توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277879
کربلا، نجف و کاظمین اهداف داعش در ماه رمضان هستند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
داعش ممکن است حملات نمایانی را به شهرهای مقدس به ویژه کربلا انجام دهد چرا که این شهر در نزدیکی مواضع داعش در شرق االانبار واقع شده است؛ حمله داعش به کربلا یا نجف باعث می شود نیروهای محوری ایرانی برای دفاع از زیارتگاه‌ها، موضع و موقعیت خود را در سراسر عراق تغییر دهند.

به گزارش مشرق، "مؤسسه مطالعات جنگ" آمریکا طی گزارشی مفصل با عنوان "عملیات‌های نظامی داعش در رمضان: پیش‌بینی سال ۲۰۱۵" به بررسی تحرکات احتمالی داعش در ماه رمضان و به مناسبت اولین سالگرد اعلام موجودیتش پرداخته است. در این گزارش سناریوهای مختلفی بررسی می‌شود که ممکن است داعش در ماه رمضان بخواهد در کشورهایی که وارد آن‌ها شده است، از جمله عراق و سوریه، پیاده نماید. گروه بین‌الملل مشرق پیش‌بینی مؤسسه مطالعات جنگ را در دو بخش در اختیار مخاطبین قرار خواهد داد.

این گزارش بخش دوم و پایانی است. بخش اول را می‌توانید از این‌جا بخوانید.

سوریه، محتمل‌ترین سناریو: وضع شرایطی برای عملیات های نظامی مهم در غرب سوریه

داعش در ۲۰ می سال ۲۰۱۵ با تصرف تدمر و پایگاه های نظامی مجاور در شرق استان حمص، فاز جدیدی از عملیات های نظامی را در سوریه آغاز کرد. در جریان انجام این کار و برای پیش‌روی نظامی به شرق سوریه، داعش از عملیات های عقب نشینی در سوریه به یک وضعیت تهاجمی تغییر جهت داد. به احتمال زیاد داعش یک برنامه مبارزه ای برای تئاتر سوریه طرح ریزی کرده است. در این فاز جدید، هدف استراتژیک داعش در سوریه بسط کنترل ارضی اش، در هم شکستن ارتش عربی سوریه و جذب تعداد قابل توجهی از مخالفان مسلح سوریه است. احتمالا داعش به منظور رفع تعارضات به بن بست رسیده و خلق فرصت های جذب پیرو، فشارهایی برای ایجاد شکاف بین مرزهای جغرافیایی مجزا در سوریه و در داخل شبکه های انسانی وارد خواهد کرد.

احتمالی ترین استراتژی داعش در سوریه در ماه رمضان این است که به منظور حفظ تمامیت ارضی و کارآمدی سرزمین های تحت خلافتش در سوریه و همچنین استقرار نیروهای داعشی برای انجام عملیات های گسترده آتی در مناطقی از سوریه که جنگ داخلی در جریان است، اقدامات تهاجمی انجام دهد. همچنین ممکن است داعش برای تثبیت کنترلش بر مرکز و شرق سوریه و ایجاد یک جبهه قابل دفاع و غربی نزدیک دمشق، حملاتی آغاز کند.

احتمالا ابتدا داعش تلاش می کند دو پایگاه نظامی را در غرب تدمر تصرف کند. این دو پایگاه یک جبهه غربی قابل دفاع هنگام پیشروی به سمت تدمر ایجاد خواهند کرد. پایگاه های هوایی نظامی الشعیرات و تی ۴ (تیاس) اهداف آسیب پذیری نسبت به حملات داعش هستند به این خاطر که داعش می تواند از بیش از یک محور به این دو پایگاه حمله کند. به علاوه، احتمالا داعش با جداسازی زمین های تحت کنترل سوریه در حومه غربی شهر دیرالزور، از فرصت اتصال نوار کنترل ارضی اش در تدمر به استان دیرالزور تحت کنترل داعش استفاده مطلوب خواهد کرد. تصرف تدمر توسط داعش خط ارتباط زمینی سوریه را به دیرالزور قطع کرده است، استقرار مجدد نیروهای هوایی سوریه را در غرب شهر دیرالزور که هم اکنون محصور شده است را محدود ساخته است. سقوط شهر دیرالزور و شهرهای باقیمانده در استان الانبار باعث می شود داعش بر رود فرات در عراق و سوریه کنترل داشته باشد.

