نظر منتشر شده
۷۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 373476
دادگاه معترضین به سفارت عربستان برگزار شد؛
متهم حمله به سفارت عربستان: نمی‌دانستیم تجمع مجوز ندارد
بخش سیاسی الف، 28 تیر 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۰
در اولین جلسه دادگاه پرونده معترضین به سفارت عربستان که در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری ۲ کارکنان دولت به ریاست قاضی فرشید دهقانی به صورت علنی برگزار شد، پرونده ۱۴ نفر از متهمان مورد رسیدگی قرار گرفت و ادامه بررسی‌ها به فردا(سه‌شنبه) موکول شد.

قاضی حسینی سرپرست مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت در جمع خبرنگاران در باره جلسه دادگاه پرونده معترضین به سفارت عربستان گفت:‌ این پرونده که در مجتمع قضایی کارکنان دولت مطرح شده به شعبه ۱۰۶۰ این مجتمع ارجاع شده و ۲۱ متهم دارد که پرونده‌شان با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است.

وی افزود:‌متهمان اکثرا در جلسه بودند و برخی هم که در جلسه امروز حضور نداشتند وکلای‌شان حاضر شدند. اتهامات آن‌ها مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی بوده است.

وی گفت: بعید می‌دانم که امروز آخرین جلسه دادگاه باشد؛ چراکه هم تعداد متهمان زیاد است و هم وقت اداری اجازه نمی‌دهد که بتوانیم به اتهامات تمام متهمان رسیدگی کنیم. البته تصویب این‌که جلسه بعدی کی برگزار می شود منوط به تشخیص قاضی پرونده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا در مورد نیروی انتظامی پرونده‌ای در این زمینه به دادگاه کارکنان دولت ارسال شده است؟ گفت: آن چیزی که دادگاه ارسال شده همین موضوع این پرونده معترضین به سفارت عربستان بوده است که متهمان آن هم مشخص شده اند. در پرونده حاضر چنین چیزی را در مورد پرسنل نیروی انتظامی نداریم.

متهم حمله به سفارت عربستان:
می‌خواستیم به جنایات آل سعود اعتراض کنیم/نمی‌دانستیم تجمع مجوز ندارد

متهم حمله به سفارت عربستان با بیان اینکه قصدشان از تجمع مقابل سفارت عربستان اعتراض به جنایت رژیم آل سعود بود گفت: با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام شده در فضای مجازی فکر نمی‌کردیم تجمع مجوز نداشته باشد.

به گزارش تسنیم،نخستین جلسه محاکمه ۲۱ متهم پرونه حمله به سفارت عربستان صبح امروز در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی فرشید دهقانی و با حضور نمایندگان دادستان و وکلای مدافع تعدادی از متهمان برگزار شد.

براساس این گزارش قاضی دادگاه در ابتدای جلسه ضمن اعلام علنی و رسمی بودن جلسه رسیدگی مواد ۳۵۴، ۳۵۳، ۱۹۳، ۱۹۴ و ۱۹۵ قانون آیین دادرسی کیفری را به حاضران متذکر شد و سپس از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست را قرائت کند.

خانم آقامیرسلیم نماینده دادستان در مقام قرائت کیفرخواست پس از ذکر نام متهمان و با بیان اینکه متهمان پرونده با قرار تأمین کیفری آزاد هستند، گفت: اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی و مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان، اتهامات متهمان این پرونده است.

وی اضافه کرد: نظر به انجام تحقیقات تفصیلی از سوی مراجع انتظامی، اطلاعاتی و قضایی، مستندات ارائه شده، قرائن و عمارات موجود در پرونده، اظهارات بلاوجه متهمان، نامبردگان مجرم تشخیص داده شده و دادسرا طبق مواد ۶۱۸ و ۶۷۷ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ کیفرمتهمان را از دادگاه تقاضا دارد.

پس از قرائت کیفرخواست «الف.ح» به عنوان نخستین متهم این پرونده و پس از تفهیم اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی جلوی سفارت عربستان» در مقام دفاع از خود گفت: علت این تجمع شهادت شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان بود و قبل از تجمع مقابل سفارت، در فضای مجازی از طریق تلگرام و اینستاگرام اعلام کرده بودند که جلوی سفارت تجمع است. ما از طریق برخی کانال‌های تلگرامی مطلع شدیم که قرار است امشب مقابل سفارت عربستان تجمع شود.

متهم این پرونده ادامه داد: اعتراض ما به جنایات رژیم آل سعود بود و احساس می‌کردیم که باید نسبت به جنایات انجام شده توسط رژیم آل سعود اعتراض کنیم. بنابراین قصد اخلال در نظام عمومی نداشتیم. وقتی هم که جلوی سفارت حاضر شدم کار خاصی نکردم و فقط نگاه می‌کردم و هیچ اقدامی انجام ندادم.

وی در پاسخ به سوال قاضی که مقابل سفارت چه اقداماتی انجام داده است، گفت: وقتی جلوی سفارت رسیدم سر و صدا بود، و من کار خاصی نکردم و تنها از گوشه خیابان مشغول تماشا بودم.

الف.ح در پاسخ به این سوال که آیا شعار هم داده است یا خیر، گفت: اواخر برخی شعار می‌دادند و ما هم در کنار جمع بودیم اما این طور نبود که شعار بدهیم و سر و صدا کنیم.

