توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490656
قاضی دادگاه لاهه: محاصره قطر غیر قانونی است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۳
«فاتو بنسودا» دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه روز یکشنبه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در دوحه دیدار کرد و در خصوص محاصره این کشور از سوی عربستان و متحدانش بحث و گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی قطر(قنا)، فاتو بنسودا در دیدار با امیر قطر، از نقض حقوق بشر به دلیل محاصره عربستان و متحدانش ابراز تاسف کرد. 
در این دیدار دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه همچنین از نحوه برخورد دوحه با مساله محاصره قطر از سوی عربستان و متحدانش ابراز رضایت کرد.
فاتو بنسودا همچنین با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر نیز دیدار و وزیر خارجه قطر، وی را از اقدامات غیر قانونی عربستان و متحدانش در محاصره این کشور مطلع کرد. 
دو طرف همچنین در خصوص آخرین تحولات منطقه از جمله در سوریه و لیبی بحث و گفت و گو کردند.
در همین حال «علی بن فطیس المری» دادستان کل قطر امروز /یکشنبه/ اعلام کرد که کمیته ای برای رسیدگی به شکایت های خسارت دیدگان محاصره تحمیلی علیه قطر از سوی چهار کشور عربی و پرداخت غرامت به آنها تشکیل شده است.
دادستان کل قطر افزود، این کمیته با دریافت شکایت ها و درخواست های خسارت دیدگان، راه های حل مشکل را مورد بررسی قرار خواهد داد و سپس آن را به دستگاه قضائی محلی یا دادگاه بین المللی ارجاع خواهد داد.
بر اساس این گزارش، سعودی، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن گذشته (15 خرداد96 ) با متهم کردن دوحه به حمایت از سازمان های تروریستی ، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. 
هزاران نفر در پی محاصره تحمیل شده بر قطر به اشکال مختلف متضرر شدند.
وزارت خارجه قطر با رد همه این اتهامات تاکید کرد که این سه کشور با همکاری مصر، به دنبال تحمیل قیمومیت خود بر تصمیمات ملی ما هستند. 
کویت در راستای میانجیگری برای حل این بحران فهرستی از خواسته های کشورهای حاشیه خلیج فارس ومصر را که حاوی 13 ماده از جمله توقف حمایت از تروریسم، کاهش روابط دیپلماتیک با ایران، و تعطیلی شبکه 'الجزیره' است به قطر تحویل داد. اما وزارت خارجه قطر با رد این خواسته ها، آنها را غیر قابل اجرا دانست.
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک + امارات + اعراب + عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.