نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 270182
استاندار خوزستان وزارت نفت را تهدید به شکایت قضایی کرد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۶
مدیر کل محیط زیست استان خوزستان گفت:برای نخستین بار مصوب شد به منظور احیای تالاب هورالعظیم، یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون متر مکعب حق آبه تالاب پرداخت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مقابله با پدیده گرد و غبار، گفت: پس از وقوع حادثه گرد و غبار بهمن ماه سال گذشته در خوزستان که به لحاظ غلظت گرد و غبار و تعداد دفعات وقوع گرد و غبار، استان را با بحرانی جدی مواجه ساخت و سلامت بسیاری از هموطنان را به مخاطره انداخت، حسب تاکید رهبری و پیگیری ویژه رئیس جمهور و البته دغدغه مدیران به خصوص رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دولت طی مصوبه ای در دهه نخست اسفندماه سال گذشته برنامه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار با نگاه ویژه به خوزستان تدوین و وظایف کلیه نهادها و ارگان های مسئول در آن مشخص شد.

لاهیجان زاده با اعلام اینکه اعتباری در حدود ۲۷۰ میلیارد تومان به منظور اجرایی شدن برنامه مصوب تخصیص داده شد، گفت: پس از ابلاغ مصوبه دولت و تخصیص بودجه، جلسات متعددی در وزارت کشور و استان به منظور هماهنگی میان دستگاه های مسئول برای اجرای وظایف تشکیل شد که به طور مثال در جلسه ای که هفته گذشته به ریاست وزیر کشور شکل گرفت کلیه دستگاه ها گزارشی از اقدامات صورت گرفته و برنامه های آینده خود ارائه دادند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: خرید تجهیزاتی به منظور پیش بینی دقیق تر و زود هنگام تر پدیده برای اعلام هشدار به مردم، همچنین شناسایی کانون های گرد و غبار از سوی سازمان هواشناسی؛ تثبیت ۳۰ هزار هکتار از زمین های استان که می تواند در تشدید پدیده گرد و غبار موثر باشد به طریق مالچ پاشی یا بوته کاری و درختکاری و سایر روش های تثبیت کننده خاک از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری؛ تثبیت ۵۰ هزار هکتار از اراضی تحت مدیریت وزارت نفت که در کانون های گرد و غبار قرار دارند از طریق روش های مشابه از سوی این وزارتخانه؛ تامین حق آبه مورد نیاز برای احیای تالاب ها با اولویت تالاب هورالعظیم از سوی وزارت نیرو برخی از وظایف دستگاه ها طبق مصوبه دولت برای مقابله با پدیده گرد و غبار است.

او ادامه داد: بر اساس همین مصوبه وزارت نیرو مکلف به تدوین و پیگیری برنامه های احیای تالاب، وزارت نفت مکلف به ارائه برنامه برای احیای تالاب هورالعظیم در بخش هایی که به واسطه فعالیت های نفتی از بین رفته، وزارت راه و شهرسازی موظف به تجهیز فرودگاه خوزستان به منظور جلوگیری از لغو پروازها در زمان وقوع پدیده گرد و غبار است.

تخصیص یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون متر مکعب حق آبه تالاب هورالعظیم برای نخستین بار

لاهیجان زاده با اشاره به جلسه هفته گذشته شش استاندار حوزه آبریز کرخه با وزیر نیرو، گفت: برای نخستین بار مصوب شد به منظور احیای تالاب هورالعظیم، یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون متر مکعب حق آبه تالاب پرداخت شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: همچنین در این جلسه مقرر شد کلیه طرح ها و پروژه هایی که بیش از آورد رودخانه کرخه است و مانع جریان آب در تالاب هورالعظیم می شود، مورد بازنگری قرار گیرد.

او تغییر الگوی کشت در حاشیه رودخانه کرخه از محصولات پرآب همچون برنج به محصولات کم آب را از دیگر مصوبات مثبت جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی حوزه آبریز کرخه اعلام کرد.

لاهیجان زاده آبرسانی به حوضچه های شماره ۲ و ۳ هورالعظیم و تلاش برای آبرسانی به حوضچه های ۴ و ۵ از زهکش های حوزه دشت آزادگان را از دیگر اقدامات به منظور احیای تالاب هورالعظیم و جلوگیری از تشدید پدیده گرد و غبار در استان برشمرد و گفت: از تمام پتانسیل ها و ظرفیت های داخلی استان برای آب رسانی و احیای هورالعظیم استفاده خواهیم کرد.

