توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470289
ادامه جنجال «اتهام ارتباط ترامپ با روسیه»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
دادستان کل سابق آمریکا در جلسه استماع کنگره تأکید کرد که در خصوص ارتباطات مشاور سابق امنیت ملی آمریکا با مقامات روس به کاخ سفید هشدار داده بود که هیچ توجهی به این هشدارها نشده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه (دیروز) به وقت محلی در اولین واکنش خود به جلسه استماع و گواهی «سالی یتس» دادستان کل موقت سابق آمریکا در یک پیام توییتری، اظهارات وی را «اخبار قدیمی و کهنه» خواند و در سؤالی مطرح کرد که چه زمانی قرار است این داستانها و معماها که هزینه آن را مالیات‌دهندگان پرداخت می‌کنند به پایان برسد.

پایگاه تحلیلی «پولتیکو» در این خصوص گزارش کرد، ترامپ در پیامی توییتری همچنین اتهاماتی مبنی بر تبانی کمپین انتخاباتی خود و روسیه را «دروغ محض» خواند.

مجموعه‌ای از پیام‌های توییتری یتس در حالی منتشر شد که جلسه شهادت یتس در سنا آمریکا به همراه «جیمز کلاپر» مدیر سابق امنیت ملی آمریکا تا حد زیادی مورد پوشش رسانه‌های آمریکایی قرار گرفت.

بعد از آنکه یتس و کلاپر اوایل روز دوشنبه درکمیته قضایی جرایم و تروریسم سنا شهادت دادند که روسیه تمامی تلاش خود را برای نفوذ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا به کار گرفت، ترامپ در پیامی توییتری نوشت: «تبانی روسیه و ترامپ یک دروغ محض است».

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه افزود: « جیمز کلاپر آنچیزی را تصریح کرد که هرکس دیگری از جمله رسانه‌های جعلی نیز می‌دانند و آن این است که هیچ شواهدی مبنی بر تبانی روسیه و ترامپ وجود ندارد».

یتس همچنین به ارتباطات «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی آمریکا با مقامات روسی اشاره کرد و گفت: «ما معتقدیم که با فلین توافقاتی صورت گرفته است».

کلاپر تصریح کرد که هیچ شواهدی مبنی بر تبانی کمپین ترامپ و روسیه مشاهده نکرده است و این در حالی است که یتس حاضر نشد در این خصوص اظهارنظری کند زیرا این نگرانی وجود داشت که اطلاعات محرمانه را فاش کند.

ترامپ در این زمینه گفت: «سالی یتس امروز رسانه‌های جعلی را بسیار ناخرسند کرد زیرا هیچ چیزی جز همان اخبار کهنه و قدیمی را مطرح نکرد».

یتس به پنل سنا گفت که زمانیکه بعنوان دادستان کل موقت آمریکا فعالیت می‌کرده است، در ماه ژانویه به کاخ سفید ترامپ اطلاع داده بود که مایکل فلین با عوامل روس تماس داشته است.

یتس گفت: «ما می‌خواستیم هرچه سریعتر کاخ سفید را در جریان قرار دهیم و به وضوح بگوییم که شما خواستار مصالحه و سازش مشاور امنیت ملی خود با روس‌ها نیستید».

وی ادامه داد اما ترامپ همان موقع فلین را به دلیل دروغگویی یا باج‌گیری از روس‌ها اخراج نکرد و ۱۸ روز دیگر نیز فلین در پست خود باقی ماند و بعد از آن در ۱۳ فوریه از کار برکنار شد که اخبار مربوط به اظهارات دروغینش درباره ارتباط با مقامات روس، آشکار شد.

شهادت یتس بعنوان اولین اظهارات وی در خصوص ارتباطات کمپین ترامپ با مقامات روس از زمانی به حساب می آید که فلین در ماه فوریه از پست خود کناره‌گیری کرد.
منبع: فارس
 
کلمات کلیدی : ترامپ، روسیه، تبانی، انتخابات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.