توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483889
تحریم های سنا ناقض تعهدات آمریکا در برجام است؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۷
یک منبع آگاه گفت از نظر تهیه کنندگان تحریم، متن طرح سنا برای تحریم های پیشنهادی به هیچ وجه ناقض برجام نیست و حتی سناتورهای طراح آن به رغم مخالفتشان با برجام نمی خواستند این طرح ناقض تعهدات آمریکا در برجام باشد و آمریکا در نقض توافق هسته ای پیشقدم شود. 
 

به گزارش ایرنا، این منبع آگاه روز شنبه افزود: در واقع هفته ها و شاید ماه هاست که طرح سنای آمریکا برای وضع تحریم های جدید در سنا مورد بحث و مذاکره قرار دارد . متن این طرح در این چند ماه تغییرات زیادی از نظر حقوقی داشته تا این متن تعارضی با تعهدات آمریکا در برجام نداشته باشد.

وی اظهار داشت: سناتور کورکر سناتور جمهوری خواه از ایالت تنسی و سناتور کاردین دو نفر از اصلی ترین تنظیم کنندگان این طرح بودند که هر دو اعتقاد داشتند نباید این متن با تعهدات آمریکا بر اساس برجام معارض باشد. 

این منبع آگاه خاطر نشان کرد: سناتور کورکر و سناتور کاردین پس از تصویب این طرح در سنای آمریکا نیز به طور رسمی به خبرنگاران اعلام کردند که یکی از مهمترین اصول اساسی آن ها در تهیه متن طرح سنا این بوده است که محتوای متن با تعهداتی که آمریکا بر اساس برجام پذیرفته است، متعارض نباشد. آن ها تاکید می کنند که تصویب این طرح نقض برجام نیست و برجام همچنان از نظر آنان بدون هیچ گونه اثر پذیری از سوی این طرح به حیات خود ادامه خواهد داد. 

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که سناتور کورکر همواره از منتقدان سیاست دولت اوباما برای توافق هسته ای با ایران بود و در زمان مذاکرات از هیچ اقدامی برای مخالفت با برجام و جلوگیری از تصویب آن در سنای آمریکا دریغ نکردند.

این منبع آگاه تاکید کرد: اما پس از تصویب نهایی و اجرایی شدن برجام و پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ معتقد بود که نباید آمریکا در نقض برجام پی قدم شود مگر آن که ایران اقدام به نقض برجام کند. وی حتی در اوایل روی کار آمدن ترامپ این موضع خود را به صراحت اعلام می کرد که شرایط ایده آل برای آمریکا آن است که با پیگیری مجدانه و تاکید بر اجرای موثر و سخت گیرانه برجام شرایطی به وجود آید که ایران خود مبادرت به خروج از برجام کند. 

وی تصریح کرد: لذا در مجموع به رغم موضع انتقادی سناتور کورکر نسبت به برجام وی همواره با پیشقدم شدن آمریکا در نقض برجام مخالف بوده است. به همین دلیل نیز او تلاش داشت که ضمن تصویب تحریم های جدید علیه ایران مراقبت کند که این تحریم ها معارض تعهدات برجامی آمریکا نباشد.

این منبع آگاه گفت: برای این هدف، وی اولا تلاش زیادی کرد که محتوای طرح ه جدید به عرصه هایی که در برجام به مثابه حوزه تعهدات آمریکاست، نزدیک نشود. وی به صراحت در مصاحبه های مکرر خود اصرار داشت که توضیح دهد تحریم های جدیدی که ما می خواهیم در سنای آمریکا علیه ایران وضع کنیم هیچ کدام تحریم های مرتبط هسته ای نیستند. 

وی افزود: تحریم های مرتبط هسته ای در اصطلاح برجام هم به حوزه های خاص انرژی هسته ای و تاسیسات هسته ای بر می گردد و هم به حوزه رفع و یا توقف تحریم های مرتبط هسته ای مربوط می شود.

این منبع آگاه اظهار داشت: وی اصرار داشته است که طرح جدید به هیچ وجه نه تاسیسات و برنامه های هسته ای ایران را هدف قرار داده است و نه در این طرح تغییری در تعهدات آمریکا نسبت به تعهد این کشور در توقف اجرای تحریم های متنوع این کشور در برجام در حوزه های مختلف انرژی، تجاری و اقتصادی و مالی و یا بانکی داده شده است.

وی خاطر نشان کرد: اساس و مبانی تحریم های جدید که از سوی وی و دیگر سناتورهای تنظیم کننده این طرح مورد پذیرش قرار گرفتند این بوده است که تحریم های جدید در چند حوزه غیر مرتبط با برجام بدین شرح بر ایران وضع شود: 

١- تحریم شخصیت های حقیقی و حقوقی که به توسعه برنامه موشکی ایران نه آن هم به صورت کلی بلکه از سوی موشک هایی که برای حمل سلاح های هسته ای و دیگر سلاح های کشتار جمعی طراحی می شوند. این تحریم ها اساسا اقدام مرتبط هسته ای نیست. 