استان حسکه جایی است که داعش می تواند از پشت از حملات در جریان خود نزدیک تدمر حمایت کرده و در عین حال با سرعت به سمت زمین های تحت کنترل نیروهای کرد پیشروی کند. حملات در حال انجام داعش به شهر حسکه نشان می دهند که داعش قصد دارد از این طریق نیروهای کرد را مختل سازد.


استان حسکه جایی است که داعش می‌تواند در آن پیش‌روی کند

بیشترین احتمال در خارج از کشور: ادعای پیروزی همراه با تلاش های منطقه ای و بین المللی موجود

به احتمال زیاد داعش در طول ماه مبارک رمضان، کمپین جهانی و چند جانبه خود را که در ژوئن سال ۲۰۱۴ آغاز کرد، ادامه خواهد داد. داعش روی ماه رمضان و نخستین سالگرد اعلام خلافتش به عنوان فرصتی برای نشان دادن قدرت ماندگار این سازمان و فراگیری اش در سطح جهان حساب خواهد کرد. احتمالا داعش در جریان انجام این کار، حامیان و گروه های منطقه ای وابسته به خود را به انجام اقدامات دیدنی در جهت تحقق اهداف کمپین محلی شان فرا خواهد خواند. احتمالا رهبران داعش برای کسب بیشترین تاثیر در سالگرد اعلام خلافت خود، گروه های وابسته شان را به برنامه ریزی اقدامات دسته بندی شده زمانی تشویق خواهند کرد، بطوریکه همه آنها بتوانند در یک چارچوب پیام رسانی مشترک با یکدیگر متحد شوند.

احتمالا گروه های وابسته به داعش در لیبی، درصدد هستند با استفاده از شهر تازه تثبیت شده "سرت" به عنوان پایگاه، کنترل ارضی شان را بسط دهند. وابسته های لیبیایی داعش کنترل اجتماعی را در سرت و درنا افزایش خواهند داد. رهبران داعش در عراق و سوریه این موفقیت های نظامی و حاکمیتی را به عنوان فرصتی برای تاکید بر قدرت منطقه ای و گسترش سازمان تلقی خواهند کرد. در مصر، ولایت سینا وابسته به داعش روی ناآرامی های موجود برای جذب نیرو از بین جمعیت بومی حساب خواهد کرد و در عین حال حملات انفجاری بزرگی به نیروهای امنیتی انجام خواهد کرد. ممکن است گروه های وابسته به داعش به عنوان ابزاری برای گسترش خلافت و راهی برای آماده شدن برای عملیات های نظامی آینده، در سینا و افغانستان حکومتی برپا کرده یا ادعای کنترل ارضی کنند.

به احتمال زیاد گروه های وابسته به داعش در عربستان سعودی و یمن با حمله به اهداف شیعیان درگیری های محلی را تشدید کنند. بویژه، ولایت نجد در عربستان سعودی وابسته به داعش ممکن است به منظور افزایش تنش ها بین دولت سعودی و اقلیت شیعه آن، حملات دیگری به مساجد شیعه انجام دهد. گروه های وابسته به داعش در یمن ممکن است حملات وحشیانه ای علیه نیروهای حوثی به عنوان ابزاری برای جلب حمایت قبایل محلی و عناصر شورشی، انجام دهند. و در آخر، به احتمال زیاد شبکه ها و گروه های وابسته به داعش در غرب آفریقا تلاش ها برای برنامه ریزی حملات انفجاری و انبوه را در مراکش، تونس، الجزایر یا جنوب اروپا را ادامه خواهند داد.