در ادامه قاضی دادگاه بخشی از اظهارات خود را در تحقیقات قرائت کرد و افزود: شما در مرحله دادسرا عنوان کرده‌اید که مقابل سفارت شعار می‌دادید و حتی یک نفر مجروح شده بود که او را به خارج از تجمع انتقال دادید.

متهم در ادامه در پاسخ به این سوال که کدام یک از اشخاصی که سنگ پرتاب می‌کردند را می‌شناختید، گفت: برخی را می شناختم و قبلاً دیده بودم ولی اینطور نبود که با آنها رفاقتی داشته باشم.

در ادامه متهم پرونده در پاسخ به این سوال که پس از باز شدن در سفارت چه اقدامی انجام داده است، گفت: زمانی که من جلوی سفارت رسیدم در باز شده بود و مردم در حال رفت و آمد به سفارت بودند و پلیس هم هیچ ممانعتی نمی‌کرد. می‌خواستم از در بزرگ وارد سفارت شوم اما هنگام ورود یکی از دوستانم را دیدم که با عکس پادشاه عربستان خارج شد و جلوی ماشین آتش‌نشانی عکس را آتش زدیم.

بر اساس این گزارش، دادگاه پس از استماع دفاعیات متهم از وی خواست آخرین دفاع خود را ارائه کند که «الف.ح» در مقام ارائه آخرین دفاع گفت: به هیچ وجه نیت اخلال در نظم عمومی نداشتم و تا به امروز به جز راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس در هیچ تجمعی شرکت نکردم اما آن روز احساس می‌کردم که باید داد شیعیان مظلوم ستانده شود. از طرف دیگر به خاطر اینکه موضوع تجمع از طریق فضای مجازی اطلاع‌رسانی شده بود و این‌که پلیس هیچ ممانعتی به عمل نمی‌آورد گمان نمی‌کردم تجمع مجوز نداشته باشد.
 
کلمات کلیدی : حمله به سفارت عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۰۵:۱۷
نتیجه، 1: اولاً تقصیر تلگرام است چون از آنجا اطلاع رسانی شده است
2: باز هم تقصیر تلگرام است اگر چه پلیس جلوی تظاهرات کنندگان را نگرفته باشد (3830195) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۳۶:۳۸
خودجوش که مجوز نمی خواهد, اسمش گویایی همه چیز است (3830507) (alef-13)
 
بیگی29
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۹:۲۶:۱۸
این همه اقتصاد دان و سیاست مدار داریم آیا تا کنون توانسته اند زیان های مادی و معنوی این خود جوشی و پیامد های مرتبط با آن و نیز در مورد مشابه حمله به سفارت انگلیس و سایر اقدامات مشابه را بر آورد کنند؟ آیا "الف" با حضور اقتصاد دان و سیاست مداری چون آقای توکلی میتواند این مهم را انجام دهد؟ (3830618) (alef-13)
 
Korea, Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۴۰:۱۳
بنده به نوبه ی خود از حقم نمیگذرم. این اقایون با کاراشون مارو از حق طبیعیمون در زیارت خانه خدا محروم کردن. خدا از سر تقصیراتشون نگذره.
خود امثال این آفا رو برین چک کنید ببینید چند تا سفر زیارتی خارج کشور رفته یا اصلا اسمش تو لیست حجاج آینده نبوده؟ مطمئن باشید بوده. (3832062) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۳۹:۳۲
آقا گیریم مجوز تجمع صادر شده بود, مجوز آتش زدن که نداده بودند!!! (3830519) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۴۴:۰۹
به نظر شما یک فرد عادی میتواند سفارت اتش بزند? (3830536) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۴۵:۱۷
زنگ میزدی میپرسیدی! (3830538) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۴۷:۱۱
سهل انگاری پلیس و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی هم در این حادثه باید مورد بررسی قرار گیرد. (3830542) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۹:۳۰:۲۷
مگه این دوستان از تلگرام استفاده میکنند؟ بعدش مگه خبر رسانی جرمه؟ تجمع هم بوده چرا از دیوار بالا رفته اند تلگرام گفته بوده از دیوار برو بالا؟ (3830628) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۲:۲۳:۳۷
تنها یک نتیجه مثبت داشت و ان هم کنسل شدن حج بود, امسال 3 میلیارد دلار پول خارج نشد, (3830923) (alef-3)
 
مشکین نقاب
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۱:۰۸:۲۳
یادم میاد یه شب توی یه چهارراه حرکت ماشینا برای حدودا نیم ساعت قفل شده بود. مردم توی ترافیک کلافه شده بودن. با اینکه پلیس هم حضور داشت ولی هیچ اتفاقی نمیفتاد. دست آخر یه راننده پیاده شد و ماشینای توی ترافیک مونده رو راهنمایی کرد تا گره ترافیکی باز شد...
میخوام بگم جایی که دولت از خودش کفایت لازم رو نشون نده و نتونه از حقوق مردمش دفاع کنه، مردم خودجوش مشکل رو حل خواهند کرد و اگه عواقبی هم داشته باشه به عهده دولت خواهد بود... (3831134) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۱۶:۱۰
حمله به سفارتخانه کشوری دیگه در خاک ایران حمله به اقتدار و آبردی نظام و اعتبار کشور هست اشد مجازات باید اعمال بشور (3830221) (alef-13)
 
