نظر منتشر شده
۴۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 346809
چند نکته درباره حج95 با مسئولان سازمان حج؛
مانع تراشی عربستان برای حج امسال/ از کار شکنی تا تهدید
بخش فرهنگی الف، 1 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
آن گونه که در خبرها آمده هیأتی از ایران به ریاست سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت برای انجام مذاکرات و فراهم کردن مقدمات سفر حجِ هموطنانمان در سال ۹۵، روز سه شنبه ۲۴ فروردین ماه عازم عربستان شد.

بر اساس روال سال‌های قبل می‌بایست حدود دو ماه پیش برنامه‌ریزی‌ها بین دو کشور برای مراسم حج امسال انجام می‌شد اما این دیدارها به دلیل تیرگی روابط دو کشور با تاخیری حدوداً شصت روزه و در ماه جاری صورت گرفت.

این در حالی است که سعید اوحدی ديروز درباره نتیجه پنج روز مذاکره با وزارت حج عربستان اظهار کرد:

«در جلسات متعددی که وزیر حج، معاون وزیر کشور و مسئولان وزارت خارجه عربستان حضور داشتند، دو طرف ملاحظات خود را درباره حج تمتع اعلام کردند که تاکید ما بیشتر بر تأمین امنیت زائران ایرانی با توجه به حوادث سال گذشته بود... مساله صدور ویزا هنوز حل نشده است ... عربستان تا کنون راهکار مشخصی را درباه صدور ویزا ارائه نکرده است... ایران خواهان صدور ویزا در داخل کشور است.»

یک روز قبل از این سخنان، علی جنتی نیز در حاشیه نشست با اعضای اتاق بازرگانی و در جمع خبرنگاران از کارشکنی عربستان برای پیگیری مسائل مربوط با حج خبر داد و تصریح کرد: «در چند ماه گذشته حتی به مسئولان سازمان حج و زیارت برای حضور و مذاکره ویزا ندادند و برای اولین بار در یک کشور ثالث ویزا صادر شد. با اینکه اعلام کردیم کشور سوئیس حافظ منافع عربستان در ایران است و می‌تواند برای حجاج ایرانی ویزا صادر کند، اما آن‌ها می‌گویند ویزا باید در کشور ثالث صادر شود که برای ما امکان‌پذیر نیست و علیرغم اینکه ۴ ماه زمان را برای هماهنگی و انعقاد برخی قرارداد‌ها در عربستان از دست داده‌ایم، اما تمام تلاش خود را برای برقراری حج در سال ۹۵ انجام می‌دهیم».

با توجه به این اظهار نظرها، وضعیت و شرایطی که مسئولان توصیف کرده‌اند به نظر می‌رسد دولت عربستان در سال جاری قصدی مبنی بر همکاری برای تسهیل انجام مراسم حج زائران کشورمان ندارد. بدون تردید راهکار صدور روادید و ویزا در کشور ثالث موجب می‌شود که هموطنان که قصد سفر به عربستان را دارند (که اکثر آن‌ها هم احتمالاً میانسال و کهنسال هستند) با مشکلات عدیده ای برای تهیه مقدمات و بلیط سفر روبه رو شوند.

نکته مهم این است که اتفاقاً بدلیل همین شرایط سنی، ضرورت دارد که عربستان به عنوان کشور میزبان، در تمام طول این سفر معنوی شرایط ویژه ای را برای انجام مناسب مراسم حج در نظر بگیرد اما امسال با توجه به همین سنگ اندازی هاي اولیه که در ابتدای سفر رخ داده چشم انداز انجام سفری بدون دردسر و تنش را تقریباً غیر محتمل می‌کند.

گفتنی است دولت عربستان تا کنون حتی هیچ واکنش و اقدام مناسبی در قبال اتفاقات سال قبل (تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و فاجعه منا که به کشته شدن ۴۶۴ زائر انجامید) انجام نداده تا حدی که حداقل اطمینانی در این باره حاصل شود که امسال قرار است سفری بهتر و با امنیت بالاتر صورت بگیرد.

البته بدلیل حاکم بودن جریان وهابی بر عربستان تا قبل از سال گذشته نیز رفتار چندان مناسبی با زوار ایرانی خانه خدا صورت نمی‌گرفت و بدترین اتفاق نیز در سال ۱۳۶۶ رخ داد که موجب کشته شدن حدود ۲۷۵ ایرانی در مراسم برائت از مشرکین شد.

