توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 383150
مک‌کین: با پرداخت باج اوباما به ایران، واشینگتن به سخره گرفته شد
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۰
سناتور تندروی آمریکایی به شدت از پرداخت نقدی ۴۰۰ میلیون دلار از سوی واشینگتن به تهران واکنش نشان داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از واشینگتن اگزمینر، سناتور تندرو آریزونای آمریکا در تازه ترین حمله ی خود به دولت اوباما به پرداخت نقدی ۴۰۰ میلیون دلار از بدهی های این کشور به ایران اشاره کرد و چنین پرداختی را باج دهی آشکار دولت اوباما برای آزادی زندانیان خواند.

جان مک‌کین در بیانیه‌ای به اذعان وزارت خارجه آمریکا به منوط شدن پرداخت بخشی از بدهی به ایران، به آزادی اتباع آمریکا که در تهران زندانی بودند اشاره کرد و افزود: « اذعان وزارت امور خارجه چیز تازه‌ای نیست، بلکه تاییدی است بر اینکه دولت اوباما به حامی شماره یک تروریسم در دنیا باج داد و تلاش کرد آن را تکذیب کند. و در دو هفته ی گذشته، سیاست دیرینه آمریکا که بر باج ندادن در هیچ شرایطی قرار داشت بواسطه این دولت به سخره گرفته شد و بدین ترتیب جان آمریکایی‌ها در معرض خطر قرار گرفت.»

این سناتور تندروی آمریکایی در ادامه مدعی شد: « این تازه‌ترین نمونه از ناکامی های دولت اوباما در قبال ایران است. دولت اوباما برای تحمیل توافق هولناک هسته‌ای با ایران داستان‌سرایی کرد و از ایران به خاطر دستگیری غیر قانونی ده ملوان آمریکایی تقدیر به عمل آورد. برخورد با ملوان‌ها نقض آشکار قوانین بین المللی بود.»

وی افزود: « فقط با گذشت زمان مشخص می‌شود که دولت اوباما برای جلب نظر دشمنان ما در ایران تا کجا پیش رفته است.»

وزارت خارجه روز پنج شنبه گفت از ۴۰۰ میلیون دلار استفاده کرده تا از آزادی زندانی های آمریکایی از ایران اطمینان پیدا کند؛ اما جان کربی، سخنگوی این وزارتخانه گفت مذاکرات درباره پرداخت باقیمانده بدهی هیچ ربطی به زندانیان آمریکایی در ایران نداشت.

پیشتر ، هم کاخ سفید و هم وزیر خارجه آمریکا ارتباط میان پرداخت نقدی با آزادی زندانیان را تکذیب می کردند. این پرداخت نقدی بخشی از یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار بود که قرار بود برای پایان دادن به دعوی حقوقی بلندمدت دو کشور صورت گیرد.
 
کلمات کلیدی : مک کین+ایران+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.