نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435648
چرا تورم اعلامی از سوی دولت با قیمت های بازار همخوانی ندارد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۷
بر اساس این آمار در دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در قیمت گوشت قرمز شاهد تورمی حدود ۲۸ درصد، در قیمت مرغ و تخم مرغ شاهد تورمی بیش از ۲۰ درصد و در قیمت چای تورمی ۲۵ درصدی را شاهدیم. این در حالی است که افزایش قیمت برنج به... .

به گزارش تسنیم، بر اساس این آمار در دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در قیمت گوشت قرمز شاهد تورمی حدود 28 درصد، در قیمت مرغ و تخم مرغ شاهد تورمی بیش از 20 درصد و در قیمت چای تورمی 25 درصدی را شاهدیم. این در حالی است که افزایش قیمت برنج به عنوان یکی از اقلام پر مصرف ما ایرانی در سال جاری با افزایشی نجومی گاها شاهد رشد 50 درصدی قیمت ها بوده است.

 مشاهدات میدانی از قیمت مواد خوراکی و کالاهای مصرفی و روزمره مردم مانند گوشت، مرغ و تخم مرغ، برنج، چای، حبوبات و مواد لبنی و کالاهایی از این قبیل نشان دهنده تداوم افزایش این قیمت ها در روزها و هفته های اخیر است. موضوعی که مراجعه به آمارهای هفتگی بانک مرکزی درباره شاخص قیمت مواد خوراکی موید آن ست. آمارهایی که به رغم اعلام پیاپی مسئولان آماری دولت یازدهم درباره کنترل و  مهار  نرخ تورم، برای مردم باور پذیر نبوده و همچنان گرانی کالاها در کنار رکود موجود در بازار مهمترین مشکل عموم مردم محسوب می شود. 

این در حالی است که بر اساس آمارهای مرکز آمار میزان تورم در سال جاری کمتر از 10 درصد و چیزی حدود 8 درصد اعلام شده است.   به بیان ساده تر بر اساس این آمار، سطح عمومی قیمت کالاها در سال جاری نسبت به سال گذشته چیزی کمتر از 10 درصد افزایش داشته است. افزایشی که به هیچ وجه با جیب مردم و  واقعیت های اقتصادی کشور و آمارهای ارائه شده از سوی دولتمردان همخوانی ندارد.

دلیل مغایرت آمارهای اقتصادی با قیمت های بازار؟

میزان تورم اعلامی از سوی مرکز آمار از محاسبه افزایش سطح عمومی قیمت چیزی حدود 350 کالا به دست می آید که بسیاری از این کالاها،   کالاهای کاربردی یا سرمایه ای بوده و در  زندگی روزمره مردم نقش چندانی نداشته یا به صورت ماهیانه و سالیانه از سوی مردم خریداری می شوند لذا با تعمیق رکود و کاهش قدرت خرید مردم هیچ افزایش قیمتی نداشته و حتی گاها با کاهش قیمت نیز مواجه بوده اند. در این میان کالاهای خوراکی  همچون لبنیات، حبوبات، برنج، گوشت، میوه و سبزیجات که مصرفی روزانه در میان مردم دارند در راس این افزایش قیمت ها قرار دارد.

موضوعی که باعث می شود با وجود تورم کمتر از 10 درصد، دولت افزایش حقوق ها را 12 درصد در نظر گرفته که این موضوع در ظاهر ماجرا به مثابه افزایش 2 درصدی حداقل دستمزدها نسبت به نرخ تورم سالیانه است. موضوعی که برخی از دولتمردان در تریبون های خود از آن تحت عنوان افزایش قدرت خرید مردم نام برده و از آن به عنوان یک دستاورد یاد می کنند.   موضوعی که با واقعیت های اقتصادی کشور همخوانی ندارد.

کاهش قدرت خرید مردم در سال جاری

با در نظر گرفتن کالاهایی همچون برنج، غلات و حبوبات، میوه و سبزیجات، گوشت قرمز و ماهی، مرغ و تخم مرغ، محصولات لبنی و... و. در سبد هزینه خانوار به این نتیجه می رسیم که تورم واقعی - که همان سفره های مردم است-  در اقتصاد ایران کمتر از  10 درصد نبوده بلکه چیزی بیش از 30 درصد است.

برای مثال طبق آمار بانک مرکزی در اواسط دی ماه سال گذشته هر کیلو گوشت قرمز گوسفندی حدود 35 تا 38 هزار تومان، هر کیلو گوشت مرغ 4800 تومان، هر بسته 500 گرمی چای خارجی 16 هزار تومان و روغن نباتی مایع 5300 تومان به فروش می رسید. در حالیکه در مدت مشابه در سال جاری قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی به بیش از 44 هزار تومان، هر کیلو گوشت مرغ به 6200 تومان و هر بسته 500 گرمی چای خارجی به 19 تا 21 هزار تومان رسیده است.

بر اساس این آمار، در دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در قیمت گوشت قرمز شاهد تورمی حدود 28 درصد، در قیمت مرغ و تخم مرغ شاهد تورمی بیش از 20 درصد و در  قیمت چای شاهد افزایش 25 درصدی قیمت ها بوده ایم.   این در حالی است که افزایش قیمت برنج به عنوان یکی از اقلام پر مصرف ما ایرانی ها در سال جاری با افزایشی نجومی مواجه و افزایشی 50 درصدی را تجربه کرده است. موضوعی که طبق آمار درباره کالاهایی چون حبوبات و لبنیات  نیز صادق بوده است.

آماری که موید این نکته است: که اگر چه شاید متوسط نرخ تورم اعلامی در مراکز آماری تک رقمی شده باشد اما این نرخ در کف بازار و در میان کالاهای مورد نیاز مردم نه تنها روندی نزولی نداشته بلکه به شدت روبه افزایش است. مسئله ای که موجب  کاهش قدرت خرید مردم شده و در وهله اول معیشت مردم را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث کوچک تر شدن سفره های حقوق بگیران شده است.
 
کلمات کلیدی : کاهش تورم + تورم + رشد اقتصادی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۱:۵۲:۰۲
به نظر میاد که با توجه به پایداری نسبی قیمت مسکن میزان نرخ تورم درست می باشد اما نزخ تورم بدون احتساب مسکن همان 20 تا 25 درصدی است که مردم حس می کنند (4119415) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.