نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478650
سیف خبر داد: اختصاص خط اعتباری برای تسویه مطالبات سپرده‌گذاران موسسه کاسپین
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۲
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه این بانک تاکنون بالغ بر یکصد تعاونی غیر مجاز را ساماندهی کرده و صدها تعاونی و صندوق غیر مجاز را تعطیل نموده است تاکید کرد: خط اعتباری به موسسه اعتباری کاسپین به اندازه دارایی‌های شناسایی شده اختصاص یافت.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود نوشت، موضوع ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی از مسائلی است که همواره محل ابهام برای هموطنان گرامی بوده و مدام این پرسش مطرح می‌شود که چرا بانک مرکزی به کار غیرمجازها در بازار پول پایان نمی‌دهد؟

‎طی سال‌های گذشته همواره بانک مرکزی در این مسیر تلاش کرده و بالغ بر یکصد تعاونی غیر مجاز را ساماندهی کرده و صدها تعاونی و صندوق غیر مجاز را تعطیل نموده است. برخی محدودیت ها ازجمله محدودیت‌های قانونی موجب شد فرآیند ساماندهی به طول انجامد.

‎در اواخر سال 1383 بود که قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون بر ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی با محوریت بانک مرکزی تأکید کرد. در اواخر سال ٩٥ تصویب قوانینی از جمله "قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور" و "قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران" اختیارات قابل توجهی به بانک مرکزی داد و با این اختیارات، بانک مرکزی می تواند با اقتدار بیشتر، از فعالیت غیرمجازها و ایجاد مؤسسات غیرمجاز جدید جلوگیری کند.

‎با اتکا به این پشتوانه قانونی، بانک مرکزی با هدف سلامت مالی و پایداری هرچه بیشتر شبکه بانکی کشور، بهبود روش‌های بانکداری، نظارت دقیق‌تر بازار پول و در نهایت صیانت از سپرده‌های هموطنان، موضوع را با جدیت پیگیری کرده و خواهد کرد.

‎همچنین در حال حاضر همکاری و همراهی  مناسبی از سوی قوه قضاییه، نیروی انتظامی و سایر نهادهای مسئول با بانک مرکزی در این خصوص وجود دارد که جا دارد از این همراهی تشکر کنم.

‎باید خاطرنشان شود در این مسیر بانک مرکزی همواره خود را نماینده سپرده‌گذاران می‌داند و برای احقاق حقوق قانونی آنها، حداکثر تلاش خود را اعمال می کند. بنابراین هموطنان گرامی میتوانند بدون نگرانی در مورد سپرده های خود با بانک های دولتی، غیر دولتی و خصوصی و همچنین مؤسسات اعتباری مجاز همکاری داشته باشند.
‎ در مورد اتفاقات اخیر که به موضوع تعاونی های غیر مجاز از جمله تعاونی اعتبار غیرمجاز و منحله فرشتگان مربوط می شود، بانک مرکزی با هدف حفظ منافع سپرده‌گذاران، با همراهی قوه قضاییه تمهیداتی اندیشیده است که از آن جمله شناسایی و ارزیابی دارایی های این تعاونی و اختصاص خط اعتباری به موسسه اعتباری کاسپین به اندازه دارایی‌های شناسایی شده است تا امکان تعیین تکلیف و یا پرداخت سپرده‌های مردم فراهم شود و آنها منتظر وصول تسهیلات یا فروش دارایی‌ها نشوند. بر این اساس، حین و بعد از انتقال دارایی‌های تعاونی اعتبار منحله فرشتگان به مؤسسه اعتباری کاسپین، از سپرده‌گذاران برای مراجعه به شعب و تعیین تکلیف سپرده هایشان دعوت به عمل آمد.

‎بانک مرکزی مستمرا و با حداکثر سرعت فرآیند ساماندهی و تعیین تکلیف سپرده‌گذاران را به پیش می‌برد و امیدوارم ظرف چند ماه آینده مسائل مربوط به این تعاونی با همراهی سپرده گذاران محترم  به طور کامل، حل و فصل شود.

‎پس از اتمام شناسایی و ارزیابی دارایی‌های تعاونی اعتبار غیر مجاز و منحله فرشتگان، در صورت وجود کسری برای پرداخت سپرده سپرده‌گذاران، تامین هر میزان کسری برعهده مؤسسین و مدیران است و باید آن را از محل دارایی‌های شخصی تامین کنند و هرگونه دارایی و اموالی را که به نفع خود از تعاونی  برداشت کرده باشند، عودت دهند تا سپرده‌گذاران به حقوق خود دست یابند.

‎ساماندهی مؤسسه های غیر مجاز، ارتباطی با بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مجاز که اسامی آنها در وب‌سایت بانک مرکزی وجود دارد، نخواهد داشت و فعالیت شبکه بانکی مجاز کشور با انضباط و سلامت ادامه دارد.
‎مجددا به هموطنان عزیز توصیه و تاکید می کنم فقط به بانک‌ها و مؤسسات مجاز مراجعه کنند و اطمینان داشته باشند که  آنها تحت پوشش و نظارت بانک‌مرکزی، از سلامت و استحکام مناسبی بر خوردار بوده و علاوه بر آن بر اساس ضوابط، تحت پوشش صندوق ضمانت  سپرده ها قرار دارند.  

