توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439770
روسیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه را تقدیم دی‌میستورا کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۰
نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل در ژنو اعلام کرد که این کشور پیش‌نویس قانون اساسی جدید سوریه را تقدیم استفان دی‌میستورا کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت سیریانیوز، آلکسی بوروداوکین، نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل در ژنو گفت: ما پیش‌نویس قانون اساسی سوریه را که از سوی مسکو تهیه شده به دفتر استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل ارسال کردیم.

نمایندگان مخالفان سوریه در دیدارشان با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از تصمیم خود برای تشکیل تیم‌های ذیربط جهت بررسی قانون اساسی جدید سوریه خبر داده بودند.

اخیرا مذاکرات صلحی میان دمشق و مخالفان در آستانه برگزار شد. براساس این پیش‌نویس جدید اختیارات پارلمان سوریه تا حد زیادی به ضرر اختیارات بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه افزایش می‌یابد. براساس این پیش‌نویس نیروهای مسلح سوریه نیز در زمینه سیاسی مداخله نکرده و بر لزوم برتری دادن حقوق بین‌المللی در نظام حقوقی سوریه تأکید شده است.

پیش از این شبکه خبری روسیا الیوم به نقل از خالد عیسی، نماینده حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه اعلام کرده بود که این حزب قصد دارد پیش‌نویسی را برای قانون اساسی جدید سوریه در دیدار مخالفان با لاوروف تقدیم کند.

لاوروف گفته که طرف روسی با توجه به آنچه در طول سال‌های گذشته از دولت، مخالفان و کشورهای منطقه شنیده، این پیش‌نویس را تهیه کرده است.

براساس این پیش‌نویس تعابیری از جمله "عربی" بودن سوریه از نام جمهوری عربی سوریه برداشته می‌شود و تنها به "الجمهوریه السوریه" اکتفا می‌شود تا تضمین کننده تمامی گروه‌های سوری باشد.

همچنین مرزهای سوریه تا حد ممکن از طریق همه‌پرسی سراسری تغییر کرده و از زبان کردی و عربی به صورت مساوی در مناطق خودگردان کردها استفاده می‌شود.
 
کلمات کلیدی : روسیه + دی‌میستورا + سوریه + سازمان ملل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.