نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485229
حکایت استخدام فراگیر دولتی
بخش تعاملی الف - سجاد رحیمی مدیسه*
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵


عزیزی به من گفت: اطلاعیه آزمون استخدامی فراگیر دولتی را ثبت نام بکن.

از چند نفر مشورت گرفتم چون تجربه آزمون و حتی قبولی و مصاحبه در پنج سازمان و ارگان دولتی را دارم که همگی به خاطر نداشتن پارتی! به نتیجه ای نرسید.

نظرات قابل تامل بود:
- این آزمون ها عمدتا برای تبدیل وضعیت کارمندای پیمانی و قراردادی هست نه جذب نیرو.
- سرکاریه؛ وقت و پولت را تلف نکن.
- نمی خوام ناامیدت بکنم، ولی ظرفیت های استخدام با توجه به بومی بودن و رشته و ارگان، به تعداد یک دو نفر و شاید برخی جاها چند ظرفیت بیشتره که اگر کارمندای قراردادی و پیمانی قبلی نرفته باشند، بقیه اش برای افراد سهمیه ای هستش و به افراد عادی عملاً چیزی نمی رسه.
... و خلاصه کلام اینکه همه عمدتاً نهی می کردند تا تشویق.

در دوره زمانه فعلی قطعاً نباید به حرف دیگران تکیه کرد و باید همیشه اُمیدوار بود؛ اما شاید برای آزمون های استخدام دولتی این گزاره مستثنی باشد. البته این که از وضعیت اشتغال و جوانان دردمند و جویای کار نهایت سوءاستفاده زمانی، مالی، روحی و عاطفی می شود خود جای بحثی مفصل و انتقادی اساسی دارد؛ اما باید از برخی پرسید:

در همین مرحله که برای جوانان شغل ایجاد نکرده اید و تازه طلبکارشان هم هستید که چرا با دست خالی و بدون پشتوانه در فضای رانت آلود و غبارگرفته اقتصاد و کسب و کار ایران سراغ کارآفرینی نمی روند، به اندازه کافی سوءمدیریت و ظلم نموده اید؛ دیگر این مبالغ انبوه گرفته شده از هزاران و بلکه میلیون جوان و جویای کار دیگر برای چیست؟

اتلاف وقت جوانان مظلوم و خانواده های آنان چه تبعاتی دارد؟
اگر با وقاحت دست روی دست گذاشته اید و جوانان و خیل انبوه افراد جویای کار و بیکارشدگان مراکز تولیدی و صنعتی را به حال خودشان رها کرده اید، دیگر قانون و عنوان "استخدام دولتی" را اسباب پارتی بازی ها و رسمی کردن خیل انبوه کارشناسان و مدیرانی نکنید که عمدتاً بیش از آنکه در ساعات کاری به بیت المالی که هزینه حقوق و بیمه و مزایای پیدا و پنهانشان می شود فکر و عمل کنند، به روزنامه خواندن، سمبل کردن، زیرآب زدن و در یک کلمه: کار نکردن می پردازند.

اشتغال مساله بزرگ اقتصاد و جامعه ایران است؛ اما در عمل هیچ عزمی برای رسیدن به فریاد مستضعفین مشاهده نمی شود. مطابق حقوق شهروندی و قانون اساسی، برخورداری از شغل، درآمد و فرصت های مالی و اقتصادی به شکل عادلانه، حق تمامی همه ایرانیان است که البته ان شالله به بهانه هایی، در اصل قانون اساسی دست برده نشود!

اما وضعیت امروز مبنای قانونی و یا دینی و اخلاقی دارد؟ برخی از کارآفرینی نباید حرف بزنند زمانی که ایجاد شغل و کارگاه تولیدی و حتی گرفتن یک مجوز بسته بندی یا ثبت شرکت، هزینه هایی ظالمانه را به عناوین مختلف بر مردم تحمیل می کند.

برخی جوانان را متهم نکنند که چرا دانشگاه درس خوانده اند:
این همان دانشگاه دولتی و آزادی است که فرزندان مردم کم یا زیاد، با خون دل و بی خون دل! برایش هزینه پرداخت کرده اند. پس همان هایی که این پول ها را در زمان دانشجویی و بهترین سال های عمر جوانان گرفتند و امروز مدعی هستند که چرا دانشگاه رفتید و ما وظیفه نداریم که شغل ایجاد کنیم، بدانند این گناهی است نابخشودنی.

حکایت استخدام های دولتی در کشور ما زمانی تلخ تر می شود که نتیجه این شیوه جذب و استخدام را در مدیریت، اقتصاد و وضعیت عمومی کشور مشاهده می کنیم و بازهم شاهد ادامه همین روند نادرست هستیم.
خانواده های ایرانی امروز بیش از هر زمان دیگر از بیکاری و نبود شغل و عدم امنیت شغلی برای خود و فرزندانشان رنج می برند. استخدام دولتی باید برای همه باشد، چون برخورداری از شغل و اقتصاد خوب؛ حق همه شهروندان کشور است.
 
کلمات کلیدی : سجاد رحیمی مدیسه
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۳:۵۲:۰۱
آقای توکلی عزیز، من این دفترچه استخدامی را مطالعه کردم. نمی خواهم قسم جلاله بخورم اما بعضی از رشته هایی که مورد نیاز اعلام شده اصلا برایش رشته دانشگاهی نداریم. مثل اینکه رشته ی یکی را که میخواهند رسمیش کنند پرسیدند واینجا براش ما باذا تعریف کردند. مثلا برای یه جا نوشته بود کسانی که سابقه مبارزه با پولشویی دارند در اولویتند. آخر منه جوانه فوق لیسانس که دنباله کارم چه میدونم چه جوری با این چیزا باید مبارزه کنم شما باید آموزش بدهید بعد از من بخواهید. خستتون نکنم شغل های خوب و نون و آب دار ماله خودشونه . آموزش پرورشم که تکلیفش معلومه. بعدم میان تو بوق و کرنا که ما شغل ایجاد کردیم. بیچاره ما جوون ها! اگر منتشر هم نکردید حداقل بخونید.. (4436264) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۷:۴۳:۱۲
من 6تا ازمون شرکت کردم
هیچ کدومش حتی برای مصاحبه هم خبر ندادن
استخدام ها مال نورچشمی هاست نه ما بیچاره ها (4436567) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۱:۳۴:۱۹
از یه شهرستان محروم پا شدم زدم تو کار استخدامی. دولتی و خصوصی. تو یک سال 5 آزمون دادم. هر پنج تا هم قبول شدم تا مرحله دعوت به کار. بدون پارتی. البته پارتی خدارو داشتم. از بین این پنج تا، کاری که دوست داشتمو انتخاب کردم. الانم راضیم. پس ...خواهشا چاپ کن (4441891) (alef-11)
 
کارمند دادگستری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۹:۵۹:۰۲
بنده فارغ التحصیل دانشگاه علامه و کارمند دادگستری هستم و با آزمون و بدون پارتی قبول شدم به نظرم این خیلی منفی بافیه چون برادر خانومم تا به حال در آزمون استخدامی چهار دستگاه رتبه اول رو آورد ولی خودش رها کرد و نهایتاً شد هیات علمی ، تک تک دوستان همکلاسی ارشد من در سال 1389 هم تا الان با آزمون استخدامی قبول شده اند و بدون پارتی (4436737) (alef-11)
 
گنجی
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۱۷:۲۰
اون مال دولت قبل بود عزیز جان !!

الان کلی نورچشمی و کسانی که در ستاد ها خون دل خورده اند و شب نخوابیده

اند توی صف هستند

فعل نوبت به من و بقیه نمی رسد (4465303) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۲۳:۲۵:۰۰
کارمندان قراردادی که همه با پارتی امدن وصلاحیت لازم هم ندارن جذب میشن بقیه هم سر کارند حداقل مردم مسخره نکنید ازمون نذارید (4436978) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۱:۱۷:۲۱
ازمون خیلی بهتر از روش های قدیمی استخدام دولتی هست که اکثر بدون هیچ ازمونی و با پارتی اومدن سرکار و اسمشونو گذاشتن قراردادی و شرکتی یا مدرک نداشتن یا بعد سرکار اومدن رفتن هر به اصطلاح دانشگاهی یه مدرک ابکی گرفتن. (4441849) (alef-3)
 
فتاحی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۰:۳۳:۰۵
همین که تو روز اول فقط 800نفر ثبت نام کردن معلومه چه خبره! (4437067) (alef-3)
 
انصاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۲۰:۲۲:۵۷
حرف رضا درسته. ازمون و استخدام مال مردم دردمند نیست (4438211) (alef-3)
 
اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۰۲:۴۴:۱۴
استخدام بروبچ قراردادی که با پارتی اومدن سر کار و حالا منتظر استخدامند.جالبه در هر شهر فقط یکی دو نفر می خوان.فرقی نداره کدوم دولت مهم پارتی بازیه (4438492) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۰۹:۰۳:۱۶
به نظر می‌رسد آزمون استخدامی فقط بنفع دولتیه چون از عده زیادی پول گرفته میشه ولی اونقدر سهمیه استخدامی هر قسمت کمه که شانس استخدام دولتی رو نزدیک صفر می‌کنه (4438617) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۱۱:۵۷:۱۶
خوب الان متولد ۱۲/۵۹هستم ومتاسفانه به من نمیخوره اواخر دهه ۵۹ هم شامل دهه شسصت میشن چرا از ۶۱ شروع کردن بس ما چیکار کنیم (4438816) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۲۱:۰۹:۴۴
تا سهمیه وگزینش هست ما جایینداریم (4439983) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۲:۳۱:۴۱
من شوهرم کارمند بانک. خواهرم معلم و برادرم پرستار هر سه تاشون باآزمون استخدامی قبول شدن بدون پارتی. (4440972) (alef-3)
 
