نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 368779
با انصاف و واقعی در مورد تورم قضاوت کنیم
بخش تعاملی الف - امیراسد حسینی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۴


احترما بر خود واجب دیدم در دفاع از دولت نسبت به مقاله چاپ شده در سایت شما با عنوان "چرا تورم تک رقمی شیرین نبود" چند سطری را نوشته و ارائه دهم تا شائبه های موجود در جامعه که توسط برخی از افرادی که اقتصاد کشور ما را همچنان استوار بر دلالی و افزایش قیمت های هر ماهه و هر ساله می خواهند و در واقع محل در آمد آن ها از همین تورم بی قاعده و نا فرمی که مردم را اذیت کرده است می آید نتوانند اوضاع را دوباره به وضعیت سابق برگردانند. و همچنین روشنگری در این خصوص کرده باشم.

البته نظرات نویسنده در خصوص جذاب نبودن کاهش نرخ تورم به زیر ۱۰ کاملا مغرضانه به نظر می رسد. دلایلی که همه ما میدانیم اما به دلایل سیاسی نمی خواهیم به زبان بیاوریم تا بتوانیم به دولتی که از ما نیست بتازیم به قرار زیر است.

- توجه به این نکته مهم که تولیدکنندگان ما سال ها است به تنبلی عادت کرده اند که تمام محصولاتشان را در داخل کشور بفروشند و خیلی سختشان است که کیفیت محصولاتشان را بهبود ببخشند و به دنبال صادرات باشند زیرا تا قبل از مهار تورم، مردم بیچاره ما همین محصولات را با همین کیفیت می خریدند.

- توقع مردم از برجام برای ایجاد فراوانی کالاها و کاهش قیمت ها بصورت ملموس در کوتاه مدت.

- افزایش شدید و بی رویه قیمت اقلامی مانند مسکن در یک دوره ۱.۵ ساله منتهی به بهار ۹۲ که قدرت خرید مردم را بشدت کاهش داده است.

- استقرار دراز مدت (تقریبا از بعد از جنگ) فرهنگی که می گوید " زمانی خرید کن که قیمت ها رو به بالا میروند!

-دست هایی که همه میشناسندشان! اما می گوییم "پشت پرده" مافیایی که در همه کالا و خدمات چندین سال است حضور دارند و هر ساله فربه تر می شوند و به غول های خطرناکی تبدیل شده اند که وضعیت موجود اصلا برایشان مطلوب نیست زیرا آن ها از تورم بیشترین سود را می برده اند و توقع دارند همچنان ببرند و هر ترفندی را به کمک دوستان سیاسیشان به کار میبرند تا این وضعیت را بشکنند.

همین ایناند که شعار شیطانی "هر چی گرون شد ، دیگه محاله ارزون بشه" رو از بعد از جنگ بشدت در جامعه رواج دادند. البته دولت و حکومت نباید از این زالو صفتان پست فطرت بترسد و قاطعانه به ریشه کنیشان بپردازد.
 
کلمات کلیدی : امیراسد حسینی
 
شهروند مسئول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۰۹:۵۶:۳۱
برادر بزرگوار من نه راستی هستم نه چپی و فقط به عنوان یک شهروند ایرانی از شما چند سوال دارم:

1- معیار محاسبه نرخ تورم چیست؟ آیا قیمت نعل اسب، سوزن ته گرد، دسته بیل، و امثال آن را با قیمت گوشت، نان، بلیت اتوبوس و هواپیما، ... جمع می زنند و معدل می گیرند؟

2- آیا اقلام مصرفی روزانه مردم مواردی هستند که قسمت اعظم لیست محاسبه نرخ تورم را تشکیل داده است؟

3- آیا معدل افزایش نرخ 20 درصدی کرایه اتوبوس و تاکسی، 30 درصدی مترو، 100 درصدی بلیت هواپیما، 40 درصدی بلیت قطار، .... میشود زیر 10 درصد؟

لطفا خوانندگان عزیز نیز سوالات خود را از این برادر عزیز کارشناس مطرح کنند. (3799898) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۱۴:۵۹:۳۸
افرین. منم بارها همین سوالاتم کرده ام در سایتها مختلف ولی جوابی ندیدم!
سبد محاسبه نرخ تورم، چند قلم است؟ تاثیر هر کدام بر اکثریت مردم چگونه است؟ (3806131) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۲:۴۴
وقتی رکود حاکم می شود
تورم خود به خود پایین می آید
لازم نیست دولت کار خاصی انجام دهد

