نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444972
چرا پرداخت تسهیلات بانکی متوقف شده است/ بانک مرکزی: بانک ها موظف به پرداخت وام هستند
بخش اقتصادی الف، 25 بهمن ماه 95
بانک های کشور بخصوص بانک های بزرگ پرداخت تسهیلات بانکی را متوقف کردند با این حال بانک مرکزی اعلام کرد: بانک‌ها را به توقف اعطای تسهیلات مکلف نکرده‌ایم و موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۳
به گزارش الف، بانک‌های کشور در ماه‌های پایانی سال همیشه پرداخت تسهیلات را متوقف می‌کردند، البته این روند از سال‌های گذشته و نچندان دور، از اوایل اسفندماه با ارسال بخشنامه به شعب اجرایی می‎شد و بانک‌ها 30 روز پایانی و 15 روز نخست سال هیچ تسهیلاتی پرداخت نمی‌کردند.
 
البته این اتفاق امسال زودتر از سال‌های قبل تکرار شد و برخی بانک‌ها پیش از آنکه وارد بهمن‌ماه شویم با ارسال بخشنامه‌ای به شعب خود دستور توقف پرداخت تسهیلات را دادند، درگذشته این روند از اسفندماه اجرایی و از سال 93 به بعد از بهمن‌ماه آغاز می‌شد، اما در سال جاری بانک‌ها از نیمه دوم دی‌ماه عملاً پرداخت تسهیلات را متوقف و متقاضیان وام که خوان‌های فراوانی را برای دریافت تسهیلات طی کرده بودند با این جمله که برای دریافت وام خود سال بعد به شعب مراجعه کنند، مواجه می‌شوند که باید چند ماه دیگر منتظر بمانند، چراکه بانک‌ها درب خزانه بسته‌اند و باید چند ماه دیگر منتظر بمانند.
 
بانک مرکزی محدودیتی در اعطای تسهیلات برای بانک‌ها ایجاد نکرده است و تأکید می‌کند بانک‌ها موظف‌اند تا آخرین روزهای سال و آغازین روزهای سال جدید اقدام به پرداخت تسهیلات کنند، اما بانک‌ها از پرداخت تسهیلات به متقاضیان خودداری می‌کنند. باوجودی بانک‌ها تا 15 فروردین سال 96 روند تسهیلات دهی خود را متوقف کرده‌اند، اما همچنان به سپرده گیری مشغول‌اند. بانک‌ها تاکنون به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی از سپرده گیری امتناع نکرده‌اند و به همین دلیل نیز روند جذب منابع متوقف شدنی نیست
 
در مراجعه به برخی شعب بانک‌ها عنوان می‌شود که بانک مرکزی، بانک‌ها را ملزم به توقف اعطای تسهیلات کرده است تا بانک‌ها بتوانند بازپرداخت اضافه برداشت خود به بانک مرکزی پرداخت کنند، اما بانک مرکزی عنوان می‌کند بانک‌ها را به توقف اعطای تسهیلات مکلف نکرده‌ایم و موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند.
 
هم‌اکنون از نیمه دی‌ماه فرایند اعطای تسهیلات در بانک‌های بزرگ یا به‌شدت محدودشده و یا تقریباً متوقف ‌شده است و توقف اعطای تسهیلات موضوعی مناسبی برای اقتصاد در رکود ایران نیست و بنگاه‌های نیازمند به نقدینگی را با مشکل مواجه می‌کند. علت اصلی توقف پرداخت تسهیلات بانکی در ماه‌های پایانی سال و ماه نخست سال جدید، بی‌نظمی مالی حاکم در نظام بانکی است، زیرا بانک‌ها در طول سال تقسیم‌بندی برای پرداخت تسهیلات ندارند و با اضافه برداشت بیش‌ازاندازه، به بانک مرکزی بدهکار می‌شوند و در روزهای پایان سال که حجم مصارف رشد می‌کند، با کمبود منابع مواجه شده و اقدام به توقف پرداخت تسهیلات می‌نمایند.
 
