نظر منتشر شده
۶۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428844
جهانگیری در جلسه عملکرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی:
طبق آمار بانک مرکزی 7.4 و طبق مرکز آمار 6.4 درصد در 6 ماه گذشته رشد داشته‌ایم آنوقت عده‌ای می‌گویند برای زندگی مردم اتفاقی نیفتاده است
بخش خبری الف،‌ ۷ دی ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۶
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه انگار پیشرفت کشور عده‌ای را آزار می‌دهد، تصریح کرد: وقتی می‌گوییم در فلان مسأله رشد داشته‌ایم عده‌ای عزا می‌گیرند چون فکر می‌کنند این کار به اسم گروه خاصی خواهد بود در حالی که این مربوط به جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه‌شنبه) در جلسه گزارش عملکرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت، معدن و تجارت که در محل این وزارتخانه و با حضور وزیر صنعت و معاونین او برگزار شد، اظهار کرد: وقتی مثلاً گفته می‌شود طبق آمار بانک مرکزی 7.4 و طبق مرکز آمار 6.4 درصد در 6 ماه گذشته رشد داشته‌ایم آقایی که اصلاً معنی رشد را نمی‌داند می‌گوید این رشد برای نفت است و عربستان بیشتر باید به آن افتخار کند.

وی ادامه داد: مگر مقام معظم رهبری نفرمودند که به آمار رسمی کشور اشکال وارد نکنید. خدا شاهد است که اگر من یا آقای رئیس جمهور اطلاع داشته باشیم چه کسانی این آمار را تهیه می‌کنند یا به آنها به دستوری بدهیم دستگاه‌های رسمی آمار را اعلام می‌کنند.

جهانگیری یادآور شد: همین مرکز آمار گفته است که رشد کشور منهای نفت 4.3 درصد بوده است یا در صنعت بالای 4 درصد و در کشور بالای 5 درصد رشد اعلام شده. این آمار باید انسان را خوشحال کند که کشوری که از رکود تورمی رنج می‌برده به این ارقام رسیده اما عده‌ای می‌گویند برای زندگی مردم اتفاقی نیفتاده است.

وی در ادامه تأکید کرد: به کسانی که انتقاد می‌کنند باید بگوییم سیاست شما همان بود که فضای اقتصادی کشور را به پرتگاه رساندید و نیروهای انقلاب را مقابل هم قرار دادید. شما کشور را به ته دره بردید و ما آن را چند پله از ته دره بالا آورده‌ایم اما هنوز در دره است. آمار تورم،‌ رکود و درآمد سرانه مردم در سال 91 آنقدر بد بوده که هرچه تلاش می‌کنیم نمی‌توانیم خرابکاری آقایان را جبران کنیم.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: عده‌ای تمام هدفشان را گذاشته‌اند که چگونه می‌توانیم اعتماد و امید را از مردم بگیرند. چون می‌دانند امید مردم بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی ایران است و وقتی مردم ناامید شوند ممکن است دست به هر کاری بزنند.

جهانگیری با گلایه از برخی دستگاه‌ها و رسانه‌ها، افزود: برخی رسانه‌ها که از پول بیت‌المال استفاده می‌کنند به گونه‌ای تیتر می‌زنند که اگر مجموعه‌ای در خارج از کشور می‌خواست کاری کند که مردم مأیوس شوند به این خوبی نمی‌توانست. اگر به فکر انتخابات هم هستند باز این نوع رفتار به مصلحت شخصی و گروهی‌شان نیست چون مردم بالأخره متوجه امور هستند.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای و برجام، خاطرنشان کرد: در سیاست خارجی ممکن است در دو جای برجام هم اشتباه باشد. اگر دست ما بود که همه برجام را بنویسیم به گونه‌ای می‌نوشتیم که برخی از مخالفین‌مان نابود شوند ولی این توافقی بود که بین ایران و 6 قدرت جهانی صورت گرفت. با این حال هیچ کشوری خارجی نیست که به خاطر برجام به ما تبریک نگوید.

وی ادامه داد: حتماً آمریکایی‌ها در این زمینه دشمنی و شیطنت می‌کنند. اما ما نباید از این اتفاق خوشحال باشیم بلکه باید با دنیا تعامل کنیم و نگذاریم آمریکا بتواند سیاست‌هایش را اجرایی کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین بیان کرد: از روزی که گفته شد قرارداد هواپیما بسته‌ایم عده‌ای عزا گرفتند. تا کی ملت ایران باید تحقیر می‌شد و هواپیماهای درجه دو را از ضعیف‌ترین کشورها می‌گرفت. ما برای این هواپیماها تنها 15 درصد پول داده‌ایم و 85 درصد باقیمانده قرار است از محل بلیطی که فروش می‌رود برگردانده شود که این دست‌مریزاد دارد.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت‌های وزارت صنعت، تأکید کرد: وزارت صنعت حتماً باید روی موضوع استفاده از ظرفیت ساخت و توان تولید داخلی تمام قدرت بایستد و من هم حمایت می‌کنم. قانون حمایت از تولید داخلی باید محوریت پیدا کند و وزارت صنعت در این زمینه سخت‌گیری کند.

وی در ادامه یادآور شد: به همان نسبت که ضروری است صنعتی شویم وزارت صنعت نقش محوری دارد و سیاست‌گذار توسعه صنعتی کشور است. همه مکلف هستند در مسائل صنعتی از وزارت صنعت تبعیت کنند. در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم نقش محوری و کلیدی به عهده این وزارتخانه است.

جهانگیری با اشاره به پروژه‌های مهم وزارت صنعت، خاطرنشان کرد: هفت پروژه‌ای که به عنوان اولویت مطرح شد روی افزایش تولید،‌ اشتغال و درگیر کردن همه استان‌ها نقش محوری داشت. از طرفی به راه انداختن 7 هزارو 500 واحد صنعتی کوچک نشان گستردگی طرح‌های وزارت صنعت بود. این طرح یک تدبیر دقیق بود که در ابتدای سال روی آن تمرکز شد.

وی ادامه داد:‌ وقتی طرح فعال کردن 7 هزارو 500 طرح صنعتی مطرح شد، شاید ابتدا فکر می‌کردیم که کار سختی است چرا که برخی از این واحدها بدهی معوق، مالیات معوق و تأمین اجتماعی معوق داشتند، انگیزه سرمایه گذار برای راه‌اندازی آنها کم بود و بانک‌ها هم حاضر نبودند به آنها پول بدهند و اینگونه مطرح می‌شد که آیا قرار است پول به جایی برود و نتیجه‌ای بیرون نیاید.

جهانگیری اضافه کرد: موضع‌گیری وزارت صنعت در این زمینه مهم بود که کارگروه‌ها و استانداران فعال شوند اما برای بانک‌ها حقی قائل شویم که وقتی تصمیم گرفتند واحدی کفایت لازم را ندارد به آن واحد وام ندهند. باید از مدیران بانک‌ها به خصوص بانک‌های رده اول تشکر کنیم که در این زمینه به خوبی به صحنه آمدند.

وی با بیان اینکه تا الان بیش از 19 هزار واحد صنعتی موفق شده‌اند از منابع بانکی وام بگیرند و وارد چرخه تولید شوند، اظهار کرد: کار خوب وزارت صنعت این است که نظارت می‌کند این پول‌ها تبدیل به تولید، اشتغال و راه افتادن واحد تولیدی شود. برخی دوستان و معاونین وزارتخانه و خود آقای وزیر در این زمینه دایم‌السفر شده‌اند و در حال پیگیری هستند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: البته از نحوه اجرای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی راضی نیستم. آقایان نعمت‌زاده و طیب‌نیا باید وقت بگذارند و دستگاه‌هایی که در این زمینه متعهد شده‌اند اما اقدامی نکرده‌اند را شناسایی کنند. مدیران این دستگاه‌ها باید به مردم معرفی شوند. اینگونه نیست که دستگاهی متعهد شود و بعد بگوید که نشد کار را انجام دهیم و ما هم هیچ چیز به آن دستگاه نگوییم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود عنوان کرد: بر اساس گزارش 9 ماهه گمرک 32 درصد رشد وزنی صادرات داشته‌ایم که از نظر ارزشی 9 درصد رشد در صادرات غیرنفتی بوده است و اگر با همین شیب حرکت کنیم به بخش قابل توجهی از هدفمان دست پیدا می‌کنیم.

جهانگیری با اشاره به مهم بودن مسأله واردات، یادآور شد: تراز تجاری کشور مثبت شده و آقای وزیر و بقیه باید نظارت کنند که واردات ساماندهی بهتری پیدا کند. به خصوص اینکه جلوی قاچاق گرفته شود. البته اینکه قاچاق از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده ارزشمند است که امیدواریم با ساماندهی در واردات مدیریت کنیم تا تراز تجاری کشور همواره مثبت باشد و بتوانیم بدون نفت کشور را اداره کنیم هر چند نفت هم یک فرصت طلایی است که باید از آن برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.

وی همچنین گفت: از طرح‌های دیگر وزارت صنعت این بود که 5 هزارو 400 طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد را تکمیل کنیم که در 9 ماهه ابتدای سال بالای 97 درصدرشد تکمیل وجود داشته که این مسأله چند هزار شغل ایجاد کرده و 17 هزار میلیارد تومان از آن هم به بهره‌برداری رسیده است. باید تا پایان سال این 5 هزارو 400 طرح به بهره‌برداری برسد که کار بزرگی خواهد بود.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ادامه،‌ اظهار کرد: مسأله دیگر به بهره‌برداری رسیدن 32 طرح بزرگ صنعتی کشور بود که تا الان 18 طرح انجام شده است. در بخش اقدامات مخصوصاً در صنعت و کشاورزی دستگاه‌ها خیلی خوب و پرانرژی کار کردند و حتی نظام بانکی با وجود برخی ایراداتی که به آن می‌گیریم و مشکلاتی که دارد که باید از  آن بیرون بیاید در هشت ماهه گذشته 326 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه داده است.