این قید 'موشک هایی که برای سلاح هسته ای طراحی می شوند' نیز به دو علت در متن گنجانیده شد اول آن که با ادبیات شورای امنیت سازمان ملل متحد منطبق باشد و دوم آن که بسیاری از سناتورها معتقد بودند که درخواست از ایران برای توقف برنامه های موشکی در شرایطی که همسایگان ایران به شدت به دنبال تجهیز خود و خرید انواع سلاح های متعارف اعم از موشک و هواپیماهای جنگی و سیستم دفاع ضد موشکی هستند، منطقی و منصفانه نیست و لذا نمی توان از ایران انتظار داشت که یک جانبه به توسعه برنامه موشکی خود پایان دهد.

٢- دیگر تحریم جدید، اعمال ممنوعیت سفر به آمریکا و مسدود کردن حساب افرادی است که به نقض فاحش حقوق بشر در ایران مبادرت کنند. این تحریم نیز آشکارا تحریمی غیر هسته ای است. 
٣- تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی که مبادرت به صادرات و فروش هفت قلم تسلیحات متعارف نظامی شامل توپ های جنگی، هواپیماهای جنگی، موشک و غیره به ایران کنند. این تحریم هم نه تنها تحریم مرتبط هسته ای نیست بلکه تحریمی است که همین الان بر اساس قطعنامه شورای امنیت علیه ایران وجود دارد و سنا فقط خواسته است که با وضع قانونی داخلی مجازات هایی برای ناقضین آن تعیین کند. 

٤- تحریم سپاه پاسداران و نیروی قدس سپاه که به زعم آمریکا نقش بی ثبات کننده ای در تحولات منطقه خاورمیانه دارد. از نظر کورکر و تنظیم کنندگان لایحه سنا تحریم سپاه و نهادهای تحت امر سپاه نیز تحریم جدیدی محسوب نمی شود بلکه سپاه و نهادهای آن در موارد متعددی تحت تحریم های شورای امنیت قرار دارند که این تحریم ها نیز بر اساس برجام لغو نشده اند. ضمنا عبارتی که در طرح استفاده شده است برخلاف آن چه از سوی عده ای نقل می شود دایر بر شناسایی سپاه به عنوان یک گروه تروریستی نیست و اصلا چنین درخواستی درطرح به عمل نیامده است.

این منبع آگاه تاکید کرد: علاوه بر کلیت تعیین مصادیق تحریم های جدید که با تعهدات برجامی آمریکا معارض نباشد سناتور کورکر خود به بحث های بسیار ریزتری که با برخی کارشناسان ارشد آشنا با مفاد و مذاکرات برجام با هدف تعدیل بخش هایی از لایحه که ممکن است از نظر حقوقی با متن برجام معارض باشد، انجام داده نیز اشاره کرده است. 
این منبع آگاه گفت: وی در همان مصاحبه با المانیتور تشریح می کند که با بحث هایی که از جمله با آدام زوبین معاون خزانه داری آمریکا و عضو هیات مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات برجام داشته، سعی کرده است که چند مورد از عباراتی را که می توانست احیانا با متن برجام معارض باشد، تعدیل و حذف کرده است تا امکان هرگونه سوء استفاده از آن ها برای نقض برجام از میان برود. 

وی تاکید کرد: بنا بر این تنظیم کنندگان متن طرح سنا قویا معتقدند که تحریم های پیشنهادی هیچ کدام ناقض تعهدات آمریکا در برجام نیستند و آنها با تلاش جدی خود تمامی چنین مواردی را که می توانست مورد سوء استفاده مخالفان برجام برای نقض آن از سوی آمریکا صورت بگیرد را از متن طرح حذف کرده اند. این طرح البته باید در مرحله بعدی به تصویب مجلس نمایندگان برسد که خود ممکن است چند هفته به طول بینجامد و سپس به امضای رییس جمهوری برسد.

 

این منبع آگاه تصریح کرد: با توجه به آخرین تحولاتی که در خصوص این طرح به وجود آمد و اقدامات تحریم شدید روسیه که به این لایحه اضافه شد، امضای این لایحه که پیش از این به راحتی انجام می گرفت حالا با مشکلات زیادی ممکن است، روبه رو شود.

این مقام آگاه معتقد است با بحث هایی که مقامات ارشد اروپایی در این هفته های اخیر داشته اند حتما کشورهای اروپایی حداقل تا مرحله تبدیل این طرح به قانون صبر خواهند کرد. اما در نهایت اگر این طرح با امضای رییس جمهوری آمریکا بخواهد به مرحله اجرایی برسد نه تنها اروپایی ها بلکه به احتمال بسیار قوی چین و روسیه نیز این استدلال سناتورهای آمریکا را تایید خواهند کرد که این مصوبه ناقض برجام نیست و با نظر آمریکا همراه و موافق خواهند بود.
 
کلمات کلیدی : تحریم ایران+سنای آمریکا+آمریکا+برجام+کروکر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.