ممکن است داعش در طول ماه رمضان از طریق حمله به نیروهای امنیتی روسیه در چچن، ولایتی را در قفقاز خلق کند. همچنین به منظور جذب نیرو و ارعاب دولت های خارجی، پیام های تبلیغاتی به کشورهای چین، ترکیه و جنوب شرقی آسیا ارسال کند. حتی ممکن است به منظور فعال سازی گروه های جهادی در مالزی، اندونزی و فیلیپین فرستادگانی ارسال کند. همچنین احتمال دارد داعش برای ایجاد ترس و تشویق دشمنان و همچنین برای خروج از عراق در کشورهای با جمعیت های نسبتاً کوچک مسلمان نظیر آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا حملات "گرگ تنها" را علیه اهداف نظامی و پلیس انجام دهد.

داعش ممکن است در کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا تحرکاتی داشته باشد

خطرناک‌ترین استراتژی داعش: تصرف پایتخت تاریخی خلافت، تحریک جنگ منطقه ای و وادار ساختن غرب برای پایان دادن به اقدامات نظامی

خطرناک ترین استراتژی داعش در هفته‌های بعد این است که با افزایش حملات علیه اهداف مذهبی یا سیاسی وارد فاز جدیدی از عملیات خود شود چرا که این اقدام عملکرد دولت های قدرتمند را در منطقه و خارج تغییر می دهد. همچنین امکان دارد داعش با پاشیدن بذر اختلالات منطقه ای به همراه حملات دیدنی به اهدافی که طبق ارزیابی های موسسه مطالعات جنگ خارج از حوزه عملیاتی داعش قرار دارند، اولین سالگرد خلافت خود را برجسته سازد. بویژه، داعش ممکن است شعله های یک جنگ منطقه ای فرقه ای را روشن سازد، به این خاطر که نشانگر های این آسیب پذیری منطقه ای به طور گسترده در سوریه و یمن مشاهده می‌گردند، همانگونه که کشورهای عربی و ایران با یکدیگر مواجه می شوند. این اقدامات ممکن است شامل حمله به اماکن مذهبی و اقدامات علیه سایت های نظامی مقر نیروهای آمریکایی و متحدان غربی در جهت پایان دادن به حضورشان در میان‌مدت شود.

عراق، خطرناک‌ترین سناریو: حمله به اماکن مقدس شیعیان برای روشن کردن شعله جنگ های فرقه ای

ممکن است داعش برای روشن نمودن شعله های یک جنگ فرقه ای مذهبی، به اماکن مقدس شیعه حمله کند. وقتی در فوریه سال ۲۰۰۶ سلف داعش، القاعده در عراق، به حرم العسکری در سامرا حمله و آنجا را تخریب کرد، شعله های یک جنگ فرقه ای را در عراق روشن نمود. به احتمال زیاد داعش مایل است این رویداد سابقه دار را مجددا تکرار کند. ممکن است داعش بخواهد با این اقدام حضور ایرانی ها را در عراق تحریک کرده و در نتیجه باعث برانگیختن پاسخ تشنجی از سوی دولت های عربی شود.

همچنین احتمالا اقدام داعش به کنترل این شهر هم همین نتیجه را در برخواهد داشت. به وضوح داعش قصد دارد برای کنترل سامرا به این شهر حمله کند چرا که در طول سال گذشته مواضعی را در تمام نقاط شهر ایجاد کرده است. اگر داعش کنترل سامرا را بدست گیرد به احتمال زیاد حرم العسکری را تخریب خواهد کرد. امنیت در شهر سامرا به شدت تحت کنترل است و از زمان سقوط موصل، توان نیروهای امنیتی عراق توسط شبه نظامیان شیعه و نیروهای انقلابی سپاه قدس ایران تقویت شده است. آنها توانسته اند از ژوئن سال ۲۰۱۵، از شهر در برابر حملات متعدد داعش محافظت کنند. یکی از این حملات چند روز پیش از سقوط موصل صورت گرفت. در مقایسه با سایر حرم ها در کاظمیه در بغداد، کربلا و نجف، حرم العسکری سخت ترین هدف برای داعش است.