وی با ابراز نارضایتی از بخش معدن،‌ یادآور شد: بخش معدن برعکس بخش صنعت 9 دهم درصد رشد منفی داشته است البته در معدن فقط بخش فرآوری اولیه دیده می‌شود. متأسفانه نتوانستیم بخش ساختمان را آنطور که باید فعال کنیم و همچنان این بخش تکان جدی نخورده در نتیجه واحدهای صنعتی مربوط به آن مشکل دارند.

معاون اول رئیس جمهور در پایان، اظهار کرد: باید در وزارت راه، سازمان برنامه، نظام بانکی و وزارت اقتصاد برای فعال کردن بخش ساختمان کار ویژه‌ای صورت گیرد. در این صورت و با وجود پیشرفت‌ها در سایر زمینه‌ها حتماً کشور در سال آینده رشد قابل توجهی خواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : اسحاق جهانگیری+جهانگیری+رشد اقتصادی+برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۵۰:۵۷
آقای جهانگیری، لطفا یک بار تشریفات را کنار بگذارید و مثل مردم عادی در میان مردم حضور پیدا کنید آن وقت متوجه خواهیدشد عمق فاجعه برجام و دلخوش کردن مردم به هیچ و وعده‌های نسیه و دادن آمارهای شگفت برانگیز با روزگار مردم چه کرده است. شاید این‌گونه عمل کردن عملکرد ضعیف دولت را توجیه می‌کرد ولی اشرافی‌گری تنها فاصله طبقاتی را افزایش داده و دیپلماسی مدعی تعامل با دنیا تنها به زیان کشور بوده است. (4086087) (alef-13)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۵۰:۳۴
راست می گه وضع زندگیمون بدتر شده. این خودش یه اتفاقه. (4086334) (alef-3)
 
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۵۳:۰۸
برجام فاجعه نبود.بلکه هشت سال مدیریت شعاری و بی منطق دولت احمدی نژاد فاجعه بود که اقتصاد کشور را شخم زد و چندین دولت باید بیایند و بروند تا شاید بتوانیم به نقطه صفر سال 84 برگردیم. (4086341) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۶:۰۵:۱۴
با این وضع دلار و آمدن ترامپ و ادامه دعوا برا سر برجام، سرمایه گذر خارجی‌ که هیچ، حتی سرمایه گذر داخلی‌ نیز از هر گونه کاری، خودداری می‌کند، و همه بخشها مانند مسکن، تجارت، صنایع و.... دوباره به یک رکود عمیق از ناا مشخص بودن افق اقتصاد خواهد رفت.. البته یک جورایی این میتواند تمهید خود دولت باشد، چون حداقل تا ششماه دیگر و انتخابات زمان خواهد خرید و همه منتظر!.. این سیاست این دولت از همان روز اول در چهار سال پیش بوده، که مسائل را به هر شکلی‌، با .... در گذراندن روز و ادامه ریاست، بسیار موفق بودند. (4086368) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۶:۲۰:۵۲
دلار گران برای اقتصاد خوب است این ها که نق میزنند بیخودی است دلار باید ده هزار توان باشد تا اقتصاد درست شود (4086397) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۲:۲۳:۱۱
نكن شما پولهايت را به دلار تبديل كرده اى (4089201) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۲:۲۷:۰۴
وظيفه دولت حفظ ارزش پول كشور است
اقاى جهانگيرى تصور كن مردم با بى اعتمادى كه به دولت و بخصوص تيم اقتصادى ان دارند پيدا ميكنند تصميم بگيرند پولهاى خود را به دلار و طلا تبديل كنند ميدانيد چه اتفاقى خواهد افتاد
مطمئن باشيد با سياستهاى غلطتان مردم بسمت خريد مسكن و خانه و مستغلات نخواهند رفت
بلكه زمزمه هاى فروش خانه براى خريد دلار شنيده ميشود و اين خطرناك است . (4089204) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۰۰:۲۲:۰۱
اگر این رشد واقعی بوده باید دلار ارزانتر میشده نه گرانتر، این رشد مربوط به. فروش دوبرابری نفت هست که پول آن به جیب مردم نرفته، حال باید دید کجارفته (4087162) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۵۱:۱۴
سفرهای اروپایی پی‌درپی برخی از مدیران عامل شرکت‌های دولتی که جزء دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی محسوب می‌شوند همه نیاز به بررسی کارشناسانه دارد چرا باید پول بی‌زبان بیت‌المال به این صورت هدر برود. (4086088) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۵۲:۳۱
اگر طبق گفته آقای رئیس‌جمهور کشور رشد 7/4 درصدی داشته پس چرا اولا بیشتر فعالیت‌های اقتصادی متوقف شده و ثانیا آثار این رشد در زندگی و سر سفره مردم دیده نمی‌شود؟ (4086093) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۷:۱۵:۴۹
شما آثار رشد اقتصادی منفی بعد از چند سال در زندگیتان مشخص شد؟ همان‌قدر حد اقل باید منتظر بمانید! در ثانی وقتی سقوط ۳۵۰% داشتیم شما با هر سرعتی هم یالا بری به چشم نمیاد! (4086487) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۲۰:۴۴:۵۳
شما هم که یا پاس میدید به دولت قبل یا موکول می کنید به دولت بعد!!! (4086837) (alef-3)
 
تئو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۴۴:۰۹
آقای روحانی رسما اعلام کردند ملاک تورم و گرانی جیب مردم است ؟آیا مردم (اکثریت مردم ) این گشایش ها را حس می کنند- فارغ از اینکه در کدام جناح باشیم آیا جیب شما این مسئله گشایش اقتصادی را حس کرده ؟ آیا امسال نسبت به سال پیش راحت تر از پس هزینه های زندگی بر می اییم
آیا امسال می توان شب عید یک پیراهن گرفت
آیا می توان هر سه ماه یک کیلو گوشت قرمز گرفت؟
ملاک اینها امارهای مختلف نیست - خیلی ساده است ملاک جیب من است
والسلام (4088161) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۸:۲۱:۳۵
بابا کوتاه بیا سیصدو پنجاه درصد (4088730) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۵۲:۴۲
اگر دولت روی آجرهای نیمه‌کاره مسکن مهر چند آجر دیگر می‌گذاشت و به این خدمت بزرگ در حق قشر کم‌درآمد جامعه ایمان داشت، امروز نیازمندان زیادی بودند که شب یلدا را زیر سقف خانه خودشان می‌گذراندند. مسکن مهر یک حرکت انقلابی و جهادی برای خانه‌دار کردن آن‌هایی بود که سختی‌های مستاجری را در آرزوی خانه‌دار شدن تحمل کرده بودند. دولت با تکمیل طرح ملی مسکن مهر می‌توانست در شادمانی این قشر از جامعه سهیم باشد نه این که در مقابل مسکن مهر قرار گیرد و تمام قد فقط به آن انتقاد کند. (4086095) (alef-13)
 
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۵۴:۴۶
اگه در دولت احمدی نژاد قیمت مسکن ده برابر نمیشد همان قشر مستضعف داخل شهرها صاحب خانه میشدند نه در بیابانهای بی آب و علف که مسکن مهر را دهها کیلومتر دور از تمدن ساخته اند. (4086346) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۲۳:۵۹:۰۲
میدونی همین مسکن مهر. ملت رو بد بخت کرده (4087144) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۰۷:۵۶:۲۸
توروبدبخت کرده,ما ک خداروسکر بعد از۱۵سال چشم انتظاری,از مستاحری خلاص شدیم و خوشحالللل (4087337) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۰:۲۶:۲۴
میدونی وام هایی که عده ایی خاص میگیرند و پس ندادند (بدهی کلان به بانک ها چند برابر پول مسکن مهر) مردم بدبخت کرد و با اسم مسکن مهر من و تو رو فریب دادند (تازه نیمی از پولی که برای مسکن مهر دولت دادی برگشته به سمت بانک مسکن چرا همونا رو دوباره در جریان قرار نمیدهند) (4087647) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۵۲:۵۴
از رئیس‌جمهور درخواست می‌کنم ابتدا سری به وضعیت کارکنان قراردادی و کارگران بزنند و بعد اقدام به ارائه آمارهای نادرست کنند! من متوجه تورم تک‌رقمی هستم چرا که همسرم 9 ماه است حقوق نگرفته است! عرضم این است که اگر مرهم‌گذار نیستید نمک روی زخم نپاشید (4086097) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۵۳:۰۵
آیا شده آقای رئیس‌جمهور برای یک بار درد ما بازنشسته‌ها را که شرمنده زن و بچه‌های خود هستیم لمس کند و به فکر بیفتد که کاری انجام بدهد. بنویسید حقوق شهروندی که برای ما مردم گرفتار مشکلات، آب و نان نمی‌شود. خواسته واقعی شهروندان این است که با دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی برخورد کنند. (4086098) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۳:۵۳:۲۱
صداو سیما چند شب قبل از رسیدن شب یلدا با تبلیغات گسترده از مردم می‌پرسید برای شب یلدا چه خریده‌اید! به خداوند قسم هستند کسانی که این برنامه‌ها را با حسرت دنبال می‌کنند، خانواده‌هایی که محتاج نان شب‌اند و قصه غم‌انگیز صبح فردا را دارند و یا خانواده‌هایی که بدون سرپناه در این فصل سرد سال اوقات را سپری می‌کنند. کاش صدا و سیما از حال و احوال این مردم رنج کشیده هم گزارشی تهیه می‌کرد و از مردم دیگر می‌خواست کاری کنند تا شادی این شب‌ها برای همه مردم باشد. (4086101) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۰۳:۰۹
فقط حقوق های شما زیاد شده از 6 به 10 میلیون رسیده جانم (4086117) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۰۴:۳۵
هیچ اتفاقی نیفتاده. شاید از بدتر شدن شرایط جلوگیری کرده اید. اما واقعیت این است که وضعیت معیشت همچنان بد است. مردم با اعداد و ارقام زندگی نمی کنند. (4086118) (alef-11)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۱۰:۳۷
دست تمام كساني كه براي اعتلاي نام ايران عزيز تلاش ميكنند و تلاششان را براي ايجاد اشتغال و بهبود فضاي كسب و كار و تلاش براي اجراي اقتصاد مقاومتي بكار ميگيرند صميمانه ميفشاريم...مردم سره را از ناسره تشخيص ميدهند و كساني كه با رفتار و گفتار و اعمالشان باعث ايجاد فضاي ياس و نا اميدي در جامعه ميشوند را سر جاي خود مينشانند.... (4086128) (alef-11)
 
ارشد اقتصاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۱۱:۰۴
حاجی شما مثل اینکه خودت رو زدی به خواب این رشد اگر هم اتفاق افتاده باشه رشد حاصل از فروش نفته که روی کسب و کارهای مردم تاثیری نداره. مومن اگر رشد 7 درصدی داشتیم بانکها بهتون نامه نمی نوشتن که مسکن در رکوده داستان سازی خواهشا نفرمایید. مگه پارسال نبود که وزیر اقتصاد به همراه 3 وزیر دیگه نامه زدن که در رکود هستیم؟ ظرف 6 ماه رکود رفع شد و رونق 7 درصدی اتفاق افتاد؟ بیکاری هم که رو به افزایشه شما چطور بدون ایجاد شغل به رشد 7 درصدی رسیدین؟ کجای دنیا از رکود درمیان و یهو به عدد 7 درصد میرسن؟ اونم در حالی که سیاست انقباضی در پیش گرفتین؟ این حرفا باعث خنده کلاس اقتصاد میشه
واقعا تعجب اوره طرف اونجا نشسته فکر میکنه عدد اعلام کنه مردم از بیکاری در میان شما جای 7 درصد بگو رشد 70 درصده اگر برا مردم کار و درامد شد. عدد اعلام کردن که زحمت نداره
بله یه نفتی دارید با دلار 4000 میفروشید و با توجه به اینکه دولت قبل نفت رو دلار 1000 تومن میفروخت ریال بیشتری هم از دولت قبل بدست میارید نفت فروختن با دلار 4000 تومن که ژست نداره. شما باید بیکاری را رفع یا کم کنید و رشد بدون نفت بدست بیارید و دلار هم کاهشی باشه اینا همه داستان سازی و عوام فریبی است. (4086132) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۲۲:۴۴
و همه این پیشرفتها با دلار 4140 تومانی ؟!!! (4086155) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۲۶:۰۷
برای زندگی مردم اتفاق نیفتاده !!!!؟ مردم از گرسنگی وفشار زندگی دارند می میرند (4086160) (alef-11)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۳۱:۳۳
اعتماد و امید مردم جای دوری نیست . همه اش توی همین کوچه و بازار و توی خیابونهاست ، تو جیب مردمه ، توی چشمهای برادر و خواهر یا عروس و داماد بیکارته ، توی قبض های آب و برق و گاز ، تو بهای گوشت و مرغ و برنجه ، توی صف مترو و اتوبوس و تاکسیه توی هوای کدر و دود آلود بالای سره توی بیمارستانها و مطب دکترهاست توی چه کنم چه کنم های آخر ماهه اعتمادمردم توی همین جاهای خیلی نزدیکه راه دوری نرو جناب جهانگیری اعتماد مردم همین نزدیکی هاست (4086167) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۳۶:۴۱
آقای جهانگیری این عده چند ده میلیونی از مردم هستند ها!!!!! (4086180) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۳۸:۲۷
سلام بر دولت خیلی راستگویان!!!!!!! (4086184) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۳۹:۳۲
قسم روباه باور کنیم یا 12.7% بیکاری (4086188) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۳۹:۵۰
از کاهش 20درصدی ارزش پول ملی در کمتر از 1 ماه معلومه. (4086190) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۶:۲۸:۴۶
دليلتون منطقي نيست، چون اين ارتباط اصلا خطي و مستقيم نيست. شما ارزش پول رو فقط در رشد اقتصادي ميبيني درحالي كه مفهوم رشد اقتصادي ارتباط مستقيمي با تقويت ارزش پول ملي نداره، و از طرفي دهها دليل براي رشد/تضعيف ارزش پول وجود داره. لطفا بدون اطلاع نظر ندين (4086418) (alef-3)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۳۹:۵۵
عجیب است که اکثریت مردم چیزی از این رشدها متوجه نمی شوند و فقط گرانی و رکود در مقابل آین آقایان جزء کدام قشرهستند که احساس ارزانی و رشد می کنند؟ (4086191) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۴۰:۳۴
همین آقا اگه دولت قبل این حرفها را میزد نمی گفت دروغه (4086194) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۴۱:۵۲
رشد واقعي تا بحال بيست و پنج در صد است كه از طريق فروش دلار عايد دولت شده كه صد البته مردم اين رشد را هر روز تجربه ميكنند (4086199) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۴۳:۲۴
شما این تغییر را یه مردم نشان بده..دلار 4200 تومان هم مگر رشر اقتصادی می آورد.. (4086205) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۴۸:۰۶
واقعا باید گفت این ها بین مردم زندگی نمیکنند . همین. (4086216) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۵۳:۱۷
اون عده که عزا می گیرن از شما دلیل و مصداق و سند میخوان وگرنه به حرف زدن باشه میتونید بگید رشد اقتصادی 15درصد اتفاق افتاده و منتقدین رو عزادار خطاب کنید. (4086227) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۵۳:۱۹
سلام بفرمایید
گوشت گوسفند از 33 شده 40
برنج ایرانی از 3 تا 6 هزار تومان
و.......
دلار پارسال 1394 در ماه آذر 3000 به 3500 رسید آقای دکتر نوبخت گفت حباب است و قیمت برای سفرهاست !! ( فکر کنم دسته کم 40 میلیون مسافر خارج داریم که قیمت بالارفت
امسال 1395 دلار 4200 شده آقای نوبخت همان را میگوید حباب فکر و اندیشه شماست که کاری نمیکنید مردم برای خود پس اندازی دارند برای مسکن - ازدواج جوانشان و بیماری و دانشگاه و .. میخواهید پول نزد مردم ازبین برود بااین افزایشها علی الخصوص دلار که به همه چیز ربط داره ..
بخدا اگر از ناحیه شما باشد به سهم خودم نمیخشم (4086229) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۵۶:۱۴
مشاور اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرده در این دوسال800 هزار نفر به بیکاران اضافه شده
چطوری بارشد اقتصادی امکان داره بیکاری و گرانی بیشتر بشه؟ (4086235) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۱۲:۵۳
رجوع کنید به سخنرانی های وزرای کشور و اقتصاد در ابتدای مجلس دهم که گفتند حتی اگر از تمام سرمایه های داخلی استفاده کنیم، بازهم بیکاری زیاد میشه چون سرمایه های داخلی کم هست. (4086273) (alef-11)
 
سیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۴:۵۸:۳۸
برای مردم چه اتفاقی افتاده آقای معاون. رشد اتفاق افتاده اما در کجا؟ فقط در قیمتها. (4086242) (alef-13)
 
اسماعیل
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۰۶:۰۳
میدانید چرا باورتان نمیشود در زندگی مردم اتفاق خوبی نیفتاده باشد ؟ ؟ چون زندگی خودتان از زندگی مردم عادی خیلی فاصله دارد . حق دارید باورتان نشود حقوق های شش ماه عقب افتاده را ، گرانی گوشت و مرغ و برنج و میوه و سبزی و .... (4086259) (alef-13)
 
وثوق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۰۹:۲۱
بررسی قیمت کالاهای اساسی نشان می‌دهد هر کیلو گوشت طی ماه‌های اخیر بیش از چند هزار تومان افزایش قیمت داشته است، به طوری که قیمت گوشت که در انتهای دولت قبل حدود 32 هزار تومان بود به نزدیک 40 هزار تومان (حدود 40 درصد افزایش) یافت، قیمت مرغ نیز از کیلویی 6700 تومان طی سه سال اخیر، علی‌رغم تعیین قیمت رسمی آن از 8 هزار تومان فراتر رفت. (حدود 16 درصد افزایش) این در حالی است که برنج هم برای اولین بار به کیلویی
13هزار تومان رسید و حتی رکورد 16 هزار تومان را هم ثبت کرد در حالی‌که در پایان دولت دهم کمتر از 5600 تومان بود (که نشان دهنده افزایش 104 درصدی می‌باشد)، به عبارت دیگر اجزای اصلی سبد کالای خوراکی خانوار طی این دولت با افزایش قیمت‌های محسوسی به ویژه فقط طی ماه‌های اخیر مواجه شده است.همچنین موارد دیگری هم مانند تعرفه تلفن ثابت از 30 ریال به 45 ریال با مصوبه دولت افزایش یافت و حق انشعاب برق و... هم گران شد.
حال با شرایطی که ذکر شد، وضعیت موجود معیشت مردم را با سخنان روحانی در خرداد 92 مقایسه کنید که در شعارهای انتخاباتی خود می‌گفت: دولت تدبیر و امید درصدد است تا علاوه بر حل مشکلات اقتصادی، مردم به چنان آرامشی برسند و همه در خانه‌ها شاغل باشند که به یارانه 45 هزارتومانی نیاز نداشته باشند. اما نتیجه شعارهای آن روزهای دولت به جایی رسیده که سه سال بعد از آن ایام و در آستانه انتخاباتی دیگر، مردم برای دریافت یارانه روزشماری می‌کنند. (4086266) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۲۰:۴۱
اقای جهانگیری من که یه کارمند ساده این مملکت هستم هیچ پیشرفتی تو زندگیم احساس نمیکنم من نمیدونم شما چطور میگید رشد اقتصادی مثبته به نظر من رشد اقتصادی موقعی مثبت میشه که قیمت اجاره خونه ثابت بمونه قیمت گوشت مرغ و برنج و حبوبات ومیوه برگرده به قیمت سال گذشته حقوق من افزایش پیدا کنه اما اینجا فقط حقوق من افزایش داده شده اما نه به اندازه قیمت گوشت و مرغ وبرنج بعنوان نمونه برنجی که من سال گذشته میخریدم کیلویی 8000 تومان الان میدن کیلوی 15000 تومان اون موقع شما میگید رشد اقتصادی مثبته البته شاید برای شما واقای روحانی و امثال شما مثبت باشه چون میخواهید ... اما این امار کذبه رشد اقتصادی موقعی مثبت میشه که تولید در کشور بره بالا تولیدم که بره بالا عرضه زیاد میشه تورم کم میشه اما اینجا فقط تورم نزدیک به 70 الی 80 درصدی داشتیم . وجدانی این پیامو بذارین تا مردم ببینن اگرم صداتون به اقای اسحاقی میرسه به گوشش برسونین (4086285) (alef-11)
 
