نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454926
بانک مرکزی اعلام کرد:
پیشرفت ساماندهی 8 تعاونی اعتبار منحله در موسسه اعتباری کاسپین
بخش اقتصادی الف، ۲۷ اسفند ۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲
معاون نظارتی بانک مرکزی از پیشرفت ساماندهی 8 تعاونی اعتبار منحل شده در موسسه اعتباری کاسپین خبر داد.

«فرشاد حیدری» با بیان اینکه موسسه کاسپین براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در 27 اسفند 94 اجازه فعالیت دریافت و وظیفه آن ساماندهی امور هشت تعاونی منحله بود، افزود: باید دارایی های این تعاونی های منحله پس از ارزیابی و کارشناسی به موسسه کاسپین منتقل شود تا متناسب با دارایی های منتقل شده، بدهی های این تعاونی های منحله نیز به موسسه کاسپین منتقل شود.

به گفته این مقام مسئول، دارایی ها شامل تسهیلات اعطایی، اموال منقول و غیرمنقول است که باید شناسایی و ارزیابی شوند و این کار از نظر تعداد پرونده های اعتباری، تعداد زیاد اموال و املاک و وجود این اموال و املاک در نقاط مختلف کشور و مسائل مرتبط به آنها مستلزم صرف زمان نسبتاً طولانی است؛ این در حالی است که شناسایی، ارزیابی و کارشناسی این دارایی ها باید با دقت مورد رسیدگی واقع و به نحوی انجام شود تا حق و حقوقی از اشخاص ضایع نشود.

حیدری درباره اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی تعاونی های منحله در موسسه اعتباری کاسپین، گفت: با نظارتی که بانک مرکزی در سال 95 بر فرآیند انجام کار داشت موفق شدیم با ساماندهی پنج تعاونی منحله، مسئولیت آنها را به موسسه کاسپین واگذار کنیم و این موسسه موظف به پاسخگویی به سپرده گذاران این تعاونی ها شامل حسنات اصفهان، الزهرا مشهد، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران و امید جلین مازندران است.

وی خاطرنشان کرد: دارایی های این تعاونی های منحله پس از شناسایی، کارشناسی و ارزیابی به موسسه کاسپین منتقل شد و این موسسه از این به بعد پاسخگوی سپرده گذاران تعاونی های منحله مذکور خواهد بود.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: شناسایی و کارشناسی دارایی های دو تعاونی دیگر شامل «بدر توس» و «پیوند مشهد» هم در دست انجام است که باتوجه به پیچیدگی بیشتر کار آنها، همکاری و هماهنگی تنگاتنگی با مقامات قضایی داشته و مقدمات کار فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: با هیات تصفیه این دو تعاونی و هیات مدیره موسسه کاسپین توافق کرده ایم که دارایی های شناسایی شده این دو تعاونی نیز ارزیابی و به موسسه کاسپین منتقل شود؛ این مهم پس از اخذ مجوز از مرجع قضایی مربوطه در مشهد این ساماندهی انجام خواهد شد که امید می رود این امر در فروردین 96 نهایی شود؛ به این ترتیب امور هفت تعاونی منحله از مجموع هشت تعاونی اعتبار منحله ساماندهی شده و خواهد شد.

حیدری درباره تعاونی دیگر به نام تعاونی «اعتبار منحله فرشتگان» نیز گفت: دارایی های این تعاونی با دستور بازپرس دادسرای پولی و بانکی در تهران درحال ارزیابی و کارشناسی است و طبق هماهنگی های به عمل آمده با سرپرست دادسرای مذکور امیدواریم تا پایان فروردین 96 نتایج ارزیابی ها و کارشناسی اموال و املاک شناسایی شده این تعاونی انجام و نهایی شود.

وی ادامه داد: این دارایی ها پس از تعیین ارزش با هماهنگی مرجع قضایی و بانک مرکزی به موسسه اعتباری کاسپین منتقل و متناسب با آن سپرده سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان هم به موسسه کاسپین منتقل خواهد شد.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد با پیشرفت حاصل شده در سال 95 بتوانیم در پایان فروردین سال 96 کار انتقال دارایی ها را آغاز و سپس به تناسب سپرده سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان با برنامه ای مدون و با نظر مرجع قضایی و بانک مرکزی به موسسه کاسپین منتقل و سپس موسسه مذکور پاسخگوی سپرده گذاران خواهد بود .

معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد: بیشترین تعداد سپرده گذاران مربوط به تعاونی اعتبار منحله فرشتگان است که بر اساس آخرین اطلاعات موجود تعداد سپرده های این تعاونی بیش از ٧٣٠ هزار فقره است که تعداد سپرده های زیر 200 میلیون ریال افزون بر ٦٥٠ هزار فقره است.
وی یادآوری کرد: با توافق انجام شده با مرجع قضایی تلاش می کنیم بهار سال آینده 650 هزار سپرده گذار ذکرشده را در اولویت نخست پرداخت قرار دهیم که بدین ترتیب نزدیک به 90 درصد سپرده گذاران تعاونی فرشتگان در بهار سال آینده تعیین تکلیف می شوند.
حیدری درباره آمار مجموع این هشت تعاونی افزود: هنوز جزییات آن بطور کامل قطعی نشده، زیرا پرونده دو تعاونی اعتبار نزد مقام قضایی باز است؛ همچنین برخی تبانی ها و انتشار گواهی سپرده های جعلی و واهی و بدهی های صوری وجود دارد که مشخص شدن آن مستلزم رسیدگی قضایی است.

سپرده گذاران موسسه کاسپین که بیشتر آنها سپرده گذاران هشت تعاونی اعتبار منحل شده به شمار می روند، در ماه های اخیر نسبت به ناتوانی این موسسه در پرداخت مطالباتشان اعتراض داشتند که منجر به برگزاری تجمعاتی در مقابل ساختمان مرکزی این موسسه و شعب آن شده بود.

مسئولان موسسه کاسپین پرداخت حقوق سپرده گذاران را نیازمند انتقال دارایی هشت موسسه منحل شده اعلام کرده بود.
 
کلمات کلیدی : موسسه کاسپین+مجوز بانک مرکزی+سپرده گذاران کاسپین
 
علیمراد کارشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۲:۵۱:۱۵
بانک مرکزی لطفا به تخلفات بانک هایی که با مخفی کردن زیان چندین ساله خود واسکار شدن به یکباره ان زیان سنگینی به سهامداران خرد وارد کردند رسیدگی هم چنین نسبت به بازگشت پاداش های بسیار کلانی که مدیران بانک های زیان ده از محل سود های ساختگی وصوری گرفته اند اقدام لازم معمول فرمایند (4207762) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۹:۲۱:۲۷
فکر کنم در شرایط فعلی اول یکی باید به قصورات بانک مرکزی رسیدگی کند (4208854) (alef-11)
 
سهامدار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۳:۴۰:۵۱
معاون نظارتی بانک مرکزی ابهامات بانک پاسارگاد چیست که نمادش باز نمی شود (4207801) (alef-3)
 