اینها را می توانید در
جلسات اول درس های اقتصادی از اساتید بشنوید (3802825) (alef-11)
 
مجتبی
Belgium
۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۱۲:۳۰:۱۱
شیر خشک از 18 تومان به 20 تومان برنج و مرغ که دیگه لازم به گفتن نیست یارانه هم که برا من کارمند قطع شد محاسبه تورم شده حیله های آماری با گفتن حلوا حلوا دهان شیرین نمیشه (3803156) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۰۱:۰۸:۰۷
معلوم است که قیمت نعل اسب را با گوشت مرغ جمع نمی زنند!! اما جهت تنویر ذهن جنابعالی مواردی که خودم به عینه دیدم را ذکر می کنم:
1- بنده خوب خاطرم هست که با روی کار آمدن دولت نهم و دهم چگونه مسکن از قیمت متری 500 تومن در حدود رسالت و خیابان کرمان در سال 84 به متری سه و خورده ای در سال 92 رسیده بود ولی این دو سه ساله هیچ تغییری نکرده که کمتر هم شده، اجاره را نمی دانم.
2- قیمت نان از سال 93 هیچ تغییری نکرده، بربری 700، نان سنگگ 800.
3-گوشت مرغ و قرمز هم تغییر قیمتی در همان حدود تورم داشته.
4-کرایه قبلا از هفت حوض تا فاطمی 1.5 بود (سال 92) الان 2 تومن می گیرند.
5- بنده ماشین شخصی دارم، قیمت بنزین از 700 رسید به هزار (در طی سه سال).
6- ...
قبلا دقیقا یادمه رفته بودم شامپو صحت بخرم(در اواخر دوران حاج محمود)، فروشنده گفت بده ببینم تولید کدوم روزه!!!!!
خلاصه من که به جیب خودم نگاه می کنم تورمی که دولت میگه رو تایید می کنم.
(هرچند اینکه گفته میشود معیار تورم جیب مردمه رو اصلا قبول ندارم، چون این جوری شما فاتحه خوندی به علم و همه شاخص های علمی، البته این نکته فراموش نشود که اگر شاخصی با جیب قسمت عمده ای از مردم هماهنگی نداشت، حتما یک ایرادی در تعریف آن وجود دارد) (3804822) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۰۹:۵۳:۲۴
خب بله مسئولین ساده زیست ما نعل اسب، وسایل اسکی و گلف، پورشه و بی ام دابلیو، هواپیمای شخصی و ... جزو زندگی روزمره شونه برای همین باید معدل اینها رو هم بگیرن. مسئولین مگه مثل من معلم از تاکسی و اتوبوس استفاده می کنن تا ببینن که هر سال نصف افزایش حقوقم صرف افزایش هزینه ایاب و ذهابم می شه یا مگه به جای موبایل با تلفن ثابت حرف می زنن تا بدونن افزایش 50 درصدی یعنی چی؟ یا مگه یک میلیون یا زیر یک میلیون حقوق می گیرن تا بدونن زندگی با این درآمد یعنی چی؟ کل دغدغه دولت روحانی گرفتن از مردم به هر طریقی از جمله کاهش سود بانکی و اخذ مالیات ارزش افزوده و بالا بردن تعرفه همه چیز برای پر کردن خزانه ایه که به ادعای خودشون خالیه اما ظاهرا برای پرداخت حقوق های چند ده و چند صد میلیونی خودشون و دور و بری هاشون خالی نیست. اگه یک میلیون حقوق مناسبیه چرا همین مبلغ رو برای خودشون هم تعیین نمی کنن؟ چرا کف حقوق رسمی پایین رده ترین های خودشون از هشت میلیون کمتر نیست؟ خدا از این دولت نگذره. (3805431) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۴ ۰۱:۳۲:۵۶
قیمت اقلام بسیار تغییر کرده از ۹۲ به بعد۱- نان از ۱۲۵ به ۲۰۰(بربری و سنگک از ۴۰۰به۱۰۰۰) ۲- قندازکیلویی۲۰۰۰به۴۵۰۰)۳-برق از۲۷ به۴۹)آب از۱۰به پله ای یعنی هرچه حساب کنن) ۵- تلفن که یه گیگ روز و یکی شب اصلا زمان شب قابل استفاده نیست) ۶- گاز که از فرش تا عرش ) حالا حقوق به جای مقرری و بیمه سرانه و خاص که همه مردم مجانی دریافتش میکنن و مالیات بازنشستگی حالا اقتصاددان حساب کن و تقسیم کن تورم پایین اومده یا.... (3822662) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.