نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393979
رزمنده «ضد گلوله» دوران دفاع مقدس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۸
شهید هاشم کلهر معاون گردان مقداد لشکر۲۷ محمد رسول‌الله (ص) است که در جبهه بارها تا پای شهادت پیش رفته بود اما برای آخرین مرتبه به مادرش متوسل می‌شود.

به گزارش ایسنا، «هاشم» رزمنده ضد گلوله دوران دفاع مقدس بود چون اصابت تیردوشکا به سر، مجروح شدن از ناحیه فک بدست تک‌تیر انداز دشمن، اصابت گلوله پدافند به بدن وحتی انفجار نارنجک ۴۰ تکه در دستش او را به شهادت نرساند. همه این جراحت‌ها موجب شده بود تا روزی هاشم به مادرش که به نماز ایستاده بود بگوید: «ننه من دارم جونمو، قسطی می‌دم. بخدا این مجروحیت‌های من هرکدامش یک شهادته ولی من شهید نشدم.»


پس از نماز، مادر به هاشم گفته بود: «خوب مادرجان هرچه خدا بخواد همان می‌شه» هاشم ادامه داده بود: «ننه بعد نمازت دستهایت را بلند کن به سمت آسمان و بگو خدایا من از هاشم راضیم توهم راضی باش .» مادر هم همین جمله را به زبان آورده بود.برای همین تا هاشم این جمله را شنید ابتدا کف پای مادرش را بوسیده بود و بعد یک پشتک کف منزل زده و گفته بود:«دیگه تمام شد.»

منظورش شهادت بود که همان هم شد. ولی تا قبل از رضایت مادر، هاشم هنگام عملیات مثل گلوله تانک بدون خوف بسمت دشمن می‌رفت بدون خوف ولی شهادت قسمتش نمی‌شداین‌بار با رضایت مادر انگار جواز شهادت را گرفته بود چون با اطمینان گفت: «دیگه تمام شد» و چند روز بعد در عملیات خیبر در روز ششم  اسفند ماه سال 1362 بواسطه انفجار راکت هواپیما به شهادت رسید.

همرزمانش روایت می‌کنند: در عملیات خیبر بعد از سخنرانی حاج همت برای گردان مقداد در منطقه جفیر توسط هواپیماهای عراقی بمباران شد و با اصابت یک راکت در نزدیکی هاشم و دوستانش مثل شهید ابراهیم حسامی که او هم از دلیران سپاه بود و شهید حسین محمدی و رضا هاشمی به شهادت رسید. اگر همرزمانشان نبودند بقایای پیکر باید گمنام دفن می‌شد چون سر و سینه شهید متلاشی شده بود وازطریق پایی که مجروح شده بود واز ران پوست برداری شده بود شناسایی شد.


پیکر جانباز شهید هاشم کلهر معاون گردان مقداد لشکر27 حضرت رسول (ص) در گلزار شهدای بهشت زهرا(س)قطعه 28 ردیف 21 شماره  16 آرام گرفته است.

 
کلمات کلیدی : دفاع مقدس ، شهدا
 
Belgium
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۱۰:۴۸:۴۶
زمان جنگ 6 سالم بوده ولی از تمام اون سالها خاطرات واضح دارم. هر روز که میگذره بیشتر می فهمم که اصطلاح " از جان گذشتگی " یعنی چی . آخه مرد تو رو با چه فرمولی محاسبه کنیم که درست از آب در بیاد ؟ الان به خاطر کار خودمون یه سوزن به دستمون میره به زمین و زمان ناسزا می گیم . تو با اون همه ماجرا ول کن کار نشدی !
خدایا به هیج حزب و گروهی وابستگی ندارم یه آدم عادیم ولی اون دنیا ما رو با اون جوونایی که به خاطر ما اون طوری رفتن چشم تو چشم نکن . (3942038) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۱۰:۵۴:۰۵
خدا بیامرزه (3942044) (alef-13)
 
شاهین پهنادایان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۱۱:۱۶:۵۶
در بزم فداکاران لطف و وفا بینی نی خوف زه صدام نه ارتش بعث داریم برای شادی روح شهدای اسلام صلوات (3942069) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۱۱:۳۷:۱۸
ما شرمنده ایم (3942094) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۱۲:۱۷:۴۱
روحش شاد و قرین رحمت حق (3942153) (alef-13)
 
kardarblash
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۱۹:۳۲:۰۵
صلی الله علی السعید المجاهد فی سبیل الله الشهید «هاشم کلهر» (3942444) (alef-13)
 
Estonia
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۲۱:۰۷:۲۶
خدا کند من را که دوست او بودم چو من که او دوست من بود فراموش نکند درروز واپسین . (3942533) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۲۳:۲۸:۴۵
اونها تو چه فضای ذهنی و دنیایی زندگی می کردن و ما تو چه دنیایی. همش سی سال گذشته ولی انگار سیصد سال ازشون دور شدیم. شهدا حلالمون کنین. شرمنده ایم. (3942659) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۲۳:۴۶:۳۲
من نمیدونم جواب این خون ها رو با این کارای ما کی میخاد بده ! (3942675) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.