نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508458
حذف نگاه کارمندی به معلمان/طراحی سازوکار هیئت علمی برای معلمان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۹
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه لایحه رتبه‌بندی معلمان تا آخر امسال به مجلس ارسال می‌شود، گفت: در این طرح معلمان در بحث علمی همانند اساتید دانشگاه خواهند بود.

یوسف نجفی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد:‌ در برنامه ششم توسعه مقرر شده است تمام فعالیت‌های آموزش‌وپرروش در جهت اجرای سند تحول بنیادین باشد براین اساس جذب نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان، شهید رجایی و استخدام از میان فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی و بالاتر ( مطابق ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان) باشد.

وی افزود: دولت در جهت کیفی‌سازی و ارتقای منزلت معلمان مکلف شده است لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت معلمان را به مجلس ارسال کند که در قالب آن نظام جذب، نگه داشت،‌ ارتقاء پرداخت و نظام بازنشستگی معلمان مطرح است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش گفت: خوشبختانه پیش نویس اولیه لایحه رتبه بندی آماده شده و به دولت ارسال شده است  و در حال بررسی در کمیسیون‌های دولت است که در صورت تایید تا آخر امسال به مجلس ارسال می‌شود، این رتبه بندی با رتبه بندی که در سال‌های گذشته اجرا شد، متفاوت است.آنچه در گذشته اجرا شد رتبه بندی نبود بلکه افزایش حقوق معلمان با تقسیم بندی آنها در 5 گروه بود.

نجفی عنوان کرد:‌ در طرح فعلی که در قالب لایحه به دولت ارسال شده است یک قانون استخدامی مستقل همانند آیین نامه استخدام اعضای هیئت علمی دانشگاههاست و در این نظام رتبه بندی دیگر نگاه کارمندی به معلم وجود ندارد و مانند اساتید دانشگاه هویت علمی و تربیتی خواهند داشت و همانطور که یک فرد در دانشگاه به صورت تمام وقت عضو هیئت علمی است در آموزش و پرورش هم تمام وقت هیئت علمی تربیتی ما می‌شوند در حقیقت نظام جذب، نگه داشت و پرداخت مانند اساتید دانشگاه خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که تفاوت میان نظام پرداخت فرهنگیان با طرح رتبه بندی چیست؟ گفت: رتبه‌بندی یعنی مشخص شدن رتبه‌های شغلی یک معلم. این موضوع در گذشته بر اساس مراتب شغلی قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا شد نه به صورت مستقل اما هم‌اکنون به صورت یک قانون مستقل در می‌آید و معلمان به جای آنکه بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری اداره شوند تحت قانون مستقل رتبه‌بندی و نظام پرداخت قرار می‌گیرند براین اساس ملعم هویت علمی و حرفه‌ای پیدا می‌کند و قانون مدیریت خدمات کشوری برای معلمان اجرا نمی‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش عنوان کرد: در بحث رتبه بندی 5 رتبه شغلی وجود دارد و فعالیت‌های علمی و پژوهشی در آن اثرگذار است و یک آیین نامه ارتقا در کنار آن قرار می‌گیرد ضمن آنکه مقدمه لازم برای اجرای آن طرح سنجش صلاحیت حرفه‌ای معلمان است.
 
کلمات کلیدی : روز معلم+معیشت معلمان
 
Canada
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۰۳:۳۴:۱۱
آموزش و پرورش به جای مدیریت محوری باید معلم محور باشد. (4546461) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۹:۵۱:۳۵
مگه هیات علمی ها چیکار کردند؟ (4547384) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۰۷:۰۹:۴۷
این همه بلا سر معلم اورده اید این را دوبار امتحان نکنید با کدام نیرو کار علمی پژوهشی میخواهید انجام دهید معلمی که از نهضت یا با سهمیهای خاص امده و سواد خواندن نوشتن را بزور دارد (4546505) (alef-11)
 
فهله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۰۷:۵۰:۵۴
خدا به داد فرهنگیان برسه ، دیگه کارشان تموم شد من بجای فرهنگیان بودن از الان می رفتم پی یک کار دیگه چون در این چهار دهه هر وقت گفتند می خواهیم اینکار را واسه مردم و مملکت و ارتقاء فرهنگ انجام دهیم یعنی می خواهیم سهم خودشان را زیاد کنند... (4546536) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۰۸:۰۰:۳۸
معلمان پایهواساس تعلیم وتربییت کشور هستند (4546558) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۳:۵۹:۴۴
معلم هم معلم های قدیم (4547022) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۴:۰۰:۱۵
به شرط اینکه معلم های محترم هم جایگاه خودشان رو بدونند (4547023) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۴:۲۴:۳۳
بله اما متاسفانه خیلی از معلم‌های ما نه سواد تدریس دارند، نه قدرت تدریس دارند و نه شان معلمی را حفظ می‌کنند. (4547048) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۰۹:۵۴:۳۸
آن وقت بودجه آموزش و پرورش باید 3 برابر شود یعنی 90 هزار میلیارد تومان حداقل! این در حالی است که رقم بسیار ناچیز امتحانات دو سال است پرداخت نشده. (4546670) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۱:۴۹:۰۲
پس تصمیمم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا درست بوده. الان سه روزه به جد تصمیم گرفتم دوباره برای دکترا درس بخونم و شروع کردم و دارم به نوشتن مقالات جدید فکر می کنم. یکیش رو هم تا نصفه تموم کردم. فقط باید فکری به حال معلم هایی که قصد ادامه تحصیل دارن بکنن چون ساعات مدرسه با ساعات دانشگاه تداخل می کنه. دوره فوق لیسانس هم با حذف ناگهانی پنجشنبه ها در ترم سوم دچار این مشکل شدم ولی در دوره دکترا این مشکل به صورت حادتری خودش رو نشون می ده و حتی ممکنه به خاطر معلم بودن دانشگاه در مصحبه ادم رو رد کنه. مورد بعدی اینکه سطح سواد معلم ها و اینکه مدرکشون رو از چه دانشگاهی دریافت کردن در حال حاضر کوچکترین تاثیری در نقل و انتقالات و میزان دستمزد یا مدارسی که در اونها تدریس می کنن نداره و صرفا سابقه حسابه که این ظلم در حق معلم های کم سابقه با سطح سواد بالاست. این وضعیت باید تغییر کنه. (4546848) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۲:۰۲:۵۶
" سنگ بزرگ علامت نزدن است " فعلا تصمیم گرفته اند که با قصه هیئت علمی چهار سالی زمان بخرند بعدش هم معلمان میدانند و دولت بعدی . (4546867) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۲:۲۸:۵۷
بدبختی های معلمان وحقوق پایین باعث اختلافات عدیده ای درخانواده ها شده تا دیر نشده فکری کنید (4546898) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۳:۵۶:۰۸
ر بشنوید ولی باور نکنید! (4547019) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۱۴:۲۰:۰۱
اینها حق التدریس ما را بعد از یک سال بدن هییت علمی محاسبه کردنمون پیش کش.از این دولت و مجلس شعار خسته شدیم. (4547044) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.