نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416847
پیشنهاد اوپک برای کاهش ۱۸۰ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰
بر اساس طرح پیشنهادی کاهش تولید اوپک که ایران هنوز با آن موافقت نکرده است این کشور باید تولید نفت خود را ۱۸۰ هزار بشکه و عربستان ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، اوپک هفته آینده کاهش 4 تا 4.5 درصدی تولید همه اعضای خود به جز لیبی و نیجریه را به بحث خواهد گذاشت، اما موفقیت این طرح همچنان به موافقت ایران و عراق بستگی دارد که هنوز به طور کامل از طرح کاهش تولید حمایت نمی کنند.

3 منبع آگاه در اوپک گفتند، دیروز در پایان نشست دو روزه کارشناسان اوپک در وین، تصمیم گرفته شد که در نشست وزرای کشورهای عضو در روز 30 نوامبر، پیشنهاد کاهش 4 تا 4.5 درصدی تولید کشورهای عضو از جانب الجزایر مطرح شود.

چنین کاهشی موجب خواهد شد تا تولید اوپک به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. اما منابع آگاه همچنین گفتند، نمایندگان ایران، عراق و اندونزی در جریان مذاکرات ملاحظاتی را در مورد سطح مشارکت خود در این طرح مطرح کرده اند که 11 ساعت به طول انجامیده است.

وزیر امور خارجه عراق روز سه شنبه در بوداپست گفت که اوپک باید به عراق اجازه دهد به افزایش تولید خود بدون هیچ محدودیتی ادامه دهد.

به گفته منابع آگاه که به دلیل غیرعلنی برگزار شدن نشست کارشناسان مجاز به سخن گفتن در مورد جزئیات نبودند گفتند، ایران و وعراق شرایط ویژه ای را برای مشارکت در این طرح مطرح کرده اند.

این منابع گفتند، عربستان و متحدانش در حاشیه خلیج فارس این سیگنال را ارسال کرده اند که آماده کاهش نزدیک به یک میلیون بشکه در روز از تولید خود هستند.

منابع آگاه افزودند، پیشنهاد الجزایر شامل همه کشورها به استثنای نیجریه و لیبی خواهد بود و هدف از آن کاهش 4 تا 4.5 درصدی تولید نسبت به میزان تولید ماه اکتبر و رساندن مجموع تولید سازمان به 32.5 میلیون بشکه در روز خواهد بود.
این بدان معنا خواهد بود که عربستان باید به تنهایی تا 500 هزار بشکه در روز تولید خود را کاهش دهد.

یکی از این منابع گفت، بر اساس پیشنهاد الجزایر، از ایران خواسته شده که تولید حدودا 4 میلیون بشکه ای خود را  4.5 درصد برابر با 180 هزار بشکه در روز کاهش دهد. اما به گفته یک منبع دیگر، تهران گفته که می خواهد تولید خود را از سطح 4.1 تا 4.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

از عراق نیز خواسته شده که تولید خود را حدود 200 هزار بشکه در روز کاهش دهد. بغداد نیز معتقد است که باید تولید خود را نسبت به رقم برآوردی خود کاهش دهد نه برآورد اوپک.

یک منبع مطلع گفت: «85 درصد از کاهش تولید پیشنهاد شده از جانب کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد بود اما ایران همچنان از این طرح استقبال نمی کند.»
 
کلمات کلیدی : نفت ایران + اوپک + بازار نفت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۳۵:۴۴
در دور بستگی دارد چند مورد
1- این کاهش تا کی ادامه یباد. اگر تا زمانی سرمایه گذاری جدید و افازیش تولید در داخل انجام شود مثلا یکی-دو سال اشکالی ندارد ولی نباد دائمی باشد و ایران بگوید موقتا برای صد ماه یا یکسال ادامه خواهد داد.
2- در صورتی توافق اجماع باشد و این کاهش تولید با افازیش قمیت جبران شود و در کل موجب کاهش درامد نفتی نشود. (4028511) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۱:۲۹:۱۱
ایران نباید قبول کنه ما باید تا حد ممکن افزایش تولید داشته باشیم (4028624) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.