نظر منتشر شده
۲۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496407
بر طبق جدیدترین آمار تجارت خارجی کشور؛
رکورد واردات خودرو به ایران جابه‌جا شد/ رشد 2000 درصدی واردات خودرو
بخش اقتصادی الف، 6 مرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۹
جدیدترین آمار تجارت خارجی کشور در حالی بعد از ۴ ماه وقفه اعلام شد که بیانگر کاهش ۹.۵ درصدی صادرات کشور است .

جدیدترین آمار تجارت خارجی کشور از سوی گمرک ایران اعلام شد. بر این اساس، مجموع صادرات و واردات ایران در مدت یادشده، به ۲۹ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار رسید که این رقم ۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۵ است.

مجموع تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۲۷ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار بود. این گزارش می افزاید؛ در چهارماهه اول سال جاری تمایل کشورهای صادرکننده کالا برای افزایش صادرات به ایران رشد داشته و در نهایت در مدت یادشده به میزان ۱۵ میلیارد و ۸۱۳ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان۲۳.۹۷ درصد افزایش نشان می دهد . عمده ترین دلایل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصله خودرو ، کالاهای سرمایه ای و  برخی کالاهای اساسی مربوط می شود. همچنین در مدت یاد شده متوسط قیمت کالاهای وارداتی کشورمان به ازای هر تن به یک هزار و ۳۹۹ دلار افزایش یافت که در مقایسه با پارسال ۹ درصد افزایش داشته است . در این مدت شاهد افزایش صادرات پنج کشور عمده طرف معامله با ایران هم بوده ایم.

مجموع صادرات غیر نفتی ایران در چهارماهه اول سال جاری به ۱۳ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۹/۵۴ درصد کاهش داشته است. سهم عمده کاهش صادرات به سایر کالاها با ۱۴/۹۹ درصد مربوط می شود و سهم پتروشیمی ۳/۷۲ درصد و سهم میعانات گازی ۴/۱۷ درصد است.  در میان کشورها صادرات ایران به امارات متحده عربی و هند با افت شدیدی همراه بوده است. همچنین متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در مدت یادشده به ۳۵۸ دلار رسید که ۲/۵ درصد افزایش داشت و در میان کشورهای عمده خریدار کالاهای ایرانی بهترین عملکرد را جمهوری کره با مثبت ۱۶ درصد و عراق با ۶/۵درصد به خود اختصاص داده اند.

عمده ترین کالاهای صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۳۱۵ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۵۱۲ میلیون دلار، پلی اتیلن گرید فیلم با ۴۸۵ میلیون دلار ،  پروپان مایع شده به ارزش ۴۴۶ میلیون دلار و متانول با ۴۲۶ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در چهارماهه ابتدای سال جاری نیز به ترتیب شامل برنج با ۶۰۳ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۴۸۴ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۴۲۶ میلیون دلار ، لوبیای سویا با ۳۳۸ میلیون دلار و قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با ۳۱۱ میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی
عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در چهارماهه اول سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۲ میلیارد و ۸۴۱ میلیون دلار، عراق با ۲ میلیارد و ۵۲ میلیون دلار ، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۳۷ میلیون دلار،جمهوری کره با یک میلیارد و۴۰۰ میلیون دلار و هند با ۹۲۶ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با ۳میلیارد و ۴۹۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۹۹۲ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۷۴ میلیون دلار ، ترکیه با ۹۵۸ میلیون دلار و هند با ۸۹۱ میلیون دلار بوده است.

رکورد واردات خودرو جابه‌جا شد/ رشد 1855 درصدی واردات خودروهای هیبریدی
طبق آمار منتشر شده از تجارت خارجی در 4 ماهه امسال رکورد واردات خودرو جابه‌جا شده و تنها واردات خودروهای هیبریدی 1855 درصد رشد داشته است.

براساس اطلاعات بدست آمده از میزان ارزش کالاهای عمده وارداتی 4 ماهه امسال بالغ بر 79 میلیون و 490 هزار دلار خودروی هیبریدی با حجم موتور 1500 سی‌سی تا 2000 سی‌سی وارد کشور شده که تعداد آنها بیش از 2750 دستگاه است.

طبق جزئیات بدست آمده تا تیرماه سال 95 بالغ بر 4 میلیون 65 هزار و 638 دلار خودروی هیبریدی وارد کشور شده بود که در شش ماهه امسال رشد آن به بیش از 1855 درصد رسیده است. این کالا تعرفه‌ای جدا از وسایل نقلیه دیگر داشته و به دلیل این حجم از افزایش برای اولین بار رکوردی بی نظیر ثبت کرده و جزء اقلام عمده وارداتی محسوب می‌شود.

به گزارش فارس تغییرات چند قلم عمده کالا که در افزایش 24 درصدی واردات به کشور نقش جدی داشته به شرح زیر است.همچنین طبق جدول خودروهای 1500تا 2000 سی‌سی حدود 130 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد دارند و در 4 ماهه سال جاری فقط از این ردیف تعرفه‌ای بالغ بر 15 هزار 542 دستگاه به کشور آمده است.

این در حالی است که سال گذشته در همین مدت از مجموع دو ردیف تعرفه‌ای خودرو با حجم (1500 تا 2000) و (تا 2500) سی‌سی حدود 15 هزار خودرو وارد کشور شده بود.

به گزارش فارس،پس از برجام و انعقاد قراردادهای خودرویی شاهد افزایش چندین برابری واردات خودرو و قطعات منفصله و ارز‌بری شدید این نوع کالاها و وسایل هستیم.

برخی کارشناسان معتقدند فروش نفت در پسابرجام و کانال ارزی طراحی شده به گونه‌ای است که واردکنندگان را به سمت کالاهایی با نقدشوندگی بالا مثل خودرو و قطعات آن سوق می‌دهد.

پیش از این علی علی آبادی فراهانی مدیر دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت از توقف ثبت سفارش خودرو به دلیل به روز رسانی سامانه خبر داده بود.
 
کلمات کلیدی : واردات+خودروهای خارجی+واردات خودرو+ثبت سفارش
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۰:۳۲:۵۰
امروز یک برنامه در تلویزیون دیدم به اسم نوآوران (شبکه افق)، دلم برای ان جوان طراح خودرو و طراح صنعتی سوخت که تمام دنیا دنبالش بودند بجز مدیران داخل کشور خودمان...البته به این نتیجه رسیدم که ژن خوب خیلی تاثیر دارد (4492745) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۳:۵۶:۰۳
این خودروها و هواپیماها بخشی از میوه های تاسفبار برجام هستند .

به خدا قسم اگر توصیه ها و فرامین مقام عظمای ولایت را گوش میکردند ، یک خودروی لوکس اشرافی وارد نمیشد .

انحصار طلبان بی انصاف و حریص خودرو سازی ، همان واردکنندگان بی رحم و ...هستند که با هر دو موضوع تولیدات بی کیفیت داخلی و واردات بی رحمانه ی خارجی ملت را به استهزاء گرفته اند و ثروت ملی را به یغما میبرند .
علی لعنت الله علی القوم الظالمین . (4492882) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۷:۲۲:۳۳
خب بدن به همون همه دنیا!!! اینا حرف هست برادر (4492991) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۳:۴۰:۳۷
خوب بالاخره در زمینه وارادت خودرو به خودکفایی رسیدیم !!! (4493482) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۰:۳۳:۳۲
ممکنه خیلیا انتقاد کنن ولی به نظر من بسیار خبر خوبیه چون حداقل سطح ایمنی میره بالا. (4492746) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۰:۳۲:۴۶
به همین خیال باش؟!!!!!
داداش قیمت های خودروهای خارجی اونقدر هست که قیمت پراید ده ملیو ن هم گرونتر بشه باز مردمم پراید سوار شن. (4492900) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۰:۵۰:۳۲
نگران چی هستین مردم ما لیاقت سوار شدن بهتر ماشین ها رو دارن (4492761) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۳:۲۳:۱۸
مردم ما؟ بنظرت چند درصد توانایی پرداخت ماشین بالای 80 میلیون را دارند؟ (4492868) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۹:۳۵:۲۵
لیاقت بهترین ها یا لیاقت گران ترین ها !!!!!!
مگر با این قیمت خودروی وارداتی چند درصد مردم توان خرید این خودرو ها را دارند .در ضمن مقدار ارزی که از کشور خارج میشه را به او اضافه کنید .

وارادات خودرو خوبه ولی به شرطی که باعث ایجاد رقابت در محصولات داخلی و بالا بردن کیفیت اون بشه ولی نه وارداتی که شاکل خودروهای لوکس و با قیمت های آنچنانی بشه که عمدتا قشر مرفه توان خرید اون را دارند . (4493153) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۰:۵۸:۱۰
انشالله با واردات بیشتر یه کاری کنن خودوسازان ما به خودشون بیان
پارسال پسرخاله عزیزم با پراید با 60کیلومتر سرعت به دلیل لغزندگی جاده چپ کرد و جانش رو از دست داد اونم دور روز مونده به عروسی دخترش و به گفته پلیس و .... اگر سقف ماشین یه کم محکم تر بود ضربه به سر نمیخورد الان زنده بود.ماشین هیچی نشده فقط سقف اومده رو سرش
اما همین سه هفته پیش یکی از دوستام که خودش هم میگفت سرعتش146تا بوده با یه وانت که از فرعی وارد جاده شده شاخ به شاخ خوردن فقط ماشین خودش که قوطی کبریت شده هم خودش و هم زن و بچه ش سالم سالمن فقط راننده وانت جونش رو از دست داده
نتیجه اینکه وقتی ماشینی 12ایربگ داشته باشه معلوم که زنده می مونه یا ماشین ساخت ما که دوتا ایربگ که داره اونهایم عمل نمیکنن (4492768) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۹:۱۹:۳۶
ماشین 12ایربگه قیمتش 160میلیون هست .شما دارین با پراید 20میلیونی مقایسش میکنی.همین الانم تو مناطق ازاد خودرو روز دنیا زیر 60میلیون نیست . (4493134) (alef-3)
 
