نظر منتشر شده
۳۶۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 186555
صبحانه انتخاباتی الف؛
هاشمی و خاتمی در یک روز و یک ساعت می آیند/ گفتمانی ترین کاندیدا!
بخش داخلی الف، 15 اردیبهشت 92
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۰
این روزها همه رسانه ها درگیر خبر آمدن یا نیامدن آیت الله هاشمی هستند. اخبار حضور هاشمی، ستاد های انتخاباتی کاندیداها را پرشورتر کرده است؛ جلسه و مذاکره و چانه زنی و لابی و گمانه زنی تا پاسی از شب. فعالان سیاسی با تغییر لحن آیت الله بر حضور در انتخابات فعالتر شدند. میان وعده انتخاباتی الف با یک خبر به تحلیل همین موضوع می پردازد.

هاشمی و خاتمی با هم می آیند
از ستاد خاتمی خبری به دست خبرنگار الف رسیده است که تحقق آن بر بسیاری از مناسبت انتخاباتی موثر است. مجموعه اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات به اجماع رسیدند. اهل تحریم کاملاً به حاشیه رفتند. تندروها دیگر طرفدار ندارند. تیم موسوی خوئینی ها از مدتها قبل مقابل تیم عبدالله نوری قرار داشت. خوئینی ها از شرط گذاشتن برای حضور در انتخابات می گفت و عبدالله نوری از اینکه باید به هر تقدیر در انتخابات حضور داشت و مخالف شرط گذاری بود. خاتمی هم میانه را گرفت و جمع بندی حضور فعال و بدون شرط اما با حفظ مواضع شد. از این سو جهانگیری و روحانی و عارف مهیای حضور شدند و گفته شده که یک نفر نهائی می شود.

اما خبر چیست؟ هاشمی و خاتمی بنا دارند با هم ثبت نام کنند. هر دو در یک روز و یک ساعت برای ثبت نام به وزارت کشور می روند. خاتمی اگر رد صلاحیت هم نشود به نفع هاشمی کناره گیری می کند اما اثر این تصمیم چه خواهد بود؟

کاندیداهای اصلاح طلب در مواضع انتخاباتی خود نسبت به حوادث ۸۸ موضع خود را روشن کرده اند. شفاف و دقیق و البته دیرهنگام. با این حال نظام نسبت به حضور اصلاح طلبان چراغش سبز است. نگرانی این بود که در صورت رای نیاوردن بازی را بهم بزنند که این نگرانی حداقل در قول و عهد برطرف شده است. اما این کاندیداها هیچ کدام ظرفیت کسب رای ندارند. تنها کسی که می تواند رای پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان را داشته باشد، هاشمی یا خاتمی است.

اصلاح طلب ها در یک تقسیم کار روشن چند هدف را با هم دنبال کردند. اولاً با حضور موثر کاندیداها نقش اعلام برائت از فتنه را به سطوح دوم و سوم خود سپردند. مهرعلیزاده از قانون شکنی می گوید و عارف منتقد بداخلاقی ها شده است و روحانی توصیه به اخلاق شکست می کند.

از طرفی با حضور چند پاره و ضعیف و پراکنده، مانع اجماع اصولگراها شدند. درگیری و رقابت انتخاباتی اصولگراها در همین چند ماه باعث می شود تا در صورت ضرورت نیز اجماع آنها سخت شود.

همچنین تمرکز بر ریاست جمهوری کمک می کند تا اصلاح طلبان با استفاده از این هیاهو در شورای شهر فعال و موثر وارد شوند و با تمام قوا برای شهردار اصلاح طلب و بعد هم مجلس یازدهم و دولت دوازدهم برنامه ریزی کنند.

و در نهایت اینکه آیت الله هاشمی در فضای امنی که کاندیداهای حلقه دوم و سوم اصلاح طلبان و کارگزاران ایجاد کرده اند وارد میدان می شود. خاتمی نیز با حضورش و بعد هم رد صلاحیتش آرای افراطی ها و رنگی ترها را به سبد آیت الله می ریزد. البته تقسیم کار صورت گرفته از قبل اجازه نداده است که آیت الله یا خاتمی خود شخصا مجبور به اعلام برائت از فتنه ۸۸ شوند و ریزش پایگاهی داشته باشند.

حضور آیت الله با حمایت رسانه های خارجی همراه است. از ۲ ماه پیش بی بی سی همه تحلیل های انتخاباتی خود را بر ضرورت حضور وی به عنوان آخرین منجی منتشر کرده است. بنابراین بی بی سی نیز نقش خود را در این پازل بصورت خودجوش پیدا کرده است و کمک می کند تا رای آیت الله کمتر از سبد رای ۱۳ میلیونی نفر دوم انتخابات ۸۸ نشود.

گفتمانی ترین کاندیدا
حسن سبحانی را باید گفتمانی ترین کاندیدای این دوره از انتخابات دانست. وی که از اساتید برجسته اقتصاد است در این دوره از انتخابات با شعار قانون مداری و برنامه گرائی آمده است. حسن سبحانی سیاستمدار و اقتصاددان ضدسرمایه داری است که از همین منظر همواره با اتخاذ روش های لیبرالی در حوزه فرهنگ و اقتصاد مخالف بوده است و مهتر اینکه نسبت به اسلامی سازی ظاهری و پوسته ای روش های لیبرالی در حوزه اقتصاد هشدار داده بود. سبحانی اصولگرایی است که حضورش با حمایت از آزادی های سیاسی و دفاع قانونمند از تجمعات مردمی و اعتراضات مدنی همراه بود و در گفت وگو با مهر از ضرورت تدوین قانون در این رابطه سخن گفت.

این کاندیدای احتمالی که این روزها در گیر و دار عبور از خان شورای نگهبان است روز گذشته در گفت وگو با یکی از رسانه ها با بیان اینکه تعداد کاندیدا باید در حدی باشد که مردم بتوانند ذهنیت ها را تشخیص دهند ، ابراز عقیده کرد که اگر شورای نگهبان حداکثر ۷ الی ۸ نفر را تایید صلاحیت کند ، مناسب است.

سبحانی پیش از این در نامه ای خطاب به نخبگان کشور به شناخت خود از وضع موجود و ملاحظات انگیزه ای برای حضور در انتخابات پرداخته بود.

راه اندازی کپین دعوت از الهام
بعد از اینکه جبهه پایداری کاندیدای نهائی خود را با حضور آیت الله مصباح معرفی کرد برخی از بدنه این جریان راه شان را جدا کردند. با معرفی لنکرانی از وزرای خوش سابقه دولت احمدی نژاد، بخشی از بدنه این جبهه که پیش از این در انتظار سعید جلیلی بودند راه خود را جدا کردند و به دنبال دعوت از جلیلی رفتند پیش از این عکس های جلیلی و لنکرانی همواره کنار هم بود و لنکرانی نیز در گفت وگوئی گفته بود که به هیچ وجه با جلیلی رقابت نخواهد کرد. اما به محض انتشار اخباری مبنی بر حضور جلیلی، لنکرانی هم موضع خود را اصلاح کرد و تاکید داشت که تا آخر خواهد ماند حتی اگر جلیلی بیاید. همین موضع متفاوت نسبت به مواضع قبلی باعث شد که بخشی از بدنه این جریان ریزش کند و به دنبال جلیلی بروند.

با این حال چند روزی است که بخشی دیگر از پایداری ها کمپین دعوت از دکتر الهام راه انداختند. حضور الهام از جهاتی برای پایداری ها مناسب تر است. هنوز بخشی از سبد رای پایداری ها و دولتی ها یکی است و الهام کمک می کند که رای ها تقسیم نشود. در حال حاضر الهام در دولت مشغول است و از همین روزهای احمدی نژاد نیز حمایت می کند. با این حال پایدرای ها کم کم خط خود را از دولت جدا کردند. پایداری های حامی الهام معتقدند وی با ماموریت به دولت رفته است تا احمدی نژاد را کنترل کند و از این رو او را یک ایثارگر می دانند.
 
جعفر قلی سورانی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۱۵:۱۴
بیا که بی تو به جان آمدم ز تنهائی (1282800) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۱۱:۱۴
اصولگرایان باید یکصدا شوند و از بین "قــالیباف" و "لنـکرانی" روی یکی اجماع کنند. قالیباف میتونه جلوی خاتمی-هــاشمی رو بگیره (1283141) (alef-6)
 
م. مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۵:۴۸
هاشمی بیاد، جلیلی هم میاد و خود قالیباف و ... به نفع جلیلی کنار میکشن.
ضمنا عزیز دل، لنکرانی رایش کجا بود که میذاریش کنار قالیباف و میخوای روی لنکرانی اجماع بشه! خود آقای مصباح در مراسم معرفی لنکرانی با تاخیر اومد و آخرش هم تذکر داد که در صورت حضور اصلح (جلیلی) یا حتی لزوم صالح مقبول (احتمالا قالیباف)، باید لنکرانی کنار بره. (1283235) (alef-10)
 
نکته سنج
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۴۸:۰۵
آقای م.مردم اصلح را هم انتخاب کرده! (1284124) (alef-13)
 
فرزدق شیرازی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۸:۲۶
فدات شم اینایی که گفتی همشون سیاهی لشکرند. (1284836) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۳۴:۲۲
قالیباف می تونه با یه حرکت ، مــچ خاتمی را بخواباند. (1285374) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۴۴:۴۹
البتباید بدونید که آقای قالی باف به نفع آقای هاشمی میکشه کنار نه لنکرانی
چوننمیاد خودشا به خاطر یک کاندیدای ناشناس خراب کنه
البته اگه بخواد بکشه کنار که بعیده
چون توی تموم این کاندیاهای موجود تنها کسی که تیپش به رییس جمهوری میخوره قالیبافه (1285391) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۳:۴۲
دوست عزیز هر وقت تونستی تو کوچه های تهران چشم بسته راه بری و سالم برسی خونت بدون بهترین زمان به قالیباف رای دادن هست (1283249) (alef-13)
 
سيد
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۷:۵۹
اره منم قبول دارم اين بار از بين اين سه هاشمي و خاتمي و قاليباف مردم به قاليباف راي مي دهند (1283493) (alef-10)
 
811
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۹:۲۴
اقا برو کشکتو بساب. ی ادم نظامی کی میتونه مملکت را اداره کنه ؟ مگه پادگانه؟ (1283649) (alef-13)
 
متی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۲:۴۵
انصاف هم خوب چیزیه اگر نظامی ها نبودند تو هم نبودی .تهران ببین چقدر متحول شده .ایشان نیروی انتظامی را متحول کردند!!! (1284562) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۶:۳۴
به قالیباف؟؟ یعنی باز هم به نماینده سپاه رای می دن؟؟؟ بعید می دونم! (1283775) (alef-13)
 
رضا
Korea, Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۵۸:۲۶
برادر اگر از الان این قدر معولمه که مردم به کی رای می دن دیگه انتخابات و این همه هزینه چرا!؟

خدایا شکرت که هیچ وقت رای خودم رو به همه نسبت ندادم. (1283847) (alef-13)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۷:۲۵
منظورت از مردم کیه؟ یه نگاهی به آمار مخالفینت بینداز. (1284833) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۹:۵۱:۱۳
از رأی های که به شما داده اند معلومه (1285517) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۸:۲۹
این منفی ها نشون میده اصولگرایان چه پایگاهی بین قشر اهل مطالعه دارند!! (1283647) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۵۵:۱۷
روی قشر خاصی از اهل مطالعه که الف می خونن! نه همه شون!
تند نرو! (1284616) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۹:۲۲:۲۳
فقط در این سایت (1285456) (alef-10)
 
خ
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۹:۳۰
خودمونیم! نیومده ترسیدین!! (1283691) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۷:۲۴
میگم ا خواهش میکنم یه نگاه به رایهای منفی تون بندازید و خواهشن کارشناسی نکنین،اقا نظر ندین مگه چیکارتون میکنن اگه نظر ندادین (1284036) (alef-13)
 
شهرونددرجه2
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۵۰:۴۴
همه میدانند دوره اصولگرایان را احمدی نژاد به پایان برد بنابر این نظام برای حماسه سیاسی مورد نظرش به حضور هاشمی یا خاتمی نیازدارد وباید شرایط حداقلی آنها که ابروی نظام هم حفظ شود را بپذیرد شک نکنید .الف مدتی است اصلا کامنت های من را منتشر نمی کنید (1284134) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۵۲:۰۲
هیچ چیز گویا تر از این بیش از هزار رای منفی که به اصولگراها تو همین کامنت داده شده نیست.....
به به (1284139) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۱۶:۳۷
نه بعد هم چه گلی به سره مردم میزنند 8سال کله نظام دسته اصولگراها بود چه کردند جز تورم و گرونی برایه ما مردمه بدبخت والا خودشون که کوک و خوشند (1284215) (alef-13)
 
احد+
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۵۲:۰۹
تحلیل بسیار واقع بینانه ای است رقابت اصلی بین قالیباف و رفسنجانی خواهد بود (1284853) (alef-13)
 
م. مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۱۲:۱۵
1- کم کم کاندیداهای اصلی دارن جلوه گر میشن: جلیلی و هاشمی.
بسیار خوشحالم که برخلاف انتخابات 88، اینبار علنا خاتمی خودش رو به پدرخونده گره زده. با حضور هاشمی و حمایت خاتمی، احتمالا نیکزاد و چمران و ... هم به نفع جلیلی کنار بکشن.

2- تجربه معین نشون داد که غیرممکنه سبد رای موسوی به حساب هاشمی واریز شه. تجربه 33 سال انتخابات هم نشون داده دست بخش مهمی از مردم هیچوقت به نوشتن اسم هاشمی روی برگه نمیره. از اول انقلاب تا حالا، حداکثر رای هاشمی روی 10-12 میلیون ثابت مونده.

ولی در صورت حضور جلیلی، خیلی روشنه کل سبد رای احمدی نژاد در سال 88 رو باید واریز کرد به حساب جلیلی. مردم با همون منطق به جلیلی رای خواهند داد. دراینصورت فکر میکنم نتیجه انتخابات روشنه. مهم نیست کاندیدای رقیب کی باشه.

3- جلیلی دقیقا یعنی احمدی نژاد بدون ضعفهاش. درصورت حضور هاشمی و جلیلی، با افشاگری هایی که مقاماتی نظیر وزیر اطلاعات میتونن در مورد هاشمی داشته باشن، و تاثیری که پیروزی جلیلی میتونه در پرونده هسته ای داشته باشه، باید منتظر نتیجه جالبتری در مقایسه با انتخابات 88 باشیم.
شاید به قول احمدی نژاد، اینبار رییس جمهوری با 30-40 میلیون رای انتخاب بشه.

(1283147) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۴:۲۱
ببخشید مردم با کدام منطق به احمدی نژاد رای دادند؟؟
با منطق عدالت! اقتصاد!مبارزه با مفاسد!
به انها رسیدیم؟؟؟
مردم شعور دارند...
سبد رای اقای جلیلی شما نهایتا با فرض نیامدن قالیباف و ... همان چند میلیون اقای ناطق یا اقای توکلی میباشد!
در ثانی
میشه درباره پیروزی پرونده هسته ای یک پاراگراف بنویسید؟
این اوضاع کشور یعنی پیروزی؟
لطفا عزیزان در حوزه هسته ای هم اظهار نظر نکنند...
این را کسانی که حداقال در امیر اباد یک کارمند ساده باشند میدانند..
توضیح نمیدهم...
یا علی (1283189) (alef-13)
 
Turkey
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۶:۴۴
بزارید ببینیم توی این کشور چجوری به اتهامات مهدی هاشمی رسیدگی میشه بعد صحبت میکنیم که چقدر میشه بهشون اعتماد کرد.
ایشون دکتراش رو گرفتن و برگشتن (1283198) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۲:۵۵
ایشون دکتری گرفتن یا نگرفتن بماند . اما شما خیلی منفی گرفتی . هر سایتی رو نگاه میکنم که مطلبی در مورد هاشمی نوشته شما عین این کلماتو نوشتی و هر بار کلی منقی گرفتی . اگه رای ها حساب بود از طرف منفی رئیس جمهور شده بودی (1283767) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۴:۲۰
در این رقابت جلیلی میتونه مــچ هاشمی را بخواباند (1283230) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۴:۱۳
بین هاشــمی-جلیلی ، هاشمی برنده است.
بین هاشــمی-قالیباف، هاشمی برنده است. (1283279) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۵۳:۱۵
بین هاشمی-همه ی همه ، هاشمی برنده است. (1284141) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۴:۳۷
بین هاشمی و خاتمی=خاتمی برنده است (1284513) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۳:۲۶
جلیلی فوق فوقش فعلا برای وزارت امور خارجه مناسب باشه نه بیشتر! (1283404) (alef-10)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۴:۲۳
وزارت خارجه به یک نفر قوی تر از جلیلی نیاز دارد. جلیلی نمی تواند از پس این کار برآید. چهار بار نشست و برخاست بی نتیجه با خانم کاترین اشتون، کسی را سیاستمدار و مسلط بر روابط خارجی نمی کند. (1283596) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۰:۱۷
حداکثر برای مدیر کلی یکی از ادارات وزارت خارجه هم مناسب نیستند. (1283693) (alef-13)
 
م. مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۵:۴۵
قطعا جلیلی بر هاشمی غلبه میکنه.
ولی متاسفانه بعید میدونم هاشمی و در نتیجه جلیلی کاندیدا بشن. مگر اینکه انگیزه هاشمی، هدفی غیر از پیروزی باشه. (1283464) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۲۹:۲۷
شما چقدر خوشبینید دگه خاتمی بیاد مثل رجایی بدون ستاد بالای 40 میلیون رای داره و در نبود اشان هاشمی.......... (1284750) (alef-13)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۵۳:۳۸
توانتخابات عقل کار میکنه نه زور بازو. جلیلی اگه الفبای سیاست بلد بود این قدر قطع نامه با رای اکثریت کشورهای جهان برعلیه ما صادر نمی شد. (1284861) (alef-13)
 
رهگذر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۱۶:۰۵
واقعا فكر ميكنيد شانسي براي جليلي هست؟؟!!!!!!!!!!! (1285365) (alef-10)
 
آریا
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۹:۱۴
آره مثلا جلیلی یا لنکرانی با 40 میلیون رای برنده انتخابات میشن بعد هاشمی و خاتمی هم برای همیشه از صحنه سیاسی محو میشن بعد باسرعت هرچه تمامتر میریم به سمت افغانستان شدن
اگر تفکراتت هم مثل همین تحلیلت ابکی باشه زیاد نمیشه بهت خرده گرفت جناب م.مردم (1283262) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۹:۳۱
واقعاً باعث تاسف که برزگمرد مدبری مثل هاشمی با کوله باری از تجربه در کنار جوانکی تازه از راه رسیده مثل جلیلی قرار میگیره (1283263) (alef-10)
 
م. مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۲:۵۷
1- انشالله مناظره جلیلی و جناب کوله بار تجربه رو شاهد باشیم و فرق جلیلی رو با جوانک تازه از راه رسیده حضرتعالی متوجه بشیم. تعجب نکن اگر دیدی احمدی نژاد باید جلوی جلیلی در مناظره لنگ بندازه!