طبق گزارش بانک مرکزی از متغیرهای پولی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان‌ آبان ماه امسال به 100 هزار و 940 میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که این توقف پرداخت تسهیلات، در سال‌های آتی زودتر انجام خواهد شد. البته در این میان دولت هم مقصر است، زیرا به گفته خود دولتمردان بدهکار بدحساب است و بدهی خود را به‌نظام بانکی پرداخت نمی‌کند.
 
بی‌نظمی در اداره بانک‌ها، افزایش مصارف عامل توقف تسهیلات
سید بهاء‌الدین حسینی هاشمی کارشناس مسائل بانکی، با اشاره به بسته شدن کانال پرداخت تسهیلات در برخی بانک‌های بزرگ کشور، اظهار داشت: این اتفاق هرسال در شبکه بانکی رخ می‌دهد اما این بار دو ماه زودتر رخ‌داده است. البته بانک مرکزی برای متعادل کردن منابع و مصارف بانک‌ها و کنترل رشد نقدینگی و پایه پولی بانک‌ها را ملزم به بازپرداخت اضافه برداشت‌ها و بدهی‌ها می‌کند.
 
مدیرعامل اسبق بانک صادرات با بیان اینکه در ماه‌های پایانی سال مصارف بانک‌ها رشد می‌کند، بیان کرد: در برابر این رشد مصارف، منابع متناسب با آن رشد نمی‌کند زیرا بانک‌ها پرداخت‌های زیادی دارند و مشتری‌ها تقاضای بیشتری برای وصول بخشی از سپرده می‌کنند.
 
وی با تأکید بر اینکه اضافه برداشت بانک‌ها در نیمه دوم سال افزایش می‌‌یابد و بانک مرکزی برای مواجهه با این پدیده محدودیت‌های جدی‌تری برای کنترل مصارف بانک‌ها می‌گذارد، افزود: هم‌زمان با این محدودیت مصارف، تقاضای بنگاه‌های اقتصادی در ماه‌های پایانی سال افزایش می‌یابد زیرا بستن حساب‌ها، وصول مطالبات و پرداخت بدهی‌ها در ماه‌های پایانی سال انجام می‌شود.
 
وی با بیان اینکه بانک مرکزی این سیاست را برای مقابله با رفتار هرساله بانک‌ها اتخاذ کرده است، ادامه داد: حجم منابع بین‌بانکی هم‌اکنون به‌اندازه کافی نیست و بانک‌ها مجبور هستند مصارف را کنترل کنند و حتی به‌صورت پنهانی نرخ سود را افزایش دهند تا سپرده بیشتری تجهیز کرده و اضافه برداشت از بانک مرکزی را تسویه کنند تا مشمول پرداخت جریمه نشوند.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی یکی از علل بروز این پدیده را بی‌نظمی در اداره بانک‌ها عنوان کرد و گفت: عدم برنامه‌ریزی اعتباری صحیح و عدم مدیریت منابع در طول سال از علل اصلی توقف اعطای تسهیلات در ماه‌های پایانی سال است و بانک‌ها در طول سال ضوابط، استاندارها و حدود مجاز را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل در ماه‌های پایانی سال مجبور می‌شوند، ترمز اعطای تسهیلات را بکشند که این اتفاق اثرات مخرب زیادی برای بنگاه‌های اقتصادی دارد.
 
بانک مرکزی: بانک‌ها موظف‌ به پرداخت تسهیلات هستند
بااین‌حال علی‌اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، در خصوص علت توقف یا کاهش شدید اعطای تسهیلات از سوی اغلب بانک‌ها که از دی‌ماه امسال شروع‌شده است، اظهار داشت: در ماه‌های پایانی سال نقدینه خواهی افزایش می‌یابد و بانک‌ها مکلف به مدیریت منابع و مصارف هستند.
 