بهداد
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۱:۴۹:۳۵
در آلمان بهترین ماشینها تولید داخل وکم کیفیتها وارداتی هستند.در ایران بر عکس.من که هرچی فکر میکنم چی کمتر داریم به جایی نمیرسم. (4492792) (alef-11)
 
سهیل
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۸:۵۲:۲۱
چیزی کمتر دریم به نام قدمت خودروسازی، تنبلی عمومی مردم از جمله خود من و شما. کشورهای تاریخی و نفت خیز و ... آدم هایی تنبل پرورش میدن که همه چی میخایم ولی با تنبلی. برای همدیگه هم ژست روشن فکری می گیریم ولی خودمون جزو معضلیم. (4493094) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۲:۲۸:۳۹
بعد این دولتی ها از مردم می خواهند که بنزین کمتری مصرف کنند یا انتظار بیهوده دارند که مردم با نیاوردن خودرویشان به خیابانها از آلودگی زیست محیطی حلو گیری کنند
می بینید کذب و دروغ و ریا کاری را ؟؟؟!! (4492839) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۵:۲۵:۴۲
خودروهای وارداتی سوخت کمتری مصرف میکنن تا خودروهای ایرنی. (4493646) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۲:۳۵:۲۱
این نشانه بزرگ از بی کیفیتی ماشین های داخلی است
ملت خودشون رو به قرض می سپارن برای اینکه چیز خوب سوار بشن و برای خانواده ایمنی به همراه داشته باشن (4492841) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۷:۰۷:۱۸
خودرو سازي در ايران جز زيان هاي مالي و جاني تاكنون براي ما نداشته است و كماكان عده اي تلاش دارند كه اين صنعت يكه تاز بازار باشد چرا ؟ (4492984) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۷:۱۶:۴۵
واردات ماشین از واردات چوب بستنی و سنگ پا بهتر نیست؟
چرا تا حس میکنید بازار خودروسازان داخلی دارد تهدید میشود دست به شانتاژ خبری میزنید؟
صنعت خودرو داخلی اگر هنری داشت طی این چند دهه نشان میداد
سوارشدن خودرو مناسب و ایمن حق مردم است (4492986) (alef-11)
 
سورنا
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۷:۳۱:۰۸
مردم دیگه به چه زبونی بگن از ماشینهای مونتاژ قدیمی و تکراری خسته شدن ما مردم هم نیاز به خودروی نو با طراحی روز و امکانات و ایمنی روز داریم نه طراحی و ایمنی و امکانات 30 سال پیش (4492998) (alef-11)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۷:۳۲:۴۳
اینکه خودرو وارد بشه به نظر من ناراحت کننده نیست ولی اینکه یادم می افته برای همین موضوع در دولت قبل که بنابر آمار الان یک دو هزارم امسال بوده چه جنجالی بپا کردن و چه تخریب هایی صورت دادن و میگفتن ارزی که برای دارو باید باشد رو به واردات خودرو اختصاص دادن اما الان همه چی خوبه و هیچ کس دیگه از این حرفا نمیزنه و این نشون میده مشکلات مردم برای یه عده فقط به خاطر مسائل سیاسی اهمیت دارد همانگونه که امروز صدایی از کسی در مورد گرونی ها در نمیاد (4492999) (alef-11)
 
Hamed
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۸:۱۵:۰۹
لااقل به ازاء واردات هر خودرو ، ملزم کنید وارد کننده حد اقل یک خودرو را از رده خارج کند .
و یا بجای گمرکی و مالیات ، معادل آن ، خودرو از رده خارج کنید . (4493055) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۸:۲۷:۱۹
امیدوارم هرچی جنس وارد میشه یکی ماشین باشه یکی دارو فقط (4493064) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۹:۱۰:۱۱
خبر خوبیه. کشورهای هم اندازه ایران واردات خوردوی آنها خیلی بیشتر از ایران است. (4493121) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۰۹:۴۶:۴۴
ماشین خوب بسازن واردات کم بشه. از دولت ممنونیم که به فکر امنیت مردم هست (4493167) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۰:۳۸:۰۹
متاسفم برای شما ک انقدر سطحی فکر میکنید (4493227) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۰:۰۱:۴۹
متاسفانه به خاطر بی کیفیتی خودروهای داخلی مردم بلافاصله که امکان مالی پیدا کردند ترجیح می دهند خودروی خارجی بخرند. خودرو های خارجی مونتاز داخل هم مانند مونتاژ شده در کشور اصلی یا خارج گران هستند. (4493184) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۲:۱۹:۲۷
تمام قوانین ضد تولید و کسب و کار هستند .
به نظر می رسه اراده ای برای اصلاح وضعیت اشتغال وجود نداره و دلیلش منتفع شدن برخی صاحب نفوذ ها از شرایط موجود و واردات کالا است .
فاجعه است ، فاجعه ! (4493364) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.