توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366447
سرنوشتی که آل خلیفه برای خود رقم می‌زند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۰
آل خلیفه و حامیانش تصور می‌کنند با این اقدامات ضدانسانی «مانور قدرت» می‌دهند و درصدد ارعاب و تهدید فعالان مدنی برآمده‌اند ولی شواهد موجود نشانگر آنست که این اقدام از روی انفعال و سردرگمی آل خلیفه صورت گرفته و آنها در جریان مواجهه با نتایج تصمیمات گذشته دچار مشکلات روزافزونی شده‌اند

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز نوشت:

اعتراض و التهاب در بحرین به نشانه مخالفت با تصمیم غیرقانونی و افراطی رژیم آل خلیفه علیه فعالان مدنی به اوج خود رسیده است. رژیم آل خلیفه هنوز هیچ تصمیمی برای برگشت از مواضع نادرست خود در لغو تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر پرنفوذ روحانی بحرین اتخاذ نکرده اما در عین حال شش نفر دیگر از علمای سرشناس بحرینی را بازداشت و آنها را به نقطه نامعلومی منتقل کرده است.

اگرچه آل خلیفه و حامیانش تصور می‌کنند با این اقدامات ضدانسانی «مانور قدرت» می‌دهند و درصدد ارعاب و تهدید فعالان مدنی برآمده‌اند ولی شواهد موجود نشانگر آنست که این اقدام از روی انفعال و سردرگمی آل خلیفه صورت گرفته و آنها در جریان مواجهه با نتایج تصمیمات گذشته دچار مشکلات روزافزونی شده‌اند ولی به جای تجدیدنظر در عملکرد گذشته و پایان دادن به سوء تدبیرها امیدوارند بلکه با توسل به شدت عمل و تهدید شیعیان بتوانند اعتراضات روزافزون در بحرین را مهار کنند اما هرچه بیشتر در این مقوله تلاش می‌کنند، کمتر نتیجه می‌گیرند.

گسترش ابعاد حضور معترضین در خیابان‌ها به ویژه تجمع آنها در اطراف منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم به خوبی نشان می‌دهد که تهدیدها و شدت عمل آل خلیفه با نتایج معکوسی مواجه گردیده و مردم غیرتمند بحرین را برای مقابله با شرارت آل خلیفه به قطعیت رسانده است. این نکته از آن جهت اهمیت دارد که نیروهای سرکوبگر و ماموران امنیتی رژیم آل خلیفه نه تنها از تهدیدات و اقدامات سرکوبگرانه کوچکترین دستاوردی نداشته‌اند بلکه مردم عادی را برای مقابله با سرکوبگران تحریک نموده‌اند ولی تظاهرکنندگان و افراد متحصن در برابر بیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم خاطرنشان کرده‌اند درصدد درگیری و منازعه نیستند و در عین حال زیر بار تهدید و ارعاب هم نخواهند رفت و همچنان برای دفاع از حریم مرجعیت و روحانیت در صحنه حضور خواهند داشت و حاضر به مماشات در برابر خیره سری‌های رژیم آل خلیفه نیستند.

