نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 293277
مخالفان توافق هسته ای دست به دامن فیلی باستر شدند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۶
هری راید، رئیس دموکرات های کنگره آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که اعضای حزب او روند تصویب شدن توافق هسته ای ایران را به تاخیر خواهند انداخت.

به گزارش جام نیوز، روزنامه واشنگتن تایمز (washingtontimes) نوشت: "رهبر اقلیت های مجلس سنای آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که دموکرات ها از فیلیباستر برای سد کردن راه توافق هسته ای استفاده خواهند کرد."

فیلی باستر در واقع یک فرآیند در مجلس است که می تواند روند تصویب یک قانون را به تاخیر بیاندزاد و در اینجا حتی نمی گذارد حتی متن برجام برای وتو شدن به میز اوباما نزدیک شود. این عمل در واقع یک تاکتیک تاخیری یا آبستراکسیونی می باشد که یک نماینده (یا مجموعه ای از آنها) به مدت زیادی درباره یک موضوعی که باید به رای گذاشته شود، در صحن مجلس صحبت کند و چون به سادگی امکان قطع نطق او نیست، تصویب آن به تعویق می افتد.

واشنگتن تایمز نوشت: "در حالی که اوباما دارای تعداد کافی رای بین دموکرات ها برای حفظ وتوی خود می باشد ولی این (فیلی باستر) یک کودتا علیه برجام بوده و می تواند این مسئله را حتی در زمان بررسی شدن متوقف و روند آن را طولانی تر کند."

این روزنامه در ادامه با اشاره به تعداد نفراتی که از اوباما حمایت می کنند نوشت: "جدیدترین آمار نشان می دهد که وی توانسته ۳۸ رای موافق برای تصویب متن برجام کسب کند، ۳۶ سناتور دموکرات و ۲ نماینده مستقل لیبرال. این در حالی است که وی به ۴۱ رای نیاز دارد تا کار به وتو نکشد و حتی فیلی باستر هم مانع نشود."

فقط ۳۳ سناتور در حال حاضر با توافق هسته ای ایران اظهار مخالفت کرده اند و ۲۹ عضو دیگر هنوز موضع رسمی خود را اعلام نکرده اند که بیشتر آنها جمهوری خواهانی هستند که به احتمال زیاد سعی در شکست دادن توافق دارند. البته هنوز ۵ دموکرات نیز بلاتکلیف هستند.

واشنگتن تایمز در ادامه خاطر نشان می شود که برای انجام یک فیلی باستر به ۶۰ رای سناتورهای نیاز است: " اگر توافق رد شود، لایحه به دفتر اوباما رفته و او آن را وتو می کند. برای رد کردن وتو نیز دو سوم رای هم مجلس نمایندگان و هم سنا نیاز است. اگر کار به آنجا کشیده شود موافقان توافق مطمئنا تحت فشار شدید لابی های صهیونیستی قرار خواهند گرفت."

این روزنامه در پایان با اظهار رضایت از فیلی باستر مدعی شد که این مسئله می تواند باعث شود که دیگر نیازی به آن لابی ها نباشد و دموکرات ها هم نتوانند از هیاهوی تبلیغاتی خود برای جمع کردن رای استفاده کنند.
 
کلمات کلیدی : کنگره ، توافق ، وتو ، دموکرات ها ، جمهوری خواهان
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۰:۱۴:۱۹
فیلی باستر فایده ای ندارد. چراکه دولت آمریکا بدون تصویب این لایحه میتواند متن توافق با ایران را اجرا کند (طبق گفته خودشان) و این لایحه برای رد کردن توافق بود پس جلوگیری از تصویب آن درد مخالفان توافق را دوا نخواهد کرد! (3167827) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.