توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443388
وعده اجرا در یک سالگی طرح
پایلوت رجیستری گوشی موبایل 7 ماهه شد
بخش دانش و فناوری الف،19 بهمن95
اجرای رجیستری گوشی موبایل پس از 7 ماه آزمایش به مرحله خریداری تجهیزات و رفع ایرادات سخت افزاری رسیده اما بخشی از اشکالات نرم افزاری هنوز باقیست. وزیر ارتباطات اجرای کامل رجیستری را از تیرماه 96 وعده داده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۸
به گزارش فارس، سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برنامه‌هایی تدوین کرد که مهم ترین آنها اجرای طرح رجیستری بود.

به این ترتیب مقرر شد 3 دستگاه وزارت صنعت، گمرک و وزارت ارتباطات زمینه اجرای مجدد طرح رجیستری گوشی موبایل را فراهم کنند.

هدف از این طرح مبارزه با قاچاق تلفن همراه است تا سیم‌کارت روی گوشی موبایل‌های قاچاق فعال نشود.

طرح رجیستری گوشی موبایل پیش از این در سال 85 اجرا شد که به دلیل پیش بینی نشدن تمام جوانب و پیدا شدن راه‌هایی برای دور زدن طرح، موفق نبود.

از ابتدای سال 94 زمزمه اجرای دوباره طرح رجیستری توسط مسئولان در رسانه‌ها مطرح شد.

این ایده را دوباره ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح کرد و معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی این ستاد گفت: از مهر 94 طرح رجیستری (ثبت) موبایل در کشور اجرا می‌شود.

از مهرماه 94 تا تیرماه 95 طرح رجیستری گوشی موبایل در مرحله بررسی سپری شد و خبر عملیاتی از آن به گوشی نرسید تا اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت جدی از اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل از مرداد 95 خبر داد.

سپس علی‌اکبر پوراحمدنژاد دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: طبق قول داده شده این طرح شهریور ماه عملیاتی می شود.

وقتی مرداد و شهریورماه اطلاع رسانی جدیدی در این باره انجام نشد، با به تاخیر افتادن پیش بینی‌ها، در مهرماه 95 از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اجرای طرح رجیستری البته به صورت آزمایشی خبر رسید.

این اعلام با واکنش وزارت ارتباطات مواجه شد و این وزارتخانه اعلام کرد: هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مهیا نشده و هر زمان طرح برای اجرا آماده شد قطعا اطلاع‌رسانی کامل و دقیقی انجام خواهد شد.

بنابر توضیحات کامل تر حسین فلاح جوشقانی سرپرست معاونت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در پی اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای فنی طرح رجیستری گوشی های موبایل به صورت آزمایشی از یکشنبه سوم مردادماه آغاز شده و با اینکه هنوز نتایج طرح کامل نشده، نتایج اولیه حاکی است با انجام یک سری فرایند های تکمیلی، این طرح قابل اجرا است.

وی همچنین بر حساسیت وزیر ارتباطات در باره این طرح تاکید کرد و گفت: با توجه به تأثیر طرح رجیستری بر تک تک مردم، مسئولان تأکید ویژه دارند که اجرای آن موجب آزار هموطنان نشود. از این رو، برای تکمیل و انجام کار کارشناسی بیشتر، پیشنهاد اجرای طرح پایلوت را ارائه کردیم

در تازه‌ترین اظهارنظر مسئولانه محمود واعظی وزیر ارتباطات در صبحانه کاری در اتاق بازرگانی ایران برای اجرای رسمی طرح رجیستری در اوایل تابستان یا تیرماه اظهار امیدواری کرد و گفت: مناقصه خریدار تجهیزات نیز برگزار شده است.

وی دیروز نیز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به ادامه اجرای آزمایشی رجیستری گفت: دستگاه‌های مربوطه خریداری شده‌اند؛‌ ایرادات سخت‌افزاری برطرف شده و برخی مشکلات نرم‌افزاری هنوز باقی است. وی بار دیگر برای آغاز رجیستری از تیرماه 96 اظهار امیدواری کرد.

مروری در اخبار برای پیدا کردن سرنخ مبدا تصمیم مهم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نشان می‌دهد نخستین بار پس از سال 85 وزیر ارتباطات در مرداد ماه 93، پرونده قدیمی رجیستر گوشی موبایل را از بین بایگانی طرح های خاک گرفته بیرون کشیده و بار دیگر بر سر زبان ها انداخته است.

واعظی گفته بود: «کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال بررسی برای ساماندهی گوشی های در دست مردم و به ویژه گوشی های قاچاق است.» اظهارنظری که بعدا در خود وزارت ارتباطات با اما و اگرهایی روبه رو شد.

اکنون اجرای آزمایشی رجیستری گوشی موبایل 7 ماهه شده و اگر پیش بینی وزیر ارتباطات درست از آب درآید، امیدواری برای اجرای رسمی در یک سالگی یک پایلوت طولانی وجود دارد.
 
کلمات کلیدی : دانش و فناوری+ رجیستری گوشی های موبایل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.