اما از سال گذشته و با روی کار آمدن پادشاه جدید، سیاست به شدت خصمانه ای در دستور کار مقامات آل سعود قرار گرفت و جنگ مذهبی در خاورمیانه به راه انداختند به گونه ای که بدلیل همین اقدامات، در حال حاضر مسلمانان زیادی در کشورهای مختلف کشته و آواره شدند.

این در حالی است که ریاض، دشمنی و درگیری خود با ایران را به دیگر عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی نیز کشانده و همان گونه که همگان مطلع هستند در برگزاری مسابقات ورزشی بین دو کشور، ورود نفتکش های خارجی كه از ايران آمده اند، مجوزهای داده شده به شرکت هواپیمایی ماهان‌ایر برای فرود در فرودگاه‌های عربستان یا عبور از آسمان این کشور و ... نیز مشکلات عدیده ای ایجاد کرده است.

فراتر از این موارد، برخی رسانه‌های عربی به نقل از سخنگوی وزارت حج عربستان اعلام کردند که وزیر حج این کشور در دیدار با هیئت ایرانی شرط‌هایی برای حضور حجاج ایرانی در حج تمتع امسال از جمله ممنوعیت برپایی هرگونه راهپیمایی و تجمعات در اماکن عمومی، سر دادن شعار و بالابردن صدا هنگام دعا خواندن در حین مراسم تعیین کرده است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که حجاج ایرانی در سال‌های اخیر و در موسم حج، هیچ‌گونه تجمع نداشته و شعاری در اماکن عمومی شهرهای مکه و مدینه سر نداده‌اند و مراسم برائت از مشرکین هم در چادرهای عرفات برگزار می‌شد. تنها مراسم برگزار شده در سال‌های اخیر، دعای کمیل در بین الحرمین مدینه منوره بود که به اذعان مقامات امنیتی شهر مدینه، با نظم و انضباط کامل و فراتر از تصور برگزار شده است.

بدون شک این شرط‌ها نشان دهنده تنگ نظری‌ها و محدویت هایی است که مقامات عربستانی برای تحت فشار قرار دادن زائران ایرانی حتی پیش از انجام سفر حج انجام داده اند. در واقع به نظر مي رسد دولت عربستان با خصومت و كينه ورزي تلاش مي كند تا مردم کشورمان را از سفر حج محروم کند.

از سوی دیگر مسئولان سازمان حج و وزارت ارشاد نیز باید به این سؤال پاسخ دهند که آیا انجام مراسم حج در شرایطی که مسولان عربستان هیچ اعتماد سازی برای امنیت جانی زایرین ایرانی نکرده و نمی‌کنند و رسماً آنان را تهدید می‌کنند مصلحت است یا نه؟

ناگفته پیداست هر تصمیمی که درباره اعزام یا عدم اعزام زائران ایرانی به سفر حج تمتع گرفته شود باید با ملاحظه تمامی مسائل و شرایط باشد و البته در این بین اقناع افکار عمومی برای تصمیم اتخاذ شده نیز بسیار حائز اهمیت است که در این صورت بدون شک مردم نیز همراهی خواهند کرد.

بدیهی است حج مورد نظر حجی است که در آن عزت، امنیت و معنویت زائران خانه خدا تأمین شده باشد.
کلمات کلیدی : حج عربستان حج 95 کارشکنی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۷:۴۴:۲۳
از خیر حج بگذریم و این خواری که ویزا در کشور ثالث صادر گردد نپذیریدچراکه حج زمانی بر ما واجب است که زمینه آن مهیا باشد و گناه نرفتن به حج هم گردن آل سعود (3656828) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۰۶:۴۵
مردم از خیرش گذشتن مسئولان هستن دنبالشن اون هم مصرانه و با التماس و..
طرف حاضر نیست برای فوتبال بیاد اینجا اون وقت ما که 6 ماه پیش 400 نفر رو از دست دادیم داریم اصرار میکنیم! به نظر شما در این کار منطق وجود داره؟ (3657223) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۳۶:۰۳
عربستان عامل صهیونیست‌هاست و بدون اذن آنها هیچ گامی برنمی‌دارد. تا با اقتدار بااین جرثومه‌های فساد و تباهی برخورد نشود از احقاق حقوق حجاج‌مان و شهدای منا خبری نخواهد شد. (3658131) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۱۷:۳۰
حج رو تحریم کنید بخدا اونا باید التماس کنن (3657252) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۴۹:۱۱
چه گناهی برادر من (3657322) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۵۱:۱۰
جالبه گفتن برای امنیت زائرین بهشون دستبند الکترونیکی ببندیم، با این کار دیگه جای زائرین ایرانی مشخصه و جرثقیل دیگه جای اشتباه نمیفته دقیق تنظیم میشه که کجا بیفته (3657329) (alef-13)
 