رژیم آل خلیفه که از بیهودگی اقدامات خود مستاصل شده، با احضار برخی از مسئولین حسینیه‌ها و اماکن تجمع شیعیان تهدید کرده است که در صورت به راه‌اندازی دسته‌های عزاداری به شدت با آنها برخورد خواهد کرد درحالی که به تناسب موقعیت‌های زمانی، این روزها در تمامی مناطق شیعه‌نشین و کشورهای مسلمان با گرایشات شیعی، برپائی دستجات عزاداری، امری طبیعی و پذیرفته شده تلقی می‌گردد که می‌تواند به صورتی مسالمت آمیز و مردمی، مراتب تاثر مردم و بیان احساسات پاک دینی در جامعه را انعکاس دهد و اتفاقی هم رخ ندهد. آنچه خشم رژیم آل خلیفه را برانگیخته اینست که از نظر سیاسی – تبلیغاتی در بن‌بست زجر دهنده‌ای قرار گرفته و انزوای سیاسی هیئت حاکمه به وضوح در جامعه منعکس شده است. از جمله وجود انبوه تصاویر آیت‌الله شیخ عیسی قاسم در دستان مردم از یکطرف رعب و وحشت زیادی در قلب پرتشویش دژخیمان خلیفه ایجاد کرده است. آنها تصور نمی‌کردند شیخ قاسم از چنین پایگاه مردمی گسترده‌ای برخوردار باشد و از سوی دیگر نگرانند که مبادا کوچکترین بی‌حرمتی به ساحت شیخ قاسم، احساسات مردم و انبوه طرفداران شیخ قاسم را تحریک نماید و کنترل اوضاع از دست دژخیمان آل خلیفه خارج شود. اخبار جدید حاکیست که بیدادگاه‌های آل خلیفه ۳۷ نفر دیگر را به زندان یا لغو تابعیت محکوم کرده‌اند و رژیم با تکیه بر این احکام سنگین قضائی امیدوار است در میان مردم شکاف بیندازد و آنها را مرعوب کند. اما نقش آفرینی مثبت آیت‌الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق و تماس مستقیم تلفنی وی با آیت‌الله شیخ قاسم تمامی توطئه‌های تبلیغاتی آل خلیفه را خنثی کرد و جنگ روانی آنها برای مرعوب ساختن افکار عمومی را به زیان آل خلیفه تغییر داد.

طی روزهای اخیر به موازات حضور انبوه شیعیان جان برکف در اطراف منزل شیخ عیسی قاسم، مراجع شیعه، اندیشمندان و محافل سیاسی مختلفی در سراسر جهان در قبال شرارت‌های آل خلیفه واکنش نشان داده‌اند و خواستار تعقل و تجدیدنظر آل خلیفه و پرهیز از هرگونه اقدام و تصمیم تحریک آمیز شده‌اند که ممکن است هر لحظه اوضاع را بحرانی‌تر کند و مسائل را در یک مسیر برگشت ناپذیر قرار دهد.

آیت‌الله سیستانی از روش مسالمت آمیز شیخ قاسم در دفاع و حمایت از حقوق مردم مظلوم بحرین جانبداری، قدردانی و تجلیل کرده و ضمن آنکه جویای حال عمومی شیخ قاسم شده، با جملات دلنشینی به وی گفته است که «جای شما در قلوب ما و مردم است».

رژیم آل خلیفه دچار خبط و اشتباه بزرگی شده و با اطاعت و دنباله‌روی از اشغالگران سعودی مشکلات فراوانی را برای خود تدارک نموده است. جرم بزرگ شیخ عیسی قاسم و همفکرانش درخواست احقاق حقوق اولیه مردم مظلوم بحرین است که با سرکوبگری و شرارت از آنها دریغ می‌شود و بیشرمانه آنها را به «تبلیغ طایفه‌گری و فتنه‌انگیزی در بحرین»! متهم کرده‌اند درحالی که رفتار سرکوبگرانه آل خلیفه خاستگاه طایفه‌گری و «شیعه هراسی» دارد.

آل خلیفه نگران استمرار حاکمیت پوشالی و نیم‌بندی است که در زیر سرنیزه دژخیمان آل سعود، به بقای آن امید بسته است غافل از آنکه تجربه‌های ناکام رژیم‌های سرنگون شده در منطقه به خوبی نشان می‌دهند که به محض ورود سرکوبگران به صحنه و ارعاب و تهدید مردم، فضای سیاسی – تبلیغاتی به زیان دژخیمان تغییر می‌کند و از آن پس هر آنچه انجام دهند، در واقع میخ تازه‌ای بر تابوت خود کوبیده‌اند و سرانجام نیز شرایط به سمت و سوئی برگشت ناپذیر می‌رود و کمترین پیامد آن سقوط رژیم‌های خودکامه و سرکوبگر است. سرنوشتی که به نظر می‌رسد آل خلیفه برای خود رقم می‌زند!
 
کلمات کلیدی : بحرین+سردار سلیمانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.