داعش ممکن است حملات نمایانی را به سایر شهرهای مقدس بویژه کربلا انجام دهد چرا که این شهر در نزدیکی مواضع داعش در شرق االانبار واقع شده است. حمله داعش به کربلا یا نجف باعث می شود نیروهای محوری ایرانی و شبه نظامیان مورد حمایت ایران برای دفاع از زیارتگاه ها موضع و موقعیت خود را در سراسر عراق تغییر دهند. این تغییر موضع از نظر نظامی به سود داعش است چرا که باعث می شود قدرت محوری اش را در شمال و غرب عراق تثبیت و تحکیم سازد. همچنین احتمال دارد داعش شعله های خشونت فرقه ای را در بغداد، دیالی، سامرا و کمربند بغداد روشن سازد چرا که این اقدام شرایط اختلال ملی را در عراق ایجاد کرده و امکان پیشروی بیشتر داعش را فراهم می آورد.

داعش ممکن است حملاتی را به شهرهای مقدس به ویژه کربلا انجام دهد

عراق، خطرناک‌ترین سناریوی جایگزین: حمله به بغداد برای تضعیف کنترل دولت از داخل

داعش مایل است دولت عراق را از پا در آورد و احتمالا مایل است کنترل بغداد را هم بدست گیرد. بغداد پایتخت تاریخی خلافت در طول دوران خلافت بزرگ است و نماد یک مقر خلافت در بغداد به عنوان بخشی از تسلسل خلافت طنین انداز خواهد شد و باعث می شود داعش مجددا از ماه رمضان به عنوان نشانگر پیشرفت استراتژیک خود استفاده کند. همچنین بغداد مقر دولت عراق است و به خطر انداختن امنیت در پایتخت در یک نقطه بحرانی و همچنین تضعیف نیروهای امنیتی به احتمال زیاد به روند اختلال دائمی در عراق سرعت خواهد بخشید. همچنین احتمالا بغداد مقر بیشترین تراکم از نیروهای امنیتی در عراق است و همین امر بغداد را به سخت ترین و بزرگترین هدف داعش برای اعمال نفوذ تبدیل ساخته است.

کمپین نظامی داعش به لحاظ تاریخی بر بغداد متمرکز است. ضمن آنکه داعش در سال ۲۰۱۳ شعله جنگ فرقه ای را در عراق روشن کرد، بغداد را هم به عنوان منطقه اصلی حمله خود تعیین کرد. افزایش تهدیدهای داعش بعد از ژوئن سال ۲۰۱۴ باعث یک سرکوب امنیتی در پایتخت و همچنین مانع از اجرای عملیات های پیوسته داعش در اواخر سال ۲۰۱۴ در بغداد شدند. تهدید داعش به نفوذ به نیروهای امنیتی عراق و هسته های جاسوسی به اندازه ای بالا است که برنامه داعش برای بی ثبات سازی بغداد در ماه رمضان را امکان پذیر می سازد. بغداد اصلی ترین هدفی است که داعش مایل است در طول ماه رمضان دنبال کند. اگر دفاع دولت از پایتخت با شکست مواجه شود، بغداد در معرض حملات بیشتر داعش قرار خواهد گرفت و همچنین احتمالا توسط ایران و عواملش اشغال خواهد شد.

خطرناک ترین استراتژی داعش این است که عملیات های تهاجمی بزرگ و فوری را برای تغییر روند جنگ در سوریه در کوتاه مدت و همچنین ورود خسارات نمایی به حکومت اسد انجام دهد. یک راه عملی برای اینکه داعش بتواند شرایط زمینه ای را در طول ماه رمضان تغییر دهد انجام حملاتی برای بدست گرفتن کنترل شهر حمص است. شهر حمص تحت کنترل حکومت اسد قرار دارد و یک مرکز مهم تدارکات برای حکومت است. داعش قابلیت نظامی پنهان را در منطقه مرزی سوریه-لبنان در جنوب شهر حمص حفظ خواهد کرد به این خاطر که می تواند حملات ظاهری را علیه مواضع کلیدی و نزدیک که تحت کنترل حکومت قرار دارد نظیر شهرستان های القصیر، یبرود و پایگاه هوایی نظامی الشعیرات انجام دهد.