وی با بیان اینکه بانک‌ها نباید بیش از منابع‌، مصارف داشته باشند، افزود: نتیجه عدم تعادل در منابع و مصارف، اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی و تورم است به همین دلیل بانک‌ها در حال مدیریت منابع و مصارف هستند.
 
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی که با فارس گفتگو کرده است، تأکید کرد: بانک مرکزی به‌هیچ‌وجه بانک‌ها را مکلف به قفل‌کردن تسهیلات نکرده بلکه بانک‌ها موظف‌ به پرداخت تسهیلات در صورت داشتن منابع هستند زیرا بانک مرکزی به‌شدت با اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی مخالف است.
 
کلمات کلیدی : تسهیلات بانکی+نظام بانکی+بانک مرکزی
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۲:۲۵:۳۹
همش مسائل را توجیه کنید و به فردا بیاندازید. ‌همش بگویید گفتن مشکلات و مسائل باعث خوشحالی‌ دشمنان میشود، مثل اینکه آنها خبر ندارند چه خبر است! همه این توجیهات برای فرار از بار مسئولیت است نه صلاح کشور. سیستم اقتصادی ایران هر روز، با بی‌ عملی‌ و امروز و فردا کردن تصمیم گیری برای حل مساله، بیشتر به سراشیبی انحطاط میرود. سه سال پیش یک کیفش متوسط مردانه در بازار ایران ۹۰ هزار تومن بود،ولی‌ حالا بالای ۱۸۰ هزار تومن است. بعد همه میگن چرا کفش چینی‌ بازار ایران را گرفته. تثبیت دستوری نرخ آرزا و تورم، دارد شالوده‌های تولید در ایران را از بین میبرد و در واقع تا حدود زیادی از بین برده. به قول مسٔولین ، الان در همه کشورهای همسایه قیمت گوشت از ایران ارزانتر است. واردات قاچاق کشور را گرفته. در هیچ کجای دنیا نرخ سود بانکی‌ با تورم، چنین فصل عظیمی‌ ندارد و از این نظر سیستم بانکی‌ ایران ، مقام اول در دنیا را دارد که بالاترین نرخ بهره صوری(بخوانید سود بانکی‌) را دارد میدهد. با همین فرمون پیش بروید، چند سال آینده نه از تاک نشانی‌ است نه از تاکستان. فقط همین جریان خوزستان رببینید. اگر صبر مردم از این همه بی‌ تدبیری و امروز و فردا کردن و نگاه انتخاباتی به مساله، سر بیاید، دیگر خیلی‌ دیر است. ولی‌ کوه گوش شنوا. مهم این است که ۲۴ ساعته بگییم ترامپ و آمریکا (4162581) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۲:۳۱:۰۷
سیاست بانک مرکزی ، فقط تذکر و ارشادی است.
زورش به بانکها نمی رسه
الان 3 ماههوام ازدواج ثبت نام کرده ام و خبری نیست (4162593) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۲:۴۸:۴۴
وام ازدواج در شهریور 95 ثبت نام کرده ام و هنوز خبری نشده که نشده (4162606) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۴۵:۱۶
من هم همینطور و دقیقا 16 شهریور ثبت نام کردم
سه بار هم به شعبه مرکزی بانک مراجعه کردم اما متاسفانه میگویند که منتظر بمانید
مگر دوران نامزدی چقدر باید طول بکشد؟ (4163341) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۳:۰۰:۰۹
بانک مرکزی حتی قادر به برگزاری مجمع سال 1394 خودش نیست
مجمع بانک مرکزی از تیرماه(اخرین مهلت قانونی برای برگزاری) تا کنون برخلاف برگزار نشده و هیچ فردی هم پاسخگو نیست (4162626) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۳:۲۱:۲۱
بانک مرکزی سیستم پولی کشور را به هم زده
تا دیروز موسسات ثامن و میزان چون مجوز نداشتند، بانک مرکزی خودشو کنار کشیده بود
در خصوص کاسپین که دارای مجوز از خود بانک مرکزی است، هم منفعلانه عمل کرد.
بانک مرکزی قادر به دفاع از سیاستهای خودش نیست
حتی مجمع سال 94 رو نتونسته برگزار کنه
رشد اقتصادی 94 اعلام نشده و ..... (4162678) (alef-18)
 
