توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502373
مشاجره ترامپ با خبرنگاران در دفاع از سفیدبرتر پندارها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۰
ترامپ در شبی که قرار بود در مورد زیرساخت‌های آمریکا صحبت کند، به مشاجره با خبرنگاران پرداخت و تمام قد از گروه‌های نژادپرست دفاع کرد.

به گزارش فارس، چهارشنبه شب نشست خبری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که قرار بود به بحث در مورد زیرساخت‌های این کشور اختصاص داشته باشد، به محلی برای جدل میان او و خبرنگاران در مورد حوادث خونین شهر «شارلوتسویل» بدل شد.

این هفته تظاهرات گروه‌های نژادپرست، از جمله سفیدبرتر پندارها، ملی‌گرایان افراطی و نئونازی‌ها به خشونت و درگیری کشیده شد و نهایتا هم یکی از اعضای این گروه‌ها با خودرو ده‌ها نفر از مخالفان نژادپرستی را زیر گرفت. در جریان این حادثه یک زن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. ساعتی بعد هم یک بالگرد پلیس که در حال رصد این تجمع بود، به صورت تصادفی سقوط کرد و هر دو سرنشین آن کشته شدند.

ترامپ که از سوی منتقدانش با داشتن افکار نژادپرستانه متهم است، در بیانیه خود خود از محکوم کردن صریح اقدامات گروه‌های نژادپرست خودداری کرد و گفت خشونت از سوی همه طرف‌ها را محکوم می‌کند. او تازه بعد از دو روز، تحت فشار رسانه‌ها با صدور بیانیه تازه‌ای صراحتا از گروه‌هایی چون «کو کلاس کلان»، نئونازی‌ها و سفیدبرتر پندارها اعلام برائت کرد.

این تأخیر موجب شد تا در نشست خبری چهارشنبه شب در نیویورک، ترامپ با انبوهی از سوالات و انتقادات رسانه‌ها روبرو شود.

او گفت دلیل تأخیر در صدور بیانیه‌ای روشن، این بوده که می‌خواسته «اطلاعات کاملی» در مورد حادثه دریافت کرده و بعد اظهار نظر کند.

وی وقتی اصرار خبرنگاران را مشاهده کرد، به صراحت به دفاع از گروه‌های راستگرا رو آورد و حتی مخالفان آن‌ها را به ایجاد تنش متهم کرد.

ترامپ گفت: «خوب چپ‌ها چه؟ آیا آن‌ها اصلا مقصر نیستند؟... من هم آن تصاویر را دیده‌ام، خیلی بهتر از شما.»

وی افزود: «یک طرف، گروه بدی بود و در طرف دیگری گروهی که بسیار بسیار خشن بودند. ولی هیچ‌کس نمی‌خواهد به این موضوع اشاره‌ کند، اما من می‌گویم.»

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «گروهی بودند [مخالفان نژادپرستی] که بدون آنکه مجوز داشته باشند، راهپیمایی کردند و بسیار هم خشن بودند.»

او با بیان اینکه گروه‌های راستگرا صرفا برای اعتراض به برداشتن مجسمه ژنرال «رابرت لی» تظاهراتی «آرام» برگزار کرده بودند، گفت آن‌ها برای این کار مجوز داشتند.

لی از فرماندهان ارشد نیروهای جنوب، که حامی برده‌داری بودند، در جنگ داخلی آمریکا بود.

او در پاسخ به این گفته خبرنگاران که لی نژادپرست و طرفدار برده‌داری بوده، گفت: «جورج واشنگتن هم برده‌دار بزرگی بود. توماس جفرسون هم از برده‌داران بزرگ بود. آیا باید برویم و مجسمه آن‌ها را برداریم؟»
 
کلمات کلیدی : ترامپ + آمریکا + نژادپرستی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.