احتمالا حمله به این شهرستان ها باعث می شود حکومت برای تقویت آنها دست به اقداماتی بزند و در نتیجه داعش بتواند از این تغییر موضع نظامی حکومت بهره جسته و حملات بیشتری به خود شهر حمص انجام دهد. یک چنین تهاجمی اگر بسیار موفق باشد در نهایت حکومت را وادار می کند از استراتژی "ارتش در تمام نقاط کشور" صرف نظر کرده و پایگاه های نظامی دور افتاده نظیر حلب، دیرالزور و حسکه را ترک کند و به نحوی وارد منطقه اصلی ایالت علوی شود که داعش بتواند کل توان مبارزاتی خود را به سمت جبهه النصره، گروه وابسته به القاعده و سایر گروه های شورشی در شمال و جنوب سوریه متمایل سازد. این دو واقعیتی هستند که نشان می دهند این استراتژی برای شکست دادن حکومت اسد در اوایل سال ۲۰۱۵ رخ داده است. داعش درصدد است به عنوان یک بازیگر ضد اسد موضع گیری کرده و از این طریق گروه های ضد حکومت اسد در سوریه را به صفوف خود جذب کند.


داعش درصدد است بازیگران ضد اسد را به صفوف خود جذب کند

اکثریت جمعیت شهر حمص علویان هستند و احتمالا داعش به عنوان بخشی از این حمله اقدام به کشتار فرقه ای جمعیت های غیرنظامی خواهد کرد. یک تهدید بزرگ برای شهر حمص افزایش استقرار شبه نظامیان ایرانی و تحت حمایت ایران در این منطقه است، نظیر نیروهای تقویتی حزب الله از منطقه مرزی قلمون که بطور بالقوه راه را برای شورشیان سوری و جبهه النصره به منظور حمله به حزب الله در هر دو طرف مرز سوریه-لبنان باز می کنند. این نوع فعالیت ها می توانند باعث تشدید درگیری های فرقه ای در دره بقاع و لبنان شوند. دستاوردهای داعش در شهر حمص باعث می شوند مبارزان مخالف دولت سوریه با داعش متحد شده و صفوف داعش را به عنوان نیروی مبارزی که با تصرف شهر حمص، پایتخت انقلاب سوریه، حکومت اسد را شکست داده است تقویت کنند.

کشورهای خارجی نزدیک، خطرناک‌ترین سناریو: تحریک یا پشتیبانی از جنگ های فرقه ای منطقه ای در کشورهای خارجی نزدیک

در طول ماه رمضان، ممکن است داعش درصدد تحریک درگیری های فرقه ای گسترده تر برآید. این درگیری ها بسیاری از دولت ها را گرفتار کرده و سطوح کلی اختلال را برمی‌انگیزد. گروه های وابسته به داعش در کشورهای خارجی نزدیک در این اقدام شرکت خواهند کرد. ممکن است داعش از گروه های وابسته خود در کشورهای خارجی نزدیک برای حمایت از یکی از خطرناک ترین استراتژی های خود که برای عراق و سوریه توصیف شده، استفاده کند، یعنی تحریک بسیج شیعه یا تحریک مستقیم دولت های ایران و عربستان.

در نیمه نخست سال ۲۰۱۵، گروه های وابسته به داعش در عربستان سعودی، یمن و افغانستان در تلاش برای تقویت فرقه گرایی در سطح محلی، حملات انفجاری و بی رحمانه ای را علیه غیرنظامیان شیعه انجام داده اند. این حملات به جنگ داخلی در یمن سرعت بخشیده اند، تنش ها بین دولت سعودی و اقلیت شیعه آن را افزایش داده اند و پروفایل داعش را در افعانستان بسط داده اند. اگر داعش در طول ماه رمضان اقدام به ایجاد درگیری های فرقه ای نظیر پیشنهاد برای حمص در سوریه یا شهرهای مقر زیارتگاه ها در عراق کند، گروه های وابسته به داعش در عربستان سعودی، مصر، یمن و افغانستان به احتمال زیاد به کمپین های محلی خود برای منحرف کردن اذهان و تفکیک ائتلاف ها به رهبری اعراب و ایرانی ها ادامه خواهند داد. یا اینکه رهبران داعش ممکن است تلاش کنند بطور مستقیم از طریق اقدامات هماهنگ ولایت های منطقه ای شان به درگیری های فرقه ای دامن زنند.

قصد داعش این است که جمعیت های شیعه را خشمگین کرده و از این طریق خشونت میان گروه های شیعه و سنی را در ایران و عربستان تشویق کرده و همچنین باعث فرقه ای شدن درگیری های موجود در یمن و افغانستان شود. با توجه به افراط گرایی فرقه ای و دیرین این گروهک، این تحولات به گروه های وابسته به داعش اجازه می‌دهد از شورشیان محلی جذب نیرو کرده به قدرت و نفوذی دست یابند که به بسط و گسترش داعش در بلند مدت کمک خواهد کرد. همچنین گروه های وابسته به داعش می توانند به نحوی بسیج نیروهای امنیتی عربستان سعودی را تحریک کنند که تهدیدی برای ایران باشد و موجب تشنج در کل منطقه گردد.


داعش ممکن است در عربستان سعودی اقدام تروریستی انجام دهد

داعش می تواند از گروه های وابسته به خود در عربستان سعودی بخواهد یک حمله انفجاری علیه یک هدف نظامی سعودی انجام دهند. طبق گزارشات، حامیان داعش اقدامات نافرجامی در این خصوص در اوایل سال ۲۰۱۵ انجام داده اند. احتمالا یک چنین حمله ای باعث می شود عربستان سعودی امنیت داخلی خود را افزایش داده و بسیج خود را در یمن تشدید کند. احتمال دارد ایران هم برای مقابله با اقدام عربستان در یمن و احتمالا در سوریه به فعالیت هایش سرعت بخشد و شرایطی برای یک جنگ فرقه ای منطقه ای ایجاد کند.

کشورهای خارجی دور، خطرناک‌ترین سناریو: داعش حملات هماهنگ در کشورهای خارجی دور

ممکن است داعش هم برای ارعاب غرب، حملات هماهنگ و مستقیمی در کشورهای خارجی دور انجام دهد. از سپتامبر سال ۲۰۱۴ داعش فراخوان های مکرری برای حامیانش در آمریکا، اروپا و استرالیا منتشر و از آن ها دعوت کرده حملات داخلی را علیه نیروهای امنیتی و غیرنظامیان انجام دهند. بعد از اینکه حامیان داعش قدرت یک حمله انفرادی موفق را مشاهده کردند، اقدامات "گرگ تنها" و تلاش های هسته های جاسوسی در ماه های بعد از حمله به پاریس در ژانویه ۲۰۱۵ سرعت یافته اند. به احتمال بسیار زیاد حامیان داعش حملات بیشتری در ماه رمضان چه به صورت انفرادی چه به صورت دو یا سه نفره انجام خواهند داد.