Belgium
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۲۳:۵۷
دلیلش اینه که دولت در اطلاع رسانی بسیار ضعیف و منفعلانه و سنتی عملی میکنه و میدان رو به طور کامل داده دست ... (4086289) (alef-11)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۰:۲۹:۵۹
اینو قبول ندارم توی هر چیزی این دولت ضعیف باشه توی اطلاع رسانی و تبلیغات برای خودش خیلی خیلی قویه نمونه اش همین گفتگوی ویژه خبری همش شده درباره دولت با حضور وزرای دولت (4087656) (alef-3)
 
از سار کاشان
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۲۵:۳۰
من بخوبی واقفم اگر اقدامات دولت نبود در کشور چه اتفاقات ناگواری می افتاد.
فعلا باید اقتصاد مجروح و له شده را کمی از ته دره درآورد .همیشه روند بهبود اوضاع خیلی آهسته است، خراب کردن کار راحتی است باید با صبر و حوصله اجازه بدهیم دولت کارها را به جلو ببرد بی شک تا همین اندازه هم که امور اقتصادی کنترل شده جای تشکر دارد.
ناسپاسی مشکلی را حل نمی کند (4086291) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۵۲:۱۶
ولی دلیل نمیشه طرف بیاد دروغ بگه دوست عزیز هر چیزی سر جای خودش
یه نفتی فروخته شده یه رشد نفتی اتفاق افتاده دیگه این دروغها که ای مردم ما بیکاری رو کم کردیم مشکلات حل شد و..اینا چیه؟ بد بودن دولت قبل دلیل بر خوب بودن این دوستان کنونی نمیشه
خداوکیلی ایا وضع زندگی خودت بهتر شده؟ کسی رو دیدی بره سرکار و شغل پیدا کنه؟ تحریما برداشته شده دلار باید کاهشی باشه یا افزایشی؟ تورم کم شده گوشت و برنج و اقلام اصلی باید تا این حد و میان افزایشی باشه؟
هر چیزی جای خود دوست عزیز (4086340) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۲۹:۰۳
آقای جهانگیری عزیز، زندگی من و امثال من نه با آمار شما خوب میشه ، نه با حرف رقیبانتان خراب،
واقعیت اینکه وضع اقتصادی ما خوب نیست و بهتر هم نشده ، بعلاوه اینکه قیمت اقلام مصرفی بالا میرود و رکود شدید تر از قبل وجود دارد و کار هم فقط برای از ما بهتران وجود دارد.
امیدوارم به میان مردم بیایید و بجای اکتفا به آمار های تولیدی با مبنای نامشخص (و یا برمبنای فروش نفت) ، وضعیت زندگیها را از نزدیک ببینید. (4086299) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۵:۵۵:۳۴
خجالت هم خوب چیزیه والله (4086347) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۶:۰۵:۵۲
این آمارها در حدی نیستند که در زندگی روزمره برای مردم ملموس باشند
اعتراض شما نسبت به حجمه هایی که به دولت وارده شده ناوارد هست.
دیگه الان بحث رقابهای حزبی و تخریب میان حزبی نیست خرابکاریهای دولت قبل و ادامه آن راه توسط دولت فعلی شرایطی را فراهم کرده که ایران در طول تاریخ تجربه اش نکرده.
در عجب هستم عدالتی که وعده داده شده با وجود شماها نمیخونه پس کی شاهد عدالت واقعی خواهیم بود ؟؟؟؟؟؟ (4086369) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۶:۱۵:۰۷
خدایا ما رو از دست این جماعت همه چی دان نجات بده.
الف تیتر هسته ای میزنه اینا کارشناسن
اقتصادی میزنه باز کارشناسن
در مورد کوانتوم باز کارشناسن.
خسته شدیم ازین جامعه بظاهر همه چی دان اما نادان.
برادر دوست عزیز دلواپس هرچی که هستی بسه بخدا.
از صبح تا شب هرکی هرچی بگه شما یمشت جملات غر و لند را تکرار میکنی و دایم همشون یک محتوا دارن.
مرد میدانی راهکار داری ؟بسم الله
فقط نسخه ۸ سال قبلتو دوباره برامون رو نکن.
شما درد خودتون رو دارید نه مردم.
یجور میگید رشد اقتصادی از برای نفته انگار قبلش کشور صنعتی بودیم. برادر الان ۱۰۰ ساله همه چیز وابسته به نفته. پاشو عزیزم از خوابت
بهانه های بنی اسراییلی نگیرین.
کشور چندین ساله ته چاهه
هرکی یه همت کوچیک هم برای نجاتش کنه احسنت داره. (4086386) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۶:۴۱:۵۷
تمام کامنتهای رو که میخونی همه از حقوق کم و گرانی مینالند .برادران عزیز گرانی و تورم الان به وجود نیامده که بخواد سریع از بین بره.تورم دورقمی الان 25سال هست که همراه ماست.رشد اقتصادی رو باید از روی افزایش تولیدات صنعتی و کشاورزی سنجید .الان اگر رکود هست چرا شرکت سایپا تو 9ماه تونسته نزدیک 7000میایارد تومن فروش داشته باشه ؟ایران خودرو الان 2ماه از تعهداتش عقب هست .مگر میشه تو رکود انقدر تولید کرد؟تولیدات باغی و کشاورزی و تولید گندم هم به نسبت پارسال افزایش داشتیم خواب این رشد نیست چی هست؟فقط یاد گرفتیم غر بزنیم .البته که وظیفه دولت توزیع عدالت و کاهش تورم ومبارزه با فساد هست اما انتقاد ما از دایره انصاف خارج میشه. (4086432) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۸:۲۹:۴۱
دوست عزیز کسی نگفته شرکتها فروش ندارن در وضعیت رکود شرکتها باز هم فروش دارن ولی رشد اتفاق نمیفته رشد اقتصادی باید همراه با ایجاد شغل باشه تورم بحثش از رکود و رشد اقتصادی جدا است شما بهتره یه کتاب فصلی از اقتصاد کلان رو مطالعه بفرمایید دستتون بیاد این مفاهیم
هیچ کجای دنیا هم سالی که رکود هست سال بعدش به رشد 7 درصدی نمیرسن اینا رشدشون پیوسته است یعنی 2 درصد میشه 4 بعد و... رشد اقتصادی ما در حال حاضر یک درصد هم نیست.
ضمنا محل دریافت حقوق یا درامد خودتون رو بیان بفرمایید بد نیست همراه با سن
من 38 سال دارم در حال حاضر بیکارم (4086611) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۸:۳۰:۱۰
من جزوی از مردم هستم و برای زندگی من اتفاقی نیفتاده است (4086614) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۱۹:۱۵:۵۱
آقا اصلا نیاز به خوندن خبر نیست، خواندن تیتر کافی است.
برادر من، در زندگی مردم هیچ اتفاقی نیفتاده است. مرسی. اه! (4086714) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۲۰:۱۳:۰۶
برای زندگی ما که خیلی اتفاق افتاده .در این شش ماه بیکار شدم به فلاکت افتادم با اینکه مهندسم پیش خانواده در این شش ماه سر افکنده شدم ث (4086793) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۲۰:۳۹:۰۶
مشخص شد چرا دلار گران شد پول پانزده درصد هواپیماها از ذخایر دلاری کشور پرداخت شده و بانک مرکزی دیگر دلار برای حفظ ارزش پول ملی ندارد (4086825) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۲۱:۵۲:۰۸
گزارش امید بخشی است امدوارم به نقطه ای برسد که وضع مردم روز به روز سامان بگیرد (4086938) (alef-3)
 