افسوس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۷:۵۶:۴۱
کاش توعربستان هم کسانی بودن که به خاطر تعرض به دونوجوان ایرانی در فرودگاه جده برای ایرانی هادل بسوزانندو ولیعهدشان هم برگزاری دادگاه راخواستارشود...
چقدرخوبیم ما...
الف جان حذف کردی می فههم که ترسیدی ... (3830408) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۴۱:۳۹
قربانت شوم ، هنوز درک نکردی کسی دلش برای عربستان نسوخته، ما بفکر هزینه های بیخودی هستیم که دوستانی چون شما ، با احساسات بچگانه به کشور تحمیل کردند، کاری که باعث شد عربستان از زیر فشار شهادت روحانی بزرگ شیعه براحتی فرار کند و ما بشویم بازنده ، حماقتی که با این تفکرهای خام (مانند شما) شکل گرفت. با وجود دوستانی مثل شما ، آیا دشمنی مانند عربستان احتیاجی به درگیری مستقیم با ما را دارد؟ (3830528) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۲:۱۳:۵۷
این که رفتار این جماعت ناشی از احساسات بچگانه است خود یک ساده اندیشی محض است این گروه بارها این رفتار تعمدی را انجام داده اند وکاملا هم با برنامه ریزی وهدف مشخص بوده که همان دادن مجوز به آل سعود برای محکوم کردن ایران در جامعه بین المللی است ! (3830914) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۲:۱۰:۳۷
مگر هر جا توحشی صورت گرفت ما هم باید رفتارمان وحشیانه باشد ؟! یعنی ما با عربستان مثل هم هستیم ؟ اگر هستیم پس چه دلیلی به اعتراض بود ؟! (3830906) (alef-3)
 
سجاد
Canada
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۳:۳۲:۳۵
کامنت های امثال شما که یکی دو تا پایین تر هم هست رو که می خونم خیلی نگران می شم! یعنی شما تو این دنیا زندگی می کنین؟ بعد دسترسی به اینترنت هم دارین، بعد اخبار رو هم پیگیری ی کنین ظاهرا که میاین الف کامنت میزارین... بعد فکر می کنین همه دارن واسه عربستان دلسوزی می کنن که می خوان اینا به سزای اعمالشون برسن؟ یعنی واقعا بچه های 13 ساله از شما خیلی قدرت تحلیل قوی تری دارن...
خواهشا اگه مسئولیتی تو این مملکت دارین که نیاز به قدرت تشخیص داره سریعا استعفا بدین چون اون جایگاه حق شما نیست...

یا علی (3831187) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۰۴:۱۷
فقط اعدام باید درس عبرت شوند (3830429) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۷:۳۴:۵۴
برای آتیش زدن یه عکس کسی رو اعدام نمیکنن. به نظر میاد که شما هم کمتر از این متهمین افراطی نیستید (3832432) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۱۶:۱۶
تجمع چه ربطی به آتش زدن دارد?????!!! (3830459) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۱۹:۱۴
اگر واقعا راست میگویید, فقط تجمع می کردید, چرا آتش زدید? در حالی که خانواده نمر بی خیال شده بود, شما چرا کاسه داغ تر از اش شده بودید? (3830471) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۳۱:۰۴
بپرس قبل از این جریانات, اصلا شیخ نمر را می شناختی? بگو شما چه کاره مملکتی? واقعا مسلمان هستی چرا دوره قبل میلیارد میلیارد پول بیت المال را می بردند کجا بودی? (3830495) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۲:۵۴:۵۲
یعنی توی سیستم تفکر تو همه چی به دولت قبل و بعد تقسیم میشه. بابا بیخیال شو دیگه. (3831181) (alef-13)
 
Alireza.mg
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۳۷:۱۰
سخنان تکان دهنده شهید چمران :
(توجه شود که این مرد خدا، سال 60 شهید شده و سال 95 این سخنان ایراد نشده!)

