نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 202655
جزئیات اجرای طرح کاشف
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۹
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی اجرای طرح ملی کاشف را گامی مهم جهت هدایت جوانان به سوی اشتغال دانست.

به گزارش ایرنا، ˈمحمدرضا سپهریˈ شامگاه دوشنبه در نشست خبری در خصوص اجرای طرح ملی کاشف که در محل دانشکده کارآفرینی برگزار شد، افزود: با توجه به تعداد بالای متقاضیان کار تا چند سال آینده، افراد شاید دیگر به فکر صندلی در دانشگاه نباشند و تنها به فکر صندلی در بازار کار باشند.طرح ملی کاشف از حروف اول کلمات کشف، ارزیابی و آماده­سازی، شایستگی ­های فردی ، گرفته شده است.

وی تاکید کرد: جایگاه کار باید تقویت شود و این مهم تنها با کسب مهارت تحقق می یابد. زیرا مهارت آموزی می تواند جایگاه فرد را در بازار کار نشان دهد.سپهری با بیان این که فرهنگ سازی باید از دبستان و خانواده شروع شود، گفت: کارشناسان تربیتی بر این باورند ۹۵ درصد یادگیری در دوران طفولیت شکل می گیرد.به گفته وی در هزاره سوم هدف از یادگیری زندگی با یکدیگر است . برای مهارتهای شغلی باید به طرف بومی سازی گام برداریم.

رییس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: طرح کاشف به دنبال ایجاد مدل بومی برای ارزیابی ویژگی­ها و شایستگی­های فردی و افزایش مهارت­های کسب و کار در دانش­ آموزان است.سپهری افزود: این طرح که در کنار سایر برنامه ­های وزارت کار برای حل معضل اشتغال دنبال می­شود، دارای اهداف بلند مدت است و با توجه به اثربخشی بیشتر آموزش­ ها در دوران کودکی و نوجوانی، گروه دانش­ آموزان در تمام مقاطع را هدف قرار داده است.

مجری طرح ملی کآشف گفت: انتظار ما این است که حداقل دستاورد اجرای این طرح را در ۱۰ سال آینده شاهد باشیم و هدف از اجرای آن نه فقط اشتغال بلکه ترویج فرهنگ و آموزش کارآفرینی به نسل جوان آینده است.طرح ملی کاشف که بر اساس درک اهمیت و ضرورت موضوع و برای تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برنامه ریزی شده است با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، موسسه کار و تامین اجتماعی و سازمان سنجش آموزش کشور اجرا می شود.

دانش آموزان ۱۳تا ۱۵ ساله می توانند از ۱۳ آبانماه امسال برای شرکت در آزمونی که هفته نخست دیماه در سراسر کشور برگزار می شود، به مدت یکهفته از طریق سایت سنجش ثبت نام کنند.دانش آموزان پس از ارزیابی ویژگی های کارآفرینانه شان در آزمون، توسط کارشناسان آموزشهای کارآفرینانی را کسب می کنند به طوری که بتوانند مهارت حضور در بازار کار را برای سالهای آینده بیابند.

این طرح دارای ۲ فاز است که درفاز نخست دانش آموزان دبیرستانی مورد سنجش قرار می گیرند و در فاز دوم که از سالهای آتی اجرایی می شود دانش آموزان مقاطع دبستان نیز پس از سنجش مورد آموزشهای کارآفرینانه قرار خواهند گرفت.این طرح هم اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اجرا شده که نتایج مطلوبی را به دنبال داشته است.
 
موسی حسین زاده
۱۳۹۲-۰۷-۳۰ ۱۸:۳۶:۱۶
ضرورت این طرح درکشور عزیزمان ایران احساس میشد انشآلله بااستقبال مسولین کشور عملی وکاربردی شود.به امید روزی درصد بیکاری صفر شود. (1734978) (alef-10)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته