توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 308423
بارزانی دوباره عراق را به تجزیه تهدید کرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۱
درحالی که هیات کردی به ریاست نیچروان بارزانی برای حل اختلافات با اقلیم با دولت مرکزی در بغداد بسر می برد، مسعود بارزانی رییس منطقه اقلیم کردستان عراق باردیگر تهدید کرد در صورت شکست مذاکرات جاری ، کردستان را از عراق جدا خواهد کرد.

برخی رسانه های منطقه ای از جمله اسکای پرس روز یکشنبه به نقل از منابع موثق خبر دادند که بارزانی تهدید کرده است که در صورت شکست مذاکرات جاری، جدایی منطقه اقلیم کردستان عراق را از دولت مرکزی در دستور کار قرار خواهد داد.
به گزارش ایرنا، هیات کرد به ریاست نیچروان بارزانی نخست وزیر منطقه اقلیم کردستان عراق از روز شنبه در بغداد بسر می برد و قرار است در خصوص موضوعات مورد اختلاف میان اربیل و بغداد با حیدرالعبادی نخست وزیر ، مقام ها و شخصیت های برجسته سیاسی عراق دیدار کند.

این هیات روز یکشنبه با عمار حکیم رییس مجلس اعلای اسلامی عراق دیدار و گفت وگو کرد.
نفت منطقه شمال، شامل استان های کردنشین و نیز کرکوک و بخش هایی از موصل ، بودجه سالانه منطقه اقلیم و سرانجام منازعه بر سر مناطقی خارج از منطقه اقلیم که کردها به دنبال انضمام آن به کردستان عراق هستند، از جمله موارد اختلافات دو طرف است.
مسعود بارزانی اکنون در عراق به ماهیگیر شرایط بحرانی معروف شده و گفته می شود که او هربار که دولت مرکزی در شرایط بحران قرار می گیرد، با تهدید به جدایی دولت مرکزی را زیر فشار قرار می دهد.
دولت منطقه اقلیم بر خلاف قانون اساسی و توافقات قبلی با دولت مرکزی، هم اکنون نفت شمال عراق را بدون اجازه بغداد به بازار جهانی عرضه می کند.
بارزانی خرداد ماه ۹۳ نیز هنگامی که داعش به دروازه های بغداد رسیده بود و از اربیل کمک می خواست، درخواست بغداد را برای کمک رد کرد و برای کنار زدن نوری المالکی نخست وزیر وقت ، بارها تهدید به برگزاری رفراندوم و جدایی از عراق کرد.
شروع دور جدیدی از مذاکرات میان بغداد - اربیل درحالی است که منطقه اقلیم کردستان عراق طی هفته های گذشته با بحران سیاسی داخلی نیز روبه رو بوده است.
اختلافات حزب حاکم دمکرات کردستان عراق با ۴ حزب بزرگ اتحاده میهنی، تغییر، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی کردستان عراق درباره سرنوشت ریاست منطقه اقلیم و مخالفات آنان با تمدید ریاست مسعود بارزانی ، همچنان لاینحل مانده است.
در همین حال ، در بحبوحه اختلافات سیاسی ، کارمندانی که ماه ها حقوق نگرفته بودند، اوایل ماه میلادی جاری در خیابان های مناطق کردنشین تجمع کرده و دست به راهپیمایی های اعتراضی زدند که در نهایت به خشونت کشیده شد و تعدادی از شهروندان کرد کشته و زخمی شدند.
به دنبال این حوادث، مسعود بارزانی حزب تغییر را مقصر معرفی کرد و کلیه مقام های حکومتی منتسب به حزب تغییر را اخراج کرد. رئیس پارلمان منطقه اقلیم و فرمانده کل نیروهای پیشمرگ ، از مهمترین شخصیت هایی بودند که کنار زده شده و از ورود به اربیل مرکز کردستان منع شدند.
اکنون تلاش هیات کرد عراقی در بغداد برای دستیابی به یک توافق ، در شرایطی جریان دارد که کارشناسان تحقق آن را به دلیل اوضاع مالی و اقتصادی عراق بعید می دانند. دولت عراق به دلیل کاهش شدید قیمت نفت ،در سال ۲۰۱۵ با کسری بودجه ۲۵ میلیارد دلاری روبه رو شد و اکنون بودجه سال آینده میلادی را بر پایه نفت ۴۰ دلاری بسته است.
 
کلمات کلیدی : بارزانی+کردستان عراق+تجزیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.