🔹 ادعای انقلابی گری دارند، فکر میکنند از انقلاب ایران طرفداری میکنند و پیروزی انقلاب ایران وابسته به وجود آنهاست، در حالی که به سهولت می توان دید ایشان بیش از هر دشمنی لطمه به انقلاب زده اند، انقلاب ایران را به لب پرتگاه سقوط کشانده اند، همه مردم را از انقلاب زده کرده اند، هرج و مرج و آشوب و بی نظمی در نظر آنان انقلاب معنی میدهد و تصور می کنند با بی برنامگی و شعارهای تند و احساسات کور و کارهای غیر منطقی میتوانند اتقلاب را به پیروزی برسانند.
🔹 با اعمال آنها چگونه آمریکا توانسته است ایران و انقلاب آن را بدنام کند، ایران را در دنیا منفرد نماید، در محاصره اقتصادی بفشارد، اختلافات داخلی را دامن بزند، نارضایتی مردم را روزافزون کند و ....
🔹می خواهیم با آمریکا مبارزه کنیم و تا زنده ایم با آمریکا و سیستم آن و ظلم و جنایات آن مبارزه خواهیم کرد ولی نه از روی دیوانگی، نه با شعارهای توخالی، نه با هرج و مرج و آشوب، زیرا می دانیم وقتی قادریم با امریکا مبارزه کنیم که مثل آمریکا از علم و تکنولوژی و تخصص برخوردار باشیم و ....
🔹ما می گوییم برای تقوی معیار بگذارید که قابل قبول همگان باشد..... ولی تقوی چیست؟ آیا ریش گذاشتن است؟ آیا ادعاهای گزاف بافتن است؟ کسانی ادعای تقوی می کنند که در نظر من بی تقوی ترین آدم ها هستند، اسم اسلام و انقلاب را ضایع میکنند، دروغ، تهمت، شارلاتانی، زد وبند و حقه بازی، لجن مال کردن مردم بی گناه، شایعه دروغ ساختن و مخالفین خود را با قلدری و زرنگی از میدان به در بردن، ... این ها متقی نیستند.
🔹دلمان میسوزد، میخواهیم فریاد بزنیم، اعتراض کنیم ولی میدانیم که تف سر بالاست. گریه می کنیم، خواهش میکنیم، میخواهیم راه نشان دهیم، فورا فحش و تهمت شروع می شود، ما را لیبرال نوکر آمریکا، غرب زده، متخصص بی تقوا و غیره میخوانند. این ها هم برای ما مهم نیست ولی فورا قلب خود را میبندند و به نصایح ما توجه نمیکنند و آن هدف غایی ما که نجات انقلاب است عاید نمیشود.
شهید دکتر مصطفی چمران
کتاب حماسه عشق و عرفان ص88 (3830510) (alef-13)
 
بیگی29
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۹:۴۸:۴۵
دشمنان خودی و دوستان صادق این متن پر محتوی را هرچند طولانی است حتما مطالعه نمائید.بسیار با ارزش است. (3830664) (alef-13)
 
م ش
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۱۸:۲۱
باید برای مردم روشن بشه که این احساسی کار کردن این گونه از گروه ها دقیقا چقدر خسا رت مادی ومعنوی به مردم ،کشور وحکومت تحمیل کرده. (3830226) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۱۸:۵۳
آخی طفلکی مجوز نداشته !!!! (3830231) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۱۹:۱۲
چرا اینقدر با تاخیر؟ آن دو نفر زورگیر را با آن سرعت، دار زدند ولی اینها را با ملایمت و با تاخیر محاکمه میکنند. خدا وکیلی ضرر و زیان کدام گروه بیشتر بود؟ (3830232) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۵۱:۱۴
برگزاری دادگاه مهم نیست, حکم صادره مهم است (3830553) (alef-13)
 
بهلول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۲:۱۶:۳۴
برگزاری دادگاه مهم نیست! صدور حکم از سوی دادگاه هم مهم نیست! اجرای حکم عادلانه مهم است که آن هم برای آقایان اصلاً مهم نیست. (3831773) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۲۰:۵۹
گیریم که شما راست میگی که دروغ میگی مجوز هم اگر داشتید مگر مجوز با کوکتل مولوتوف میدن حالا راستش رو بگو مال کدام ارگان هستی و به دستور چه کسی این عمل را انجام دادید که ضررش به منافع ملی و تمام ملت بود فکر کنم شما ها دستور از نفوذی ها میگیرید یا خود نفوذی هستید تعجب میکنم چگونه است این نفوذی ها کار دولتی هم دارند که در دادگاه کارکنان دولت محاکمه میشوند امیدوارم به اشد مجازات محکوم شوید چون شما ضرر به یک نفر نزدید بلکه به یک ملت زدید. (3830239) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۲:۰۹:۰۴
کار اینها اشتباه بوده و باید محاکمه شوند جای خود، ولی همچین ضرر ضرر میکنید انگار تو این سالها چیزی جز ضرر از عربستان به کشور رسیده و انگار کسی نمیداند که عربستان فعلی دنبال کوچکترین بهانه برای قطع رابطه بود، حالا سفارت نبود بهانه دیگه پیدا می کرد (3831761) (alef-13)
 
متوجهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۲۱:۴۷
یعنی چون نمیدانستند تجمع مجوز ندارد از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند و همه جا را آتش زدند و از بیخ و بن نابودکردند! یعنی از نظر اینها مجوز تجمع برابر است با حکم تخریب شهرداری؟ (3830241) (alef-13)
 
بهلول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۲۲:۳۱
جالبه! خیلی جالبه! اقداماتی که منافع ملی کشور را به خطر انداخته و باعث سلطه و دست بالای استعمار پیر گردیده و آبروی کشور را در جهان بر باد داده، هرگز بعنوان اقدام علیه امنیت ملی تلقی نمی گردد و متهمین پرونده نیز در دادگاه حاضر نمی شوند. (3830242) (alef-3)
 
علیرضا ۵۷
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۱۱:۵۶
من هم می خواستم همین رو بگم ممنون که حرف دلم را زدید (3830446) (alef-13)
 
