توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458904
۳۶مورد کودک‌آزاری؛۴مورد نوزاد رهاشده و ۲مورد خودکشی در ایام نوروز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی تهران در مورد وضعیت خدمت‌رسانی اورژانس اجتماعی در ایام نوروز گفت:‌ ۱۷۵۰تماس تلفنی در این ایام ثبت شده که ۲مورد خودکشی،۳۶مورد کودک آزاری،۱۰مورد همسرآزاری و یک مورد معلول‌آزاری در این آمار دیده می‌شود.

احمد خاکی در گفت‌وگو با فارس، گفت: یکی از ویژگی‌های اورژانس اجتماعی تخصصی بودن، عملکرد به موقع،‌ارائه خدمات اجتماعی و در دسترس بودن است که در این مجموعه رویکرد فعال جایگزین رویکرد غیرفعال شده است.

وی با بیان اینکه با اورژانس اجتماعی کاهش دیوان‌سالاری اداری انجام شده گفت:‌مداخلات روانی اجتماعی قبل از مداخلات قضایی و انتظامی و پیشگیری از وقوع جرم از اهداف اصلی اورژانس اجتماعی است و شناسایی آسیب‌های قابل شیوع در سطح محلی، منطقه‌ای و ملی انجام می‌شود.

خاکی گفت: اورژانس اجتماعی باعث شده تئوری برچسب به حداقل برسد و افرادی که در معرض آسیب هستند توانمند شوند و  به زندگی سالم بازگردند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی تهران با بیان اینکه با اجرای اورژانس اجتماعی شاهد کاهش بحران‌های فردی و اجتماعی بوده‌ایم،‌ گفت: این برنامه شامل چهار طرح خط فوریت‌های اجتماعی (123)، خدمات سیار (خودروهای اورژانس، مراکز مداخلات فردی و اجتماعی و پایگاه خدمات اجتماعی است.

وی ادامه داد:‌ اورژانس اجتماعی حتی به ارائه خدمات در سکونتگاه‌های غیررسمی و غیرمجاز و غیراستاندارد هم ورود کرده و در کلینیک‌های مددکاری خدمات تخصصی و سرپایی ارائه می‌شود.

وی هدف از اجرای ابن برنامه را پوشش زوجینی که متقاضی طلاق هستند یا اختلاف شدید دارند عنوان کرد و گفت:‌ زنان و دختران در معرض‌ آسیب، افرادی که قصدخودکشی دارند همسران آزاردیده، کودک‌آزاری و مبتلایان به اختلالات هویت جنسی، دختران و پسران فراری از منزل و افرادی که در شرایط بحرانی قرار دارند جامعه هدف اورژانس را تشکیل می‌دهند.

خاکی ادامه داد:‌ مراکز فعال اورژانس اجتماعی در سطح استان تهران در شمیرانات با دو مرکز سطح دو، در تهران با یک مرکز سطح یک، مراکز مداخله در بحران، شبانه‌روزی و سطح سه در شهرری با یک مرکز سطح دو در ورامین با یک مرکز سطح دو، شهریار با مرکز سطح دو و اسلامشهر با مرکز سطح سه خدمات‌رسانی می‌کند و امسال چند شهرستان نیز به مجموعه اضافه شده که شهرستان دماوند یکی از این شهرستان‌های جدید است.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی تهران در مورد وضعیت خدمت‌رسانی اورژانس اجتماعی در ایام نوروز گفت:‌تعداد تماس‌ها با خط 123 اورژانس اجتماعی 1750 تماس در تعطیلات نوروز بوده که 63 مورد اعزام خودرو با کارشناس را داشته‌ایم. 36 مورد کودک‌آزاری، 10 مورد همسرآزاری، 2 مورد خشونت خانگی، 3 مورد سالمند‌آزاری، یک مورد معلول‌آزاری، 4 مورد فرد بلامکان، یک مورد والدآزاری، یک مورد دختر فراری، دو مورد خودکشی، 4 مورد نوزادان و مادران معتاد که در بیمارستان رها شده و به شیرخوارگاه اعزام شده‌اند گزارش شده و مابقی نیز از طریق مشاوره و ارجاع به خدمات مربوطه خدمات لازم را گرفته‌اند.

وی گفت:‌ آمار مربوط به ایام تعطیلات امسال نسبت به سال قبل روند کاهش داشته البته این آمار در ایام نوروز به طور کلی نسبت به سایر ایام سال کمتر است. به گونه‌ای که اگر در سال حدود 35 تا 40 هزار تماس با اورژانس اجتماعی ثبت شود در ایام تعطیلات امسال با ثبت 1750 تماس نشان‌دهنده کم بودن این آمار از حد میانگین است.
 
کلمات کلیدی : بهزیستی،خودکشی، کودک آزاری، همسر آزاری، معلول‌آزاری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.