نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412003
معاون وزیربهداشت:12درصد ایرانیان موادمخدر استفاده می کنند/ 70درصد چاق هستند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۲
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: معاون تحقیقات وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود 70درصد ایرانیان از چاقی رنج می‌برند، عنوان کرد: ایرانیان جزو غیرفعال‌ـرین مردم دنیا هستند به همین دلیل کشور ما نیاز به یک نهضت ملی برای بهبود وضعیت تغذیه و افزایش فعالیت بدنی دارد.

دکتر رضا ملک زاده در یازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم اظهارداشت: یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها بیماری مربوط به رشته غدد و متابولیسم است. نزدیک به 70 درصد مردم ایران چاق هستند، 10 درصد ایرانیان دیابت دارند و 25 درص ایرانیان وضعیت آنها به گونه‌ای است که طی 10 تا 15 سال آینده مبتلا به دیابت می‌شوند.

وی با تاکید بر اصلاح وضعیت تغذیه و سبک زندگی افزود: متاسفانه مصرف غذا در کشور ما متعادل نیست، دورریز مواد غذایی‌مان زیاد است و حجم بالایی از غذا را اسراف می‌کنیم.

وی ادامه داد: 50 درصد علل مرگ و میز کشور سکته‌های قلبی و مغزی ناشی از مشکلات تغذیه است، 50 درصد مردم زمانی که به سن 55 سالگی می‌رسند مبتلا به فشار خون بالا هستند. ما نیاز داریم یک فرهنگ‌‌سازی گسترده در خصوص مصرف درست مواد غذایی و فعالیت بدنی در کشور صورت گیرد.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت، ایرانیان را جزو غیرفعال‌ترین مردم دنیا دانست و گفت: ما نیاز به یک نهضت ملی برای بهبود وضعیت تغذیه و افزایش فعالیت بدنی داریم. یکی از اولویت‌های ما در وزارت بهداشت نیز رفتن به طراحی و اجرای چنین برنامه‌ای است.

ملک‌زاده در ادامه در خصوص محصولات تراریخته گفت: بخش عمده‌ای از صحبت‌هایی که در مورد محصولات تراریخته در کشور می‌شود، غیرعلمی و نادرست است. باید بگویم محصولات تراریخته در کشور ما مشکلی ندارند و اگر این محصولات در دنیا کنا گذاشته شوند، نیمی از مردم دنیا دچار مشکل گرسنگی می‌شوند. محصولات تراریخته اکثراً سالم هستند و حتی می‌توان گفت از محصولات طبیعی سالم‌ترند، پس به همه رسانه‌ها توصیه می‌کنم در این خصوص که بحث‌هایشان علمی و مبتنی بر مستندات و شواهد باشد و به دنبال جنجال و حواشی نباشند.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای بهبود وضعیت تغذیه مردم گفت: برنامه اصلی ما کم کردن مصرف نمک در برنامه غذایی مردم است. عمده برنامه غذایی مردم که حاوی نمک زیادی است، به نان و مواد بسته‌بندی شده مربوط می‌شود، باید گفت هم‌اکنون مصرف نمک بیش از 9 گرم در روز است، اما حد مجاز آن 2.5 گرم است و وزارت بهداشت برنامه‌ای دارد که این نمک را از نان و محصولات غذایی کم کند.

وی تصریح کرد: نزدیک به 70 درصد کالری ایرانیان از مواد قندی است که این خود عامل مهمی در افزایش وزن و چاقی است که یکی دیگر از برنامه‌های وزارت بهداشت، کنترل مصرف شیرینی و قند نوشابه‌هاست. این برنامه باید در سطح ملی تصویب شود و نیاز به همکاری صنعت غذایی کشور دارد.

ملک‌زاده در خصوص مصرف سیگار گفت: 14 درصد ایرانیان سیگار می‌کشند و 12 درصد ایرانیان از مواد مخدر استفاده می‌کنند که این دو در ایجاد سرطان و سکته‌ها بسیار اثرگذار هستند و ما امسال برای اولین بار مالیات بر سیگار را افزایش داده‌ایم. همچنین برای اولین بار در دنیا طی تحقیقاتی تاثیر عامل تریاک در سرطان‌های مثانه، مری، معده، لوزالمعده و ریه را به اثبات رساندیم که این پژوهش مورد استقبال سازمان جهانی بهداشت نیز قرار گرفت.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش درباره تاثیر مصرف تریاک در بروز سرطان، یادآور شد: تحقیقاتی که برای اولین بار در جهان توسط محققان ایرانی در زمینه سرطانزا بودن تریاک صورت گرفته، نشان می‌دهد که تریاک سرطان زاست و مصرف تریاک ابتلا به سرطان مری و ریه را 2 برابر، معده و لوزالمعده 3و مثانه را 4 برابر می‌کند.

ملک زاده افزود:همانطور که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که مصرف سیگار احتمال ابتلا به سرطان‌ها را افزایش می‌دهد تحقیقات صورت گرفته درایران در زمینه مصرف تریاک نیز سرطان‌زا بودن آن را اثبات کرده است.
 
کلمات کلیدی : بهداشت و درمان + موادمخدر + اعتیاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۱۱:۳۶:۴۲
چند درصد این دوازده درصد پزشکانند؟ (4008388) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.