محکم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۲۷:۱۷
درسته که اتهامات متهمان این پرونده ظاهراً : اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی و مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان، است ، ولی تاثیری که حرکت ناشایست اینان بر سیاست خارجی ایران گذاشت و ضمن تشدید ایران هراسی و ایجاد ناامنی فکری در سرمایه گذاران خارجی ، بهانه بدست بدخواهان و دولت آل سعود و تابعینش داد تا نه تنها با ایران قطع رابطه کنند و برای مردم ما شاخ و شانه بکشند ، بلکه باعث تعطیل شدن سفر حج واجب ایرانیان شده و همچنین موجب کمرنگ شدن و بفراموشی رفتن خون شهید شیخ نمر گردید
اتهام اصلی آنان این موارد است چیزی که ای بسا ممکن است منجر به جنگی ناخواسته و تحمیلی گردد .
دوباره نشود آن جریانات کوی دانشگاه و اتهام دزدیده شدن ریش تراش توسط سرباز اروج ... (3830254) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۶:۴۵:۵۲
لابد نتیجه نگرفتن برجام هم تقصیر اینها بوده. لطفا بی عرضگی دستگاه دیپلماسی رو گردن بقیه ننداز (3831222) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۳۰ ۱۷:۳۹:۵۳
از محاکمه اینان چرا بر آشفته شدی؟ (3835068) (alef-13)
 
اصفهانی
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۲۸:۲۹
حالا شما چرااینقدردرمورد حمله به سفارت دارید سفت وسخت نشان میدهید؟ومتهم را دارید محاکمه میکنید مگر عربستان به ان دومامورئ فرودگاه جده که دو نوجوان زایررا تجاوز کرده اند محاکمه وحکمش را صادرکرده اند؟درصورتی که حکم ان دونفربراساس قانون عربستان اعدام هست وقانون عربستان این نیست که پرونده را بمدت 10سال محاکمه را طولانی کنند پس عربستان نمیخواهد متهمانش را حکم درموردانان صادر کند حالا شما به این افراد حمله به سفارت هی محاکمه وحکم صادرکنید اول ببیمید عربستان به ان دو مامورفرودگاه جده حکم صادر میکند یا نه وگرنه شماهم مقابله به مثل کنید ضمنا عربستان تابلوی دفتر بعثه درمدینه را تخریب کرد حکم ان چی میشود؟ (3830257) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۳:۰۰:۲۵
شاید سعودی ها بخواهند کشورشان پر از بی عدالتی و آشوب و بی نظمی و وحشیگری باشه، ما هم باید به اونها نگاه کنیم و از اونها یاد بگیریم؟
کشوری که عدالت و قانون درش اجرا بشه هر چند به ظاهر به ضرر شهروندانش باشه اون جامعه روی پیشرفت و ترقی را میبینه وگرنه بی قانون باید در جنگل و حیات وحش زندگی کنیم. (3830983) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۶:۴۷:۳۹
متاسفانه دوستان احساسی شدن یا بعضا با غرض خاصی نظر میدن. البته جوابی هم ندارن که بخوان به شما بدن (3831223) (alef-3)
 
Turkey
۱۳۹۵-۰۵-۰۱ ۱۸:۵۶:۲۶
احمق بپره تو چاه شما هم باید بپری؟؟ (3838722) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۳۴:۴۳
باید یک حسابی دست شماها بدن که عبرت بقیه بشید. (3830273) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۲:۲۴:۰۰
ساده ای داداش. ته تهش دو ماه (3830924) (alef-3)
 
France
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۳۶:۲۸
اين دوستان بدتر از هزار دشمن را بايد يك بار براى هميشه نقره داغ كرد تا بفهمند معناى صاحب داشتن مملكت چيست... (3830274) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۲۰:۱۵
لطفا صفت دوست به این قتنه گران ندهید (3830474) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۴۲:۲۳
مگه شما نیاز به مجوز هم دارین؟؟؟ (3830288) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۶:۴۴:۵۳
طبق قانون باید با اینها هم برخورد بشه. مثل متهمان سال 88. چون اینها هم در نظم اخلال ایجاد کردن. سفارت رو به اتش کشیدن. روابط ما رو با دنیا خراب کردن. حتی تو دنیا ما محکوم شدی. یه 7-8 سال زندانی بشن چون با امنیت عمومی جامعه بازی کردن. (3830292) (alef-13)
 
خسرو گار س چی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۷:۰۱:۲۶
با سلام و احترام

دولت وهابیت حایز اهمیت و تامل است ..........

پیش فرض : در عرف سیاسی حمله به هر نحو به هر سفارتی محکوم و نا بخردانه و اقدامی نکوهیده می باشد ؟؟؟؟.................

1- ر روز ۹ مرداد ۱۳۶۶ (۳۱ ژوئیه ۱۹۸۷) روی داد، به کشتار حجاج عمدتاً ایرانی که به شعارهای سیاسی موسوم به «اعلان برائت از مشرکین» در طول مناسک حج واجب پرداخته‌بودند، اشاره دارد. در این واقعه ۲۷۵ تن ایرانی و ۴۵ تن از حجاج دیگر کشورها کشته و شماری نیز زخمی شدند..........

2- ۱۳۳ کشته از زائران ایرانی د رحج عمره در سال 1394.بدلیل بی کفایتی وهابیت


نتیجه :

الف ) اقدام حمله به سفارت وهابیت محکوم می شود .............

ب ) آقا امام زمان ( عج ) ان شا الله کل کشور وهابیت را تحت پوشش اسلام قرار می دهند . و نه تنها ........سفارت وهابیت را .............

