نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 220321
استدعاهای جهانگردان از مسافران نوروزی
سجاد محمدی*، 1 فروردین 93
تاریخ انتشار : جمعه ۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
لابد سازمان عریض و طویل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طبق وظیفة ذاتی خود، در ایام نوروز، با انواع و اقسام کتابچة راهنما، نقشه و بروشور، در مقام راهنمایی ایرانگردان وطنی و خارجی برخواهد آمد و مسافر ایرانی و ایرانگرد خارجی، از نشریه‌ای مثل جهانگردان، توقع چندانی ندارد و همان سازمان مطول و متمول، می‌تواند تمامی نیازهای او را برآورده نماید و سفرش را ختم به خیر گرداند و قس و علی و هذا.

ما اما، در حد بضاعت ۱۱ هزار و پانصدی شمارگان خود، کارکی کرده‌ایم و در کنار مسیرهای گردشگری عمومی استان‌های کشور، ۱۰ مسیر ویژه هم تدارک دیده‌ایم و تقدیم کرده‌ایم با این امید که: مقبول طبع مردم صاحب نظر [ایران] شود.

دیگر اینکه استدعاهایی چند هم از محضر مسافران نوروزی داریم:
۱ـ در خصوص رسوب اقتصادی سفر نوروزی خود برنامه‌ریزی کنید. مبادا اقتصاد محلی شهرهای مسیر مسافرت شما، از حضور شما در شهرشان بهره‌ای نبرند. این استدعای ما، مطلقاً به معنی ترغیب شما به اسراف و ولخرجی نیست، منظورمان این است که هزینه‌های سفرتان را در همه یا اکثر شهرهای مسیر مسافرت انجام دهید. مثلاً شمایی که از شیراز عازم تهران هستید، در شیراز، ماشین‌تان را از میوه و پنیر و ماست و سایر خورد و خوراک پر نکنید. از هر شهر، به اندازة نیازتان تا شهر بعدی، خرید کنید تا اقتصاد محلی هر شهر، حضور مثبت شما را حس کند.

۲ـ از غذاهای محلی شهرهای مسیر مسافرت، غافل نمانید. چلوکباب و جوجه‌کباب، در شهر خودتان پیدا می‌شود ولی غذاهای محلی هر شهر را باید در همان شهر خورد.

۳ـ با طبیعت مهربان باشید و بمانید. بگذارید طبیعت زیبا، زیبا باقی بماند و نکند خدای ناکرده، تابلوی چشم‌نواز بهار را خط خطی کنیم و آن را از ریخت و قیافه بیاندازیم. در مهربانی با طبیعت افراط کنید تا کسی جرأت نکند به طبیعت چپ نگاه کند. فراموش نکنیم که جای آشغال در سطل آشغال و یا کیسه‌های پلاستیکی است و نه در هر کجای دشت و دمن!

۴ـ احتیاط در رانندگی چیزی نیست که فراموش‌تان شود ولی یادتان باشد ـ صد البته متأسفانه ـ در ایران، شما، هم باید مقررات راهنمایی و رانندگی را تمام و کمال رعایت کنید و هم مراقب محدود رانندگان متخلف باشید.

۵ـ در صورت امکان، شب‌مانی در خانه‌های روستایی را بر اقامت در هتل و اقامت‌گاه‌های شهری، ترجیح دهید و روستائیان را به تجهیز اتاق‌های اضافة خود برای اقامت گردشگران، تشویق و ترغیب کنید.

۶ـ سفر خوبی داشته باشید و خاطرات و تجربیات سفرتان را برای ما بفرستید تا دیگران بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

* مدیر مسوول ماهنامه جهانگردان
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۱ ۱۱:۳۷:۴۱
علت اغلب مسافرت ها در ایام نوروز، دیدار با فامیل و خانواده است. آنقدر در سالهای اخیر مهاجرت از روستاها و سهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و به خصوص تهران صورت گرفته است که در ایام عید این شهرها به شدت خلوت می شوند. علت این است که مهاجرین در این ایام به شهرهای خود بر می گردند.
این امر را نباید به حساب ایرانگردی، خوب بودن وضعیت مالی مسافرین و رونق ایرانگردی گذاشت.
ایکاش تهران همیشه به این خلوتی بود. (2034550) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۱ ۱۴:۱۶:۳۳
مشکل این است که افرادی که در شهرهای کوچک و روستاها هستند قیمت را بالا می برند و می خواهند گوش ببرند!
ما هم از شیراز صندوق عقب را پر می کنیم! تا دوستان کلاش موفق نشوند سر ما را کلاه بگذارند!
برای مثال: در فاصله 2 کیلومتری شهر اصفهان، آب معدنی 700 تومانی را 1200 می دهند... (2034622) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۱ ۲۱:۰۸:۴۵
آقای جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری دولت اعتدال و تدبیر، چرا تشویق به افراط میکنید؟ قرار بود که در همه امور اعتدال داشته باشید چرا مداوم یادتان میرود؟ یکروز در برخورد با منتقدین و یکروز با بسیجیان ترمز بریده و یکروز با مردم سبدکالا بگیر و حالا با مسافران که در مهربانی با محیط زیست درخواست میکنید که افراطی عمل کنند؟ تا کسی جرات نکند که به طبیعت چپ نگاه کند.
البته شاید بگویید که در مهربانی با محیط زیست افراطی عمل کردن خوب است . آری ولی دولت اعتدال حق ندارد از افراط حرف بزند زیرا در جایی که حاضر نیشت با دشمنان این ملت و البته دشمنان کلیه مسافران نوروزی ( امریکا و اسراییل و اروپا ) حاضر نیست افراطی عمل کند چگونه انتظار دارد که به طبیعت چپ نگاه میکنند (با دشمنان طبیعت و گل و چمن ) افراطی عمل کند؟؟؟
آیا دشمنان انسانیت و بشریت جرمشان از دشمنان گل و گیاه و صحرا کمتر است؟
مقام معاون اول ناراحت نشوید ما عادت کرده ایم هر گونه جملاتی مترادف کم سواد - بی سواد - ترمز بریده و لبو فروش و... را خواستید به من هم اهدا فرمایید. هیچ مشکلی نیست. (2034967) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۲ ۰۱:۰۹:۴۴
ساده و قشنگ بود. (2035084) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۲ ۰۹:۵۸:۵۷
حرفهای منطقی گفته اید ، اما خیلی از متولیان خدمات بین راهی متاسفانه میانه چندان خوبی با این حرفها ندارند. (2035141) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
استدعاهای جهانگردان از مسافران نوروزی