کارمند مالباخته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۶:۲۴:۰۸
یکی از بزرگترین کلاهبرداری های کشور در این مورد اتفاق افتاده. مدیران و افراد کلیدی موسسه فرشتگان هم اکنون در موسسه کاسپین هستند و بواسطه بخش عمده همان موسسه فرشتگان در ظهر آخرین روز کاری سال 1394 ! موفق به اخذ مجوز از بانک مرکزی شدند.
بعدهمان مدیران موسسه فرشتگان (که حالا همه مدیران، سهامداران . افراد کلیدی کاسپین هستند) با یک برنامه ریزی دقیق با بازی با اسامی، اموال فرشتگان را منتقل و ضررو زیان ها را به نام موسسه فرشتگان (که دیگر وجود خارجی ندارد) کرده اند و بازگرداندن سپرده مردم را به موسسه ای که وجود خارجی ندارد یعنی فرشتگان حواله می دهند!
در این مسیر چون بسیاری از مدیران دولتی و بانکی هم آلوده شده اند، اکنون یاسکوت کرده اند یا حرف آن ها را تکرار و کاسپین را مسئول پرداخت سپرده همان مردم نمی دانند.
یک بازی حرفه ای با اسامی و چند هزار میلیارد پول سپرده مردم که دستشان به هیچ جایی نمی رسد و همان افراد کلیدی فرشتگان با عوض کردن یک اسم به راحتی از مسئولیت شانه خالی می کنند.
به عنوان یک رسانه آزاد تو رو به خدا موضوع و ادعاهای بالا را حداقل پیگیری کنید.
آیا فریادرسی برای اجرای عدالت نیست؟ (4207981) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۲۲:۵۴:۳۸
متاسفانه این حرفت درسته، تمام سهام داران و مسولان کلیدی فرشتگان در کاسپین حضور دارند و این اسم عوض کردن نوعی شانه خالی کردن از مسولیت
بهترین سرمایه گذاری،فقط خرید ملک، حداقل کسی نمیتونه ملک شما رو بخوره قیمتشم بعداز چندسال ده برابر میشه (4208486) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۲۱:۱۴:۵۳
اگر ذره اي از اموال مردم بخواهد ضايع شود بايد تمام مديران اين موسسات با اتهام مفسد في الارض محاكمه شوند
و گرنه واضح است كه تباني يراي بالا كشيدن اموال مردم انجام شده است
اسامي مديران اين موسسات را منتشر كنيد لطفا (4208360) (alef-11)
 
بهاره
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۲۲:۴۸:۴۷
آقاي روحاني ،٢ ميليون نَفَر كه همراه با خانوادشان ٧-٨ ميليون نَفَر ميشن و زندگي و داراييشون بواسطة بي تدبيري رئيس بأنك مركزي شما از دستشان رفته ، خواستار رسيدگي سريع وتعيين تكليف پولهايشان در موسسه كاسپين تا قبل از انتخابات هستند ، خودم يكيش، با اينكه هيچ علاقه اي به احمدي نژاد و اصولگراها ندارم، و ٤ سال قبل هم به شما رأي دادم، سر أين قضيه به شما رأي نخواهم داد، هر چند به هيچ كس ديگري نيز رأي نميدم، تمام سرمايه و پس انداز زندگي ام كه ازش گذران زندگي ميكردم از دستم رفت (4208479) (alef-13)
 
امیرسعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۰:۳۱:۰۶
مطمئناً کسانیکه اعتراض شدیدی دارند و تحصن کردند ، اغلبشان بالای 20 میلیون سپرده دارند ، زیراکه با سود آن برخی هزینه های جاریِ خود از قبیل شهریه دانشگاه ِ فرزندان و اجاره خانه و خرج درمان و ... را میدادند و زیر 20 تومن که سود چندانی دریافت نمیکنند و به این مخارج نمیرسد !!! کسانی هم که اصل پولشان را لازم داشتند برای خرید خانه و ... و موقتاً سپرده گزاری کرده اند که قطعاً مبالغ بالاتری دارند ... نتیجتاً اینها بهانه است که دیرتر پولها رو پس بدهند ... پس دادنِ سپرده های سنگین تر قطعاً مهمتر هستند که کاسپین و بانک مرکزی دارند به تعویق میندازند ! زودتر پول همه را پس بدهید و با این ترفندها با زندگی و سرنوشت مردم بازی نکنید !!!! (4208581) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۱۸:۳۹:۰۷
با سلام
متاسفانه مسئولین بانک مرکزی با اظهارات سخیف و غیر کارشناسی خود همدست مدیران کاسپین شده اند . آقایان با برنامه ریزی قبلی و البته سنجیده میخواهند هزاران مییلیارد پول مردم ( همان مردمی که مثلا ولی نعمت هستند ) را خورده و با تبلیغات دروغین و ادعاهای واهی و محکوم کردن سپرده گذاران بدبخت زمان را خریده تا مردم فراموش کنند.
به نظر بنده تنها راه برای رسیدن به حقوق قانونی ادامه اعتراضات و توسل به قوه قضائیه میباشد.
آیا فریاد رسی هست ؟ (4212870) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته