توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475671
صادرات خوراک دام به کجا سودآوراست؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۰
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت:امارات متحده عربی در سال ٢٠١٦ مهمترین کشور صادرات مواد اولیه در صنعت خوراک دام ایران بود. کشورهای آلمان، هلند و فرانسه در رتبه های بعدی هستد.

مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در گفتگو با خبرآنلاین گفت:، ایران در سال 2016 از 41 کشور دنیا انواع کنسانتره، مکمل و مواد افزودنی خوراک دام وارد و به 11 کشور منطقه انواع خوراک دام، طیور و آبزیان صادر کرده است.

عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني ايران با بيان اينكه ایران 0.3 درصد واردات کنسانتره و مکمل دامی جهان را به خود اختصاص داده گفت: ايران در رتبه 66 دنیا در واردات انواع کنسانتره، مکمل و مواد افزودنی خوراک دام قرار دارد.

وی اعلام کرد: حجم کل واردات انواع مکمل، کنسانتره و مواد افزودنی خوراک دام ایران در سال 2016 حدود 55 هزار تن بوده است و صادرات انواع خوراك دام، طيور و آبزيان بيش از 200 هزار تن بوده است.

موافق قدیری ارزش واردات این اقلام را در سال 2016 حدود 65 میلیون دلار عنوان کرد و اظهار داشت: ارزش این حجم از واردات نسبت به 5 سال گذشته 4 درصد رشد داشته و نسبت به سال 2015 حدود 16 درصد رشد داشته است. ضمن اينكه از نظر ظرفيت نيز 8 درصد رشد را شاهد بوديم. 

این فعال اقتصادی ادامه داد: یکی از دلایل این افزایش رشد، رونق نسبی کسب و کار و افزایش مناسبات تجاری کشور با جهان پیرامون نسبت به زمان قبل از برجام بوده است.رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران اظهار کرد: برای افزایش توازن در رشد اقتصادی صنعت خوراک دام و در کل اقتصاد دامپروری و کشاورزی باید به گونه ای عمل کرد که همه اهالی کسب و کار در صنعت از منافع رشد اقتصادی بهره مند شوند. 

وی معتقد است برای رشد اقتصادی پایدار در کشاورزی و صنعت دامپروری بایستی سیاست های کلان توسط سیاستگزاران اقتصادی با مشارکت بخش خصوصی وضع شود.

موافق قدیری از جمله مهمترین این سیاست ها را ایجاد و حفظ ثبات اقتصاد کلان ، سرمایه گذاری روی سرمایه های انسانی و زیرساخت های فیزیکی ، ایجاد محیط مناسب برای رقابت و تجارت ، بهبود و تقویت سیستم مالی  و به کارگیری تکنولوژی مدرن و افزایش سطح نوآوری دانست

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در سال 2016 کشورهای فرانسه، آلمان، چین و هلند به ترتیب با 5/16- 1/16- 10 و10 درصد از بزرگترین صادرکنندگان مواد افزودنی، کنسانتره و مکمل های دامی به ایران بوده اند که این سطح تعامل بالا از نشانه های بین المللی تر شدن صنعت خوراک دام ایران است.

این فعال اقتصادی اضافه کرد: کشورهای اسلواکی، آفریقای جنوبی و کانادا نیز کمترین واردات این محصولات را به کشورمان در سال 2016 داشته اند.

موافق قدیری تاکید کرد: بالاترین رشد واردات نسبت به سال 2015 با 351 درصد مربوط به کشور کرواسی و بیشترین کاهش واردات نسبت به سال 2015 با 75 درصد کاهش مربوط به کشورهای تایلند و اندونزی بوده است.
 
کلمات کلیدی : خوراک دام، خوراک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.