نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437970
پیشنهاد جدید گازی ایران به روسیه/ مشارکت ۲.۵ میلیارد دلاری گازی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۹
معاون وزیر نفت با اشاره به ادامه مذاکرات گازی با روسیه، گفت: از مشارکت روسها در طرح ساخت خط لوله نهم گاز ایران با سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری استقبال می‌کنیم.

حمیدرضا عراقی در گفتگو با مهر، درباره برنامه ایران به منظور توسعه همکاری‌های گازی با روسیه در دوره پسابرجام، گفت: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران و روسیه به ترتیب اولین و دومین ذخیره گاز طبیعی جهان را در اختیار دارند.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه سیاست ایران توسعه همکاری و مشارکت با روسیه در صنعت گاز است، تصریح کرد: بر این اساس اخیرا تفاهم نامه همکاری مشترکی بین شرکت ملی گاز ایران و گازپروم روسیه امضا شده است.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این ظرفیت با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی تا سال آینده از مرز یک میلیارد مترمکعب عبور می‌کند، اظهار داشت: همزمان با افزایش ظرفیت تولید باید ظرفیت ذخیره‌سازی و انتقال گاز هم در کشور افزایش یابد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با اشاره به برنامه افزایش ظرفیت انتقال گاز با احداث خطوط لوله فشار قوی و تاسیسات تقویت فشار گاز در کشور، بیان کرد: یکی از برنامه‌های در دست اجرا ساخت خط لوله نهم سراسری گاز برای انتقال گاز طبیعی از جنوب به شمال کشور است.

این مقام مسئول با بیان اینکه روسها می‌توانند که در ساخت خط لوله نهم سراسری گاز با ایران مشارکت داشته باشند، بیان کرد: در صورتی‌که مجوزهای قانونی از دولت اخذ شود حتی امکان احداث این خط لوله عظیم گاز به روش EPCF وجود دارد.

عراقی با تاکید بر اینکه هزینه سرمایه گذاری برای ساخت این خط لوله گاز حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، یادآور شد: روسها می‌توانند در ساخت این خط لوله گاز مشارکت کنند اما اولویت شرکت ملی گاز برگزاری مناقصه بین‌المللی به منظور احداث این خط لوله انتقال گاز است.

به گزارش مهر، هدف از ساخت خط لوله نهم سراسری گاز به طول تقریبی یک‌هزار و ۹۰۰ میلومتر انتقال روزانه حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز تولیدی فازهای پارس جنوبی به مرکز و شمال کشور است.

عراقی معاون وزیر نفت پیشتر در جمع خبرنگاران با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین شرکت ملی گاز ایران و گازپروم روسیه از احداث تاسیسات تقویت فشار، طرح‌های ذخیره‌سازی گاز، انتقال تکنولوژی، اجرای پروژه‌های مشترک در کشورهای همسایه و توسعه بازارهای مشترک گاز به عنوان مهمترین محورهای همکاری گازی با روسها یاد کرده بود.
 
کلمات کلیدی : نفت و گاز + + قراردادهای نفتی + مناقصات نفت و گاز + ایران به روسیه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۹:۱۸:۳۴
ایران باید بجای همکاری با روسها لوله گاز بهاروپا بکشد و رقیب فروش گاز با آنها شود (4131942) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.