توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 294140
مهلت یک‌هفته‌ای کاخ سفید به سنا درباره توافق
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۳
سخنگوی کاخ سفید می‌گوید سنا ۶۰ روز مهلت بررسی برجام را به بررسی و تأیید آن سپری نکرد و فقط در پی خراب کردن توافق بود.

به گزارش فارس، در حالی که مجلس نمایندگان آمریکا تا ساعاتی دیگر بر سر شروع و یا عدم شروع مهلت ۶۰ روزه بررسی توافق رأی‌گیری می‌کند، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که مهلت ۶۰ روزه هفته آینده تمام خواهد شد.

قضیه از این قرار است که ۱۷ سپتامبر یعنی ۳۰ شهریور ماه (پنج‌شنبه آینده) مهلت ۶۰ روزه کنگره مندرج در قانون «کورکر» برای بررسی برجام به انتهای خود می‌رسد ولی «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز گفت که اوباما متن توافق محرمانه میان ایران و آژانس را به کنگره نداده و بنابراین، مهلت ۶۰ روزه اصلاً شروع نشده که بخواهد تمام شود.

جان بینر: از همه امکانات برای جلوگیری از اجرای برجام استفاده می‌کنیم

بر همین مبنا، مجلس نمایندگان قرار است ساعت ۲۲ امشب به وقت تهران، در خصوص طرحی که می‌گوید «مهلت ۶۰ روزه شروع نشده»، رأی‌گیری کند.

جاش ارنست به سوالی در همین خصوص، بسیار تند پاسخ داد و گفت: «مهم است که همه (در آینده) بخاطر داشته باشیم که نقش سنا در توافق هسته‌ای، ارائه تأییدیه نبود بلکه اساساً از این ۶۰ روز برای خراب کردن توافق استفاده کردند.»

ارنست که به نظر نمی‌رسید سخنی از روی عصبانیت گفته باشد، بار دیگر تأیید کرد: « ... مهلت کنگره برای کشتن (از بین بردن) توافق، هفته آینده تمام می‌شود.»

سخنگو در خصوص تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از تصویب برجام هم سخن گفت؛ ارنست گفت: «این اولین باری نیست که جمهوری‌خواهان در تلاش برای جلوگیری از اجرای وظایف رئیس‌جمهور شکست خوردند؛ این بار هم از سر ناامیدی دست به نوشتن این طرح برده‌اند.»

ارنست در خصوص درخواست کنگره برای ارائه متن توافق محرمانه میان ایران و آژانس گفت: «دولت ایالات‌متحده آمریکا، هر سندی را که در خصوص توافق هسته‌ای با ایران در اختیار داشت، در تاریخ ۱۷ جولای به کنگره ارائه و پس از آن هم پاسخ مکفی به سوالات نمایندگان داد.»

آخرین سوال این کنفرانس هم مربوط به ایران بود. یکی از خبرنگاران پرسید که آیا رئیس‌جمهور از این موضوع ناراحت نیست که نتوانسته حتی یکی از جمهوری‌خواهان را با توافق هسته‌ای همراه کند؟

ارنست پاسخ داد: «باعث ناامیدی است که مسئله ای به این مهمی (توافق هسته‌ای) با نگاه جناحی مورد بررسی قرار گرفت.»

در این جلسه صحبت به آوارگان سوری هم کشید. آوارگانی که هجومشان به سمت کشورهای اروپایی، درخواست عاجل اروپایی‌ها از دیگر کشورها برای سرپناه دادن به آوارگان را باعث شده است.

جاش ارنست گفت که رئیس‌جمهور آمریکا دستور مهیا شدن مقدمات پذیرفتن حداقل ۱۰ هزار مهاجر در سال آینده را صادر کرده است.

وی البته گفت که روند ورود پناهجویان به کشور، خیلی آسان نخواهد بود و این افراد «باید توسط تیم‌های ضدتروریستی اف‌بی‌آی و پنتاگون، گزینش شوند.»
 
کلمات کلیدی : برجام+کاخ سفید+کنگره