توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 287157
حریق به جان پارک ملی بوجاق افتاد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۶
حریق بخش‌هایی از پوشش گیاهی پارک ملی بوجاق را سوزاند.

به گزارش ایسنا، بوجاق منطقه‌ای حفاظت‌شده در استان گیلان است. این منطقه نخستین «پارک ملی خشکی دریایی» ثبت‌شده در ایران محسوب می‌شود و سه هزار و ۲۶۰ هکتار وسعت دارد. از این مقدار حدود یک هزار و ۶۰۰ هکتار آن محوطه دریایی، حدود ۱۶۰ هکتار محوطه تالابی و بقیه آن محوطه خشکی شامل زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزار است.

بر‌اساس تحقیقی که از سال ۸۳ تا ۸۵ در این پارک انجام شد، در مجموع ۲۳۴ گونه پرنده از ۴۹ تیره مختلف در آن مشاهده شده که ۱۲ گونه آن از جانوران در معرض خطر انقراض هستند که در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط‌زیست است.

انواع قو، غاز، مرغابی، فلامینگو، آنقوت، چنگر(پرلا)، پرستوی دریایی، بوتیمار، اگرت، خوتکا، پلیکان، گیلانشاه، گیلار، کشیم، لک‌لک، کاکایی، باکلان، حواصیل، درنا، قرقاول، بلدرچین، چاخ‌لق، زنگوله بال، سلیم، خروس کولی، آبچلیک، ابیا، پاشلک، تلیله، جغد، چکاوک، دارکوب، هدهد، سبزه قبا، زنبورخوار، ماهی‌خورک و پرندگان شکاری مانند انواع عقاب، کورکور، سارگپه، سنقر، عقاب دریایی، هما، قرقی، طرلان، پیغو، ترمتای، دلیجه، لیل، بالابان، لاچین و بحری، سسک، پپت، زرده‌پره، توکا، قمری، چرخ ریسک، مگس‌گیر، دم جنبانک، سنگ چشم، بلبل، سینه سرخ، کوکو و چلچله از جمله پرندگان بوجاق هستند.

بیش از ۵۰ گونه از آبزیان مختلف هم در منطقه شناسایی شده که ماهی سفید، کپور، اردک ماهی، کُلمه، ماهی کاراس، لای‌ماهی، سیم‌پرک و سرخ‌باله از جمله آن‌ها هستند. همچنین فک خزری، تنها پستاندار دریای خزر هم در این منطقه دیده می‌شوند. تعداد گونه‌های گیاهی شناسایی شده در این منطقه هم ۲۴۸ گونه است.

حفاظت از این پارک ملی بوجاق با توجه به تنوع کم نظیر جانوری و گیاهی وظیفه‌ای خطیر و حساس است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی محیط زیست گیلان، گرمای شدید هوا در روزهای اخیر و کاهش نزولات آسمانی سبب خشکی بیش ازحد پوشش گیاهی در نقاط مختلف استان شده و بوته‌ها و درختچه‌ها را به شدت مستعد حریق کرده است و کمترین بی‌احتیاطی می‌تواند منجر به آتش‌سوزی‌های بزرگ شده و خسارات جبران‌ناپذیری وارد کند.

حریق در شرق پارک ملی بوجاق و ضلع غرب رودخانه سفیدرود اتفاق افتاده است و محدوده‌ای به مساحت ۳۰۰ مترمربع از پوشش گیاهی پارک ملی را در برگرفت.

مامورین یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی بلافاصله پس از دریافت گزارش این حریق، اقدامات لازم را انجام داده و با هماهنگی و همکاری ایستگاه آتش نشانی کیاشهر نسبت به اطفای حریق اقدام کردند.

حریق دیگری در محدوده شرق پارک ملی و ضلع شرقی رودخانه سفیدرود رخ داده است و در نهایت به علت وسعت حریق و خشکی پوشش گیاهی، حدود یک هکتار از پوشش گیاهی پارک ملی در آتش سوخت.
 
کلمات کلیدی : جنگل+آتش سوزی