صلوات بر محمد و آل محمد ( ص ) ..............با تشکر - گار س چی (3830324) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۲:۳۲:۰۶
خوب جناب خسرو گارس چی ! حالا به تمام بدی های سعودی وهابی اضافه کنید خدمتی را که نفوذی هایش به او کردند در حالی که انگشت اتهام به سوی او بود واین انگشت را به سمت ایران گرداندند و اورا در اتحاد علیه ایران وبحرین ویمن یاری رساندند وچه خونها که بعد آن با مهر تایید بر زمین ریخته شد ؟!! آقا خسرو آنها که نفوذی بودند وجای خود دارند اما از افراد با هوشی مثل جنابعالی چنین تحلیل ونتیجه گیری جای تعجب دارد ! (3830941) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۷:۲۴:۲۸
فکر نکنم برای آتش زدن یک ساختمان مجوز بدهند . (3830353) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۷:۲۷:۴۳
به نظر من سر دسته هاشون اعدام کنید تا در عبرتی شود که در نظم عمومی و رعایت شؤنات اسلامی و احترام به اماکن دیپلماتیک و ابروی نظام اسلامی کوچکترین خدشه وارد نشود و در عبرتی برای دیگر قانون شکنان شود (3830360) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۷:۳۶:۵۷
طبق قانون عدم اطلاع یکنفر از مسائل قانونی مجوز اقدام غیرقانونی نیس، مثلا مثل اینه که آدم بگه خبر نداشتم سرعت زیاد یا عبور از چراغ قرمز جریمه داره (3830375) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۷:۴۲:۰۵
اینها گلوله به پای نظام زده اند. زیرپا نهادن اقتدار نظام و بردن آبرو و حیثیت نظام جمهوری اسلامی و متعاقب آن پایمال شدن خون شهید نمر نتیجه اقدامات ابلهانه آنان بود. بار اول هم نیست که دست به اقدامات اینچنینی می زنند اما مشکل این است که همیشه مهربانانه با این ابلهان نادان (به قول خودشان که می گویند نمی دانستیم) برخورد شده است. (3830383) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۷:۵۱:۲۹
گناه نرفته اين همه آدم به حج واجب را بر گردن داريد (3830397) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۰۳:۲۹
امنیت کشور رو به خطر انداختن مجازان واقعی اینها اعدام (3830426) (alef-13)
 
على
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۰۴:۵۸
تا جاييكه بخاطر دارم براى جمع شدن جلوى سفارت عربستان در اينترنت فراخوانى داده نشده بود، احتمالا نامبرده شبكه اختصاصى داشته. ضمنا بفرض كه براى تجمع مجوز صادر شده بود اين به معنى مجوز حمله به سفارت هم هست؟!!! (3830431) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۱۴:۱۳
برای تجمع ساعت 12شب نمی دانستید مجوز ندارد!!!! برادر مجوزی هم بدهند در روز می دهند نه 12 شب...عذر بدتر از گناه نیاورید (3830450) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۱:۳۴:۴۲
مقصر وزارت کشور است که اولا باید مجوز می داد و مجوز نداد، باید از سفارت مراقبت می کرد که نکرد.
و همچنین دولت که در مقابل اعدام شیخ نمر سکوت کرد.
اگر دولت همان اول بیانیه صادر می کرد کمی از خشم مردم کاسته می شد/ (3831692) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۸:۲۷:۲۴
یعنی این افراد ذره ای هم نباید پشیمون باشند
عربستانی ها لیاقت اینکه پرچمشون تو این کشور باشه رو ندارند (3830489) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۰:۳۶:۱۸
با این فرمایشات گهربار جنابعالی تقریبا هیچ کشوری تو دنیا لیاقت اینکه پرچمش تو کشور ما باشه را نداره.بهتره یک دیواری که دور خودمون کشیدیم رو بلندتر کنیم. (3830759) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۹:۱۴:۴۰
متاسفانه بخاطر مناسبات خوب عربستان با غرب هیچگونه اطلاعات رسانی در مورد جنایت عربستان نمیشه و اگر مردم دنیا میدونستند که تمام این گروه های تروریستی به دست عربستان درست شده ، اونوقت به این جوانان هم حق میدادند که به سفارت عربستان حمله کردند . (3830589) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۰:۰۴:۱۶
تو نون خودت رو بخور به شما چه مربوط که در عربستان و یا کشور دیگه چه شده (3830694) (alef-13)
 
میرزا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۲:۰۴:۴۹
این دیگه از اون حرفهاست!! بهتره بدونی در دوره جنگ تحمیلی هم سفارت عراق در کشورمان برقرار بود.اینجور نبود که چون در جبهه ها جوانان ما را پرپر می کنند،پس ما سفارت اش را به آتش بکشیم. (3830899) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۲۰:۵۵:۳۷
خود این داخواست به نوعی تمسخر گرفتن ال سعود و معترضان داخلی به اینگونه اقدامات خارج از چهارچوب قانونی میباشد . مانند جریمه فردی که اتهاماتش نزد افکار عمومی پرونده ای یکصد کیلویی بوده و جریمه اش شد 200 هزار تومان بود که پول خودکار وقلم مصرف شده در دادسرا هم نمیشد!
اتهامات " مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان

1- اموال داخل سفارت متعلق به شخص حقیقی ویا شخص حقوقی نمیتواند قلمداد شود زیرا اساسا متعلق به کشور ثالثی و در مکانی به نام سفارت است که ماهیتا دارای مصونیت سیاسی بوده و ایراد هر نوع تخریب و خسارتی در ان ابتدا به منزله ورود غیر قانونی و سپس تعرض به بخشی از خاک کشور بیگاه طلقی میشود اقدامات متهمان ابتدا به معنی نادیده انگاشتن اقتدار قانون و بیکفایت نشان دادن متولیان نظم در حفاظت از این مکان و تضعیف جایگاه رفیع مجریان کشور طلقی میشود که خسارات وارده را متوجه ابرو و حیتیت نظام و فرهنگ عمومی جامعه و نا امن نشان دادن کشور در ابعاد فرا ملی میباشد که در کمترین حالت میتواند موجبات سو تفاهم و سو نظر میان طرفین ماجرا را پدید اورد که مصداق به خطر انداختن امنیت ملی میباشد !
بنا براین موضوع اتهام تنها ایراد خسارت به اموال سفارت نمیتواند باشد
در طول تاریخ همواره شاهد بروز و ظهور جنگ و خونریزی و نا امنی هایی بوده ایم که از رهگذر این گونه سو تفاهمات بین حاکمان پدید امده بخصوص که هم متهمان و هم شاکی "مدعی العموم" و هم بسیاری از مردم حکام عربستان " ال سعود" را هم دیکتاتور و هم نادان و هم جنگ طلب میدانند .حال اگر به ضعم ما شجاعت اقدام نظامی علیه ایران را ندارند لیکن عقل سیاسی و پول نفت به اندازه کافی به منظور سو استفاده از ابن اقدام بیخردانه متهمان را در سطوح بین المللی حتما داشته و دارند .
بنا بر این عنوان اتهامی وارده بسیار با واقعیت فاصله دارد
متهمان نمیتوانند با فرا فکنی تقصیر را متوجه دعوت کنندگان مجازی کنند که با فرض وجود مدعوین خود بخشی از متهمان میباشند و اقدامشان از یک جنس و یکجا قابل پیگیری است .
انکار وجود سازماندهی این افراد که بار ها در اقداماتی مشابح به رویت مردم و مسیولان رسیده هیچ دردی را مداوا نمیکند اگر مسیولان این دادگاه از جنس مرم باشند به خوبی میدانند که فردی عادی در سالن بیمارستان و یا بانک و اداره و سازمانی خدماتی در صورت اعتراض به ضایع شدن حقوق شان پیش از عصیان و طغیان حتما چشمانشان بر برگه ای که تاکید میکند بر اساس دستور......برخورد و یا هرگونه بی احترامی به نگهبانان مجموعه جرم وشامل از 6 ماه تا ...حبس و جریم ...بنا بر این اب خنکی میل کرده و در راه برگشت اقدام به بوق زدن های متوالی برای تخلیه خشم خود میکنند !
رسانه هایی مانند تلگرام شاید پتانسیل همراه کردن مشتی نوجوان که یکدیگر را دعوت به اب پاشی کنند و بعد از مراجعه با پلیس و ماموران با هیبت و تیپ های خاص روبرو شوند و بازگردند! را داشته باشد اما دعوت و همراهی مردمی گرفتار و صاحب هزاران مشکل و با زن و فرزند و خانواده انهم برای سفارت نوردی در حظور نیروی ویزه پلیس و دوربین و عکاسان و بعد شکستن و خراب کردن و اتش زدن سلفی گرفتن ؟خیر ممکن نیست! (3830781) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۳:۴۵:۳۹
وزارت اطلاعات بايد بررسي كنه بعيد نيست اين افراد از دولت عربستان پول گرفته باشن كه با اين حركت كودكانه جنايت عربستان رو كم رنگ كنن در رسانه ها.
همه بايد هوشيعر باشيم، براي رژيم سفاك ال سعد سخت نيست تعدادي جوان خام رو با پول فريب بده. (3831194) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۰۸:۲۲:۲۰
عدم انتشار "نقد ساده" آن هم به وزارتی که ربطی به این سایت ندارد، نشان از صداقت گفتار و رفتار مدیریت سایت حاضر دارد.
در مسیر باطلی که می روید مستحکم باشید و پایدار! (3831294) (alef-13)
 