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۱۲:۲۴
پولی که قراره مسئولین برای حج صرف کنند بدن به یکی از استان های محروم کشور که صرف ساخت و تجهیز مدرسه و بیمارستان بشه
والا ثوابش بیشتره (3658091) (alef-13)
 
رحمت الله صفوی
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۳:۲۵:۲۲
اینطوری که از نظرها پیداست هیچ کس تمایلی به حج رفتن با این وضعیت را ندارد فقط صاحبان کاروان ها که منافع هنگفتی نصیبشان می شود دنبال ان هستند احتمالا صاحبان کاروان ها دارند رایزنی می کنند به منافعشان برسند (3658628) (alef-13)
 
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۸:۰۶:۵۳
ما داریم خودمون را کوچک می کنیم.خداوند هم راضی نیست که وقتی چنین رفتاری عربها دارند با ما می کنند، باز هم بریم منت کشی که میخوایم بیاییم حج.حداقل بذارید یکی دو سال بگذره تا جنایات آل سعود فراموش بشه.شما ها با این کارهاتون دارید دهن کجی به خانواده های شهدای حج پارسال می کنید. (3656848) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۰:۵۶:۵۹
همه مردم آگاه شدن برای چی اصرار ب رفتن حجاج ایرانیه.... (3657198) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۴:۳۲:۰۴
مردم نباید ثبت نام کنند.
طرف میشناسم نوه اش یک ماه دیگه به دنیا میاد اسمش را برای حج معمولی نوشته. (3657728) (alef-3)
 
بیژن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۸:۱۸:۳۶
حجی که موجب این همه اختلاف و دشمنی و تفرقه در جهان اسلام باشد اصولاً از فلسفه اصلی اش فااصله زیادی گرفته است. بهتر نیست با این شرایط برای چند سال اعزام به حج متوقف شود. (3656867) (alef-3)
 
sj
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۲۳:۴۶
واقعا همینطوره باید تا آرام شدن وضعیت و برقراری امنیت حج رو به تعویق بندازند.سازمان حج به نظر میاد به فکر درامد خودشه وجان وآبروی مردم براش مهم نیست .رهبری باید جلو اعزام رو بگیره . وبیشتر ازاین ملت رو کوچیک نکنن انگار ما مقصر بودیم حالا رفتن منت کشی که مارو راه بدن . (3658115) (alef-13)
 
محمد
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۸:۴۱:۴۹

ديگه چيكار كنن تا بفهمونن نبايد بريد
يخورده غرور، يخورده شخصيت داشته باشيم (3656917) (alef-2)
 
ملک الحاج
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۳:۳۴:۵۷
محمد جان اضافه کنید یه ریزه " عزت ".... (3659279) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۸:۴۲:۲۳
نمی دانم مسئولین کشور چه اصراری بر برگزاری حجی دارند که رژیم وهابی عربی درآن عزت مسلمانان ایرانی را مورو هجمه و توهین قرار می دهد . بهتر است مسئولین به جای پر کردن جیب این وهابیون وحشی صفت به فکر عزت و آبروی ایران و ایرانی باشند . (3656919) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۴:۴۳:۵۹
کدام بهتر است به نظر شما:
تامین جهزیه و خرج عروسی چند جوان هم وطن
کمک به زندانیان غیر عمد و خوشحالی خانواده چشم انتظار
تاسیس کارخانه با ارز اختصاص داده شده به حجاج
ساختن مدرسه در مناطق محروم و دور افتاده
یا
رفتن به حج همراه با بی احترامی و خطر جانی
تامین مالی تکفریها توسط عربستان با در امد حج
کمی بیاندیشیم مکه های زیادی اطرافمان است (3657757) (alef-13)
 
الف ش
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۸:۴۵:۰۳
خدا همه جا هست نگذاريد شيعيان تحقير شوند. اگر مكه نرويم بهشتي نميشويم؟ (3656924) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۸:۴۵:۱۲
حج براي ارتقاء جايگاه انسان است اگر با توهين به زائران همراه شود قاعدتا نميتواند مورد رضاي خدا باشد و نرفتن به حج گناه نخواهد بود . (3656925) (alef-3)
 