فرید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۰۶:۵۶:۵۵
اقای جهانگیری درست می گوید اما این در زندگی ما قشار کم درامد جامعه اتفاق نیفتاده بلکه در زندگی کسانی رخ داده که فیش های نجومی دارند ومدیرانی که از محرومین بیخبرندفقط امار خوب بیرون میدن (4087287) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۲:۳۰:۵۱
حتما افتاده است.....بدبخت ترشدند (4087968) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۰:۲۶:۴۴
چرا الکی آمار میدین من هنوز به وسط ماه نرسیده هیچی برای ادامه ندارم .خدا خودش شاهده که ریالی خرج ارایش و ... نمی کنم . (4089006) (alef-11)
 
ع.ح
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۱:۵۵:۴۱
اقتصاد لیبرالی ایران که مبتنی بر مکتب اقتصادی کینزی های جدید و ربا است در حال فروپاشی است. هیچ چیزی هم نمیتونه جلوی فروپاشی اونو بگیره. چون خدا در قرآن گفته که به ربا نزدیک نشوید که همانا جنگ با خداست و جنگ با خدا فرجام خوشی نداره ...
در واقع این علم اقتصاد است که در حال فروپاشی است. چرا اقتصاد ایران می بایست بر اساس مکتب اقتصادی ربایی پایه گذاری بشه؟
تا زمانی که این مکتب بر اقتصاد ایران سایه سیاه خود را افکنده و از دستورات دین مبین اسلام تبعیت نشه هیچ وقت این اقتصاد درست نمیشه ...
بیخود تلاش نکنید ... (4089166) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۰۷:۴۸:۳۸
جناب اقاي جهانگيري در زندگي مسولان حتما اتفاق بهتري افتاده ولي در زندگي احاد جامعه وضع بدتر شده است ايا به نظر خود شمازندگي يك بازنشسته چه اتفاقي افتاده؟ايا واقعا زندگي يك بازنشسته بايد بهترميشده؟قطعا ميدانيد كه هروز شرايط برايش سخت تر شده البته اگر انصافي در كردار وگفتار باشد (4091359) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۱۶:۰۸:۰۵
بادروغ وروی کاغذبلی ولی واقعیت چیزدیگری است (4091870) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.