نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 376248
بازی پوکمون گو در ایران غیرفعال شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۰۰
بازی پوکمون گو (Pokemon Go) تنها با فاصله چند هفته تا معرفی رسمی به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایلی بدل گشت و به‌تازگی، کاربران ایرانی قادر به اجرای آن در خیابان‌ها گشتند. اما پس از آخرین نامه‌نگاری‌های انجام شده توسط مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با سازندگان این اپلیکیشن، تصمیم بر مسدود شدن این بازی گرفته و نهایتا پوکمون گو در ایران غیرفعال شد

به گزارش مهر، حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در ابتدا از میزان استقبال رسانه‌ها در مورد امکان مسدود شدن پوکمون گو ابراز خرسندی کرد، چرا که فعالیت رسانه‌‌ها سبب اطلاع‌رسانی هرچه سریع‌تر به مردم می‌شوند و آن‌ها را در جریان رویدادهای جدید قرار می‌دهند.

وی از یک نامه‌نگاری رسمی خبر داد و درباره جزییات آن تشریح نمود:
درباره بازی پوکمون ما یک مکاتبه ایمیلی با سازندگان این بازی داشته‌ایم با این مضمون که اگر قرار است این بازی در ایران توزیع و عرضه شود حتماً باید از فیلتر بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بگذرد و هماهنگی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته باشد و در غیر این صورت ناگزیر از فیلتر و جلوگیری از عرضه بازی هستیم.

پوکمون گو در ایران از دسترس مخاطبان خارج شد
به گفته کریمی قدوسی برای عرضه این بازی دو شرط مدنظر قرار دارد که احتمالا اینک برای سازندگان بازی کاملا روشن‌سازی گشته است. اول آنکه با توجه به حجم اطلاعات ثبت شده کاربران در فضای این بازی، سرور اصلی آن حتماً باید در ایران باشد و دوم آنکه نقاط تفریحی و مقاصد هدف‌گذاری شده در سراسر کشور برای تگ شدن در این بازی هم باید با هماهنگی و همکاری بنیاد مشخص شود. نباید نقاطی برای کاربر معین شود که از لحاظ موازین و قوانین کشور منعی برای حضور کاربر در آنجا وجود داشته باشد. مانند مراکز نظامی و امنیتی.

این مدیر فرهنگی در ادامه اذعان داشت: اگر سازندگان این بازی به دنبال ورود رسمی به ایران هستند باید این موارد را مدنظر داشته باشند اما با توجه به نامه‌نگاری‌ای که داشتیم آنچه از واکنش آن‌ها برمی‌آمد به صورتی بود که احساس نمی‌کنیم در شرایط فعلی برنامه‌ای برای ورود به ایران داشته باشند. بازار بازی‌های رایانه‌ای ایران همچنان برای بازِی‌سازان و شرکت‌های جهانی یک بازار پیچیده و ناشناخته است و به همین دلیل کمتر به دنبال ورود به آن هستند، به خصوص که درباره این بازی در همین محدوده فعلی بازار عرضه هم سازندگانش سود سرشاری را عاید خود کرده‌اند.

او در مورد سکوت و عدم شناخت سازندگان بازی در همکاری با ایران، عدم تمایل کمپانی نینتندو را عامل اصلی ایستادگی در برابر برآورده کردن خواسته‌های ایران اعلام داشت و در نتیجه این رفتار ژاپنی‌ها، پوکمون گو در ایران غیرفعال شد.

کریمی قدوسی با بیان پاسخی که چند روز گذشته از سوی پوکمون گو به او ارسال شده گفت: به رغم این عدم تمایل اما ما هماهنگی‌ها و نامه‌نگاری‌های اولیه را انجام داده‌ایم و طبق پاسخی که تا به امروز به ما داده‌اند اگر در آینده تصمیمی برای ورود به بازار ایران داشته باشند، حتماً با هماهنگی رسمی اقدام خواهند کرد. از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اینگونه نیست که این بازی بتواند به صورت ناگهانی در ایران فراگیر شود و نیاز به مقدمات زمان‌بری دارد.

