توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366951
هافینگتون پست: «پاشنه آشیل» روحانی چیست/ موضوعی که پیروزی احمدی‌نژاد را تضمین می‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۶
«برای حسن روحانی، شکست توافق به منزله تبدیل دستاورد بزرگ دوره چهار ساله ریاست جمهوری اش به پاشنه آشیلی خواهد بود که می تواند انتخاب مجدد او را به مخاطره بیاندازد؛ موضوعی که به احتمال بسیار زیاد به بازگشت محمود احمدی نژاد به صحنه سیاسی ایران خواهد انجامید.»

به گزارش جام نیـوز، پایگاه آمریکایی هافینگتون پست (Huffington Post) در گزارشی تحت عنوان "ایران از توافق هسته ای بهره ای نمی برد و این خبری بد برای روحانی است" به تحلیل دوران پسا برجام و انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایران پرداخته است.

در این گزارش آمده است: «زمانی که ایران و شش قدرت جهانی در تابستان سال گذشته توافق کردند که به مناقشات پیرامون برنامه هسته ای ایران پایان دهند و نهایی شدن طرح جامع اقدام مشترک را اعلام کردند، ایرانیان به خیابان ریختند و شادمان بودند که افقی جدید در زندگیشان باز خواهد شد.

این توافق بسیار مهم که برخی از ناظران بین المللی از آن به عنوان نمونه ای موفق از حل مسالمت آمیز یک بن بست دیپلماتیک و نقطه عطفی در عدم گسترش تسلیحات هسته ای یاد کردند، نتیجه کار استادانه پرزیدنت حسن روحانی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و شاهدی بر تعهد پرزیدنت اوباما به پیگیری مسیر دیپلماسی در تعامل با ایران بود.

توافق هسته ای نشانه ای امیدوار کننده از تغییر در منطقه ای مبتلا به خشونت و شورش بود و زمانی که این توافق به امضا رسید، پرزیدنت روحانی پیام های تبریک فراوانی از همتایان خود در چهار قاره دریافت کرد که این گشایش دیپلماتیک را ستوده و از آرزوی خود برای شروع دوری جدید از تعامل با ایران بعد از این توافق تاریخی و در دوره پس از تحریم ها سخن به میان آوردند. همه تصور می کردند که این توافق با موفقیت اجرا خواهد شد چرا که دلیلی برای عملی نشدن آن وجود نداشت.»

هافینگتون پست در ادامه می نویسد: «اکنون که حدود ۵ ماه از اجرای رسمی این قرارداد می گذرد، بنابر گزارش ها، ایران پای حرف خود ایستاده و کاملا به تعهداتش بر اساس توافق هسته ای عمل کرده است. ایران برنامه هسته ای خود را طبق شرایط تبیین شده در برجام محدود کرده و آژانس بین المللی انرژی هسته ای پایبندی ایران به توافق را تایید کرده است.

اما با وجود آنکه تعاملات دیپلماتیک با ایران پس از توافق هسته ای با حرارت زیادی ادامه داشته و حتی رهبرانی از کشورهای مختلف مانند یونان، غنا، سوئیس، ایتالیا، آفریقای جنوبی، کره شمالی و کرواسی به ایران سفر کردند، دلارهایی که قرار بود جیب ایران را پر کند به ایران نیامد و به طور خلاصه می توان گفت که ایران بهره ملموسی از توافق هسته ای نبرده است.

آنچه رخ داد این است که ایالات متحده -که برای ده ها سال تحریم های گوناگون و پیچیده ای را علیه ایران اعمال کرده است- به تعهدات خود بر اساس توافق پایبند نبوده است و به خاطر تحریم های ثانویه آمریکا که هنوز به قدرت خود باقی است، معاملات بانکی میان ایران و کشورهای اروپایی عملا انجام نمی شود یا با سرعتی بسیار محدود به وقوع می پیوندد. در نتیجه تهران قادر به دسترسی به دارایی های مسدود شده خود در خارج از کشور نیست و نمی تواند درآمدهای نفتی را به خانه بیاورد.

تسهیل معاملات بانکی موضوعی محوری برای اجرای موفقیت آمیز توافق هسته ای است. اگر ایران برنامه هسته ای خود را محدود کند و در مقابل هیچ انگیزه اقتصادی ایجاد نشود، هیچ دلیلی برای حفظ چنین توافقی وجود خواهد داشت؟»

این پایگاه آمریکایی در ادامه با بیان اینکه "تندروهای" ایران از شکست توافق خوشحال خواهند شد، می نویسد: «برای حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو ایران، شکست توافق به منزله تبدیل دستاورد بزرگ دوره چهار ساله ریاست جمهوری اش به پاشنه آشیلی خواهد بود که می تواند انتخاب مجدد او را به مخاطره بیاندازد؛ موضوعی که به احتمال بسیار زیاد به بازگشت محمود احمدی نژاد به صحنه سیاسی ایران خواهد انجامید.»
 
کلمات کلیدی : هافینگتون پست، پاشنه آشیل، روحانی، احمدی‌نژاد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.