ج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۲۵:۴۴
احسنت حرف دل همه است (3658120) (alef-13)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۸:۴۹:۳۴
عربستانی ها به خوبی میدانند که اگر چند سال کوتاه پذیرش حجاج ایرانی را با مشکل روبرو کنند به خودی خود پیگیری مسائل سال گذشته از جانب مسئولان ایرانی به فراموشی سپرده خواهد شد همانگونه که قبلا در دهه 60 هم چنین شد (3656930) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۹:۱۵:۴۶
مگر مجبورید هم توهین و نحقیر را تحمل کنبد و هم پول مفت را تقدیم عربستان کنید کل حج را تعطیل کنید و هرکس قصد زیارت دارد را عازم مشهد کنید و مابقی وجوه مربوطه را صرف افراد بی خانمان و مستحق کنید در اینصورت هم خدا راضی است هم بندگان خدا البته اگر مقصود قرب خدا باشد ولی اگر قصد صرفا حاجی شدن ، ولیمه آنچنانی دادن و زدن بنر کنار خانه و..... باشد دیگر خود دانید (3656980) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۹:۲۰:۱۶
دولت مردان ما عزم خود را جزم کرده اند که به هر صورتی که شده (حتی با خواری و کشته شدن )مردم را به مکه ببرند این مردم هستند باید از رفتن امتناع کنند همه مسلمانان دوست دارند به مکه بروند اما به چه قیمتی؟؟ (3656988) (alef-13)
 
قرتاسي
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۹:۲۵:۵۸
بقرآن تعطيلش كنيد . عزت ايران را در منطقه خراب كرديد (3657000) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۰:۲۶:۱۷
موافقم (3657103) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۹:۴۱:۴۹
اقا نرید حج خلاص (3657028) (alef-3)
 
