توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370587
پیشنهاد کتاب/ «رایت درایت»(اخلاق مدیریتی در عهدنامه مالک اشتر)؛ مصطفی دلشاد تهرانی؛ دریا
مانیفست مدیریت موفق
هادی حق‌پرست*، 19 تیر 1395
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۵
«رایت درایت»
(اخلاق مدیریتی در عهدنامه مالک اشتر)
نویسنده: مصطفی دلشاد تهرانی
ناشر: دریا، چاپ دوم ۱۳۹۲
۳۹۲ صفحه، ۲۰۰۰۰ تومان


شما می‌توانید کتاب «رایت درایت» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب آنلاین خرید کنید.

****


وقتی در تاکسی، اتوبوس، صف نانوایی یا هر مکان عمومی دیگر حضور پیدا می‌کنیم، طبق معمول، مردم به هر بهانه‌ای گریزی به سیاست دارند و به واسطه آن، مشکلات روزمره زندگی و معیشت خود را بررسی کرده و به بحث می‌گذارند. وقتی سبب گلایه‌ها و مشکلات مردم را جستجو کنیم، بسیاری را از عدم صلاحیت اخلاقی و شایستگی مدیران و مسئولان اداری می‌یابیم.

معضل‌هایی چون انتقاد ناپذیری، ناکارآمدی، تند یا کندروی، ریا و تزویر، عدم سعه صدر، بی انصافی، خیانت، منت گذاری، خودکامگی، خودشیفتگی و غرور، ستایش پروری و صفاتی از این دست در بسیاری از مدیران دستگاههای اجرایی و نظارتی مشاهده می‌شود و در یک کلام بی‌اخلاقی و بی‌تعهدی در مدیریت کشور انکارناپذیر است.

برای درمان این بیماری در سیستم اداری کشور چه باید کرد؟ آیا وجود چنین مسائلی در کشور اسلامی قابل تحمل است؟
در یکی دو دهه گذشته حجم زیادی از آثار غربی در کشور ترجمه و منتشر شده است که مدیران را مخاطب خود قرار داده و سعی دارد تا رازهای موفقیت و پیشرفت در مدیریت را نشان آنها دهد. البته که ترجمه این آثار که در غرب نتیجه ای مطلوب به بار داشته، مفید بوده و خالی از لطف نیست. اما مدیریت تنیده با مسائل تربیتی است و مدیر به خصوص در جامعه مسلمانی چون ایران می‌بایست ضمن فراگیری نکات کلیدی مدیریت، نکاتی اخلاقی و تربیتی را بیاموزد.

در این راستا در منابع عظیم اسلامی عهدنامه مالک اشتر به قلم امام علی(ع) مانیفستی جامع برای شناسایی و رفع معضلات مدیریتی و سیاسی در کشور است. البته عهدنامه صرفا جنبه سلبی ندارد و ظرفیت مناسبی در کارکردهای ایجابی همچون مدیریت موفق، وظایف کلان و خرد، حقوق مسئولان، حقوق مردم، شایسته سالاری، اعتدال و میانه روی، خدمتگذاری و... را نیز در خود داراست. اما متاسفانه ما همچنان به گفت و شنود کلام امیرالمومنان که تجربه حکومت و مدیریت جامعه را داشته است اکتفا کرده‌ایم و گویی بنا نداریم تا آنچه می‌گوییم و می‌شنویم و لذت می‌بریم را در میدان عمل به اجرا در آوریم.

کتاب رایت درایت، به بررسی و ارائه اخلاق مدیریتی در عهدنامه مالک اشتر حضرت علی(ع) پرداخته که توسط مصطفی دلشاد تالیف گردیده است. جناب دلشاد آثار فراوانی را با موضوعات مختلف در نهج البلاغه پژوهش و منتشر کرده‌ است. ایشان در مقدمه این کتاب درباره عهدنامه مالک می‌آورند: عهدنامه مالک اشتر مهم‌ترین و اساسی‌ترین متن حکومتی و مدیریتی به جای مانده از امیرالمونین علی(ع) است، و هر که بدان توجه کرده و در آن تامل نموده است به این امر معطوف گشته و آموزه‌های آن را راهگشا در حکومت و مدیریت یافته است. این عهدنامه طولانی‌ترین پیمان نامه‌ای است که از امام علی(ع) نگاشته شده است و به مبانی، اصول، روش ها، سیاست ها و اخلاق حکومتی و مدیریتی پرداخته شده است. ادبیات این عهدنامه ادبیاتی ویژه است، با استوارترین و متین‌ترین زبان، زیباترین و لطیف‌ترین بیان، و بهره‌مند از مفردات و مرکبات دقیق و ژرف معنا. این عهدنامه از هندسه‌ای کاملا بسامان و معتدل برخوردار است و محتوای آن بر اساس نگاهی جامع به حکومت و مدیریت، برقواعد عقلانی بیان گذاشته شده و تابع اخلاق سامان یافته، و به صورتی کارا ارائه گشته است.

این کتاب به همه مدیران اجرایی و همچنین نظارتی کشور توصیه می‌گردد تا بلکه به برکت چنین آثاری جمهوری اسلامی شمه‌ای از حکومت امام علی(ع) باشد.

* کارشناس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۰۹:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۲ ۱۳:۵۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۷ ۱۲:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۸ ۲۲:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۵:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۹ ۱۷:۳۴
 
 
کلمات کلیدی : انتشارات دریا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
مانیفست مدیریت موفق