2- وقتی صحنه چرت زدن این پیر میدان سیاست رو در حال مذاکره با ملک عبدالله تصور میکنم، هوس میکنم هاشمی حداقل یه چند ماهی رییس جمهور بشه. (1283669) (alef-13)
 
درویش
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۱۳:۲۸
اقا و یا خانم م.مردم
از بس نظرات مغرضانه و بدور از تعقل جنابعالی را در صفحات مختل ف دیدیم دیگر ........معلوم شد که چه دیدگاهی دارید این ضرب المثل را شنیده اید که میگوید
پسته بی مغز چون لب باز کند رسوا شود...
ازمنفی هایی که میگیری حیا نمیکنی؟ (1284207) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۵۱:۱۱
جلیلی برای مردم شهرستانها و روستاها شناخته شده نیست و احمدی نژاد کاری کرد که مردم به اشتباهشان پی بردن و ایندفعه همه میخواهن به هاشمی رای بدهند بنابراین جلیلی باید تمام تلاشش را بگذارد برای تهران و شهرهای بزرگ که اونم اکثرا طرفدار هاشمی هستن (1284849) (alef-13)
 
رضا
Korea, Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۰۲:۳۳
یعنی دوباره "بگم بگم" بدتر از اون موقع؟ خدایا نه.... (1285356) (alef-10)
 
آرمان
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۰:۴۶
جالبه از رو هم نمیرین. مثل اینکه همین تخیلات امثال شماها تو 8 سال گذشته کار مملکت به اینجا کشونده و به روی مبارک خودتون هم نمیارین. ای خدا ما چقدر بدبختیم که باید چوب شماهارو بخوریم
من نمیدونم این تفکراتتونو از کجاتون در میارین (1283267) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۳:۳۳
دقیقا مشکل اینه که نمیخوان قبول کنن این هشت سال فلاکتو اینا به ما تحمیل کردن حالام بازی کی بود کی بود من نبودم راه انداختن (1284567) (alef-13)
 
آرمان
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۲:۲۲
م.مردم جان خودتو گرفتی یا مارو؟ لنکرانی 40 میلیون رای داره؟جلیلی 40 میلیون رای داره؟
درس عبرت نشد براتون گذشته؟تعصبتون اجازه نمیده خدمات خاتمی و رفسنجانیو ببینی؟ (1283270) (alef-13)
 
ایران
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۳:۱۸
شما نسبتی با نویسنده کتابهای هری پاتر نداری؟ تخیلت خیلی قویه آفرین ادامه بده (1283274) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۶:۱۱
جناب "م.مردم"
لطفا از طرف خودتون صحبت کنید و تحلیل ارائه بدید.
نه شما و نه بنده نماینده یا وکیل و یا خدای نکرده قیم "مردم" نیستیم. (1283334) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۲:۲۷
واقعا جالبه. کمترین مشارکت مردم در انتخابات، در دو دوره کاندیداتوری هاشمی بوده (50 و 54 درصد)! یه حس منفی میده به آدم. نماد کاملی از اشرافیت و خودبرتر بینی و تکبر.
حتی سال 84 هم تا وقتی مردم حس میکردن برنده نهایی هاشمیه، انگیزه نداشتن. ولی دور دوم که دیدن میشه شکستش داد، مشارکت مردم بالا رفت. (1283451) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۳:۳۳
الان هاشمی می تونه فضای بین المللی را به نفع ایران بکنه (1283572) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۸:۰۲
الان سال 92 هست و تورم بالای 100% و تحریم اسفناک و ... نه سال 84 و عزت ایران در دنیا و رفاه عمومی و گسترش صادرات و افزایش سرانه ملی و صندوق ذخیره ارزی مطمئن . مست بودیم برادر و گول خوردیم و با افتخار اعلام میکنیم اشتباه کردیم و پشیمانیم . تاوانشو هم داریم میدیم و حالا حالاها خواهیم داد . اما جلوی ضررو هر جا بگیریم منفعته و انشالله با رای مردم میگیریم (1283780) (alef-13)
 
با بصیرت
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۴۳:۳۴
اون موقع مردم بصیرت امروز را نداشتند. (1283822) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۹:۳۲
من به این دلیل اون موقع به هاشمی رای نمی دادم که اورا مساوی ونماد تفکر دیگری میدیدم (1284545) (alef-13)
 
ما
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۷:۵۶
اون موقع صدا سیما نبود که انتخابات رو تو بوق و کرنا کنه . اقای هاشمی هم اون موقع ها اشتباهاتی داشته که قبول هم داره اما بعضیا که 25 ساله هیچ اشتباهی رو قبول نمیکنن (1284697) (alef-13)
 
حامی رهبر
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۲۱:۱۲
مردم یکبار بی توجهی به هاشمی ورای دادن به یک ناشناس را تجربه کرده اند دیگر این تجربه تلخ را تکرار نمیکنند (1284708) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۰:۱۲
سال 84 مشارکت در دور دوم کمتر از دور اول بود...! خیلی کمتر... (1284799) (alef-13)
 
نياز
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۳:۵۳
زمانيكه رهبري معظم انقلاب ويژگي هاي رئيس جمهور بعدي را بر شمردند از جمله مدير - مدبر - كاردان -معتقد به اقتصاد مقاومتي ايم ويژگي ها در هيچ شخصي به جز جليلي متصور نيست ضمن اينكه نخستين بار واژه اقتصاد مقاومتي را اقاي جليلي بكار بردند (1283458) (alef-10)
 
رضا
Korea, Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۰۰:۵۱
چه جالب! چه اصرای هست تو این کامنت ها روی آقای جلیلی... کمپینه یا ستاد مردمی؟ (1283856) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۶:۱۶
خاتمی همین این صفات داره به اضافه محبوبیت (1284521) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۲:۰۹
کاملا موافقم:
"دست بخش مهمی از مردم هیچوقت به نوشتن اسم هاشمی روی برگه نمیره" (1283484) (alef-10)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۵:۱۱
آن بخش اقلیتی هستند در حد مثبتهایی که شما گرفته اید. (1283600) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۹:۵۵:۳۶
روی این آمار های غیر قابل اعتماد حساب باز کرده اید و خیال می کنید مردم همین 591 نفری هستند که به این کامنت رای داده اند. بعد هم اگر نتایج طور دیگری شد داد و بیداد می کنید که رای من کو!
عزیز من 591 نفر کجا و 40 ملیون نفر کجا. (1285526) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۵:۲۴
دست ما که میره. میتون با کلمه هاشمی جمله هم بنویسم واست (1283678) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۳۹:۱۳
امیدوارم از تعداد منفی و مثبتها جوابتونو گرفته باشین و اینقدر به تخریب بیشتر مملکت پا فشاری نکنید (1284794) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۳:۰۹
معلومه زیاد می خونی، اما زیاد فکر نمیکنی!! (1283670) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۱:۰۱
تجربه اتون به روز نیست برادر . تجربه این 8 سال نشون داد که خیلی ها منجمله خود من در مورد هاشمی اشتباه میکردیم . آدم از تجربه هاش درس میگیره و مسیرشو تعیین میکنه توی باد گذشته نمیخوابه . در ضمن مردم یادشونه با تمام نواقص و کمی و کاستها دولت هاشمی کشورو با نفت زیر 25 دلار ( تا 8 دلار ) از اون صورت جنگ زده خارج کرد . الان وضعمون بهتر از پایان جنگ نیست . من یکی با وجودی که اعتقاد دارم در شرایط متعادل نیروهای جوان بهتر هستند ولی حاضر نیستم توی این وضعیت وارد بازی آزمون و خطا بشم . شرایط میگه تجربه الان حرف اولو میزنه و تا جایی که در توان دارم برای آقای هاشمی فعالیت خواهم کرد . آقایون دیگه هم میتونستن زیر چتر دولت فراگیر هاشمی جمع بشن . وضع ریاست جمهوری انقدر اسف ناک شده که من یه لا قبا هم یواش یواش دارم احساس تکلیف میکنم !! باید یه آدم بزرگ بیاد قد و قامت ریاست جمهوری رو متناسب کنه . اگر به تعادل رسیدیم دوره بعد یک نیروی جوانتر و معتدل و عقل گرا قطعاً بهتر از هاشمی و خاتمی خواهد بود و این حرف خود این دو بزرگوار هم هست (1283763) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۳۰:۴۵
یعنی جلیلی هم میخواد یارانه 250هزار تومنی بده؟؟؟ آقای احمدی نژاد به خاطر سفره نفتی رئیس جمهور شد وگرنه منکه یادم نمیاد برنامه از ایشون دیده باشم به جز شعار (1283788) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۲۹:۴۵
غیر از تکروی های احمدی نژاد در دو ساله اخیر، واقعاً بقیه آقایان اصولگرا و از جمله آقای جلیلی چه تفاوتی در دیدگاهها، اصول و روشها با احمدی نژاد دارند. اولا ازقبل، در زمان اجرای برنامه های آقای احمدی نژاد و همین الان که حتی ظاهر نقد به خود گرفته اند، هیچ تفاوت اساسی بین سیاستهای آنها و احمدی نژاد نیست. با این حساب، با انتخاب آنها تا چند سال بعد همین سیاستها ادامه می یابد و وضع اقتصادی، ساست داخلی و خارجی همین سیر کنونی را طی می کند. اقتصاد ورشکسته، اتحاد بیشتر بین المللی بر علیه کشورمان و غیره نتیجه تداوم راه طی شده در 8 سال گذشته خواهد بود. (1283935) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۵۶:۵۹
جلیلی یعنی احمدی نژاد بدون ضعفهاش و البته بدون قوت هاش هم!! (1283998) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۱:۲۷
دقت کن به این معادله ریاضی عزیزم: احمدی نژاد بدون ضعف هایش = { هیچ } (1284021) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۸:۰۵
م.مردم جان کلاهتو قاضی کن اصلا آقای احمدی نژاد در انتخابات 88 چقدر رای داشت که حالا به سبد جلیلی ریخته شن؟؟! جوک نگو که دیگه خیلی بی مزه شده!!!! (1284038) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۱:۵۹
چقدر نظرات مثبت به خودت جلب کردی کاندیدات از همین نظر سنجی کوچیک معلومه چقدر رای میاره فکر کنم یه 2،3 هزار بیاره،من تا حالا به هاشمی رای ندادم ولی از خدا میخوام اینبار بیاد تا اشتباهات گذشتما جبران کنم (1284045) (alef-13)
 
مسلم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۳:۴۹
سلام
قصد توهین به کسی رو ندارم
اما آقای جلیلی نتونسته مسئله اتمی حل کنه هیچ 100 برابر بدترش هم کرده
تنها کسی که میتونه این اقتصاد له شده رو درست کنه و یه سر وسامونی به روابط خارجی بده آقای رفسنجانی
پس بهتره اینقدر جلوش سنگ نندازین (1284053) (alef-13)
 
lعلی
Malaysia
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۵:۰۵
والا اگر ما بین مردم هستیم آقای جلیلی شناخته شده نیست در ضمن مردم دل خوشی هم از مذاکرات هسته ای ندارند (1284059) (alef-13)
 
یکنفر از مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۵۱:۲۴
با این اوضاع خیط اقتصادی آقای احمدی نژاد دیگه همچین رایی نداره که به حساب جلیلی واریز بشه! (1284138) (alef-13)
 
خدایه من ...
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۰۱:۱۱
خدایه من اینارو تنهایی گفتی ؟‌

::: جلیلی یعنی احمدی نژاد بدون ضعفاش :::

یعنی الان مردم از احمدی نژاد راضی هستن که داری این تحقیقاتت رو ارایه میدی ؟‌

خدایه من ... !!!...وای خدایه من ...۳۰ ۴۰ میلیون رای؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟نفست از جایه گرم در میاد مگه نه ؟ (1284639) (alef-13)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۵۱:۰۱
خاتمی یا هاشمی گره گشای مشکلات کشورند. هرکدام بیان مشکلات حل میشه. در غیر این صورت گره کورتر میشه. (1284848) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۱۷:۲۶
هــــــاشمی باید سریع تر بیاید. تردید لازم نیست.
خواهشا اصلاح طلبان بازیهای مجلس ششم را درنیاورند. حمایت کنند.
اصولگرایان هم گیر ندهند. (1283167) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۴:۵۴
داستانی بود : هاشمی و بازی اصلاح طلبان در مجلس 6 (1283232) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۸:۲۶
خــــطاب به خواننــدگان عزیز :
ما باید تلاش کنیم که هاشــمی با اطمینان وارد عرصه شود.
هاشمی باید مطمئن شود که این همه طرفدار دارده. (1283204) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۱:۳۰
فــــــــــــرش قـــــــــرمز ما زیر پای هاشمی پهن است.
تشریف بیاورند. (1283310) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۴:۴۳
درود بر هاشمی ، سلام بر خاتمی

نه مشایی - نه قالیباف - نه باهنر (1283577) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۹:۳۲
به نظر من علیرغم این ظاهر خــــــــندان ، خشــونتی در "خاتمی" وجود داره که در کمتر کسی وجود داره.

(1283206) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۳:۲۳
جناب شما رفتارهارو نگاه کنید کی دروغ تهمت و بی اخلاقی و بد اخلاقی هارو رواج داد ؟خاتمی یا احمدینژاد و اون طرفدارای ثابقش (1283733) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۵۳:۲۴
دوست عزیز بد نیست به تاریخ مراجعه کنید و دوران ریاست جمهوری رو مقایسه کنید. احتمالا شما ذهن ایشون را خواندید و الا چیز دیگری نمیتونه باشه (1283988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۷:۱۳
مثل خیلی از اونائی که هاله نور دارند (1284530) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۳:۴۱
برای اینکه طرفدار اصلاحاتم منفی دادم که با نشون بدم چقدر زیادیم ولی با شما موافقم ، خاتمی عصبانیست ، خشمگین است ، نگران است ، مثل همه ی مردم... (1284813) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۳:۳۵
درود بر افرادی که بر تکلیف تاکید دارند
درود بر ساده زیستان و عدالت طلبان واقعی
درود بر کسانی که شجاعانه علیه رانت های قدرت و ثروت افشاگری می کنند
درود بر آنهایی که بدنبال اصلح هستند ، نه یک فرد رای آور (1283228) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۰:۲۲
اینها که می شود جبهه پایداری! (1283304) (alef-13)
 
م. مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۲:۳۳
110 تا مثبت! جالبه که پایداری در سایت الف اینقدر طرفدار داره!!! شاید هم کاربران فرهیخته الف پایداری رو با هاشمی-خاتمی اشتباه گرفتن. (1283729) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۶:۱۰
یک ســــــــــوال مهم دارم....
اگر کسی بلد هست لطفا جواب بده (جواب منصفانه ، بدون بغض به دولت)

علت اصلی معضلات اقتصادی اخیر (بویژه گرانی) چیست؟
واقعا چنددرصدش برای تحریم است؟ اینکه میگویند بی تدبیری دولت ، کلی گویی است، نمونه عملی شفاف برای بی تدبیری چیست؟ (1283236) (alef-10)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۴:۱۰
تا قبل از 18 تیر ماه سال قبل که تحریم ها شروع شد ، شرایط اقتصاد به صورت کلی قابل قبول بود. به نظر بنده نقش پر رنگ تحریم ها قابل انکار نیست .
انکار بدیهیات نوعی توهین به شعور مخاطب هست.
متاسفانه اقتصاد ما یک اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت هست.
رهبری سال ها قبل ایده ی جالبی رو مبنی بر اقتصاد بدون نفت مطرح کردند . که اگر به فاز اجرایی میرسید در دراز مدت با تنوع منابع درآمدی به چنین شرایطی نمی رسیدیم.
بنده برای آقایان هاشمی و خاتمی احترام بالایی قائل هستم ، اما این دو بزرگوار در بهترین حالت درآمدهای نفتی رو درست هزینه کردند و اما اقدامی در زمینه ی اقتصاد چند محصولی انجام ندادند.
آقای احمدی نژاد که نتیجه ی انتخاب غلط اصولگرایان بود کارو به جایی رسونده که بخش قابل توجهی از افکار عمومی راه برون رفت رو بازگشت به دوران آقایان خاتمی یا هاشمی می دونن.

(1283363) (alef-10)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۷:۵۴
دوست عزیز اینکه چند درصد از مشکلات برای تحریمه و چقدر برای بی تدبیری دولت چیزی از ما حل نمی کنه.راستش اگر دقت کنی اینها بازی سیاسی اصولگرایان برای به گردن انداختن همه مشکلات کشور به سر احمدی نژاده.اما اگر بخوای بدونی واقعیت چیه بعرض شما برسونم که همیشه واقعیت اقتصادی در هر کشوری برآیند تاثیرگذاری مولفه ای سیاستهای اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی است.یقینا برخلاف سالیان قبل و حتی دوره اول زیاست جمهوری احمدی نژاد که بسیاری از کارشناسان بی طرف و حتی باطرف شرایط امروز رو به روشنی پیش بینی می کردن. نظام جمهوری اسلامی در شرایطی که همه می دونستند در سالیان آینده با اصرار به مواضع خودش حتما تحریم های سختی در انتظارشه نباید به سراغ هدفمندی یارانه ها می رفت اون هم با یک دولت ضعیف ،غیر منسجم ، بی تدبیر و ساده انگار. کارهای بزرگ مردان بزرگ می خواد .شما شک نداشته باش اگه یک دولت مشروع و متکی به اراده مردم و به معنای واقعی کلمه مدیر و مدبر بر سر کار بود نه تنها با تدبیر و منطقی از این بحرانها رد میشد بلکه موجب افزایش اقتدار ملی و اعتماد به نفس جمعی ایرانیان می شد. دقت داشته باش حتی در روابط انسانی که در حالت توسه یافته اش به روابط بین اللمی می انجامه هر کسی هنر جلب اعتماد طرف مقابل و حفظ منافع خودشو نداره دنیا ،دنیای تعامله .ایران به مدیرانی نیاز داره که نگاه بین اللمی داشته باشن و دارای ارتباطات فراملی باشن نه اینکه در داخل مرزها بنشینن و شعار بدن. (1283612) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۲:۳۲
احمدی نژاد: "می‌گویند ۴۵ تومان به جیب مردم گذاشته‌ای و ۹۰ تومان از جیب مردم برداشته‌ای. من می‌گویم شما این پول را از جیب مردم برداشته‌اید ..." (1283765) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۰۰:۰۴
خب عزیز دلم در زمان خاتمی ما در گندم خودکفا شدیم الان جژ بزرگترین وارد کنندگان (1284632) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۰:۲۰
تحریم ها که کاغذ پاره ای بیش نبود !!! بی تدبیری دولت ، اونم که کفر مطلقه اگه بگیم مدیریت امام زمانی (عج) مشکل داشته ، میمونه اینکه بگیم تقصیر مردم بی بصیرت بوده و خواهد بود ....( خاک بر سر من )
الف جان حرف دلم بود میخوای بذارش میخوای تو هم سانسورکن.... (1283478) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۳:۵۰
سری به سایتهای خبری بزن و رابطه افزایش قیمت دلار را با سیاستهای بانک مرکزی که زیر نظر مستقیم دولت و رئیس جمهور اداره میشه را دنبال کن به روشنی سوئ مدیریت را بر بازار بواسطه مدیریت غلط و پر اشتباه اقای بهمنی و لج بازی رئیس جمهور بر ابقای وی را خواهید فهمید
آشفته بازار خودرو و سکه طلا نیز به همین منوال
همچنین سخنان اشتباه رئیس جمهور که شان این مقام را رعایت نکرد و تبعات اقتصادی و سیاسی زیادی را برای ملت به ارمغان اورد دلیل دیگریست
من اگر اشتباه کنم ضررش به خود و خانواده ام بر میگردد اما اگر اشخاص اول و دوم مملکت اشتباه کنند ضررشض را هفتاد ملیون متحمل خواهند شد (1283487) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۰۱:۰۰
سوءمدیریت در کشور و فاصله ایجاد شده بین مسئولان و رابطه ضعیف دیپلماتیک موثرترین عامل مشکلات کشور و گرانی هاست .... زمان آقای خاتمی ؛ تورم به حداقل رسیده و قدرت خرید مردم بالا رفته بود که مهمترین عامل آن داشتن تیم اقتصادی قوی و روابط دیپلماتیک با کشورهای دیگر بود .... (1283499) (alef-10)
 
سيد
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۰۱:۵۸
خود مردم باعث گراني ميشود. كاسب را ديدم كه هنوز از جنس جديد از شركت خريداري نكرده است بر روي جنس هاي داخل مغازه اش بر چسب قيمت جديد غير از قيمتي كه روي ان داشت زد. پس نتيجه بر اين است كه مرد خودشون مقصرا (1283502) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۱۷:۵۹
اون وقت 10 تا سازمان عريض و طويل نظارتي كجا هستند؟ نقش نظارت داخلي دولت كجاست؟ باز هم غفلت دولت و ضعف مديريت آن را مي‌رساند (1284228) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۰۵:۴۴
سید جان اگر تو هم خونه پدریتونویا طلاهای مادر گرامیتونو به قیمت خریدفروختی اونوقت یک کاسب بدبخت که تمام سرمایه اش همون اجناسش است به قیمت خرید می دهد وقتی روغن قند و شکر یکدفعه 40درصد افزایش می یابد اگر کاسب بخواهد به قیمت قبل بدهد ورشکست می شود (1284651) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۹:۵۳
گرانی کاهش ارزش کاغذی است که اسکاناس بهش میگن. اسکناس یک روش معاوضه کالا با کالای دیگر است . حالا وقتی شما یک کالایی دارید و میخواهید با یک چیزی که دائم داره ارزشش را از دست میده در حالی که ارزش کالای شما ثابته چاره ای نیست جز اینکه ک برای کالاتون اسکناس بیشتری بخواهین که بتونین دوباره بخرین و بگذارین سر جاش. این حرفهایی کهع شما میزنین وقتی صاذقه که ارزش پول ثابت باشه و نه دائم در حال کاهشو (1284842) (alef-13)
 
سالار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۳:۲۷
شایسته سالاری در این دولت معنی نداره.
پس کسای که پست های مهم رو پر می کنند واقف هستند که ریاستشان به پایان خواهد رسید و تنها کاری که میکنند پر کردن سبد خودشان است

کار را باید به کاردان سپرد ولی در ایران تکنو کرات بودن گناه نابخشودنیه . دموکرات بودن به شرط اسلامی بودنه

قانون اساسی ما ظرفیتش تا یه حدیه منظورم اینه اقتصاد ما آزاد نیست

تقریبا خیلی چیزا سر جای خودشون نیستن .

و در نهایت خاصیت جهان سوم همینه. (1283542) (alef-13)
 
جوان ایرانی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۴:۴۷
برای اینکه به شما کمک کنم، پیشنهاد میدم برای درک تخلفات دولت در حوزه های گوناگون بحران اقتصادی کنونی، از تعریف " ارز مبدا و نحوه تخصیص آن " شروع کنید.
موفق باشید. (1283578) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۹:۱۵
اینکه تحریم ها نقش اساسی در شرایط اقتصادی دارد، سخن کاملا درستی است. اما من به شخصه رئیس جمهوری می خواهم هر حرفی را بدون کار کارشناسی، بدون هوش و بدون ذکاوت و بدون زمان سنجی بر زبان نراند. مملکت را با گماردن افرادی غیر متخصص با سعی و خطا اداره نکند. به گونه ای تعامل ایجاد نماید تا همه اقشار جامعه، خصوصا قشر فرهیخته و علمی در عرصه های اجرائی کشور با رغبت و انگیزه حضور یابند و مشکلات مملکت را حل نمایند. نه اینکه اکثریت آنان انگیزه تلاش و بهبود را از دست بدهند. کسی باید رئیس جمهور شود که جامعه خصوصا جوانان را به آینده این کشور امیدوار نماید نه اینکه همه ترجیح دهند به کشور دیگری مهاجرت کنند. حضور افرادی این چنینی در میان مدت نیاز به اصلاحات بنیادی را در ذهن بسیاری از مردم کشور ملزم می نماید و این ابدا برای ما خوب نیست.
رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود
رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.
با احترام (1283783) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۴۵:۳۹
بحث تحریم زمانی درسته که اجناس واقعاً نایاب بشن ( نه قایم بشن برای گرون شدن) . تا الان هیچ کمبود واقعی وجود نداشته . دولت به هند نفت میفروشه و برنج کرنل تنی 500 دلار وارد میکنه که با ارز دولتی 1226 میشه 600 تومن و با ارز مبادلاتی 1250 و با ارز آزاد 1750 تومن که با احتساب 30% هزینه و 20% سود فروشنده ته تهش 2700 تومن میشه . اما توزیع دولتیش که باید خداکثر 1000 تومن باشه به 4500 تومن رسیده . گوشت و مرغ و نهاده های کشاورزی و ... همه همین وضعو دارن و جالبش اینه که عمده این پول توی جیب دولت نمیره و رانت خواران خاص بهره مند میشن که به منابع دولتی دسترسی دارن . نمونه اش خرید انبوه ماشین توسط دلالها درست قبل از گرون شدن ماشین بود که خودرو ساز خودرو رو به جای بازار به شبکه دلالی و دپوی خودش منحرف میکرد تا کم شدنش و فعالیت دلال در عرض 2 ماه هیمتشو 2تا3 برابر بکنه . میتونید یه سرچ توی گوگل بزنید تا دستتون بیاد برنج کرنل عمده چنده . من سرچ کردم . کرنل 450 دلار در تن . سوپر کرنل 550 دلار و باسماتی ارزسیلا درحه 1 هم 1200 دلار در تن . البته شرکتهای توزیع کننده زیاد از اسم باسماتی استفاده میکنن که برنج باسماتی نیست و کرنله همین الان فروشگاه رفاه داره برنج بازرگانی دولتیو 4500 تومن میفروشه که روش دقیقاً نوشته کرنل . تحریم تاثیر داشته ولی نه اونقدر که گفته میشه . اثر تحریم کاهش فروش نفت ایران و سخت شدن دریافت پول فروش نفت و دندون گردی خریداران نفت بوده که البته با نفت 100 دلاری که در طی 8 سال از 25 دلار 4 برابر شده نصف شدن فروشش یعنی بازم درآمد دو برابری . موفق باشید برادر یا خواهر من (1283825) (alef-13)
 
یکنفر از مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۰۰:۵۲
1- پایین نگهداشتن دستوری نرخ سود سپرده های بانکی ار نرخ تورم.
2- افزایش نرخ ارز توسط دولت وایجاد ماراتن گرانی.
3- اظهار نظرهای احساسی و بیمورد دولتیان
فعلاً اینها را داشته باشید تا بعد. (1284159) (alef-13)
 
سعید57
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۰۹:۳۱
با سلام
بی بی سی غلط کرده با هفت پشتش که از هاشمی یا خاتمی حمایت کرده ، بی بی سی دروغگوی مکار ، با این کارش میخواد به مخاطبانش در داخل اینجوری تفهیم کنه که هاشمی یا خاتمی دست در دست بی بی سی داره و انوقت نزد افکار عمومی اونها آدمهایی غیر ملی جلوه کنن ، در حالیکه می توان قسم خورد هاشمی یا خاتمی ،حتی پاشون نجس بشه حاضر نمیشن با لباس بی بی سی اونو پاک کنن ، تا چه برسه به آنکه دست در دست بی بی سی بذارن . باید هوشیار باشیم . (1284192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۴:۱۸
پس بگذارید براتون بگم
وقتی تو یک کشور میخواهند یارانه ها را حذف کنند و یارانه نقدی بدن با تمام قوا سعی میکنن تولید رونق بگیره و تولید ناخالص ملی رشد کنه تا تورم مهار بشه.
در کشور ما دقیقا این کار بر عکس شد و تولید له و لورده شد. خوب پس با کاهش تولید ناخالص ملی تورم افزایش یافت و عملا کار انجام شده حذف یارانه ها پنبه شد. حالا پیدا کنید پرتقال فروش را! (1284816) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۷:۱۱
حداد عادل و ولایتی هم با ادب ترند و هم شخصیت علمی دارند و هم نجابت بالایی دارند...حالا بحث پایگاه اجتماعی جدا... (1283239) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۳:۱۶
نه حداد - نه ولایتی - نه قالیباف

ببخشـــــیدا
میشه بگید کدوم کار قالیباف در شهرداری با کیفیت بوده؟ بنظر میرسه قالیباف بیشتر از هزینه پروژه ها، داره پول خرج میکنه. این یعنی ضرر به بیت المال. (1283317) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۶:۲۱
شرمنده که هنوز تعریف ادب و اخلاق رو بخوبی نمیدانید. (1284063) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۹:۲۷
افشین علاء شاعر معاصر با سروده ای زیبا از آیت الله هاشمی رفسنجانی برای حضور درعرصه برای رفع مشکلات کشور دعوت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، متن کامل این سروده بدین شرح است :

دوباره خطبه بخوان، ای مرد

دوباره خطبه بخوان، ای یار

دوباره شور و حلاوت بخش

به جمعه های کسالت بار

دوباره اسب سخن ،زین کن

که سخت تشنۀ تدبیریم

بفکر چاره و مرهم باش

که زخم خوردۀ تزویریم

اگرچه با تو شکایت ها

هنوز، در دل ما باقیسیت

درین هجوم ستم با تو

گلایه، شرط مروّت نیست

چه جای شکوه که می دانم

تویی که با خبر از دردی

تویی که با همه ناکامی

هنوز یار جوانمردی

سخن به مدح نمی گویم

خدا ز صدق من، آگاه است

چه جای مدح؟ که از هر سو

هزار حادثه در راهست

چه گرگها ، که کمین کردند

چه شیرها ، که به زنجیرند

چه مارها که رها هر سو

چه بالها، که زمین گیرند

چه در پی است؟ خدا داند

اگر تو چاره نیندیشی

به انقلاب،به جمهوری

اگر دوباره نیندیشی.

عدو از آن سبب از هر سو

کنون شکست تو را خواهد

که چشم زخم وطن، امروز

شفای دست تو را خواهد

دوباره خطبه بخوان تا خلق

شود دوباره سراپا گوش

دوباره رشک برد دشمن

شود شغال و زغن، خاموش.

ز کنج خانه، برون آور

سرآمدان و دلیران را

نشان دوباره بر انگشتر

نگینِ خاتم ایران را

گره ز تفرقه یاران

تویی که ، بازتوانی کرد

به فکر چاره و مرهم باش

دوباره خطبه بخوان ای مرد...

الف لطفا نطر منو هم منتشر کن ... (1283343) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۲۳:۴۷
بسیار زیبا بود الف ممنون از انتشار این شعر (1284717) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۲:۳۵
هاشمی نیا که می بازی
خاتمی نیا که اصلا تایید نمیشی (1283352) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۱:۱۴
هنوز در خوابید

الان هاشمی گزینه خوبیه. شک نکن.

البته خلوص جبهه پایداری از همه بیشتره، اما الان نوبت هاشمی است. (1283564) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۲:۱۸
شما هم لا اقل قبول داری اگه خاتمی تایید بشه رای میاره. (1283664) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۷:۲۵
خاتمی بیاد میسوزی............... (1284037) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۸:۳۶
به به عضو شورای نگهبان هم کامنت گذاشتند !! داداش رای رو خیلی های دیگه میدن که زیر نوشته شما هم شما رو به منفی مفتخر فرمودند تایید رو هم قراره یه شورائی انجام بده که قبلش قراره خیلی لو نده !! (1284068) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۹:۵۶
اينها كنايه است. منظور معكوس دارد. (1284551) (alef-13)
 
نگین افشار
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۶:۱۵
جلیلی بیا که رای نمی آری
قالیبافت بیا که مسایل پشت پرده شهرداری افشا گردد
رضایی بیا که تو هم رای نمی آری
هر کس احساس تکلیف کرده بیاید که ما دیگر تحمل نداریم (1284689) (alef-13)
 
م
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۰۲:۱۵
آقایان و خانم ها اجازه بدید کاندیداها بیان از برنامه هاشون صحبت کن از گروهی که پشت سرشون هست و در مورد مشکلات اصلی چه روشی را میخان اتخاذ کنن، اونوقت انتخاب کنید که به کی میخاین رای بدین از الان هر کی هندوانه دربسته خودش را تبلیغ میگنه!!!همین کارها باعث میشه تو کشور مشکلاتی پیش میاد دیگه. (1283504) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۴۷:۲۴
درسته عزیز من . بحث منهم اینه که الان موفع خندوانه دربسته خریدن نیست . نمیشه ریسک کرد (1283827) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۰۴:۵۱
نمردیم و یک نظر منطقی اینجا دیدیم! (1283870) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۵۰:۰۲
هموطن عزيز "م" اصل حرف ما اينه كه أوضاع انقدر خرابه كه به هيچ وجه جاى براى ريسك مجدد و اعتبار به شعارها نمانده و بايد از مردان كار آزموده و با تجربه اى دعوت به كار و حمايت كنيم كه امتحانشان را پس دادنده اند، تا شايد اين كشتى طوفان زده را به ساحل نجات هدايت كنند (1284597) (alef-13)
 
ملت
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۶:۵۱
ملت
بهترین نفر برای نجات مردم از گرانی و بیکاری و ... فقط مهندس محمدرضا باهنر می تونه باشه. ایشان علاوه بر سابقه هفت دوره نمایندگی مجلس عضو مجمع تشخیص مصلحت و دبیر کل جامعه مهندسین کشور می باشند . بررسی سوابق ایشان نشان دهنده هوش و ذکاوت بالا ی ایشان در حل مشکلات اقتصادی و سیاسی و... می باشد (1283582) (alef-6)
 
ahmad
Netherlands
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۸:۱۲
پرونده ایشون هوش و زکاوتی عادی رو نشون میده نه بالا (1283645) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۳۴:۳۷
تنها ويژگي مثبت ايشان داشتن نسبت برادري با شهيد بزرگوار محمد جواد باهنر است. مابقي، تخصص در ايجاد لابي هاي پشت پرده سياست البته در راستاي منويات جناحي است. (1283798) (alef-13)
 
رضا
Korea, Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۰۶:۴۱
البته برای سنجش ذکاوت کاندیداها می تونیم مراجعه کنیم به حمایت هاشون از نامزدها در انتخابات های قبلی. آیا هنوز راضی هستن از تصمیمشون؟ یا خیلی پشیمون؟ (1283873) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۳۲:۴۶
از هوش وذکاوت بالای ایشان همین بس که رییس جمهری به مردم انداختند که کمر مملکت رو شکست (1284082) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۹:۲۲
مشکلات اقتصاد شخصی اش را حل کند هنر نموده (1284544) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۵:۳۹
دوست عزیز و سایر دوستان محترم که جانشان در خطر است>>>>

نه هاشمی ناجی است

نه خاتمی

نه جلیلی

نه لنکرانی

نه مشایی

نه قالیباف و....

منطقی فکر کنید، مگر قرار است امام زمان ظهور کند که میگویید: بیا که بی تو به جان آمدم ز تنهائی. همین عشق بازی ها با کاندیداهاست که کار دستمان داده است!!!! مثل 88


مملکت مدیر جوان اما با تجربه میخواهد و نه پیرمردهای پا به سن گذاشته اگرچه باید حرمتشان حفظ و تجربۀ شان مورد استفاده باشد.
.
.
.
.
حال بگردید در میان کاندیداها آیا کسی به صواب و اعتدال نزدیکتر جز قالیباف پیدا میکنید؟؟؟ مردی که اصلاح طلب و اصولگرا را به کار میگیرد و فقط و فقط توقع کارآمدی و اعتقاد به نظام دارد و لاغیر. (1283680) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۷:۵۲:۳۶
خودتم فهمیدی چی گفتی؟!! "جوان با تجربه"!!!!!!!!!!! (1285344) (alef-10)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۱۹:۰۷
این وسط برنده واقعی‌ به نظرم احمدی نژاد است. همه چیز را خراب کرد، همه را به جان هم انداخت، چنان بلایی به سر اقتصاد آورد که در بهترین حالت، چندین سال طول می‌کشد تا خرابی‌‌ها ترمیم شود. کلا فاتحه اعتماد عمومی‌ را خواند. نظام را در چنان موقعیتی قرار داد که می‌داند تنها راه، آمدن نیرو های کارآمد و اصلاح طلب است، ولی‌ دیگر نمی‌تواند به این کار تن بدهد. شما اصول گرایان با بصیرت را هم به هذیان گویی و حرکت عصبی وا داشته!
همه آنچه می‌خواست را به انجام رساند به کمک بصیرت شما دوستان! (1282811) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۰:۳۹
من نه احمدی نژاد را عادل میدونم ، نه خاتمی را مهربان و دلسوز میدونم

من از ژست گرفتن ها بدم میاد (1283213) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۵:۰۰
اما هاشـــمی اهل ژست گرفتن نیست. (1283286) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۴:۴۹
عیدی هاشمی به مردم، کاندیدا شدن ایشان است. (1283326) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۰:۴۲
قیاس مع الفارق نکن (1283888) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۰:۲۰
ای کاش اصولگرایان با بصیرت برای یک بار هم که شده شهامت به خرج بدهند و به جای فرافکنی و توجیه، به اشتباه خودشون در حمایت از احمدی نژاد اعتراف کنند (1283303) (alef-13)
 
نصرالله
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۱۹:۱۷
بسیارازآمدن هاشمی وخاتمی خوشحال شدیم جامعه ایران بی صبرانه منتظر حضور این دوعزیز می باشد
سلام برهاشمی درود برخاتمی (1282812) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۱۲:۰۸
ظاهرا اکثریت اساتید اقتصادی دانشگاه ، مخالف جریان اصولگرایی هستند.

علیرغم اینکه خاتمی دانش اقتصادی نداره ، اونها با خاتمی موافق ترند.

(باور کنید خیلی اش بخاطر ظاهرسازی و خوش تیپی و اداهای روشنفکری است) (1283145) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۱:۱۲
این اداهای روشنفــکری ، پدر مردم را درآورده (1283217) (alef-10)
 
حسن
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۹:۰۴
اداهای ساده زیستی به سبک موتلفه بیشتر مردم را بیچاره کرده (1283341) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۰۸:۰۳
روشنفكر همين كه مجبور ميشه نظر كارشناسي رو بپذيره كافيه. احمدي نژاد همين ويژگي رو داشت كه الان مشكل نداشتيم. (1283521) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۵۷:۰۸
آقای مردم, فعلا که پدر مردم را کوته فکری درآورده نه روشن فکری. (1284000) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۶:۰۷
دلم برای تیپ آقای خاتمی هم تنگ شده... حتی اگه خرابکاری بکنه (که هرگز نمیکنه) اقلاً تیپش خوبه! (1283257) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۳۱:۴۴
واقعا متاسفم! نمی شد به این عمیقی نظر ندی دوست من! حداقل احترام هم عقیده هاتو که کای برای ثبت یک نظر فکر می کنند احترام قائل باش و سطحی اظهارنظر نکن. (1283791) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۹:۲۶
هاشمی ادای روشنفکری در نمی اورد. بزرگ منش است. (1283300) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۱:۵۰
مگه خاتمی باید خودش اقتصاد بدونه؟ وضعیت دولت های او و احمدی نژاد رو از نظر اقتصادی بررسی کن. خاتمی از افراد کارآزموده در زمینه خودشون به خوبی بهره می گیره. (1283312) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۵۲:۱۱
خاتمی دانش اقتصادی به معنای خاص نداره ولی تیم اقتصادی داشت . آقای احمدی نژاد که از طرف اصولگراهای عزیز به بت و معجزه تبدیل شد اساساً هیچکدومو نداره . تازه دردآورش اینجاست که ایشون قبول ندارن که اینجوریه و حتی یاران نزدیکشو به خاطر انتقاد درونی بیرون کردن . برای همین اساتید اقتصادی دانشگاهها موافق اصولگراها از منظر اقتصادی نیستن . مگه نشنیدید مارگزیده از ریسمون سیاه وسفید میترسه . آزموده را آزمودن خطاست . ضمن اینکه دوستان اصولگرای فعلی زندگی روزمره مردمو هم اسیر سیاست کردن که این بزرگترین اشتباهشون بوده و تازگیها کمی متوجه شدن (1283834) (alef-13)
 
رضا
Korea, Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۰:۴۰
آهان! نکته همینه دیگه! رئیس جمهور که نباید همه چیز بدونه، کارشناس و متخصص همه امور زیر دستش باشه (از اقتصاد تا بهداشت مثلا). رئیس جمهور باید مدیریت داشته باشه و بتونه تشخیص بده چه متخصصینی رو بذاره سر چه وزارتی.

با همین تفکر "رئیس جمهور همه چیز دان" الان به اینجا رسیدیم. (1283887) (alef-13)
 
م. مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۰:۲۱
یادم نمیره سال 82 و اعتصاب و نهایتا کتک خوردن معلما رو جلوی چشمای خاتمی در مقابل ریاست جمهوری. روزی که لعنت فرستادم بر همه تمدنهای در حال گفتگو!
بغض هاشمی و خاتمی حالا حالاها در سینه ماست. (1283179) (alef-6)
 
خودم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۱:۴۴
دوست عزیز ، من هم خاتمی را آدم مهربانی نمیدونم (1283219) (alef-10)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۹:۰۲
مهربانی یعنی چه؟ مثلاً باید بیاید هر روز صبح برایتان صبحانه آماده کند که مهربان تلقی شود؟ مهربان تر از این مرد بزرگ کسی را سراغ ندارم. (1283613) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۸:۲۶
من معلم هستم و در سال 82 حضور داشتم.البته اعتصابهای دیگه یادمون نزه، که خیلی راحت برگزار شد.
اما از نظر افزایش حقوق هیچ دورانی مثل دوره خاتمی نبود.
همچنین در ان دوران حق اظهار نظر بود.
کانون های صنفی معلمان امکان فعالیت داشت.
و ... (1283297) (alef-6)
 
م. مردم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۲:۲۳
1- همین هفته پیش بود که سایت فرهیخته الف با خوشحالی از کتک خوردن احمدی نژاد در تبریز خبر داد!! اینو مقایسه کن با کتک خوردن معلما در مقابل ریاست جمهوری دوران خاتمی.

لذا در مورد "حق اظهارنظر و توهین و فحش و ..." فکر میکنم تفاوت دوران احمدی نژاد با همه دورانهای تاریخ ایران و جهان روشنه.

2- اگر افزایش حقوقها رو به جای احمدی نژاد، به مجلس هفتم نسبت میدادی منصفانه تر بود تا به خاتمی!
شما لطفا به فیش حقوقیت مراجعه کن. افزایش حقوق فرهنگیان و سایر مشاغلی که حقوقشون کم بود، همه در سال 86 و با تصویب مجلس هفتم و دولت احمدی نژاد اتفاق افتاد که حتی بعضا تا 80 درصد افزایش داشتیم.
نه در مجلس ششم و نه در دوران خاتمی هیچ اتفاق مثبتی برای فرهنگیان و سایر اقشار محروم نیفتاد. (1283624) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۱:۱۷
پول دوره خاتمي ارزش داشت، دوره احمدي نژاد بي اعتبار شد. (1284552) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۰۸:۰۸
واقعأ باورم نميشه كه هنوز برخى فكر ميكنند زياد شدن تعداد صفر ها يا بزرگتر شدن رقم وعدد در فيش حقوقي باعث رفاه ميشه، ما به ايجاد شغل و توليد نياز داريم تا از بيكارى كه ريشه همه بدبختى ها و نا هنجاريهاى اجتماعى است بكاهيم، بايد تدبيرى انديشيد كه مانع فرار سرمايه هاى مادى و معنوى شويم، بخدا از اينكه إحساس ميكنم همه اوناى كه چيزى تو چنته داشتند رفتند و ما چولمنا مونديم خسته شدم، ما نياز به اميد به زندگى بهتر براى فرزندانمون داريم. (1284660) (alef-13)
 
اصلاح طلب
Canada
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۲۱:۱۸
حدا قل مثل الان بدبختر نشدند.
در ضمن يكم مطالعه بفرماييد بد نيست،تورم در زمان آقاي خاتمي روي 12% ثابت مونده بود،
حضرت رييس جمهور فعلي از همون سال دوم با جهد فراوان تورم رو به29 و الان به بالاتر از 40 درصد رسونده كه در نوع خودش يه ركورد بعد از زمان قاجار هستش.

واقعا نميدونم شما تو كره ماه زندگي ميكنيد يا خودتون رو به ندانستن مي زنيد .

من از اين به بعد شما هارو مريخي صدا خواهم زد.

درود فراوان بر خاتمي و هاشمي،

اولي بخاطر انسانيت و پاكي

دومي بخاطر هوش و مديريت

و همينجا هم از آقاي توكلي به خاطر ديد باز و منطقيشون در مورد اين دو بزرگوار ممنونم.البته در اين مقاله يكمي بي انصافي شده ولي باز نظر هركسي ولو مخالف محترم مي باشد به شرطي كه بر پايه ادله محكم زده شده باشد و نه مانند مقالت كيهان كه ميرن و دوتا تيتر روزنامه آمريكايي و خارجي رو مي خونند و سريع يه مقاله با ادله برامده از تئوري توطئه چاپ مي كنند.

در ضمن به شدت به آقاي توكلي پيشنهاد مي كنم كه شجاعانه از آمدن هاشمي دفاع كنند. (1284709) (alef-13)
 
اصلاح طلب
Canada
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۳۱:۲۱
همه ما مي دانيم و همه آنهايي كه خودشان را اصولگرا مي دانند و حتي معني آن را هم نميدانند،مي دانند كه تمام كانديداها به جز خاتمي و هاشمي در حد و حدود رياست جمهوري نيستند،

در اصل تنها راه برون رفت از مشكلات مملكت و يا حداقل ترميم خرابيهاي احمدي نژاد آمدن يكي از اين دو بزرگوار است،

احمدي نژاد با خرابيهاي به بار آورده و با كمك همين اصولگراهايي كه الان با او دشمن هستند،مملكت رو چه در عرصه بين المللي و چه در عرصه داخلي به باتلاقي فرو برده كه ممكن است براي كليت نظام هم خطرناك باشد و رييس جمهور بعدي تنها كاري كه مي تواند بكند برگرداندن مملكت به سال 84 هست اگر همه با او همكاري كنند!!!!!.

در زمان اوايل رياست جمهوري احمدي نژاد فقط چند چهره اصولگرا با نظرات و كارهاي وي مخالفت كردند از جمله آقايان توكلي و مطهري كه با شجاعت در مورد تخلفات وي مدام هشدار مي دادند. (1284761) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۷:۳۰
من هم یک فرهنگیم در هیچ دوره ای به اندازه دوره ی احمدی نژاد به شعور و حقوق معلمان و همچنین دانش آموزان و اولیا توهین نشده.
1- مدیران انتصابی وتحمیلی
2- تحولات و تغییرات رادیکالی بدون بستر سازی( مثلا پایه ششم به ابتدایی اضافه شد وکمبود نیرو از مازاد دبیران بدون حتی یک ساعت آموزش، تأمین شد، تصور کنید یک دبیر شیمی یا ریاضی یا عربی در یک کلاس ابتدایی چه می کند؟)
3- برنامه های تخیلی و شعاری(که فرهنگ تزویر را تشویق می کند)
4- دوگانگی در تامین مالی( از یک سو مدارس را خود گردان می کنند و میزان سرانه کاهش می دهند و از سوی دیگر رسانه ها اعلام می کنند نباید مدارس پول مطالبه کنند) (1284533) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۱:۳۷
قرار نیست یه رییس جمهور مهربون داشته باشیم!!!
اینا درنظر بگیرید در دوران احمدی نژاد چه به سرمون اومد؟ (1283311) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۱:۵۵
برادر من! کیست که نداند رئیس جمهور در تعیین سیاست های امنیتی هیچ نقشی ندارد! اگر کتک زدن مردم در دورۀ خاتمی آن هم فقط "یک بار" چنین کینه ای در دل آدم ها ایجاد میکند، پس کتک خوردن مردم به مدت چند ماه متوالی در سال 88 باید یک نفرت ازلی ابدی ایجاد کند! (1283313) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۷:۵۷
دوست عزیز من رای نمیدهم حتی به خاتمی و هاشمی
اما سئوالی از شما دارم
توی هشت ساله ریاست جمهوری احمدی نژاد لباس شخصی ها کجا رفتند؟
مقصر خاتمی نبوده
تیم احمدی نژاد همون لباس شخصی هاهستند
مسعود ده نمکی یکی از اونهاست که همه میشناسند و کارنامه سیاه ایشون در دانشگاه تهران بر دانشجویان ان زمان مشخص است
اما حالا شده یکی از کارگردانان موفق!!!
مطمئن باشید که با امدن مجدد خاتمی و یا هاشمی لباس شخصی ها مجددا رونمایی خواهند شد
این پیام مرا منتشر کنید تا مردم بدانند (1283492) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۹:۴۰
شما که انقدر خوب همچی یادت می مونه کتک خوردن اینهمه استاد و دانشجوی بی گناهو یا جنایات کهریزک و امثالوهم هم یادت می مونه؟؟؟ (1283556) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۵:۳۵
معلم عزیز! آیا با رفتن خاتمی مشکلات معلمان کمتر شد یا بیشتر؟
اگر بیشتر شد -که شد- چرا هیچوقت دیگه اعتراضات معلمها رو شاهد نبودیم؟
بازی خورده بودید دوست عزیز! (1283580) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۵:۳۲
با رفتن خاتمی ( و آمدن احمدی نژاد ) همه مردم دچار مشکلات بیشتری شدن، اینو همهین طوری نمی گم،
به افزایش حقوق ها در مقابل تورم اعلامی خود دولت ( تازه نه تورم واقعی ) در این 8 سال نگاه کنید
به میزان قیمت کالا ها نگاه کنید، مسکن و .....
به میزان افزایش دروغ در جامعه نگاه کنید.
در ضمن کمتر کانون صنفی در این 8 سال امکان برگزاری تجمع را داشت (مثل معلمان، کارگران و ...).
شاید هم شما بازی خوردید! (1283706) (alef-13)
 
جوان ایرانی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۵:۳۱
سایت الف در انتشار نظرات یک جانبه گراست.
پاسخ م. مردم :
وای بر همه (هـــــمــــــه)کسانی که در قبال اعتراضات مردمی به زور متوسل می شوند، خائن واقعی اوست نه معترض.
در ضمن اگر از احمدی نژاد ضعف هایش را کم کنیم چیزی از آن باقی نمی ماند، پس ورژن احمدی نژاد بدون ضعفهایش (جلیلی) نسخه جالبی برای مملکت نخواهد بود. (1283679) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۸:۰۴
واسه من جالبه الف که این "م.مردم" کیه که اینقدر نظراتش رو چاپ می کنی!!! (1283685) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۵۲:۵۷
بغض اونی رو به دل بگیر که به اشاره پشت پرده معلما رو میزد (1283836) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۰۰:۵۴
خاتمی حداقل داستانهای کهریزک و اوین وبگیر وببند و.... رو نداشت (1283857) (alef-13)
 
آرش
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۰۷:۳۹
امروز رو یادت رفته دوست من که چه فشاری به تمام اقشار جامعه میاد... (1284014) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۸:۴۴
خاتمی یا طرفدارهای خاتمی شما رو زدند؟؟ (1284586) (alef-13)
 
م-ملت
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۹:۳۳
م-ملت
ولي بنظر ميرسه بغض ملت و مردم در سينه شماست جناب م-مردم! والا با اين تراژدي سياسي و اقتصادي و فرهنگي تحميلي بر جامعه، از استيلاي دوباره تفكر احمدي‌نژادي و اصولگرايان بي اصول بر مقدرات ملت دفاع نميكرديد! (1284593) (alef-13)
 
بی نوا
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۲۳:۴۱
م . مردم اون کتک کاری که شما می گید منم یادم هست که توسط اصولگرایان برای تخریب ریئس جمهور انجام شد و... منم اون زمان از هر چی اصولگرا بود حالم خراب شد بخاطر اینکه برای رسیدن به قدرت به فرزندان امام هم رحم نکردند دختر امام را عایشه زمان لقب دادند آنان حتی برای قدرت به دین هم رحم نمی کنند (1284714) (alef-13)
 
یخی
Turkey
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۰:۰۹
جامعه ی ایرانی؟!
بی صبرانه؟
دو عزیز؟
دوست عزیز مثل اینکه کلا تو جو جامعه نیستی ها!
توی 16 سال گذشته جامعه ی ایرانی بی صبرانه به طرف مقابل هاشمی عزیز رای داده.
اگه هاشمی بیاد مطمئنا نفری که بتونه خودش رو در طرف مقابل اون نشون بده رای زیادی کسب میکنه. (1283210) (alef-10)
 
آرشام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۳۲:۵۷
به به جناب یخی
رسیدن بخیر
راستی حال واحوال منتخبتون چطوره
شما هم هنوز طرفدار سینه چاک ایشونید یا مثل بعضی ها رنگ عوض کرده اید (1283430) (alef-13)
 
جوان ایرانی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۳:۲۸
یخی جان بنظر من شما هم در جامعه تشریف ندارید.
جامعه شامل نظرات گوناگونی است که بارها از سوی قدرت انکار شده، و البته در شرایط کنونی، حزبی که در سوابق تاریخی اش مملکت را کمتر ویران کرده، شاید اقبال بیشتری داشته باشد. (1283701) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۴۲:۱۷
شما که در ممالک خارجه بسر میبرید خیلی با خبر هم نیستید و وضع فعلی هاشمی رو نمیدونید.
یه نگاهی به اصولگرا ها و نظراتشون در هفته گذشته بیندازید از توپخانه شان به سمت هاشمی عزت ایشون رو در نظر سنجی هاشون (که معمولا اگه بنفعشون نباشه پخشش نمیکنند ) میتوانید کشف بفرمائید.

داداش من تمتحانش مجانیه بگذارید بیاید اگه رای نیاور خودش ضایع میشه ! شما هم مغرورانه 8 سال دیگه تخت گاز میرونید این ارابه فعلا زوار در رفته را !! (1284107) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۲:۱۵
جناب یخی
با نگاهی به منفی ها و مثبت ها نطر مردم را می شود متوجه شد.
رو دارید والا، چون منطق را به مرخصی طولانی مدت فرستاده اید. تعصب و توهم انسان را از واقعیت دور می کنه. (1284558) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۷:۵۸:۱۷
شما تو ایران نیستی از جامعه ایران خبر نداری برادر (1285350) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۲۱:۴۰
انشاالله ! مقدم هردو مبارک . (1282817) (alef-7)
 
س.م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۲۴:۱۱
فقط ای کاش هر چه زودتر یه روز خوب بیاد حالا با هر کسی که میخواد باشه (1282821) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۲:۰۸
این بار ، نوبت هاشــــمی است (1283221) (alef-10)
 
بيسواد
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۸:۲۳
اعتقاد قلبي دارم نظام بنا به يكسري ملاحظات مبنايي هيچ گاه اجازه نخواهد داد رئيس جمهوري كه 2 بار رئيس جمهور بوده ( چه هاشمي چه خاتمي - چه احمدي نژاد ) براي بار سوم رئيس جمهور شود چون از ان تعبير به بن بست سياسي ميكند (1283471) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۷:۲۷:۲۱
الان مثلا تو اتوبان هستیم که با اومدن هاشمی یا خاتمی بریم بن بست الانم مثل....توگل گیرکردیم (1285311) (alef-10)
 
masood
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۲۸:۰۲
فقط خاتمی میتواند اوضاع سیاست خارجی را سروسامان ببخشد وتحریم ها را کاهش دهد تو را به خدا فکری به حال مردم کنید کمرها شکست بگذارید مملکت به دست کسی باشد که بارها امتحانش را پس داده (1282826) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۲۸:۱۳
واقعا فکر میکنی این ریزش ها و رویشها که تو این مقاله هست چند نفرند شاید 50 هزار نفر نباشند . اینها در صورت حزبی بودن جامعه معنا پیدا میکنه .مهم مردمند که تصمیم میگیرن کی باشه کی نباشه.البته رای اکثریت بدنه جامعه هم تقریبا معلومه کیا هستن.هاشمی یا خاتمی (1282828) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۵:۱۲
نه واقعا معلوم نیست؛ به یاد بیاورید که اخمدی نژاد در کرمان بیشترین پایگاه اجتماعی را داشت؛ استانی که شاید بخاطر پراکندگی زیاد و نیز ضعف اقتصادی (و شاید هم بدنامی هاشمی) ضعیف ترین طبقه‎ی متوسط را دارد.
حال سئوال این است که با وضعِ بد اقتصادی که ما درگیر آن هستیم - وضع دردناک معیشت مردم - آیا طبقه‎ی متوسط هنوز وجود دارد. آیا مردم خسته از شرایط اقتصادی به چه کسی رای خواهند داد؛ آقای جلیلی که شاید متهم میدانیِ شرایط بد تحریم هاست واقع می‎تواند رای بیاورد؟؟؟ (1283191) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۳۱:۱۴
تحليل نمي نويسيد كه! فيلم تخيلي تعريف مي كنيد از اصلاح طلبها انگار كه اول با شما مطرح كرده اند بعد تصميم گرفته اند. (1282834) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۳۲:۳۲
تیتر با مطلب همخوانی ندارد! (1282835) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۳۵:۵۷
"قالیباف" یک تنه میتونه جلوی هاشمی و خاتمی را بگیره. (1282847) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۶:۵۵
هزینه رسانه های وابسته به قـالیباف از کجا تامین میشه؟؟؟ (1283417) (alef-13)
 
Brazil
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۴:۱۶
قاليباف دو تنه هم بشه جلوي نصف هاشمي يا خاتمي رو نميتونه بگيره. (1283631) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۹:۵۶
اقای قالی باف مدیر اجرایی قوی است و باید زیر نظر سیاستمداری بزرگ چون هاشمی باقدرت حرکت کند . (1284706) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۵۷:۲۹
این که شما گفتید که زورو بود نه جناب قالیباف .بنده طرفدار ایشون نیستم اما واقعیتو هم کتمان نمیکنم اون بزرگوار هم همچین ادعایی نکردن و حتی گفتن مدتهاست دارن با نخبگان جلسه هفتگی میزارن . اگه میخواهید تعریف کنید لااقل درست تعریف کنید . اینکه بیشتر تخریب بود . من یکی با هرکی یه تنه بیاد مخالفم یاد آقای احمدی نژاد میفتم و تنم میلرزه که اگه این وضع 4سال دیگه ادامه پیدا کنه کجای کار خواهیم بود (1283845) (alef-13)
 
سهراب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۲۲:۴۰
لطفا از خواب بیدارشین ببینین مردم چطور نظر میدن بشرطی که مثل بعضی از اقایون رجال سیاسی خودتو به خواب نزده باشی (1283912) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۴۴:۵۳
فکر کنم طرفداران مشایی و قالیــباف از نامزدی هاشمی-خاتمی به دردسر بیفتند. (1282876) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۴۸:۰۵
خداوند بر همه چیز بیناو داناست و ما داریم چوب بی بصیرتی عده ای را میخوریم که الان با قیافه حق به جانب می گویند که اصلاح طلبان باشند یا نباشند !!!!!!!! (1282884) (alef-7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۷:۳۴
خدا می داند با چوب این آقایان اصول گرا در این 8 سال به ما چه گذشت. خدا کند این بار عقلانیت به خرج دهند نه عصبیت (1284582) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۴۸:۳۷
جبهه پايداري و دولت با هم هستند و يكي هستند. (1282886) (alef-7)
 
ی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۲:۰۷
حداقل در برابر هاشمی باهم هستند. (1283351) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۲:۲۶
آفرين شايد اين تنها نقطه مشترك آنها باشد!!! (1284674) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۴۸:۵۴
رد صلاحيت خاتمي به يك شوخي بزرگ و مضحك مي ماند. (1282887) (alef-7)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۹:۳۱
رد صلاحیت خاتمی منافعش بسیار بیش از انتخاب شدنشه.

من دعا می کنم به دل خون اصولگرایان خدا رحم کنه و رد صلاحیت بشه.

اخه اینها بدون شورای نگهبان و رانت مسابقه بی رقیب باید برن فیجی .رای همه شونو در مجلس نگاه کن و با واجدان شرایط هم مقایسه کنید.

بابا اذیتشون نکنید اینها در عسر و حرج بدی گرفتارن. (1283692) (alef-13)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۵۰:۴۲
شرايط سخت امروز كشور و مردم در حوزه هاي مختلف واقعا به يك مرد گذر از بحران و دولتي كارآمد. باتجربه. پخته با مديريتي قوي و سياست خارجي فعال و تنش زدا و صادق با مردم در زمينه بيان مشكلات و همراهي انها نياز دارد.
به نظر من در اين برهه حساس فقط دو نفر اين توانايي را دارند.: خاتمي - هاشمي. (1282892) (alef-7)
 
علی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۵۱:۱۷
این اخبار بی پایه و اساس چیه؟؟؟خاتمی و هاشمی انقدر صداقت دارند که اگر به نتیجه رسیدن خودشون رسما اعلام کنند.این کارها از اصولگراها بر میاد. (1282895) (alef-7)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۵۱:۲۴
بالاترين درآمدهاي نفتي تاريخ ايران در 8 سال اخير چه شد؟ كجاها رفت؟ آيا صرف اختلاسها و تخلفات مالي و ... شد يا صرف كمك به كشورهاي ديگر ؟! (1282896) (alef-6)
 
mehdi
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۵۴:۵۹
واقعا تو توهم هستین.لنکرانی گیه.یا جلیلی..وای خدا ببین کیا اساس مسئولیت میکنند..خدا به داد مردم برسه (1282910) (alef-6)
 
مهدی علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۳:۵۶:۰۷
با عرض سلام واحترام
عاجزانه تقاضا دارم هر آقا یا خانوم محترمی که قصد دارند رئیس جمهور شوند با دید باز به وضعیت معیشت مردم و اوضاع آسف بار اقتصاد مملکت که از هم پاشیده شده ، نگاه کنند و با شهامت تمام در جواب خبرنگاران بگویند : من در دوران ریاست جمهوری کاری به اقتصاد ندارم !!
باید بپذیریم که بدنه دولتها بعداز انقلاب بسیار بسیار گشاد شده و تعاریف جدید و نامتعارفی از دولت شده و کوچک کردن دولت راهی است که می بایست بناچار رفت و این شهامت دولت آینده را میطلبد .
به تمام دوستان توصیه میکنم یکی از کتابهای علم اقتصاد در بخش عمومی بنام " دولت در آئینه واقعیت " را حتما" مطالعه نمایند تا دیدگاه متفاوتی از عملکردهای اقتصادی دولت پیش رویشان قرار گیرد . از همه کاندیداها تقاضا میکنم بجای آبرو ریزی از همدیگر بفکر وضعیت مردم باشند . من ا... توفیق . (1282915) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۵۵:۱۹
خدای بزرگ هیچ وقت مناطره ها ی 88 یادم نمیره. احمدی نژاد یک سره اهانت ، تهمت و پرده دری می کرد و اصول گرایان که جامعه از آن ها منطق و عقل انتظار داشت، در کمال ناباوری تمام قد از او دفاع کرد. لطف کنید نظر بدید که آیا تدبیر بود یا طلسم شده بودند؟ (1284617) (alef-13)
 
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۰۱:۱۷
مناظره انتخاباتي هم داريم يا نه؟ اگر نداشته باشيم نشانه نااميد كننده اي است از اينكه هنوز ظرفيتهاي سياسي در كشور ما پايين است هنوز به بلوغ سياسي نرسيده ايم هنوز قواعد بازي سياسي را بلد نيستيم هنوز تحمل و صبر و مدارا را نياموخته ايم... (1282929) (alef-6)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۰۱:۵۲
لزومی ندارد خاتمی به نفع هاشمی کناره گیری کند هر دو این بزرگواران خود را در معرض رای مردم قرار دهند (1282932) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۷:۰۴
اینجا صحبت از انتخاب بین هاشمی و خاتمی تیست صحبت بین انتخاب روش حکمرانی معقول و روش حکومتی متوهمانه است.
بنا بر این نباید آرای طرفداران حکومت عقلانی بین دو نفر تقسیم شوود زیرا در اینصورت ممکن است دوباره متوهمها به قدرت برسند و همان بر سر کشور بیاورند که در این 8 سال آوردند.
واقعا کشور دیگر توان تحمل یک دور دیگر توهم را ندارد و هیچ کس حق ندارد به چنین بهانه هایی آرای عقلگرایان را تقسیم کند. (1283711) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۰۶:۴۲
ن والقلم ومایسطرون.تورا خدا یه کم در نوشتن وتفسیراتون به این آیه شریفه توجه کنید.دنیا گذرا است .به هیچکس وفا نمی کنه .حضرت مولا میفرمایند:عبرت زیاد ولی عبرت پذیرکم. (1282942) (alef-6)
 
رضا
Australia
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۰۹:۲۴
بنظر من تو این شرایط ورود یک فرد معتدل ،عاقل ،بدور از جنگ با دنیا ،بدنبال مدیریت ایران و نه جهان !! ،مخالف تند روی ، مردم دوست و نجات دهنده اقتصاد برای مملکت از هر چیزی واجب تره . من نمی دونم شما فکر می کنید خاتمی یا هاشمی اون فرد هستند یا نه ؟؟ بنظر من خاتمی شرایط بالا رو به همراه چندتا نقطه ضعف بزرگ داره ولی که هست که کامل باشه ؟؟؟ (1282951) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۱۱:۳۴
من نمي دونم منيع خبر شما چقدر موثقه ولي به شخصه به عنوان كسي كه تنها در صورت حضور هاشمي در انتخابات شركت ميكنم و راي ميدم اينو مي گم كه شأن خاتمي خيلي بالاتر از اينهاست كه بخواد بياد و رد صلاحيت بشه ، من به عنوان يه اصلاح طلب از ليدر اين جريان سياسي مي خوام كه چنين انتحاري رو نكنه (1282954) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۳۷:۵۸
من به عنوان یک اصلاح طلب این درخواست رو دارم که هردوی ایشان بیایند و یکی به نفع دیگری کناره گیری کند. این بهترین راه پیروزی در انتخابات پیش روست. (1283808) (alef-13)
 
david
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۲۵:۲۱
اصلاح طلبان هرگز موفق به تشکیل دولت نخواهند شد ، اگر هم بشوند کاری نمی توانند بکنند و تنها امیدشان آمدن هاشمی است . (1282998) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۴۰:۰۲
آره واقعا. چه با اعتماد بنفس می گی. افرادی مثل شما هستند که برای انتخاب مردم همیشه مانع ایجاد می کنند. دنیا دار مکافات هست. حتما نتیجه ایجاد تیره بختی مردم را می بینید آدم های مثل شما. (1283813) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۴۶:۴۰
این حرف شما خیلی راسته چون دوباره کفن پوش ها و دیگر مجاری رسمی و غیر رسمی فعال میشن !!! (1284120) (alef-13)
 
f
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۲۵:۴۵
هاشمی اگر بیاید رقیب ندارد حتی اگر پایداری و جریان انحرافی یک کاندیدا معرفی کنند. (1283002) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۳:۵۳
حتی افولگراها هم با انحرافی ها باشن بازم باختن .خودشونم می دونن برای همین تویخانه رو راه انداختن تا منصرفشون کنن. (1283703) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۳۸:۳۳
با توجه به معضلات و اقتصادی اجتماعی ، فرهنگی وسیاسی گریبانگیر این کشور ما امیدواریم باحضور یاران دیرین امام راحل دراین عرصه نامتقابل پشی آمده که حتی به ساحت مبارک یاران دیرین پیامبر وامامت نیز توهمین می شود این ناهنجاریها در عرصه سیاسی کشور که قطعا موجب درگیری شیعه وسنی خواهد بود به پایان برسد و این مشکل بدست توانای آقایان محترم هاشمی و خاتمی رفع خواهد شد . انشاءالله (1283041) (alef-6)
 
سلمان
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۴:۳۹:۱۶
این موضوع نخ نما شده و آلت دست گروه فشار، که رسانه های خارجی طرفدار فلانی هستند بسیار غیر عقلانی است. چراکه احمدی نژاد واقعیت این طرفند را فاش ساخته. بی بی سی بدنبال دو قطبی کردن نظام به دو جریان اصلاح طلب و اصول گراست وتمام شخصیت های نظام را در این دو جای می دهد وبا افزایش اختلاف به هدف دراز مدت خود برسد ودر این راستا هاشمی را پوشش خبری می دهد تا پازل خود را برای رهبری جریان اصلاحات تکمیل کند.
ماهم با بازی در این میدان وتخریب هاشمی وبه لج انداختن بخش زیادی از مردم به بی بی سی کمک می کنیم. برای بی بی سی نه هاشمی اهمیت دارد نه خاتمی
اختلاف وتحریک به تخریب شخصیت ها هدف است. (1283044) (alef-6)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۰۰:۴۷
وااااى. اين اخبار خوشحال كننده رو فقط الف مى ده. بقيه فقط به دنبال تخريب هاشمى و خاتمى اند و هرچه در اين ٨سال خرابكارى كرده اند را مى خواهند به اين دو بچسبانند!
(1283099) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۰۴:۱۶
خوشحال می شیم هی راه به راه اسم بی بی سی رو نیارید و تو ذهن مردم توهم حمایت خارجی از این افراد رو تلقین حضور این افراد جمع بندی بسیاری از نخبگان کشور است بی بی سی هم هر موضعی می خواد بگیره به خودش مربوطه (1283111) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۸:۰۹
دقیقا؛ حضرات انقلاب کردیم که نگاهمان به اندیشه‎ی خودمان باشد نه دهان دیگران. (1283203) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۱۶:۴۳
به نظر خیلی سناریوی پیچیده ای نیست
به نظر اضافه شدن مشایی به قطب سوم کار را برای اصولگرایا ن بسیار سخت میکنه
رد صلاحیت سه کاندیدا و تک قطبی کردن اتخابات به نفع هیچ یک از طرفین نیست
آیا نمیتوان گفت خود همه ی این اتفاقات در بستر یک سناریوی بسیار گسترده تر در حال اتفاق است؟ (1283165) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۲:۳۴
کاش می شد هردوتاشون رییس جمهور بشن شاید درصدی از گند کاری هاروبتونن درست کنن. (1283186) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۵:۳۰
بله بی بی سی بطور خود جوش از هاشمی دعوت کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1283193) (alef-10)
 
ل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۲:۴۴
مطمئن باش بی بی سی و سایر رسانه های مشابه الان به هیچ وجه از آمدن هاشمی خوشحال نمی شوند و دوست دارند روند فعلی در کشور ادامه یابد تا آنها به اهداف پلیدشان برسند.
ولی انشالا با حضور چهره های میانه رو و با تجربه، نظام از این وضعیت خراج شده و به کوری چشم دشمنان، مجددا قدرتمند خواهد شد. (1283314) (alef-13)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۱:۳۸
من اگه جای بی بی سی بودم از پایداری حمایت می کردم چون اگر پایداری پیروز شود دشمنان نظام بدون اینکه هزینه ای بکنند پشت میزهایشان می نشینند و فقط شاهد ضعیف شدن کشور در همه زمینه ها خواهند بود.
البته امیدوارم همه ملت بیدار باشند و شرایط کشور را درک کنند و به افراد امتحان داد رای دهند. (1283349) (alef-13)
 
France
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۵:۱۶
دوست عزیز ... تا کی می خواهید به این بی بی سی بازیتان ادامه دهید؟ چرا نمی خواهید بپذیرید که اصول گراییتان در جامعه پایگاهی ندارد؟ فرمودید نفر دوم انتخابات 88 ؟؟!! یعنی شما هنوز هم نفهمیده اید که به قول خودتان سبد آقای موسوی بیشتر از اینها رای جمع کرد یا خود را به نفهمیدن می زنید؟! کاش این بار به جای مقاله پراکنی هایی که حتی خودتان را هم توجیه نمیکند به رای مردم تن دهید ... ای کاش ... برای همه ی مان بهتر است ... (1283410) (alef-13)
 
ali tehrani
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۳۰:۱۲
هاشمی رفسنجانی تنها کسیه که میتونه ملت ا. این وضع نجات بده (1283424) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۳:۲۹
امام هم در نوفل لوشاتو فرانسه كار انقلاب را انجام داد عده اى هم ميگفتند غرب از اقاى خمينى حمايت ميكند در حاليكه چنين نبود . (1283543) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۳۹:۴۵
شما هم بصورت خود جوش کفن بپوشید (1284797) (alef-13)
 
حسین
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۷:۳۵
گفتمانی ترین کاندیدا رو خوب اومدی.
احسنت به آزادگیت الف جون که رو دم اصولگراهای بی اصول زدی. (1283200) (alef-13)
 
رحمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۲۹:۴۷
آقاي هاشمي و خاتمي آنقدر بزرگ وباظرفيت هستند كه تمام هم وغم شان براي رشد ايران هزينه ميكنند واصلا اهميت نمي دهند كه بي بي سي يا ديگران چه چه طرح وبرنامه ايي دارند آنها وجودشان مثل هر ايراني مسلمان و وطن پرستي براي ايران عزيز است به اميد پيروزي حق انشاء الله تعالي (1283208) (alef-10)
 
نجفی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۰:۳۷
چرابایدهاشمی وخاتمی ردصلاحیت بشونداینهاسرمایه نظام هستند(یاهاشمی یاخاتمی)بایدرئیس جمهوربشوند. (1283212) (alef-10)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۸:۲۹
سرمایه های نظام باید در هنگام خطر حامی نظام باشند و گرنه به چه دردی می خورند؟
کمترین خطای این دو نفر این بود که در سال 88 نظام و رهبر را تنها گذاشتند.
انتظار ما از این دو بزرگوار خیلی بیشتر بود. (1283340) (alef-13)
 
ازادبخت
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۰:۴۵
امیدوارم باحضور خاتمی در انتخابات او رد صلاحیت نشود چون او از بدنه خود نظام است ونظام رهبری هم به نظرمن با او مشکلی ندارند.برخی اصول گرایان خو را نظام میخوانند و میگویند نظام با اصلاح طلبان مشکل دارد ولی در واقعیت چنین نیست چون رهبری هم همه را به حضور در انتخابات فراخواند اگر ما رهبری را پس از قانون فصل الخطاب میدانیم پس دیگر لازم نیست خصومت های شخصی خود را به رهبری و نظام نسبت دهیم .به امید تحقق ان (1283214) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۵:۰۵
خاتمی و هاشمی از احمدی نژاد ضعیف ترند...من مشایی رو ترجیح میدم (1283233) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۰:۰۰
مشائی هم دست پرورده احمدی نژاد است کم از احمدی نژاد کشیدیم حالا باید 8 سال مشائی رو تحمل کنیم واویلا (1283302) (alef-10)
 
ک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۶:۰۲
شما از این هشت سال مدیریت مشایی چه خیری دیده ای؟
حواست باشه من خودم هم دو دور از احمدی نژاد حمایت کردم ولی اعتراف می کنم وضعیت فعلی ما ناشی از مدیریت غلط این دولت است. (1283332) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۳۷:۴۱
اگر ملاک دادن عده های پوچ و گفتن دروغ و فقیر کردن اکثریت چامعه و نهادینه کردن بی اخلاقی در سیاست مملکت باشه که بله اقای احمدی نژاد گل سر سبد هستند و هیچ کس رو یارای مقابله با ایشون نیست!!!

مشکلاتی که ایشون برای اقتصاد مملکت ایجاد کردند رو میشه مدیریت کرد و در چندین سال رفع کرد اما بد اخلاقی هایی که مسببش بودند و باب شدن تهمت و افترا بزرگترین مشکلی است که تا مدت ها با سیاست بی جون ما می مونه!! (1283442) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۷:۰۶
البته من طرفدار احمدی نژاد نبودم و به ایشان رای ندادم ولی الحق ایشان تو شعارشون که گفته بودند فاصله بین فقیر و غنی را کم می کنند دروغ نگفتند الان که می بینم اکثر قشر متوسط هم بسمت فقر رفته اند از خودم ناراحتم که چرا به ایشان رای ندادم (1284832) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۸:۲۳
مطمئنی تو این مملکت زندگی می کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1284066) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۳۹:۵۴
كفايت و كارداني اشخاصي مثل هاشمي و خاتمي قابل مقايسه با افرادي مثل ولايتي يا قاليباف و ...نيست (1283246) (alef-6)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۲:۵۷
اقای خاتمی! شما را مردم "خاتمی" کردند، الان هم مردم می گویند بیا. به خودت هم شک را نده. مردم اینبار مصمم تر پشت سر تو هستند (1283248) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۱:۲۳
بحث این نیست اقا رضا...بحث این است که خاتمی هم اکنون هم به خاطر مردم نمی اید...
اما امیدوارم اجماعی صورت گیرد و هاشمی-خاتمی بیاید که سخت اتفاقی شورانگیز است ... (1283348) (alef-10)
 
قلی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۴:۰۴
رفسنجانی دشمن زیاد داره فقط و فقط خاتمی میتونه پیروز میدون باشه (1283251) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۴:۳۲
اصلاح طب ها اشتباه گدشته را دوباره تکرار نکنید (1283253) (alef-10)
 
ابراهیم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۷:۰۱
اقای هاشمی بدون شک بالاترین رای راخواهد اورد - ما هم هستیم (1283259) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۴۸:۵۷
تا زمانی که اقای هاشمی و بعد اقای خاتمی ریاست جمهور کشور بودند کی مرم به این حال زار رسیده بودند خدا کنه دو باره مردم روی خوش زندگی رو ببینند (1283261) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۰:۲۰
از یک نکته نباید غفلت کرد :
فکر می کنید چند درصد از 13 ملیون سال 88 در این انتخابات رای می دهند ؟

باید در این مورد خوب فکر کرد . (1283264) (alef-13)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۲:۱۱
ایول ا...
حماسه سازی یعنی این..... (1283269) (alef-13)
 
دانیال
United Kingdom
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۴:۳۲
اگرخبردرست باشه وهاشمی وخاتمی بیایندورهبرحمایت کنند ومردم استقبال کنندکه انشائ الله میکنند///دوباره دست دردست هم ایرانمان رامیسازیم....زنده بادخاتمی(درستکاروامین) (1283284) (alef-13)
 
Norway
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۵:۵۶:۳۶
بی بی سی تمام تحلیلهاش در حمایت از هاشمی و خاتمی است. خدا میدونه چه گاوبندی ای شده که رسانه استعمار پیر اینجوری از این دو نفر حمایت میکنه! (1283290) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۹:۵۱
رسانه پیر استعمار چهار تا بی اطلاع داخلی مثل جنابعالی را سر کار می گذارد تا بروید توی شکم خاتمی و هاشمی. چون پیر استعمار نیز به فضای آلوده ای مانند زمان احمدی نژاد دارد تا بتواند مانور بدهد. (با توجه به آی پی ات، بعید هم نیست خودت دست پرورده بی بی سی باشی برای چنین روزهایی که تفرقه افکنی می تواند خریدار داشته باشد.) چرا همین بی بی سی در دوران خاتمی فشل بود؟ شیطنت رسانه پیر استعمار به اضافه جهالت تندروهای داخلی مانند دو لبه یک قیچی برای بریدم آدمهای متعادلی مانند خاتمی و هاشمی است. ولی مطمئناً این آرزو را به گور خواهند برد. (1283653) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۷:۵۵
مى دونى چرا؟ اونها كه خير ما رو نمى خواهند، از طرفى مى دونن كه هرچى بگن مسئولين برعكسش رو انجام مى دهند. در نتيجه چون خاتمى و رفسنجانى مى تونن كشور رو نجات بدن ازشون طرفدارى مى كنن تا مسئولين كه مثل شما فكر مى كنند اين دو رو ردصلاحيت كنند! به همين راحتى به اهدافشون مى رسن. اون وقت شما به جاى اينكه مصلحت كشور رو ببينيد چشتون به دهان اينها باشه كه چى مى گن كه برعكسش رو انجام بديد! خب؟ (1283752) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۴:۰۴
این مقاله آخر تحلیل بود. آخه بی بی سی و صدای آمریکا , اینقدر احمق هستند که نمیدونن از کسی حمایت کنند جمهوری اسلامی واکنش نشون میده و شخص را نابود میکنه.. برای بی بی سی و صدای آمریکا هیچی بهتر از این نیست که یک اصول گرا برنده انتخابات بشه , چون بخاطر مقبولیت و تاثیرگذاری اصلاح طلبان برای بهتر شدن وضعیت اونها خوراک خبری خودشونو از دست میدن و خیلی از خبرهاشون هم تاثیرپذیر نمیشه.. من طرفدار هیچکس نیستم ولی انتشار این تحلیلها خیلی بد و مسخره هست. (1283321) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۴:۰۹
این مقاله آخر تحلیل بود. آخه بی بی سی و صدای آمریکا , اینقدر احمق هستند که نمیدونن از کسی حمایت کنند جمهوری اسلامی واکنش نشون میده و شخص را نابود میکنه.. برای بی بی سی و صدای آمریکا هیچی بهتر از این نیست که یک اصول گرا برنده انتخابات بشه , چون بخاطر مقبولیت و تاثیرگذاری اصلاح طلبان برای بهتر شدن وضعیت اونها خوراک خبری خودشونو از دست میدن و خیلی از خبرهاشون هم تاثیرپذیر نمیشه.. من طرفدار هیچکس نیستم ولی انتشار این تحلیلها خیلی بد و مسخره هست. (1283322) (alef-13)
 
محمدحسین
Portugal
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۴:۱۴
اگر بی بی سی واقعا سیاستش در مقابل ملت ایران باشد (تاکید می کنم "اگر") با به قول بعضی ها "حمایت از کاندیداتوری هاشمی" دارد روانشناسی معکوس می کند. یعنی میداند اگر از هاشمی حمایت کند، هاشمی در نظر یک عده مقابل نظام قرار می گیرد و احتمال بر پست نشستنش کم می شود و به این ترتیب نظام یک فرد کارامدی را بار دیگر برای هشت سال از دست خواهد داد و مثل دوره احمدی نژاد پست رفت خواهد کرد. (1283323) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۳۱:۱۰
اگه رسانه هاى داخلى به نيكى رسالت خود را انجام دهند و آزادانه خبر رسانى كنند ديگر نيازى به أمثال BBC و رسانه هاى أنور آب نيست كه مغز ما را با ترفند هاى گوناگون شيطانى شستشو و جهت بدهند، اينم خودش دليلى بر بر حق بودن إصلاحات است، ما نيازمند دولتى شايسته سالار با برنامه و پاسخگو هستيم. (1284760) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۵:۰۷
اگر 1000 بار دیگه هم وقایع سال 88 تکرار بشه ، باز هم ترفندهایی تو آستین هست که مردم رو دوباره باهاش بکشون پای صندوق رای.
حافظه تاریخی مردم ایران در حد ماهی قرمز سر سفره عیده!
مثل اینکه دوستان خیلی مایل هستن بلا هایی که سر موسوی و کروبی اومد سر این دو نفر هم پیاده بشه!!!
مردمی داریم عجیب... (1283327) (alef-13)
 
علی
Latvia
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۷:۳۹
فقط هاشمی یا خاتمی با تلاش و کوشش فراوان می توانند ایران عزیز را چه در بعد سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پس از هشت سال پس روی نجات دهند به امید آن روز (1283378) (alef-10)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۸:۲۹
شما نباید طبق هر حدسی خبری را در یک سایت خبری معتبر تیتر بزنید و مطالبی را با حدستان بیان کنید
این دو عزیز آقایان هاشمی و خاتمی به اندازه کافی تحت فشار هستند لطفا شما دیگه دامن نزنید به این قضیه (1283381) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۱:۱۸
واقعا متاسفم ... این 8 سال براتون بس نبود ؟! ، دیگه چه اتفاقی باید بیفته که اشتباهات گذشته رو بپذیرید .... (1283390) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۲:۴۷
هیج کدام از کاندیدها به گرد پای هاشمی و خاتمی نمی رسند. ظاهرا پیامد عملکرد دولت احمدی نژاد است!!! (1283400) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۳:۰۸
دولت نهم و دهم کاری کرد کارستان.
بهتر از این نمی شد حقانیت اصلاح طلبان به ویژه سید عزیز و آیت الله را ثابت کرد.
دولتی که با حمایت بی حد اصولگرایان و تهمت و افترای نا اهلان به این دو یار دیرین انقلاب روی کار آمد و 8 سال ریاست کرد ، ارمغانی به جز ویرانی سیاسی ، بحران اقتصادی و دلسردی مردم نسبت به نظام عزیز نداشت.
به نظر بنده تنها راه نجات کشور و مسیر انقلاب از این سقوط همه جانبه آمدن سید محمد خاتمی و آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
درود خداوند بر این دو عزیز (1283403) (alef-13)
 
روح
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۳:۵۱
من به عنوان یک اصولگرای تحت امر ولایت از کاندیداتوری آیت الله هاشمی حمایت میکنم بسیاری از اصولگرایان دیگه هم طرفدار سر سخت هاشمی هستن (1283406) (alef-13)
 
شهرام
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۵:۰۶
در حال حاضر به کسی نیاز داریم که بتونه شرایط اقتصادی و روابط خارجی را بهبود ببخشه به دید من درصد زیادی از مشکلات حل خواهد شد.ان شاا... (1283409) (alef-10)
 
ییوسف
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۵:۴۵
به نظر خاتمی خیلی محبوب تر از رفسنجانی است و احتمال رای آوردن آن بیشتر است وباید رفسنجانی به نفع خاتمی کنار رود .
من از کسی نشنیدم که هاشمی را منجی بداند ولی به نظر خیلی ها واز جماه من خاتمی می تواند منجی باشد .
مطمئن باشید اکثر جامعه از جمله من به هیچ قیمتی حاضر به رای دادن به هاشمی نیستند حتی اگر هاشمی بین بد وبدتر ،بدباشد (1283412) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۲۸:۴۸
صلاحیت هاشمی بخاطر سن بالای 80سال باید رد بشود. (1283422) (alef-10)
 
سیدعلی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۴:۱۶
ایشان 76 سال سن دارند و بالای 80 سال نیستند. درود بر هاشمی (1284511) (alef-13)
 
;
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۳۷:۲۷
متولد 1312 میشه 80 سال (1285378) (alef-10)
 
امیر
France
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۳۱:۵۸
من فکر می کردم با مدیریت آدمی مثل دکتر توکلی روی این سایت نباید شاهد تحلیل های کیهان گونه باشیم. چرا تا کم میاریم می ذاریم پای بی بی سی اصلا منبع خبرتون کی هست ؟ خاتمی بارها علاقه اش رو به نظام ثابت کرده . هاشمی هم که از ارکان نظام. درست نیست که به خاطر تفاوت عقیده این رویه تا سایت شما هم نفوذ کنه. قدرت مگه چقدر ارزش داره ؟ (1283427) (alef-13)
 
رفیق
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۳۳:۰۵
سلام به همه دوستان . آدم خیلی خوشحال میشه از این همه شور سیاسیه جوونای ایرانی. خدمت اون دسته از عزیزان که طرفدار آقایان جلیلی و لنکرانی هستند عرض کنم که سابقه اجرایی لازمو ندارند و تا کسی تو گود نباشه اولا فهم درستو نداره از واقعیات و ثانیا قطعا نقطه منفی کمتری داره. اما اقای هاشمی وخاتمی از پشتیبانی دستگاههای نظامی و امنیتی و رسانه ای برخوردار نیستندو چنین رئیس جمهوری نمیتونه کار بکنه هرچند قوی یا پرطرفدار باشه. پس بهتره به گزینه های با برنامه و قوی مثل اقای رضایی (ولی بدون مقبولیت) ویا اقای قالیباف(مقبول و با قدرت اجرایی کمتر ) هم فکر کرد. ضمنا اگه همه دور از تعصب به دنبال اصلح باشند نه صالح مقبول دولت موفق تری را پیشرو خواهیم داشت .به امید ایرانی آبادتر مقتدرتر, معنویتر و انقلابی تر (1283432) (alef-13)
 
دانشگاهی
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۴۸:۲۸
برون رفت از شرایط فعلی نیاز به تجربه، تدبیر و توانائی برقراری ارتباط های بین المللی دارد . آقای خاتمی همه شرایط را دارند. (1285395) (alef-10)
 
فرهنگي
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۱:۵۷
هاشمي در سن 80 سالگي بنظر نميرسه دنبال پست و مقام و يا جنجال باشه اگه بياد به صحنه صرفا از رو دلسوزي و احساس تكليف واقعيه. (1283450) (alef-10)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۵:۵۹
من پریشانم که راه خانه را گم کرده ام . ای شوریده سر ! خلوت‌گزیده را به تماشا چه حاجت است؟ چون کوی دوست هست، به صحرا چه حاجت است؟ (1283465) (alef-13)
 
امير110
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۶:۲۱
با انتشار خبر نوار 8 ميليوني در يكي از سايتها و متعاقب تكذيب آن توسط رياست جمهوري موارد ذيل به وقوع پيوسته و خواهد پيوست:
1- به احتمال زياد خبر فوق توسط تيم خود احمدي نژاد منتشر شده است. اين خبر هشداري بود به جناح اصولگرا ، كه ميزان تخريب احمدي نژاد را در روزهاي آينده كم نمايند و يا با موج افشاگري هاي جديد احمدي نژاد روبرو خواهند شد. كه بعد از انتشار اين خبر، موج تخريب احمدي نژاد تا حدودي كاسته شد.
2- با وقوع بالايي، بايد موج جديدي از تخريب ها عليه اصلاح طلبان (به ويژه هاشمي و خاتمي ) بايد شروع مي شد. كه همزمان با موضعگيري وزير اطلاعات، كيهان و ...اين مهم به حقيقت پيوست . در آخر سرمقاله "الف" هم در خصوص آمدن هاشمي و خاتمي ادامه همان موج قبلي است.

ا (1283466) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۷:۲۵
باسلام

اوضاع کشور ایران در حال حاضر کاملا به مسئله هسته ای و تحریم ها گره خورده است و برای برون رفت از این شرایط آمدن رئیس جمهوری که بتواند با جهان یک پارچه شده علیه ما به یک تعامل و تفاهم واقعی و کاربردی برسد برای نظام الزامی است . ازبین کاندیداهای اصولگرا قالیباف دارای رای نسبی در تهران است و سایر نقاط کشور ایشان را علیرغم توانا یی هایش نمی شناسند . حداد عادل در کشور دارای رای نیست چه هم او بود که در مقام ریاست مجلس هفتم طرح ویران کننده تثبیت قیمتها را برای به چوب لای چرخ دولت خاتمی در مجلس مطرح و تایید کرد این طرح خود مسبب گرانی های فزاینده در سالهای بعدی شد و وابستگی دولت به نفت را بیش از پیش گسترش دا د . ولایتی هم نه طرح دارد نه برنامه نه جایگاه مردمی و نه جهانی . دکتر جلیلی دارای شخصیتی آرام و متین است با دیپلماسی جهانی آشناست اما در طول چندین بار مذاکرات هسته ای نه توانسته است طرف ایرانی مافوق خود را مجاب به تغییر یا تعدیل کند و نه توانسته است 5+1 را در نقطه سربه سر نگاه دارد تا از فشارهای بیشتر به کشورمان خوداری کنند و این رفت و آمدهای هراز چندگاه بیشتر سفر به نقاط مختلف دیدنی را تداعی می کند .
اما اصلاح طلبان ، با تمام هجمه ای که این روزها علیه سران مستقیم و غیر مستقیم آنها یعنی آیت اله هاشمی و آقای خاتمی در طرف اصولگرا یان و دولتی ها به راه افتاده باید اذعان داشت و معترف بود که این دو دارای شخصیت و شان بین المللی غیر قابل انکاری در بین همسایگان ایران و کشورهای مهم جهان هستند ، به خوبی دیپلماسی منطقه ای و جهانی را می شناسند و تیم همکاران دولتشان اکثرا توانمند ومتخصص امور می باشند ازطرفی در بین مردم ایران نیز دارای احترام ویزه بوده و از همه مهمتر می توانند تنور انتخابات پیش رو را که همچنان تقریبا خاموش است ویا اینکه در صورت روشن بودن توانایی گرم گردن یک گرمابه را نیز ندارد ، به قلیان بیاورند . دراین بین اظهارات بعضی مقامات ارشد مانند وزیر اطلاعات نه تنها موجب دوری رای دهندگان از خاتمی و هاشمی نمی شود بلکه قاطعانه باید گفت این اتهامات موجب سرازیر شدن رای کسانی که برای شرکت در انتخابات مرددند ،به کیسه هاشمی یا خاتمی خواهد شد . (1283469) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۳۳:۰۲
احسنت بر شما تحلیل منطی و بسیار دلنشینی بود دست مریزاد (1284083) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۶:۴۵
بى انصافى نكنيم حداقل "ألف" تا حدى امكان زمينه إظهار نظر و إبراز سلايق متفاوت را مهيا كرده (1284830) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۹:۴۳
درود بر تو حال كردم از اين تحليل، ألف لطفأ اين كمنتو حذف نكن چون فقط يك مثبت براى اين تحليل ناب خيلى كم بود. (1284841) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۱:۲۳
بسیاری از افرادی که اسم شان مطرح است در حد مدیریت مدرسه راهنمایی هم نیستند. افسوس. (1283482) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۳:۴۵
اقای خاتمی ترو خدااااااااااااابیایید شماروبه جدتون مامنتظریم (1283486) (alef-13)
 
صادقی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۶:۵۹:۰۸
خاتمی می آید اما اگر.................. خدای ناکرده رد صلاحیت شود چه؟ بهتر این است که هاشمی بیاید. ولی اگر خاتمی بیاید.... می دانید چه می شود؟ جامعه از فضای سستی و رخوت نجات خواهد یافت.... و اعتماد مردم به نظام بیشتر از قبل خواهد شد... اگر و اگر بیاید........... (1283497) (alef-13)
 
پیمان
Russian Federation
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۰۴:۲۳
رای من فقط و فقط برای خاتمی است . هیچ وقت چنین اشتباهی نمیکنم که به هاشمی رای بدم حتی اگه خاتمی به نفع هاشمی هم کنار بکشد. (1283511) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۰۴:۴۵
اگر خاتمی اینطور ملکه ذهن شماست و اگر خواست که به هاشمی رای بدیم که این حرفتون میشه تضاد (1283868) (alef-13)
 
هاج و واج
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۰۵:۱۷
آقاي هاشمي لطفا يه خورده فكر كن !
به سن و سالت نگاه كن مي خواي براي اين ملت چه كار بكني؟
پاپ رهبر ميليون ها مسيحي گفت به خاطر كهولت سن نمي خواهم پاپ باشم و استعفا داد!
يه سر سوزن انصاف چيرز خوبي است؟ (1283513) (alef-10)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۱۲:۳۴
پاپ رهبر مذهبی است. مطمئنی درست مقایسه می کنی؟ (1284203) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۳۹:۱۰
هر کسی به غیر از هاشمی بیاد وضع از این هم بدتر میشه (1284793) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۴:۵۵
از هاشمي مسن تر هم در مسئولين رده بالا داريم چرا اونا كنار نميكشند؟ (1284819) (alef-13)
 
علی
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۰۸:۳۸
اگر اقای خاتمی به نفع هاشمی کنار برود . خاتمی مانند یک طعمه و یک مهره ی کمکی برای هاشمی شده و در صورت عدم موفقیت هاشمی هر دو به انزوا میروند اما اجماع ارای مردم بر حضور خاتمی بوده و موفقیت ایشان در انتخابات بیشتر خواهد بود. (1283523) (alef-6)
 
مرتضی
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۲:۱۸
اما به نظر من اقای هاشمی از مرتبه و شان بالاتری برخوردار میباشد و این اتفاق یک معضل تلقی نمی شود. (1283591) (alef-13)
 
ارمین
United States
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۰:۴۵
این اوضاع به دست نخبه های سیاسی و اقتصادی مثل خاتمی و هاشمی درست میشه...نه افراد نخبه در زمینه ی شعار پراکنی...چیزی که در ۸ سال اخیر دیدیم... (1283532) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۲:۵۲
اصلا متن خوبی نبود !!!
استدلال ها در حد صفر (1283539) (alef-13)
 
شهروند یزدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۳:۲۹
خدا کنه خاتمی بیاد که اختلاف رایش با کاندیدای اصولگرا 20 میلیونی هست
درود برخاتمی (1283544) (alef-13)
 
چکیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۵:۲۶
بنظرم همه اینها در موقعیتهای مختلف امتحان خودرا پس داده اند،لازمه نجات کشور ازاین بحران خود ساخته و فرو رفتن در اعماق نکبت وبدبختی ،تغییر درافکار واندیشه های اساسی می باشد، همدلی،محبت،ایرانی واسلامی اندیشیدن،پرهیز ازهرگونه تنش با خارج،به حساب آوردن مردم،عدم رانت خواری،خروج نظامیان وروحانیون ازمناصب سیاسی واقتصادی ........راز آسایش ورفاه ایران خواهد بود والا............ (1283547) (alef-6)
 
Hamid
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۱۸:۱۴
سلام بر دوستان گلم .هاشمی بیاد خودم بهش رای میدم و مخلصشم هستم .از خاتمی هم بدم نمیاد اما هاشمی یه چیز دیگه هست .خدا کنه بیاد (1283551) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۹:۲۱:۱۳
فرقي بين هاشمي و خاتمي نيست، مخلص هر دو بزرگوار هستيم. بعضي كامنت‌ها شك برانگيزند چون درصددند اين دو را در مقابل هم قرار دهند ولي آن دو بزرگوار تصميم قطعي ‌شان اين هست كه يكي از انها بيايد و ديگري حمايت كند. (1285452) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۲:۵۸
شخصيت هايي مانند هاشمي مي توانند قطار منحرف شده اقتصاد و فرهنگ ايران را به مسير توسعه بازگردانند. (1283570) (alef-6)
 
البرز
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۴:۵۱
خطاب من دراين شرايط حساس به حضرت آيت الله هاشمي وخاتمي عزيزاست. قرارنيست كه برخي جريانهاي سواربرقدرت وغرق در ثروت راضي به آمدن شماباشند اصلا اگرآنها اشكال تراشي نكنند عجيب است . به نظرما مساله اين نيست كه بگذارند يانگذارند بحران آفريني كنند يانكنند اتهام بزننديانزنند كه آنهادراين راه كوتاهي نخواهندكرد.مساله اين است كه مردم ديگر تاب وطاقت ندارند ادامه وضع به نابودي خيلي ازچيزهاتمام ميشود .مردم شماراميخواهند نه حتي بخاطر خودتان.شماراميخواهند بخاطرايران ايران بخاطراسلام بخاطردوام وبقاي اين نظام برخواسته ازخون شهيدان ومكتب زيباي اهل بيت والبته بخاطر خودشان پس شما هم خودتان رانخواهيد كه انشاالله نميخواهيد وبه اين خواهش توده هاي مردم اعتماد كنيدواحترام كه اين بار عزم ملت متفاوت است (1283579) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۷:۱۸
تمام این آقایان آزمونشان را پس داده اند. آزموده را آزمودن خطاست. فقط و فقط دکتر سبحانی، مردی که سرمایه ایران اسلامی است. کاری نکنید که بگویند، مردم ایران به نخبگان بی توجه هستند و جایگاه عالم را نمی شناسند. (1283583) (alef-6)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۴:۰۵
این دکتر سبحانی دقیقا کی هست که اسمشو نشنیدیم! نکنه یه دکتر محمود احمدی نژاده که قراره هشت سال بشناسیمش! (1283673) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۰:۲۱
کار نخبه علمی تصمیم سازیه و کار سیاستمدار تصمیم گیری . اینو قاعدتاً خود آقای سبحانی هم میدونه . در اینکه هاشمی سیاستمداره شکی نیست همونطوری که در نخبه علمی بودن آقای سبحانی . اگر ایشون اومد و تزهای اقتصادیشو اجرا کرد و جواب درست نگرفت اصلاً فکر کردید چه خواهد شد؟؟ . قطعاً ایشون به خاطر داشتن تز اقتصادی خاص پیگیر همون خواهد شد و به سایر موارد اعتنا نخواهد کرد و این یعنی احمدی نژاد دیگر و من از تکرار احمدی نژاد میترسم . آقای سبحانی مثل تعداد دیگری از کاندیداها همه محترم و صاحب نظر هستن ولی من میترسم . نه به خاطر خودم به خاطر آینده فرزندانم (1283885) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۹:۲۵:۵۲
جناب آقاي سبحاني استاد متخصصي هستند، اما در همان رشته تخصصي خودشان نظراتي دارند كه مورد تاييد بسياري از متخصصان ديگر اين حوزه نيست، ضمن اينكه در حوزه نظري حرف‌هايي دارند ولي نسخه عملي اقتصادي براي برون رفت از مشكلات واقعي را كمتر از ايشان ديده‌ايم. كافي است يك سري به دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران بزنيد تا حرف من را متوجه بشويد. ضمن اينكه در اين رشته اساتيد قوي تر از ايشان كم نيستند.
از آن گذشته از نظر اجرايي من به شخصه توان اجرايي ايشان را ضعيف مي‌دانم.
ما به يك مدير خردمند و با سعه صدر بالا نياز داريم كه تخصص‌هاي گوناگون را به كار بگيرد ، نه متخصص صرف در يك حوزه. (1285466) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۲۸:۳۱
اگر هاشمي وخاتمي بيايند حماسه اي ديگر رقم مي خورد من مي آيم وبه هاشمي راي مي دهم البته خاتمي اولاتر است (1283586) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۹:۴۲
اولي تر عزيزم (1283756) (alef-13)
 
آرامش
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۴:۲۵
سلام.بااینکه من هوادار اصلاح طلب ها هستم ولی ازآنها کاملا رضایت ندارم زیرا آنها نیز زمانیکه دراوج قدرت بودنند بازم درشرایطی به خواسته های مردم تن نمی دادنند مانند حقوق قشرکارگروکارمند مثل اضافه حقوق درصدی.هرکس حقوقش بیشتر بود بیشتراضافه می شد وبلعکس.......... (1284572) (alef-13)
 
کامبیز
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۲:۲۰
رقابت بین لنکرانی و هاشمی رفسنجانی هستش و در نهایت لنکرانی با مواضع گفتمانی مورد تایید آقای مصباح پیروز میشوند و شکست سنگین دیگری در کارنامه سیاسی آقای هاشمی ثبت میشه
والسلام (1283592) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۱:۴۴
لنکرانی کی هست؟ من که نمیشناسمش (1284804) (alef-13)
 
علی آقا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۴:۴۲
من یه نسل سومی رای اولیم الان که به انتخاباتنزدیک شدیم دو تا موضوع ذهنم رو مشغول کرده.یک چرا ما ایرانی ها هیچ وقت باهم وحدت نداشتیم?ما وقتی وحدت نداریم نمی تونیم یه کشور رو اداره کنیم اونوقت می خایم تو جهان موفق بشیم نمونه اش هم ژاپن.دو چرا تو کشور باید قدرت دست یه عده‌ای باشه که از اول انقلاب بودن چرا یه بار کار های بزرگ رو به یه جوون 40ساله نسپاریم .به قرآن جوونای زیادی هستن که اگه بهشون میدون بدن کارای بزرگ انجام میدن نمونه اش جوونایی که سرتاسر جهان به عنوان دانشمند شناخته میشن خارجیها خوب استعداد ما رو کشف کردن دارن اونا رو به کشور خودشون می برن ولی ما نه.با همه احترامی که برای با تجربه ها دارم ولی رای من مل نسل سومی ها برای یه جوون هست کارم نداریم از چه حزبی فقط جوون (1283598) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۰۸:۳۱
یه بار سپردیم برای هفت پشتمون بسه! مگه کشورداری بچه بازیه که بیان تازه یاد بگیرن که چه کار کنن؟ مگه مردم موش آزمایشگاهی اند؟ 30ساااال از انقلاب گذشته هنوزم باید رنج ندانم کاری مسئولین بی تجربه رو بکشیم؟ (1284186) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۳۵:۲۶
در فضاى مجازى و سايتهاى خبرى نظرهاييكه آمدن هاشمى را خوب ميدانند راى مثبت بالايى گرفته كه نشان ميده كاربران اخبار و تحليلهاى اينترنتى موافق آمدن هاشمى هستند. در شهرستانها و روستاها هم اقشار پايين از نظر سطح اطلاعات اصلا جليلى و لنكرانى و غيره را نميشناسند ولى اسم هاشمى به گوششان خورده. شرايط با سال ٨٤ متفاوت است. به نظر هاشمى شانس بالايى براى برنده شدن دارد (1283602) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۱:۴۳
تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی و سیاست خارجی حضور آقای هاشمی است. فقط هاشمی می تونه کشور را نجات بده. (1283621) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۹:۵۰
تنها کسی که میتونه با عزت و اقتدار سیاست خارجی را اصلاح کنه تا تحریمها بی اثر و یا کم اثر بشه این دو بزرگوارند. امید اینکه همه بیانذشیم و بعد انتخاب کنیم تا دگر بار 8سال پشیمان نشویم . (1283652) (alef-13)
 
رادین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۹:۵۴
حماسه یعنی حضور خاتمی

یارم چو قدح به دست گیرد
بازار بتان شکست گیرد (1283654) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۱:۰۱
چرا آخه با این خبراتون با احساسات آدم بازی می کنین (1283659) (alef-13)
 
حامی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۱:۰۱
امیدوارم به پیروزی خاتمی. اما ظاهرا هاشمی بهتر میتونه ار پس این وضعیت بحرانی داخل و خارج بر بیاد به نظرتون پس پیروزی یکی ازین دو جایگاه شحص دیگر چه حواهد بود؟ بویژه پس از پیروزی هاشمی؟ (1283660) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۴۲:۲۳
خاتمي معاون اول هاشمي شود، چه شود؟! (1284559) (alef-13)
 
میراقا
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۳:۳۴
اصولگرایان بابصیرت بایستی ازخجالت نه کاندیدی معرفی کنندونه به سیاست دخالت کنند چون محصول اندیشه انهارا دیدیم ودیدند وهمین اش بدمزه دست بخت انهاست که خودشان هم ازان متنفرند.بوی نفت درسفره هایشان امده ومغزانانرا ازکار انداخته است وچه بوی گندیست که همه را مسموم کرده است.وازاثارش خفقان همگا نی است وفقط فحاشین ازادند هرناسزایی را نثار بزرگان کاردان بنمایند ماهیچ وقت از انقلاب چنین انتظا ری نداشتیم .وان الله لبالمرصاد.کل یعمل علی شاکلته. فحاشی رسانه ای ننگ بزرگی است برای حاکمیت تاچه رسد به.... (1283671) (alef-13)
 
حق گو
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۴:۰۵
اونهاییکه خاتمی وهاشمی را نکوهش میکنن حقشونه که نون بربری دونه ای 5000تومن بخورند تا حالشون جا بیاد شاید بر بری تا ثیر بذاره ومغزشون کارکنه که الان جامعه نیاز مند تغییر وتحولات اساسی در عرصه داخلی وبین المللی هستش......به امید نون بربری 5000 تومانی...........وبه امید فردایی روشن.......با بر امدن افتاب از فرازپشت بام اصلاح طلبان (1283674) (alef-13)
 
پیروز
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۷:۵۵:۰۷
درود خدا بر رهبر معظم درود خدا بر هاشمی و خاتمی به خدا خیلی خوشحالم حس میکنم مملکتمان با پشتیبانی این دوبزرگوار از رهبر عزیزمان گلستان میشود خدا حافظ دروغ خدا حافظ تشنج خدا حافظ بی حرمتی خدا حافظ بد اخلاقی خداحافظ همه زشتی ها ای رهبر عزیز این دو بزرگوار را در کنار و مورد حمایت خود قرار ده تا شکوه و جلال و عظمت ایران را در کنار رهبر عزیزمان جشن بگیریم بنده اصلاح طلبم بودم و هستم و هرکسی ا هم که میشناسم هم نظر من است ما نه فتنه گر بودیم و نه هم هستیم خدا یاری کند در دوران ریاست جمهوری هر یک از این دو بزرگوار منزلت رهبری را به عرش میرسانیم تا ثابت شود کی فتنه گر بر علیه نظام و رهبری بوده ما اصلاح طلبان یا اینهایی که 8 سال به مردم و رهبری خیانت کردند و دروغ گفتند (1283676) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۳:۱۵
جلیلی در اندازه ریاست جمهوری نیست. خاتمی رد صلاحیت میشه. هاشمی رای خوبی میاره. دولتی ها هم به هر تقدیر کلکشون کنده است. اصول گراها با این همه کاندید نمی تونن موفق باشن. اگر برخی به نفع برخی کنار نرن رایشون تقسیم میشه. قالیباف رو هم نباید دست کم گرفت. (1283698) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۹:۲۵
خاتمى يا هاشمى، هركدام بيايند پيروز انتخابات اند. حتى رقبايشان هم اين را مى دانند كه هر تهمت و ناروايى در حق اين دو در اين روزها مى زنند تا مگر با اين شايعات موجب رد صلاحيت يا نااميديشان شوند. بايد بدانند كه اين روزها مردم در خانه و خيابان و شبكه هاى اجتماعى مى گويند "خدا كنه خاتمى بياد" "خدا كنه رفسنجانى بياد". تا حرف از تحريم و گرانى و تورم و يارانه و دارو مى شود همه ناراحت از وضع موجود باعث و بانى اش را لعنت مى فرستند، حالا آقايون فكر كرده اند ٤سال پيش از اين دولت حمايت كرده اند امروز از خطاهاى او بى تقصير و مبرا اند. (1283716) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۰۹:۲۸
هاشمی فضای بسته سیاسی را قبلا دنبال کرده است که همه ملت از ان ضربه خوردنند ولی خاتمی با فضای باز سیاسی که ایجاد کرد باعث گسترش اگاهی مردم و در کنار تصمیم سازی عمومی باعث پیشرفت مملکت و مشارکت عمومی گردید (1283717) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۱:۱۳
متاسفم معلومه خیلی از این تحلیل گران سیاسی عزیز یا در ایران نیستند ویا درمیان مردم شهروروستای ایران واحتمال دارد درویلا های شخصی بسر می برندکه اینقدر از اوضاع سیاسی منطقه و جهان ومخصوصا داخلی بی اطلا ع
ودر اتخابات قبلی همین تحلیل ها را با کمک رسانه های غرب به خورد مردم دادند
که پس از رای مردم خودشان هم باورشان شده بود که بای کاندیدهای نخ بسته به هاشمی باید رای می آوردن ومی خواستند سر مردم بیچاره را از تن جدا کنند که رای به یک انسان مثل خودشان داده اند وهنوز هم درس نگرفته ودر توهم بسرمی برند اینشا الله خدا خوبتون کنه (1283723) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۸:۱۲:۳۵
عشق منی مشایی
خدا کنه نیایی
(همون رئیست برای هفت پشتمون بس بود) (1285361) (alef-10)
 
پارسا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۱:۲۲
اسایش دوگیتی تفسیر این دو حرف است بادوستان مروت بادشمنان مدارا فقط خاتمی یا هاشمی (1283724) (alef-13)
 
Brazil
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۳:۳۷
حالا همه اين حرفها به كنار!

ظرف سه ساعت اين خبر به پربازديدترين و توصيه‌شده‌ترين خبر سايت الف تبديل شد!

اسم خاتمي يا هاشمي كه مياد همه بايد خبردار بايستند.

آن كس است اهل بشارت كه "اشارت" داند

نكته‌ها هست بسي، محرم اسرار كجاست (1283735) (alef-13)
 
Amir
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۶:۰۱
رای های دوستان نشان میدهد که مردم منتظر چه کسانی هستند که بیایند!!! (1283747) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۶:۱۰
آیا واقعا مسئولین سایت الف اینقدر بی سوادند که حسن روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز را که خودش و دفترش هم تاکید بر اصولگرا بودنش دارند اصلاح طلب بخواند؟؟ یا قضیه چیز دیگری است؟ (1283748) (alef-13)
 
جمشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۸:۰۵
متاسفانه راه رفته را دوباره باید رفت
یک بار آقای رفسنجانی زمینه ساز ورود خاتمی و اصلاح طلبان شد
این بار هم باید رفسنجانی وتیمش بیایند وانشالله دور دیگرآقای خاتمی
بیاید ازنظر شرایط سنی هم اینجوری بهتر ه (1283753) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۶:۱۸
ما منتظر آیت الله هستیم بی بی سی هم برای ساده لوحان حرف میزنه که گولشان بزنه چون اونها اصلا اسلام را قبول ندارند (1283773) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۶:۵۲
فقط خاتمي و بس (1283776) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۲۷:۳۶
صفت مشترک ما ایرانیها اینه که قدر نشناسیم و فقط به دنبال نکات منفی و تخریب کردن افرادیم. از قبل انقلاب تا حالا. تازه داریم میفهمیم که شاه اگه بد بود ولی کارای بزرگی کرد که باعث افتخاره. رفسنجانی ویرانه بعد از جنگ رو تحویل گرفت و کارهای بزرگی در زمینه صنعت کرد. خاتمی کشوری بسته از نظر فرهنگی و بین المللی گرفت و وجه جهانی ایران رو چند برابر کرد. ولی این احمدی چه کرد؟ کشوری را که هر گوشه اش را در دولتهای قبل درست کردند را یکجا ویران کرد. چرا درس نمیگیریم از این انتخاب آخر؟؟؟ (1283779) (alef-13)
 
محمدعلی محمدی م.ریحان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۴۲:۲۹
اره اره برید سراغ الهام
اسمش هم با هاله نور و این جور چیزها جور در می اد
اصلا اعلام کنید تغییر فامیلش از عصا به دست به الهام حاصل الهامات غیبی بوده (1283819) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۴۳:۰۹
همشون سروته یک کرباسند (1283820) (alef-13)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۸:۵۰:۵۱
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
جناب حجت‌الاسلام مجاهد متعهد آقای هاشمی عزیز
مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد از بیمارستان پیام داد: «به رضاخان بگویید من زنده‌هستم.» مدرس حالا هم زنده‌است. مردان تاریخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده‌است، چون نهضت زنده‌است.
آمریکا و دیگر ابرقدرت‌ها بدانند، ملت ما زنده‌است. اجتماعات عظیم این دو سه روز شاهد زنده بودن انقلاب است. اینان با این تلاشهای احمقانه نمی‌توانند انقلاب اسلامی ما را ترور کنند، نمی‌توانند شخصیت انسانی –اسلامی مطهری و هاشمی را ترور کنند؛ هر چند ترورها حساب شده و سازمان یافته باشند و از لابلای آنها جای پای ابرقدرت‌ها و جنایتکاران بین‌المللی به چشم بخورد. ملت با تمام قوا باید در مقابل دسیسه‌ها مقاومت کنند، توطئه‌ها را بشکنند، با کمال مراقبت انقلابی این جنایتکاران را شناسائی کنند و به دادگاههای انقلابی معرفی کنند. پاسداران انقلاب و رؤسای آنان موظفند از این شخصیت‌های ارزنده انقلابی حفاظت کنند و رفت و آمدهای مشکوک را تحت نظر بگیرند، اگر چه خود آنان راضی نباشند.
ملت بزرگ اسلامی مصمم است به نهضت اسلامی خود ادامه دهد و اجازه دخالت خیانتکاران را درکشور خود ندهد. ما ملتهای بزرگ اسلامی را به همکاری در این نهضت اسلامی ایران دعوت می‌کنیم. باید دست جنایتکاران از ممالک اسلامی و از عموم مستضعفین قطع شود و وعده الهی به همت اقشار ملتهای اسلامی تحقق یابد.
من به آقای هاشمی فرزند برومند اسلام، تبریک می‌گویم که در راه هدف تا نزدیک شهادت به پیش رفت و سلامت و ادامه خدمت ایشان را از خدای تعالی خواستارم.
والسلام علیکم عبادالله الصالحین
روح‌الله الموسوی‌الخمینی (1283833) (alef-13)
 
خراسان
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۱:۴۹
بی صبرانه منتظر حظور این دو عزیز هستیم بیا و نجات بده این مردم را... (1283890) (alef-13)
 
fatemeh
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۳:۱۰
هاشمی رئیس جمهور و خاتمی معاون اول. انشاالله چنین شود. (1283891) (alef-13)
 
نورالدین قلاوند
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۵:۲۳
الف جان از شما بعیده که یک قسمت تحلیل تان را انگار از کیهان عاریه گرفته اید آنجا که گفته اید بی بی سی کمک می کند تا آیت الله رای قابل توجهی بیاورد این که یک طرف را سیاه سیاه وطرف دیگر راسفید سفید ببینی با انصاف وواقعیت مطابقت ندارد
آیا بنظر شما اشکال داره که بی بی سی یک تحلیل درست از واقعیت جامعه بدهد مگر اخبار وتحلیل های همین بی بی سی قبل از انقلاب خوراک همه انقلابیون نبود بهر حال هیچ تعجب نداردکه بی بی سی هم یک تحلیل درست از واقعیت جامعه ایران بدهد از طرفی حتی اگه این تحلیل را فرض بر سوئ نیت بی بی سی بدانیم میتوانیم اینطور تحلیل کنیم که آنها قصد دارند طرف مقابل را تحریک کنند تا عرصه را بر آیت اله تنگ نمایند واین به ضرر آیت الله است ومیتوان گفت بنوعی کمک به اصولگرایان است اما این تحلیل های بدبینانه هیچکدام کمکی به فضای داخلی که باید به سمت حماسه سیاسی برود نمی کند (1283894) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۹:۴۵
با سلام،
متأسفانه در شرایط حاضر و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، تحلیل‌های سیاسی رایج نمی‌تونن پیش‌بینی درستی از شانس افراد برای گرفتن نتیجه انتخابات داشته باشن. در حال حاضر برای قشر مهمی از جامعه حفظ و یا افزایش مقدار فعلی یارانه‌های نقدی مهمترین اولویت هستش. لذا مهمترین عامل در تعیین نتیجه انتخابات موضع کاندیداها در قبال قضیه هدفمندی یارانه‌ها است. دلیل اصلی تکاپوی دولت برای افزایش مقدار یارانه‌های نقدی همینه. (1283903) (alef-13)
 
خودم
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۲۲:۵۰
ما برنده ايم ما طرفداران خاتمي طبق سفارش آينده ي خاتمي به هاشمي راي ميديم هاشمي پيروز ميدان هست همون دور اول بتركه چشم حسود! (1283914) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۲۶:۰۰
خاتمي - هاشمي حمايتت مي كنيم (1283925) (alef-13)
 
راضیه فلاح نیت
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۳۳:۴۲
شرط اول برای آرامش یک مملکت عدم وجود تفاوت بنیادین در اعتقادات اقشار آن جامعه است که این امر حاصل نمی شود مگر با انتخاب یکی از کاندیدای جبهه پایدار ی به دلیل صراحت در پذیرفتن تمامی اعتقادات جامعه اسلامی به ویژه اعتقاد به ولایت و ولایت مداری، که عدم اعتقاد به این اصل مهم نتیجه ای جز تفرقه و در نهایت فروپاشی نظام و رفتن زیر سلطه استعمار پیر ندارد. (1283942) (alef-13)
 
صادق
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۳۷:۰۵
باید پذیرفت...
می‌دونی چرا از اومدن هاشمی و خاتمی خوشحالم؟
چون در صورتیکه یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب رای بیاره، وضعیت کشور از این سیاست تک قطبی (یک گروه سیاسی که به راحتی می‌تونه حرف زور خودش رو به سایر گروه‌های سیاسی اجبار کنه) بیرون میاد. یکی از مهمترین دلایل نابسامانی کشور هم در این چند سال اخیر بخاطر همین تک قطبی بودن منش سیاسی کشور هست و خواهد بود.
اگر گروههای سیاسی مختلف جایی برای عرض اندام داشته باشند، شک نکنید که اوضاع کشور بهتر خواهد شد و یک گروه سیاسی خاص نمی‌تونه حرف زور خودش رو به بقیه اجبار کنه. برای رسیدن به اوضاع بهتر، در حال حاضر اصلاح‌طلبان تنها گروه سیاسی هستند که می‌توانند قدرت بگیرند و از قدرت این سیاست تک قطبی بکاهند. (1283953) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۱۹:۴۳:۳۴
کاری نداریم که علی میخواد بیاد یا نقی !!! یه کسی بیاد که مردومو نجات بده از این فلاکت خودش یه شب گشنه خوابیده باشه تا درک کنه مردمو حالا هاشمی یا خاتمی یا هرکسی دیگه فرق نمیکنه 2.کار درست باشه بتونه مشکلاتمونو با کشورایه دیگه حل کنه (1283967) (alef-13)
 
سید تنها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۰۴:۲۱
خاتمی میاد با سی میلیون رای ، شک نکنید (1284011) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۱:۲۳
فقط کافی به مثبت منفی های نظر سنجی ی نگاه بندازین ، کاملا مشخص کدوم جناح رای بیشتری داره... فقط خاتمی (1284020) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۶:۴۲
بجای دعواهای سیاسی کاش همه با هم حتی موسوی و کروبی هم بیان یک شروعی از نو بکنیم چرا اینقدر خودمون به خودمون ظلم میکنیم همه با هم کشور و وطن عزیزمون ایران رو بسازیم تا همه در اوج باشیم یک ایران ضعیف که دشمنان رو به طمع بندازه برای هیچ ایرانی خوب نیست ما هرچه داریم از فداکاریهای مردانیه که بخاطر این کشور حبسها شکنجه ها و حتی جون خودشون رو از دست دادن بیاییم با هم خوب برخورد کنیم تا ایرانی سربلن وپر افتخار داشته باشیم در غغیر اینصورت همه ضرر میکنیم و دشمنان خوشحال میشن. (1284034) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۲۳:۱۰
اگر حضرت اقا از اقای هاشمی حمایت فرمایند اقای هاشمی توانایی اداره کشور را از هر حیث بخصوص برگشت ارامش به جامعه و مردم را که حقیقتا معضلی خطرناک شده است را دارا میباشد . و از طرفی توانایی بر قراری صلح و دوستی با دنیا را از هر حیث با توجه به تجربیات سیاسی و خردمندی که دارا میباشد را هم دارا میباشد. (1284049) (alef-13)
 
جانباز جنک تحمیلی بد بخت
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۴۳:۰۱
سلام من یکی از جانبازان جنک تحمیلیم شیمیایی من کاری ندارم کی میخواد ریس جمهور بشه ولی هرکس تا بحال اومده جز بد بختی و فلاکت واسه ما جا نزاشته اخه تو این مملکت جانباز داروی مصرفی اورژآنسیشو با چه هزینه ای پیدا کنه الان مدتیست که دارو تو کشور واسه ماها پیدا نمیشه و زیر اکسیژن موندیو بی اثر هرکس میاد با شعارهای متفاوت ریس جمهور میشه ولی بعدادیکه خبری از قولهاییکه بمردم میده نمیشه چندین سال است من فرزندمو از بنیاد جهت اشتغال ثبت نام کردم ولی تا بحال کسی جوابکو نبوده که منجر به وابستکی یه دونه فزندم به اعتیاد کردیده شما را بخدا اگه بما اینطور رسیدکی بشه وای بحال بقیه مواد مخدر بسادگی در این کشور پخش میشه که باعث از بین رفتن جوانان ما شده من با کدام درامد هم هزینه اقساطو مخارج منزل و بچه هامو دارومو که دیکه دونه ای صد هزار تومان هم پیدا نمیشه بچرخونم هرکسی بیاد بجون بچه هاش به جامعه مخصوصا به ایثارکران رسیدکی کنه تا بیش از این ابروی ایثارکران جریحه دار نشه کدام کارو به فرزتپندان ما دادند که ما حداقل پیش خانوادمون سر بلند بشیم ماکه بغیر از فلاکت چیزی ندیدیم حداقل بچه های این مملکت راحت زندکی کنند من دیکر بکسی پس از این چند دوره اعتمادی ندارم باید خدا برا این ملت رسیدکی کنه هرکس اومد فورا کل فکو فامیلشو بر مقامی شدند ولی بد بخت ما موندیم و زیر خط فقر خدایا خودت کاری کن هرکس قبول نداره هر شهرستانی هست بره از جانبازان همون شهر پرسو جو کنه میفهمه چه خاکی سر ما ریختند (1284110) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۰:۴۷:۴۶
اصولگرا و اصلاح‌طلب همگی‌ امتحان خود را پس داده‌اند. مردم از بین بد و بدتر باید بد را انتخاب کنند. مسئله این است. (1284122) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۱۳:۱۴
شما که میگین خاتمی هواداری نداره پس چرا میترسین؟میاد شرکت میکنه رای هم نمیاره آبروش هم میره!!!!!!!! (1284206) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۶ ۰۷:۲۸:۴۷
بله بذارید اصلا ضایع بشه فقط بیاد چرا میترسید؟؟؟؟؟؟؟؟ (1285312) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۱:۱۹:۱۰
الف جان ميدونم كه اينا رو حذف ميكني، ولي جهت روشن شدن خودتون ميگم. من هم علاقمندم كه خاتمي يا هاشمي نامزد بشن و رييس جمهور. ولي يه بوهايي به مشام مي رسه كه نشون ميده در صورت حضور اين دو نفر دوباره فضا امنيتي ميشه و عده اي اوضاع رو جوري پيش مي برن كه اتفاقات 4 سال پيش بيفته و در نهايت خاتمي و هاشمي هم حذف بشن. در اين مورد تقريبا مطمئنم. وقتي يه عده اي در حاليكه هنوز هيچ خبري نيست، خبر از فتنه جديد و اين حرفا مي دن، يعني زمين و آماده كردن و منتظر چيدن مهره ها هستند. اگر شك داريد يه سري به صفحات كيهان و ... بزنيد. مطمئن خواهيد شد كه يك عده اي تحت هيچ شرايطي اجازه رييس جمهور شدن به اين دو نفر رو نخواهند داد. البته شائبه تقلب پيش نياد، ولي اين عده مي خوان و مي تونن بازي رو طوري بچينن كه اونچه كه گفتم رخ بده. به همين خاطر دلم ميگه اين دو نفر بيان جلو، ولي عقلم جور ديگه اي حكم ميكنه، لطفا فحش نديد. بعدا نگيد نگفتي! در مجموع به نفع دو گروهه كه هاشمي يا خاتمي بيان:
1) خارج نشينايي كه ميخان دوباره اوضاع رو به هم بريزن و از آب گل آلود ماهي بگيرن.
2) داخلي هايي كه براي حذف آيت الله و سيد خندان كمر همت بستن.
با همه اينايي كه گفتم اگر يكي از اين دو بيان ميرم و بهش راي مي دم. (1284236) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۲:۳۷:۲۴
اقای هاشمی انسان بزرگواری است ولی فکر نمی کنم فرشته نجاتی ما فکر می کنیم باشه . (1284531) (alef-13)
 
کوروش
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۰۷:۲۷
سیاسیون کشور وقتی که میخوان مقبولیت کسب کنند به خوبی میدونند که باید بحث مردم رو پیش بکشند .
حالا آفتاب از کدوم طرف در اومده که مالک سایت الف طرفداران خاتمی رو ( که بین همین مردم هستند ) افراطی ها و رنگی تر ها میدانند ؟ که آراشون به صندوق ایت الله سرازیر بشه . (1284657) (alef-13)
 
عمو
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۶:۲۶
با نیامدن هاشمی به میدان خیلی از مردم به ارزوی دیرین شان میرسند اول کردها ودوم عربها وبلوچها وترکمنها واذریها وضمنا 6 میلیون خارج نشینها نیز حداقل نفس راحتی میکشند ومیگویند دیدید ایران به ایرانستان تبدیل شد مگر محمدرضا نگفته بود اگر من بروم ایران به ایرانستان تبدیل میشود لذا امیدوارم ایراندوستانی پیدا شوند وایران را از ایرانستان شدن نجات دهند انهم فقط با روی کار امدن هاشمی وپشتیبانی ملت میسر خواهد شد نه کس وشخص دیگر این عقیده شخصی من دیوانه است که حد اقل 500 جلد کتاب خوانده ام (1284690) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۲۸:۳۸
مردم در انتخابات معمولا چهار دسته اند، اول افراد اگاه که کاری به شعار و حرف ندارند، دوم افرادی که فشار اقتصادی این چند سال جانشان را به لب رسانده ، سوم افراد متعصب ، چهارم افراد کاملا جو گیر
به احتمال بالای 80 درصد ، دسته اول و دوم به خاتمی و یا رفسنجانی ( با درصد کمتر) رای می دهند ، ولی دسته سوم تصمیمات اشتباه خود را تکرار خواهند کرد و پس از اعلام حمایت افراد دیگر تصمیم خواهند گرفت غافل از اینکه هیچ کس هم اکنون در مقابل حمایتهای همه جانبه چهار سال پیش از احمدی نژاد پاسخ گو نیست ، واما دسته چهارم ، این دسته که متاسفانه درصد نسبتا بالایی از مردم را تشکیل می دهند در هر دو دوره قبل پس از رفتار های جنجالی احمدی نژاد به سمت او چرخش پیدا کردند و بدبختانه امسال هم با توجه به انتقاد افراد بسیار محبوب !!!!!! از احمدی نژاد احتمال رای اوردن مشایی ( در صورت تایید صلاحیت) بسیار بالاست. (1284742) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۳۴:۰۹
جک جالبی بود، ضمنا اون دوست که گفته بود منفی ها و اهل مطالعه، حتما شما ها اهل مطالعه اید دیگه؟؟؟ ، چرا اینقدر مطالعه می فرمایید پس تحلیلاتون اینجوری ابدوغ خیاریه؟ (1284771) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۲-۱۵ ۲۳:۵۳:۳۲
این همه میگیم خطر اصلاح طلبان را جدی بگیرید، گوش نمی کنید و به مشایی حمله می کنید. (1284860) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.