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۳:۳۱:۲۵
من سال قبل 50 میلیون وا م از بانک ملی کرمان گرفتم و تا الان حدود 19 میلیون پرداخت کرده ام و چند روز قبل برای تسویه حساب کامل مراجعه نمودم ولی در کمال ناباوری گفتند باید حدود 47 میلیون بپردازم یعنی از 19 میلیونی که من پرداخته ام فقط 3 میلیون بابت اصل وام کسر کرده اند و 16 میلیون را بابت سود حساب میکنند و هر جا هم شکایت کردم جوابی نگرفته ام از جمله بانک مرکزی شما را به خدا اگه توان دارید پیگیری کنید شاید به نتیجه برسم البته کد پیگیری بانک مرکزی موجوده برای سازمان های پیگیری کننده (4162694) (alef-18)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۴:۴۸:۴۰
برو خوش باش که سود خیلی کمی ازت گرفتن
من از ثامن 21 وام گرفتم 30 پس دادم تازه 7 تومن توی حساب نگه داشته بود (4164736) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۳:۳۵:۳۸
حرف و مجوز بانک مرکزی با حرف یک سبزی فروش یکیه.
متاسفانه بانک مرکزی از مردم حمایت نمیکنه و دلیلش نمیدونم چیه؟ (4162702) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۵:۰۰:۴۴
بانك ها فقط موظفند به كاركنان خود از جيب مردم، هرساله وام بي بهره و كلان پرداخت بكنند و براي مردم كه سرمايه بانك ها رو تامين مي كنند هيچ !!!!! (4162958) (alef-18)
 
سیده
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۵:۰۷:۲۵
آقای سیف زیر مجموعه بسیار خوبی داری هم قبولت ندارند وهم حرف شنوی ندارند. (4162982) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۹:۲۰:۲۰
بانکهای خصوصی برا هر ده میلیون سه میلیون نگه میدارن ،این عین نزول و حرامه . (4163583) (alef-11)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۹:۴۸:۲۴
والا ادم اگر عاقل باشد دنبال وام نمیرود (4163639) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۲۱:۳۳:۳۸
تا این بانکها را ورشکسته نکنند دست بردار نیستید بابا همه وام می خواهند ولی پول نیست ، مردم برای به اصطلاح مشکلاتشان می آیند وام می گیرند و می روند در موسسات سپرده با سود 22درصد باز می کنند من می دانم که می گویم من خودم کارمند بانک هستم قسمت پرداخت وام البته 80درصد افراد اینگونه هستند.
قانون گذاران ما بروند نحوه وام دادن در شکور مالزی را بخوانند و در ایران هم اجرا کنند چرا از دیگران که موفق هستند کار های خوبشان را یاد نمی گیریم؟ (4163828) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۲۱:۴۷:۵۰
عیبی ندارد چون به ناحق و با خوردن پول بیت المال به کارمندان خویش مرتب وام های چندین ده ملیونی و صد ملیونی می دهند اما نوبت که مردم عادی که می رسد پول ندارند! وقتی قانون نباشد همین است! (4163857) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۲۱:۴۸:۲۹
بانک مرکزی فقط بلده دلار را ببره بالا (4163858) (alef-11)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۱:۴۹:۲۹
بانک تجارت تسهیلات را ب شاغلین خودش میدهد ولی به بازنشته خودش یک ریال تسهیلان نمیدهد انوقت میخواهید این بانک به مردم تسهیلات بدهد (4164478) (alef-18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته