نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467472
تهران در معرض سیلاب شدید/ هواشناسی نمی‌تواند پیش‌بینی دقیق کند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تهران در معرض سیلاب شدید قرار دارد چرا که در این شهر ۷ حوضه آبریز وجود دارد بنابراین عزم و اراده جدی برای مدیریت بحران می‌خواهیم.

به گزارش فارس، محمد اسماعیل نجار در نشست خبری گفت: مدیریت بحران کار آسانی نیست و دستگاه‌های اجرایی کشور متولی بحران هستند و ما فقط هماهنگ‌کننده، سیاست‌گذار، پیگیری‌کننده و مجری هستیم و در زمان حادثه باید مسئولان اجرایی تصمیمات مؤثر را بگیرند و آرامش لازم حفظ شود.

وی با بیان اینکه امکانات محدود است، گفت: نباید ایجاد توقع و دردسر برای مردم کنیم و براساس سیاست‌های ابلاغی، پیش‌بینی و پیشگیری لازم است و عمده کار ما و رسانه‌ها قبل از بحران است.

نجار با اشاره به حادثه پلاسکو گفت: گاهی یک حادثه محلی را بین‌المللی می‌کنیم، باید بپرسیم آیا فقط همین ساختمان بوده؟ بعد از آن چه کرده‌ایم؟ این حادثه باید تلنگری برای مسئولان باشد نه فقط ایجاد یک توقع.

نجار در رابطه با حادثه آذربایجان و سیلاب نیز گفت: در کنار خسارت و حوادث ناگواری که پیش آمد باید به اثرات خوب آن هم توجه شود به طوریکه با وقوع این سیلاب 10 تا 11 سانتیمتر آب دریاچه ارومیه بالا رفته است.

وی گفت: به طور کلی 43 نفر فوتی در آذربایجان شرقی و غربی اتفاق افتاد که تا این لحظه هنوز 2 نفر مفقود هستند.

وی ادامه داد: در رودخانه آذرشهر که 22 نفر جان‌باخته داشته‌ایم برای تفریح به کنار رودخانه آمده بودند و متأسفانه بسیاری از راه‌های کشور این‌چنین است که از زیر پل رفت و آمد انجام می‌شود. ما 350 هزار کیلومتر رودخانه داریم که فقط 7500 کیلومتر آن حریم مشخص دارد و برای تکمیل آن پول کافی نداریم.

نجار ادامه داد: اعتبارات و امکانات اجازه نمی‌دهد ما روزانه با وجود افزایش مسافرت‌ها کاهش تلفات جانی را داشته‌ایم که 52 نفر روزانه فوت می‌کنند اما باید تمام جاده‌ها ایمن شوند. 260 هزار نفر در سال مجروح می‌شوند که 10 درصد آنها قطع نخاعی و قطع عضو است در حالیکه عامل اصلی آن در تصادفات که سرعت غیرمجاز است به عدم آگاهی بر نمی‌گردد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: متأسفانه سازمان هواشناسی در مقیاس خرد نمی‌تواند دقیق پیش‌بینی‌های لازم را ارائه دهد این در حالیست که تمام راه‌های مواصلاتی کشور باید ایمن شود و تمام پل‌ها ایمن شوند اما باید پول آن باشد و اگر یک سیل با بازگشت 50 ساله بیاید خسارت‌ها بحرانی می‌شود.

وی آموزش را در سطح عمومی، تخصصی و در سطح مدیران اعلام کرد و گفت: یکی از موضوعات مهم بحث بیمه حوادث است که لایحه آن آماده شده اما چند بار برگشت خورده است و در شورای نگهبان در حال پیگیری آن هستیم.

نجار ادامه داد: متأسفانه توجهی به بحث پیشگیری و مقابله نمی‌شود. به عنوان مثال تهران در معرض سیلاب شدید قرار دارد چرا که 7 حوزه آبریز دارد و از منطقه دارآباد تا شهرری به دلیل اینکه سیمانی است، آبی به زمین فرو نمی‌رود بنابراین برای مدیریت بحران عزم و اراده جدی می‌خواهیم.
 
کلمات کلیدی : سیل+بارش باران+هواشناسی
 
سراج الدین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۵:۱۴:۵۲
در تهران برای جلوگیری از سیلاب میتوان در مرحله اول مسیل ها و نهرها را لایروبی نمود و سپس در انتهای حوضه های آبریز به سمت نقطه انتهایی شیب زمین، کانالهایی را جهت انتقال سیلاب به کانال ها و مسیل های اصلی تعبیه نمود. ضمنا با حفر چاههای عمیق و انتقال آب ناشی از سیلاب به این چاهها میتوان سفره های آب زیر زمینی را تغذیه نمود. (4303292) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.