امیدی
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۱۸:۲۱
می شه بگید کی؟ (4465308) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۸:۵۷:۱۳
دو ماه قبل در ازمون استخدامی دیوان محاسبات برای نیروهای شرکتی اداره به ازای هرسال خدمت تا 24 درصد سهمیه در نظر گرفته بودن این یعنی فقط استخدام شرکتی های نور چشمی مدیر ومعاون واز مصادیق هرچه بگند نمکش میزنن (4441471) (alef-3)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۲:۰۲:۵۲
ما نيرو هاي قراردادي وزارت اموزش و پررش تو هيچ کدوم از اين ازمون ها جذب نشديم و اين ازمون شامل حال ما نيست در حاليکه سابقه ده ساله داريم و نصف کارمندان رسمي حقوق ميگيريم (4441973) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۰:۳۷:۳۳
والله این شیوه جذب نیرو غلط است استخدام دولتی هم باید مثل بخش خصوصی براساس مهارت و توانایی فرد باشد تا اون شخص بتونه برای سیستم مفید باشه تست زدن و کنکوری کردن استخدام باعث همین مشکلاتی میشه که ذکر کردید یه عده نیروی ناکارآمد که کاری هم بلد نیستند . یه بچه دبیرستانی هم میتونه بشینه پای سیستم و یکسری کارهای روتین روزمره رو با کامپیوتر انجام بده این که نیازی به آزمون و تحصیلات عالیه نداره (4441729) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۰:۵۳:۱۹
خیلی خوب شده که ازمونای استخدامی سازمان سنجش می گیره. احتمال تقلب و پارتی تا مرحله اعلام نتایج کتبی بسیار بسیار ضعیف هست(در مرحله مصاحبه احتمال پارتی بازی هست که اونم با توجه به نتیجه ازمون سازمان سنجش می شه می شه به دیوان عدالت شکایت کرد یعنی بازم همین ازمون می تونه کمکت کنه). قبلا نیروهای قراردادی و شرکتی اکثرا با پارتی میومدن یا هر ارگانی خودش یه ازمون می گرفت که می تونست توش پارتی بازی بشه. فارغ التحصیل دانشگاه دولتی هستم چند سال بیکاربودم بیشتر از ۷ ازمون شرکت کردم و قبول نشدم و همه این ازمونا رو فرمالیته می دونستم. ولی بالاخره تو دو تاشون قبول شدم. نه پارتی داشتم و به جز سهمیه بومی سهمیه دیگه ای نداشتم.
تو اطرافیانم هم کسانی هستن که بدون هیچ سهمیه و پارتی تنها با دانش خودشون تو ازمون قبول شدن و مشغول کارن
نمی گم پارتی نمی شه ولی تو مرحله کتبی پارتی بسیار بسیار احتمالش پایینه .
مشکل اصلی اینه که تعداد شرکت کننده ها بسیار زیاد و تعداد موارد مورد نیاز استخدام دولتی خیلی کم. برای همین رقایت بسیار شدید هست. وقتی برای یه پست تو شهری مثل تهران فقط دو نفر می خواد و چند هزار نفر شرکت می کنن حسابی هم که خونده باشی و قبول نشی بدبین می شی (4441770) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۱:۰۱:۱۹
جناب الف! اولا دیوان عدالت اداری به تازگی مصوب کرده که هیچگونه امتیازی برای کسانی که در یک مجموعه کار می کنند و آزمون می دهند دیگر نباید در مصاحبه و نمره آزمون وجود داشته باشد.
ثانیا مشکل 30 درصد سهمیه ایثارگران را باید نمایندگان مجلس کاهش دهند چون با توجه به گذشت 27 سال از جنک واقعا زیاد است.
ثالثا آزمون ها بسیار غیراستاندارد است. واقعا زبان انگلیسی و یا تست هوش به چه درد دستگاه های اجرایی می خورد. (4441800) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۱:۰۱:۲۵
اکثر کارمندای قدیمی نه همشون و اکثر قراردادیا با پارتی بازی اومدن. ولی الحمدالله در حال حاضر با ازمونای استخدامی سازمان سنجش پارتی بازی حداقل با ازمون بسیار ضعیف هست. شاید کسی بدون ازمون با پارتی بره سر کار دولتی ولی تو سهمیه ازمون استخدامی سازمان سنجش خیلی احتمالش ضعیفه. (4441801) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۱:۱۷:۱۶
80% نیروهای جدید فک و فامیل قدیمی ها هستن به دو دلیل اعتماد و حرف شنوی (4441848) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۱:۴۵:۵۰
این فقط فرصتی است برای درامد زایی دولت و پیمانی شدن نور چشمی های قراردادی.
بقیه سر کارند. (4441934) (alef-3)
 
مهرداد
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۵:۵۹:۰۶
متاسفانه بحث درآمدی هست که دولت از این محل به جیب میزنه (4449957) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۹:۰۹:۴۱
من و عده ای از دوستانم در ازمون استخدامی سال 94 بدون هیچ پارتی و سهمیه ای جذب شدیم . البته در مصاحبه ی تخصصی به سابقه ی کار ، رزومه ی تحصیلی و ... توجه شده بود . اینکه نور چشمی ها هم وارد میشن احتمالا درسته . اما منفی بافی نکنید. این شانس رو از خودتون و بقیه نگیرین. منم با نا امیدی شرکت کرده بودم اما نتیجه گرفتم. (4449089) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۰:۰۷:۲۲
پسر من فوق لیسانس برق مخابراته تنها می‌توانست برای کد رشته ای شرکت کنه که فقط دو نفر را می خواهد خوب خودتان حساب کنید شانسش دو در چندین ده هزار است کل جذب نیرو ده هزار نفر در همه رشته ها و همه سازمانهاست در حالی که ما چند میلیون بیکار داریم آنوقت دولت برای ثبت نام سی و سه هزار تومان میگیرد پس اگر برای بچه های ما این آزمون شغل نداشته باشد برای دولت درآمد دارد (4474127) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.