علی رحمتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۰:۰۸:۴۷
چه اتهام سنگینی اخلال در نظم عمومی ! (3831521) (alef-3)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۱:۳۲:۴۷
اولا طبق قانون باید به این تجمع مجوز داده می شد.
پس وزارت کشور خودش مقصر است که مجوز نداده. اگر مجوز می داد تجمع به خشونت کشیده نمی شد چون مجوز گیرنندان و مسئولان تجمع آن را مدیریت می کردند.
ثانیا چند جوان یا هر کس دیگر بودن که تحت تأثیر شرایط و اعدام شیخ نمر و عدم محکومیت آن توسط دولتیان دچار احساسات شده و به سفارت حمله کرده اند. قطعا قصد اونا برهم زدن نظم جامعه نبوده. بلکه باید مقامات دولتی بازخواست بشن که چرا بر خلاف اسلام در مورد فریاد مظلومان سکوت کردند و باعث شدن جوانان خودشان وارد میدان شده و تجمع خودجوش داشته باشن.
در کنار اینها ، حتی اگر این افراد مجرم شناخته شوند باید بقیه تجمع کنندگان و حامیان آنها از این افراد حمایت کرده و از آنها تشکر کنند که به به خطر انداختن خود و به جان خریدن زندان و شلاق و جریمه ضربه خوبی به عربستان وارد ساختند و معلوم شد اعدام رهبر شیعیان بدون هزینه نخواهد بود.
رئیس جمهور هم به جای تلاش برای مجازات این اشخاص بهتر است وقت خود رو صرف حل مشکلاتی مانند مسکن، گرانی، رکود، تعطیلی کارخانه ها، آلودگی هوا و نابودی محیط زیست و دریاچه ارومیه، بیکاری جوانان، مشکلات بهداشت و درمان و بیمه ها، اعتیاد، ازدواج جوانان، حقوق های نجومی و فساد مدیران دولتی، آتش سوزی های پتروشیمی و پرونده کرسنت و امثال اینها کنند. (3831683) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۲:۱۴:۰۵
این دادگاه هم ساختگیه تا آمران اصلی شناسایی نشن و مثل خیلی قضایای دیگه ماست مالی کنن. اگه راست میگن چرا فرماندهان نیروی انتظامی که جلوی حمله به سفارتو نگرفتن تو دادگاه نیستن؟؟؟
الف اگه واقعا رسانه هستی منتشر کن. (3831770) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۲:۲۱:۵۶
یکی بزند و کسی را بکشدو بگوید من خبر نداشتم قتل جرم است. آیا بی خبری از قانون توجیه قانون شکنی میتواند باشد؟ (3831783) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۰۱:۱۴
فرض بر اینکه تجمع مجوز دارد ایا جواز ورود به سفارت است ؟ (3831960) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۵:۱۵:۰۷
عربستان مجرم است درست اما دلیل نمیشودما هر وقت به درستی هم تشخیص دهیم یکی مجرم است و اساسا دنیامیداند که عربستان است که حامی تروریستها هست اما چرا یکی تشخیص بدهد جرم عربستان را با حمله به سفارتش و اتش زدن پرچم ودزدیدن اموال سفارت پاسخ دهد اینطور باشد که مثلا اگر کسی از ما دزدی کرد خودمان برویم خانه اش اتش بزنیم اموالش را بدزدیم اینکه دلیل نشد که چون عربستان مجرم است ما برویم سفارتش را اتش بزنیم اموالش را سرقت کنیم و تمام گناهان اورا پوشش بدهیم ای بابا مجوز هم داشته باشند ایا این سرقت و اتش زدن پرچم هم شامل مجوز میشود (3832133) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۵:۳۷:۰۷
نباید در این موضوع شک کرد که این جریان خودسر کج اندیش خواسته یا نا خواسته مزدور بی جیره ومواجب واحتمالا با مواجب دشمنان ایرا هستند اینها پیادئه نظام دشمن هستند که الحق همانچه شهید بزرگوار دکتر چمران در وصف اینها فرموده درست وجامع وکامل است.این جماعت خودسر که قومی تهی مغز بیفکر هستند عامل فرصت سوزی در کشور هستند ودر این جریان نیز فرصت طلائی محکومیت جنایات ال سعود را در کشتار بیگناهان وشهید شیخ نمر که میرفت به محکومیت رژیم سفاک وهابیون بی دین آل سعود ختم شود از همه طرفداران عدالت گرفتند وبازی برده را بنفع آل سعود ثبت کردند .وجدانهای بیدار ومردم آگاه این کج اندیشان مزدور را محکوم نموده از این محاکمات امیدی نداریم همانگونه که مرتضوی که یکی از حامیان این جریان است بیخیال دادگاه ومحاکمه است (3832166) (alef-13)
 
123
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۵:۳۸:۰۲
تا ما بیایم خودمون را با قوانین بین الملل هماهنگ کنیم (اگه یه عده بذارن) آخر الزمان شده و دیگه باید بریم.
بابا سفارت یه کشور دقیقا معادل خاک اون کشوره. هیچ ربطی هم نداره کی نگران کیه. هیچ کشوری هم برا بالا رفتن و آتیش زدن سفارت مجوز نمی دن. مملکت سر و صاحب نداره؟ شما خودتون عقل ندارین؟ شما سر پیازین؟ ته پیازین؟
تا کی باید تاوان حماقت یه عده ابله رو یه ملت بدن؟
به خدا این ملت گناه دارن. این همه بدبختی که مسببش شدین حق الناسه... (3832168) (alef-13)
 
قاسم زاده
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۶:۴۴:۰۵
جهل به قانون مسموع نیست و رافع مسئولیت نمی باشد اخوی... والله العالم (3832313) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۷:۲۶:۱۹
بايد يكبار براي هميشه جلوي كارهاي هزينه زا گرفته بشه (3832416) (alef-13)
 
رضا علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۸:۵۵:۳۰
این افراد با این عمل ناپخردانه باعث شدند
عربستان در جهان مظلوم جلوه کندو جنایاتش
فراموش شود وملت و دوات ایران در جای متهم
بنشیند
بعید است این کار از روی حماقتت انجام شده باشد
اینها جیره خوار بیگانگان هستند!!!! (3832561) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.