نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 266501
آغاز احیای فرهنگ حجاب و حیای فاطمی
بخش تعاملی الف - مبین حسنی سوخته سرایی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۱
۱.نوروز از جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند، امروزه زمان برگزاری نوروز، درآغاز فصل بهار است و در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگراز کشورها تعطیل رسمی است.

در روایات ما نیز به نوروز اشاراتی شده است. از آن جمله که امام صادق‏(ع) فرمودند:« إذا کانَ یَومُ النَّیروزِ فَاغْتَسِل وَ البَسْ أنظَفَ ثِیابِکَ» هرگاه نوروز فرار رسید، غسل کن و پاکیزه‏ترین لباس‏هایت را بپوش(وسائل الشیعه، ج ۵، ص۲۸۸) و در جایی دیگر نیز از امام صادق‏ (ع)آمده است: «ما مِن یَومِ نَیروزٍ إلاّ و نَحنُ نَتَوقَّعُ فِیهِ الفَرَجَ لأِنَّهُ مِن أیّامِنا و أیّامِ شِیعَتِنا» هیچ نوروزی ‏نیست مگر آن‏که ما در آن روز منتظر فرج هستیم؛ چرا که نوروز از روزهای ما و شیعیان ما است(مستدرک الوسائل ، ج ۶ ، ۳۵۲)، بنابراین اهمیت نوروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست و حتی به ما در این روزها و شب‌ها دستوراتی جهت دید و بازدید و شادی کردن نیز داده شده است.

۲.نوروز امسال متبرک به یاد و نام سرور زنان عالم است، کسی که پدرش او را مادر خود خطاب کرده (چه ناپسند است که امروز شبهه می‌اندازند که چرا ما باید به او بگوییم مادر) و فرشتگان برای هم صحبتی با او در صف انتظارند، آیا شایسته نیست که ما برای گرامی‌داشت یاد چنین بانویی اندکی از شادی‌های نوروزی خود بکاهیم؟ آیا این ایام باعث نمی‌شود که سبک زندگی‌مان اندک اندک فاطمی شود؟

۳.با یک نگاه عمیق درباره فلسفه عزاداری باید گفت در واقع همه عزاداری‌ها مطمئنا یک زمینه‌سازی است تا یک محب اهل‌بیت(ع) بهتر بتواند در مسیر جلب رضایت و سیره ایشان حرکت کند و درنهایت با اصلاح یک فرد و یک جامعه سعادت فردی و اجتماعی ایشان تضمین گردد.

بر همین اساس با توجه به ویژگی و اهمیت ایام فاطمیه و باز اهمیت عنصر حیا و حجاب در یک جامعه اسلامی و شخصیت یگانه و الگوی حضرت زهرا (س) برای یک زن مسلمان و شیعه، که نمونه بارز و کامل حیا و حجاب هستند، شاید امروز بتوان این امر رابه عنوان یک ضرورت مطرح کرد که شعار دهه فاطمیه باید حجاب و حیای فاطمی باشد.

۴.به راستی امروز حضرت زهرا(س)از ما چه می‌خواهد؟ احیا و بزرگ‌داشت نام و یاد فاطمه(س) به احیای فرهنگ فاطمی است، آنچه که دلیل مهمی بر مظلوم شدن حضرت زهرا(س) در جامعه می‌شود، شعار فاطمه(س) این است که خوشا به حال آن زنی که نه او نامحرمی را ببیند و نه نامحرمی او را! نگویید این شدنی نیست! فاطمه تلاش ما را در این مسیر می‌خواهد! دهه فاطمیه باید نماد تلاش و فرهنگ‌سازی ما دراین عرصه زهراپسند باشد. باید به مردان دل‌داده فاطمه اینگونه خطاب کنم که این زنان و دختران کوچه و بازار کسی غیر از خانواده خود ما نیستند، خانواده بسیاری از ما کسانی که دم از فاطمه(س) می‌زنیم آن‌چنان رنگ و بویی از فرهنگ فاطمی ندارند، جدا از مبحث امر به معروف و نهی از منکر، مطلب اولیه و ابتدایی حفظ خود و خانواده خود است، که قرآن می‌فرماید:«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِیكُمْ نَارًا« ای كسانی كه ایمان آورده‌اید خود و خانواده‌خود را از آتش جهنم باز دارید. (سوره تحریم آیه ۶)

۵. یادمان نرود شادی‌های ما اگرچه لازم به نظر می‌رسد اما زودگذر و تمام شدنی است و برگزاری مراسم و عزاداری برای بانوی دو عالم شادی اهل بیت آن حضرت را در پی دارد که با هیچ چیز قابل عوض شدن نیست، یادمان نرود که نام مادرمان را پاس بداریم…. یاد کوچه و چادر خاکی را…
۱۳۹۳/۱۰/۰۶ ۰۷:۱۹
 
۱۳۹۳/۰۵/۰۶ ۱۲:۴۵
 
۱۳۹۳/۰۳/۱۰ ۱۱:۴۹
 
۱۳۹۳/۰۲/۲۹ ۱۱:۳۱
 
۱۳۹۳/۰۲/۲۵ ۰۶:۴۴
 
 
کلمات کلیدی : مبین حسنی سوخته سرایی
 
حسین
۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۱۹:۰۰:۱۴
درود خدا بر تو ای دوست دار فاطمه
جانها به فدای بانوی دو عالم فاطمه (ص) (2813169) (alef-13)
 
مهناز
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۸:۲۹:۵۹
تجربه نشان داده ،هر وقت روی چیزی بیش از حد پافشاری شده اثرش را از دست داده.مانند آفت کشی که زیاد به کار رود و باعث مقاوم شدن آفت شود.فکر می کنم مسئله حجاب هم در کشور ما چنین سرنوشتی پیدا کرده.بعد از 35 سال که از انقلاب اسلامی می گذرد ما هنوز در مورد این مسئله مشکل داریم.در حالی که قبل از انقلاب همین قشر داوطلبانه محجب شدند و در انقلاب شرکت کردند.فکر نمی کنید رفتار سیستم حکومتی اشکال دارد؟ (2814209) (alef-3)