یک سناریو بسیار خطرناک اما غیرمحتمل هم امکان پذیر است: ممکن است داعش پیروانش را تشویق کند در طول ماه رمضان حملات هماهنگی را در چند کشور انجام دهند. داعش از حملات موفق و ناموفق به یک اندازه سود می برد به این خاطر که حملات ناموفق معمولا توجه رسانه ای و انتشار ترس را به همراه دارند. انگلیس، فرانسه و استرالیا نسبت به یک نقشه خارج از کشور آسیب پذیر هستند به این خاطر که داعش دارای مبارزان خارجی زیادی از این کشورهاست که همچنان به شبکه های محلی خود متصل هستند. احتمالا داعش می تواند از طریق این مبارزان خارجی حملات را در چندین کشور در یک روز تشویق و تامین منبع کند. خطرناک ترین استراتژی داعش برای کشورهای خارجی دور احتمالا شامل حمله به آمریکا می شود گرچه موسسه مطالعات جنگ نمی تواند بر اساس منابع حاضر یک چنین نقشه ای را عملی ارزیابی کند.

نتیجه‌گیری

داعش دارای چندین استراتژی احتمالی است که ممکن است در طول ماه رمضان برای تحقق اهداف استراتژیکش دنبال کند. نیروهای ضد داعش در حال حاضر در برابر برخی از سناریوهایی که هم محتمل و هم خطرناک هستند به صف شده اند. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق نیروهای هوایی خود را به منظور دفع حملات احتمالی داعش به مواضعی نظیر بغدادی نزدیک پایگاه هوایی الاسد مستقر ساخته اند. نیروهای عراقی و نیروهای تحت حمایت ایران در تلاش برای دفع دستاوردهای اخیر داعش در استان های الانبار و صلاح الدین فعال هستند و همچنین برای برقراری امنیت در بغداد و سامرا حضور فعالی در شمال غربی بغداد دارند.


احتمال وقوع یک ۱۱ سپتامبر واقعی در آمریکا چه قدر است؟

حضور نیروهای تقویت کننده توان حکومت اسد نظیر نیروهای نیابتی ایرانی و تحت حمایت ایران در دمشق و لاذقیه گزارش شده اند، هرچند موسسه مطالعات جنگ هنوز گزارش‌های موثقی برای اثبات این ادعا دریافت نکرده است. اگر این نیروهای تقویتی وارد سوریه شده باشند، به احتمال زیاد درصدد خواهند بود با انجام عملیات هایی در استان ادلب ثبات را در میدان های جنگ برقرار کرده و همچنین فشارها را از روی استان علوی نشین لاذقیه بردارند. استان ادلب اخیرا توسط جبهه النصره و سایر گروه های شورشی تصرف شده است. این نیروهای تقویتی ممکن است حملاتی برای ایجاد آرامش در شهر دمشق و مناطق اطراف آن انجام دهند، ممکن است مواضع دفاعی را تقویت کنند یا اقدام به بازپس گیری تدمر کنند. این اقدامات و استراتژی ها ممکن است اقدامات نظامی داعش را در طول ماه رمضان کاهش دهند اما آنها را از بین نمی برند. در برخی موارد این استراتژی ها و اقدامات این امکان را برای داعش فراهم می کنند تا اهداف جایگزین خود را دنبال کند.

سیاست گذاران آمریکا باید توجه داشته باشند که داعش هنوز شکست نخورده است. محتمل ترین استراتژی داعش این است که وضع موجود را در عراق و سوریه حفظ کرده و شرایطی برای اجرای عملیات های آینده در آنجا وضع کند. خطرناک ترین استراتژی داعش می تواند این باشد که با تحریک پاسخ های نامتناسب یا تشنج آمیز از سوی بازیگران منطقه ای یا جهانی، دینامیک های خاورمیانه و شمال آفریقا را بطور نمایی تغییر دهد. رهبران سیاسی و برنامه ریزان نظامی باید با استفاده از اهداف قابل پیش بینی داعش، تقویت موقتی توان، تغییرات در قواعد مشارکت و تعامل و تخصیص منابع اضافی را مد نظر قرار دهند. اگر آنها دست به چنین اقدامی نزنند، ماه رمضان سال ۲۰۱۵ احتمالا شاهد خشونت بارترین اقدامات داعش خواهد بود و این اقدامات اهداف سیاسی و نظامی داعش را درست یک سال بعد از اعلام خلافتش تقویت خواهند کرد.
 
کلمات کلیدی : داعش+کربلا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.