در این زمینه قصد داریم با کشورهای اروپایی هم مکاتباتی داشته باشیم تا ببینیم آیا آنها هم شرایطی برای عرضه بازی درنظر گرفته‌اند یا خیر؟ احتمالاً در یکی دو هفته آینده نتایج این مکاتبات را هم اعلام خواهیم کرد. تحلیل ما این است با توجه به شرایطی که بازی لازم دارد بدون هماهنگی رسمی امکان عرضه این بازی در هیچ کشوری وجود ندارد.

از زمان مصاحبه‌های انجام گرفته با مدیرعامل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای حدود یک هفته می‌گذرد و احتمالا هم‌اینک مذاکرات این نهاد ملی با مدیران نینتندو به پایان رسیده است. همانطور که مشاهده می‌شود نتیجه بارز مذاکرات و نامه‌نگاری‌های صورت گرفته، فیلتر شدن وبسایت این بازی است و نهایتا پوکمون گو در ایران غیرفعال شد.
 
کلمات کلیدی : بازی پوکمون گو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۰۵:۴۰:۵۹
اجبار شرکت خارجی به سرور داخلی؟!
آیا این با موازین تجارت آزاد و قوانین بین المللی منافات ندارد؟
آیا سایر کشورها هم چنین قوانین دارند؟
آیا خود ایران و شرکتهایش حاضرند چنین کاری در قبال کشورهای دیگر بکنند؟ (3848127) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۰۷:۰۲:۰۸
اصلا پیشنهاد بدیم شرکت صاحب این بازی ساختمان خود را به ایران منتقل نماید ! (3848152) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۰۷:۵۱:۱۱
خدا خیرتون بده . به موقع جلوشو گرفتین (3848204) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۰۸:۰۲:۴۹
کار درستیه . جاسوسی در روز روشنه این بازی (3848219) (alef-3)
 
Malaysia
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۱۲:۵۴:۱۲
مگه شما کار خلاف یا محرمانه ای انجام می دهید که ترس دارید؟ (3848846) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۱۲:۵۸:۳۶
واقعا چقدر در مورد این بازی اطلاع دارید؟
اطلاع واقعی . نه اینکه فلانی گفته ابزار جاسوسیه. پس حتما هست. (3848855) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۰۸:۰۵:۰۲
خدا رو شکر
امیدوارم هیچوقت وارد ایران نشه (3848220) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۱۲ ۱۸:۴۶:۱۵
چطور میتونید همچین حرفی بزنید در حالی که نمیدونید این بازی چی هست. (3862612) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۰۸:۲۰:۰۲
دستتون درد نكنه، چقدر كارهاي خارق العاده انجام ميدين، خدايي به فكرم نرسيده بود كه ميتونين فيلتر كنين، (3848262) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۱۲:۲۲:۴۹
واقعاً درست بود این کار و به موقع انجام گرفت.
مثل دفعات قبل نگذاشتند همه گیر بشه و بعد به فکر بیافتند. (3848779) (alef-11)
 
ali
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۱۳:۲۱:۳۷
چرا این کار رو کرد بحث های سیاسی به کنار چرا ما نباید از بازی های بروز استفاده کنیم و لذت ببریم اگر بحث جاسوسی است چرا جلوی کلش را نگرفتند چرا جلوی کلش رویال را نگرفتند گرچه من ان ها را بازی می کنم ما باید با کشور های دیگر رابطه ایجاد کنیم مثل همین پوکمون به جای اینکه غیر فعالش می کردند به نیتندو میگفتند :به ما اطمینان می دهی که هیچ جاسوسی و هیچ ضرری برای مردم ایران نداشته باشد. مطمئناً میگویند بله ولی اگر مشکلی را دیدند سریع ان را غیر فعال کنند . امیدوارم این پیام به دست مسئولین برسد. (3848918) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۶ ۱۶:۱۶:۱۷
حقوق این مدیر کاملا حلاله چون بهترین روش رو در سریعترین زمان انتخاب کرد. کی به فکرش می‌رسید این بازی رو باید فیلتر کرد؟ جا داره ایشون وزیر بشه تا خدمات فیلترینگ به همه سرویسهای خارجی گسترش پیدا کنه!! (3849354) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۵-۰۸ ۱۰:۵۴:۱۶
آقایان فکر کردند که میتوانند از شرکت خارجی باج بگبرند ولی تیرشان به سنگ خورد . (3852926) (alef-3)
 
...
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۵:۰۹:۵۸
ای بابا خوب بزارید بازی کنیم ما (3929241) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.