هادی
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۹:۴۵:۳۵
دنیا رو میبینید
بجای اینکه ما اونا رو تحریم کنیم اونا سنگ میندازن ! (3657035) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۰۹:۵۵:۳۳
مشکل از خودمونه که علی رغم این همه مصیبت و بدبختی باز هی اصرار میکنیم بریم اونجا تا باز یه گرفتاری دیگه درست بشه.
اسامی افرادی که اصرار به این کار دارند رو منتشر کنید چه کسانی هستند با وجود این همه مشکلات باز میخان بروند و امنیت ملی را به خطر بندازن؟
نظر اونایی که از دیوار بالا میرفتن رو هم بپرسید ببینیم چی فکر میکنن (3657052) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۴:۵۹:۳۹
عزیز من تا متقاضی نباشد مسولان حج کی را میخواهند بفرستند.دو میلیون نفر صف ایستادند بروند حج (3657803) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۰:۲۴:۰۱
واقعا چه اصراري هست كه با اين همه خفت و خواري به كشوري برويد كه هيچ ارزشي براي شما قائل نيستن و همين پارسال پيكر بي جان 500نفر هم وطن عزيزمون رو گذاشتن جلوي مقامات بزرگوار كشورمون !!! (3657098) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۰:۳۱:۵۶
خب نرید حج
چی میشه؟
به اینهمه تحقیروتوهین میارزه؟ (3657122) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۰:۳۶:۳۳
خب وقتی توی مکه جرثقیل روی سر ملت میندازن، به جوونامون تجاوز میکنن، زیر دست و پا زن و مردا را میکشن یعنی چی؟ یعنی اینکه دیگه نیایید. من نمیدونم این وهابیها باید به چه زبونی به ما ایرانی ها باید بگن به کشور ما نیایین؟ چقدر دیگه باید از طرف اونها ما تحقیر بشیم تا بفهمیم نباید خودمونا اینقدر کوچیک کنیم (3657140) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۰:۳۷:۲۲
یه گروههایی مخالف اصل حج و مخالف اصل اسلام اند
و می خوان رابط مون با عربستان هم بد بمونه و ... (3657143) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۰۵:۲۰
مسئولان محترم جمهوری اسلامی
با سلام
بنده دلیل اینکه این همه اصرار دارید که حتما مردم را در این شرایط به عربستان بفرستید را متوجه نمیشوم اگر امکان داره یک نفرتون بیاد :
1-در این مورد توضیح بدهد
2-عواقب این کار و مسئولیتش را قبول کند
چون انچه من میبینم فقط اصرار از سوی مسئولان خودمونه (3657216) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۲۱:۲۶
من از نوع برخورد مسولین کشور با این موضوع در عجبم چرا که عربستان برای فرستادن تیمهای فوتبالش به ایران گفته که اولا ایران امنیت نداره چون به سفارت ما حمله شده و ثانیا ما روابط سیاسی با ایران نداریم و نمیتوانیم ویزا بگیریم ولی ما در فاجعه منا چه تعداد از هموطنان را ازدست دادیم آیا امنیت برقرار شده است و با چه تضمین قراره 70 هزار نفر را به کشوری بفرسیتم که نه تنها رابطه ندرایم بلکه خیلی هم به لحاظ سیاسی در منطقه مشکل داریم (3657262) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۲۱:۴۰
هرجا اسم عربستان میآید مساوی است با یک مانع تراشی و دشمنی با ایران و حزب الله . با 5+1 مذاکره می کنیم وزیر خارجه انها با هواپیما می اید و مذاکرات را بر هم می زند . کنفرانس اسلامی است بر علیه ایران و حزب الله بیانیه می دهند. قیمت نفت را پایین می اورند و اصرار دارند ایران باید تولید نفتش را فریز کند. واقعا دیگه شورش را در اورده اند. (3657263) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۱:۳۴:۲۰
ببینید اعزام حجاج برای دولت چقدر سود داره که به هر خفت و خواری که شده می خواهد حجاج را به حج اعزام کنند . (3657297) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۲:۰۸:۴۳
دیبلماسی التماس (3657370) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۳:۴۶:۱۶
اگه ما اعتقاد داریم خونه خداست پس چرا به عربسنان التماس میکنیم. (3657588) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۴:۴۲:۲۲
آیا این همه تحقیر دیگه بس نیست؟ ارزش ایران و ایرانی را زیر سوالبردن. اعراب از همون اوایل اسلام هم به ایران و ایرانی حسادت می کردند. لطفا رجوع کنید به داستان سلمان فارسی و محبوبیتش در زمان پیامبر بزرگوار ایلام.تا جایی که پیامبر سلمان رو جزء اهل بیت میدونه (3657752) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۵:۰۳:۵۲
به نظرم باید از اعتبارات وام ازدپاج برای حج وام داده شود (3657813) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۰۶:۲۵
بازم باید برن حج تا یه اتفاق دیگه بیفته، بعد بگن بی کفایتی سیاست خارجی دولت (3658085) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۵۰:۲۹
بنظرم ایران با صدور یک بیانیه شدید اللحن و اتمام حجت با عربستان برای اینکه تمام دنیای اسلام متوجه شود که کارشکنی سعودی علت عدم اعزام حجاج ایرانی بوده و بعدا هزار جور تهمت بی دینی و ... به ما نچسبانند، از اعزام حاجیان تا بهبود وضعیت و همکاری کامل وهابیون مرتجع جلوگیری کند. والله بخدا اگر قرار به بیداری جهان اسلام بود با اینهمه کشته در منا باید یه حرکتی در این مسلمانان مشاهده میشد، اما دریغ از یک محکومیت ساده، حتی بعضیها مثل پاکستان و سودان و مالزی از عربستان تقدیر و تشکر هم کردند، پس بیخود جان و مال ایرانیان را در عربستان به خطر نیندازید (3658159) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۷:۵۰:۳۰
موضوع بیزینس گسترده ایه که اطراف مسئله حج ایجاد شده.بعضیا بهر قیمتی هم که شده نمیخوان و نمیذارن که از دستشون بره (3658160) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۹:۲۶:۲۶
انهایی که دوست ندارن اصولا مکه نمیروند
و انهایی که اعتقاد دارن می روند
دولت زمینه را فراهم می کند و انتخاب با مردم
من که آرزو دارم بروم البته طوری رفتار میکنم که کسی استنباط دشمنی نکند
البته من به انهایی که نمیخان برن هم حق میدهم
این ق (3658312) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۲۰:۴۱:۰۸
خیر قربان اتفاقا بنده هم خیلی دوست دارم که مکه برم ولی تا این شرایط برقراره هرگز نمی رم ما به عنوان یک انسان و یک مسلمان باید در درجه اول خودمون کرامت انسانی مون رو حفظ کنم تا دیگران رو وادار به احترام و حفظ آن کنیم، خب اگه چند سال نریم عربستان رفتارشو عوض می کنه یه کم دیرتر می ریم با احترام می ریم (3658434) (alef-13)
 
حقجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۲ ۱۰:۵۸:۲۹
هموطن گرامی حج عرفانی و روحانی شما مقبول است و شما با همین نیت مکه نرفته حاجی هستید خداوند به نیت قلبی شما اجر می دهد اما آنهایی که از حج سود مادی می برند تا حج فیزیکی انجام نشود به مزد خود نمی رسند از قبیل کسانی که طالب حاج آقا وحاجیه شدن هستند وکسانی که امورات حج را انجام می دهند و کاسبان فیش حج که از همه بیشتر نگران هستند و واقعا بسیار زیان خواهند دید اگر حجی انجام نشود . (3659030) (alef-13)
 
صادقیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۹ ۱۵:۲۵:۵۹
من چهارتا فیش خریدم همه رو پس می گیرم (3672804) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.