‎در پایان از همه مردم عزیز و مسئولان محترم انتظار دارم با صبر و شکیبایی، ما را در مسیر ساماندهی مؤسسات غیرمجاز و احقاق حقوق قانونی سپرده‌گذاران یاری کنند تا ان شاالله در سال 1396 بتوانیم به فعالیت های مخرب اینگونه مؤسسات در بازار پولی کشور پایان دهیم.
 
کلمات کلیدی : سپرده‌گذاران ، کاسپین ، موسسات مالی ، بانک مرکزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۲۳:۴۱:۰۳
مجاز و غیر مجاز ندارد شرایط به هیچ عنوان قابل اطمینان نیست پول خود را در متکا نگه دارید (4409389) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۰:۰۶:۵۴
با کتک زدن مالباختگان نمی شود عدالت برقرار کرد اقای روحانی. (4409416) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۰:۱۹:۳۵
الان موسسه آرمان هم تعطیل شده وهیچ کس پاسخ گو نیست تکلیف 300 هزار سپرده گذارش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ (4409426) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۲۵:۲۷
چرا غیر مجاز ها سپرده گذاری جدید میکنند حداقل بانک مرکزی سپرده گذاری جدید را محدود کند (4409650) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۲۸:۵۲
سه شنبه 96/03/16 جلوی مجلس شورای اسلامی
درخواست حمایت نمایندگان محترم از سپرده گذاران کاسپین و اعمال ماده 236 و ورود قوه قضائیه به موضوع و رسیدگی به آن در همه ابعاد (4409655) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۲۹:۵۸
وقتی ادغام 8 تعاونی انجام نشده بوده بانک مرکزی مجوز آخر سال 94 را برای آغاز سال 96 به کاسپین داده؟اصن این مجوز را وقتی غیر فعال بودن برا چی داده بوده؟ (4409656) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۳۰:۲۹
واقعا يكى نيست بگه، تو هيچ كجاى دنيا هم بانك مركزى اينقدر راحت بانك و موسسه رو منحل نميكنه و اطلاعات شفاف هم در اختيار رسانه ها و هم سپرده گذارانشون ميده. شما از هر جاى دني، هر چيزى كه باعث بدبخت شدن مردم ميشه رو مثال ميزنى. تو كجاى دنيا مردم براى گرفتن پول خودشون و حق خودشون مجبورن كفن تن كنن ؟؟؟ (4409657) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۳۱:۰۱
آخه نظام بانکی شما شبیه کدام کشوره که الان از اونا مایه میزاری.؟
چطور ممکنه فرشتگان در شهریور ۹۴ منحل شده باشه ولی من اردیبهشت ۹۵ تازه حساب باز کردم..چطور در این شعبه فرشتگان هنوز باز بود؟ آخه یک نفر تو این بانک مرکزی نبود ببینه چرا در این فرشتگان بازه.الان میکید مسئولیتش پای مردمه. شما پولاتونو کجا میذارید؟ خوب به ما هم بگید.به ما ظلم شده.مراجع چرا ورود پیدا نمیکنن؟ آقای رئیس جمهور ، آقای جهانگیری الان بانک مرکزی جلوی تآسیس موسسات جدید و میگیرن؟ (4409660) (alef-11)
 
سپهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۳۵:۲۷
بایستی هر چه سریعتر سازمان محترم بازرسی کشور و مجلس محترم شورای اسلامی به مسئله ورود پیدا کنند ودستهای پیدا و پنهان کاسپین را روشن نمایند و مسسبین این فاجعه مالی گسترده در سیستم بانکی و مالی کشور را به جزای اعمال خود برسانند و حقوق از دست رفته مردم را به آنان بازگردانند و اعتبار از بین رفته بانک مرکزی ج ا را حفظ کنند وگرنه با یک سونامی در هفته های آینده مواجه می شویم که همه مردم منابعشان را از همه بانک ها بیرون بکشند بعد همه بانک ها ورشکست خواهند شد .نگذارید اعتماد سپرده گذاران موسسه مجاز کاسپین از بین برود چرا که همه سیستم پولی و بانکی ضرر خواهد کرد . (4409671) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۳۶:۵۹
اگر ٩٤/٦/١ فرشتگان منحل شده و فعاليتي نداشته و ٩٦/٢/٢٧ كاسپين تازه مجوزتاسيس شعبه گرفته تو اين يكسال و نيم اين موسسه با تابلو كاسپين به چه اسمي و براي كجا جذب سپرده ميكرده؟؟ همون موسسه بي وجدان بياد حق مردم رو بده
چرا مردم رو هالو فرض ميكنيد ؟؟؟ تو مملكتي كه دولت حق مردم رو بخوره به كي ميشه ديگه اعتماد كرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4409676) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.