگزار کردیم و به‌جای آنکه اشکالات را بپذیرند و در جهت رفع آن تلاش کنند، منکر چنین موارد و موضوعاتی هستند. از نخبگان، دلسوزان، حقوق‌دانان و تاثیرگذاران می‌خواهم که وارد جریان و فرآیند انتخابات شوند و راهی برای ساختار جدید و قانون انتخابات انتخاب کنند تا مردم نسبت به رای خود دلسرد نشوند.

عنابستاتی تصریح کرد: ما به رای شورای نگهبان احترام می‌گذاریم و مانند فتنه‌گران اردوکشی خیابانی به‌راه نمی‌اندازیم و ایجاد فتنه نمی‌کنیم، اما نمی‌توانیم در برابر متخلفان و مسئولان متخلف بی‌تفاوت باشیم و مقصر اصلی در این مسیر رئیس ستاد انتخابات کشور است کسی که انتصابش چند ماه قبل از برگزاری انتخابات بود تا در این رویداد تاثیرگذار باشد.

وی تاکید کرد: برای اولین بار بود که کل اعضای هیئت اجرایی مرکزی با گرایش دولتی بودند و هیئتی کاملاً یک‌دست شکل گرفت و همه حامی دولت بودند و حتی یک نفر از گروه‌های دیگر در این هیئت نبود و کل اعضای اجرایی چیده شده در شعب اخذ رای حزبی و جناحی حامی دولت بودند و بابت این ادعا آماده مناظره و پاسخگویی هم هستم.این فعال سیاسی با اشاره به اینکه چنین تخلفاتی در انتخابات‌های کشور بی‌سابقه بوده است، گفت: من 4 دوره انتخابات را در استان چهارمحال‌وبختیاری برگزار کردم تمام همتم آن بود که دین را به دنیا نفروشم و پاسدار رای مردم بودم و حتی در انتخابات سال 90 مجلس شورای اسلامی در این استان به‌دلیل موارد و مشکلاتی که مشاهده کردم تغییرات در شعب اخذ رای را اعمال کردم تا پاسدار خوبی برای رای مردم باشم و ایستادگی نظام را به رای مردم می‌دانم و همه اقدامات صورت‌گرفته در انتخابات اخیر را ناحق و غیرحق می‌دانم.

عنابستانی گفت: انتخابات‌های سال‌های 88 و 96 دو نقطه فراق و تفاوت آشکار بود که نقطه اول عدم پایبندی به قانون و نقطه دوم پایبندی به قانون بود و معتقدیم که قانون هرچه باشد باید طابع، مطیع و پایبند آن باشیم و فتنه از عدم پایبندی به قانون ایجاد شد و جریان اصلاح‌طلب که خودش را قانون‌مند نشان می‌دهد در جایی که به ضررش است شورش می‌کند، اما اصولگرایان پای نظام هستند، هرچند که نتایج به ضررشان باشد و از مسیر قانون برای اصلاح قانون حرکت می‌کنند و هرگز ایجاد فتنه نمی‌کنند. صبوری و متانت جریان انقلابی پس از انتخابات سراسر تخلف برای آن بود که شیرینی انتخابات به کام مردم تلخ نشود.
 
کلمات کلیدی : حسن روحانی، انتخابات ریاست جمهوری، رئیسی، قالیباف
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۴:۵۶
توان اين كار رو نداشتين
وگرنه تا ٢ ماه بعد انتخابات متن حرفاي شما تو همين سايتا موجوده (4520500) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۳:۳۸:۴۴
اگر اینطوره که میگی یا جرات نداشتیداعتراض کنید یا سندی برای اثبات تخلف نداشتید (4520542) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.