استاندار خوزستان وزارت نفت را تهدید به شکایت قضایی کرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اشاره ای هم به بازدید هفته گذشته استاندار و ۱۶ مدیر ارشد خوزستان از تالاب هورالعظیم به منظور بررسی کلیه راهکارهای احیای تالاب داشت و گفت: استاندار ضمن بررسی کلیه فعالیت های وزارت نفت که منجر به خشک شدن تالاب شده است، اعلام کرد که در صورت عدم جبران خسارت وارد شده از سوی وزارت نفت و عدم بازگشت تالاب به شرایط گذشته، طی شکایتی قانونی، تخلف وزارت نفت را از مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد.

او گفت: طی جلسه چهارشنبه گذشته استانداری با حضور نمایندگان اداره آب و برق، محیط زیست، شیلات و جهاد کشاورزی، کلیه دستگاه های مسئول موظف شدند ظرف یک هفته طرح های کارشناسی خود برای آب رسانی به هورالعظیم را برای انجام مطالعات دقیق تر، ارائه دهند.

تخصیص ۲۰ میلیارد تومان به سازمان جنگل ها

لاهیجان زاده ادامه داد: معاون عمرانی استاندار در کارگروه گرد و غبار استان که هفته گذشته تشکیل شد با اعلام تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به سازمان جنگل ها، معادن و آبخیزداری به منظور تثبیت کانون های گرد و غبار بر طبق وظایف محوله، همچنین تخصیص ۲۰ میلیارد تومان به وزارت نفت تخصیص برای انجام برنامه ها و تعهداتش، از عزم جدی دولت برای مقابله با پدیده گرد و غبار خبر داد.

او گفت: همچنین سازمان حفاظت محیط زیست جدای از مصوبات دولت، یک میلیارد تومان اعتبار به استان خوزستان ویژه تکمیل پروژه آب رسانی از رودخانه کارون به تالاب شادگان و تجهیز ۲۰ ایستگاه سنجش آلودگی هوا برای برای مقابله با پدیده گرد و غبار تخصیص داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اعلام اینکه پروژه آب رسانی از رودخانه کارون به تالاب شادگان طی پنج ماه آینده تکمیل خواهد شد، گفت: این پروژه منجر به انتقال حدود ۵۰ میلیون متر مکعب آب از رودخانه کارون به تالاب شادگان خواهد شد.

لاهیجان زاده بررسی تاثیر کاشت گونه های مختلف گیاهی در کاهش تاثیر پدیده گرد و غبار، همچنین بررسی کلیه طرح های ارسالی از سوی محققان و متخصصان حوزه گرد و غبار را از دیگر پیگیری های اداره تحت مدیریت خود برشمرد و افزود: از آنجا که زمان درختکاری در خوزستان از ابتدای آبان ماه آغاز می شود، برای شناخت و تعیین گونه مناسب کشت، فرصت کافی وجود دارد.

کاهش ۴۶ درصدی بارندگی خوزستان در سال زراعی ۹۳_ ۹۴

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان کاهش آورد رودخانه کارون و تشدید پدیده خشکسالی در استان به گونه ای که بارندگی های استان طی سال زراعی۹۳_ ۹۴ با کاهش ۴۶ درصدی همراه بوده، همچنین وضعیت مشابه و چه بسا شدیدتر در کشور همسایه عراق را از جمله عوامل موثر بر تشدید پدیده گرد و غبار استان دانست و تصریح کرد: اگر چه در بهمن ماه با کانون داخلی پدیده گرد و غبار درگیر بودیم ولی عمده پدیده گرد و غبار ایران متاثر از کانون های خارجی به ویژه از عراق و در برخی مواقع عربستان است.

او آب گیری و احیای تالاب هورالعظیم در ایران و آب گیری و احیای تالاب های بین النهرین در عراق را از موثرترین اقدامات در کاهش پدیده گرد و غبار اعلام کرد و گفت: رایزنی های متعددی در حوزه بین المللی از سوی وزارت امورخارجه ایران در این خصوص صورت گرفته است.

۸۰ درصد گرد و غبار ایران ناشی از کانون های خارجی است

لاهیجان زاده ابراز امیدواری کرد: با آبگیری تالاب های عراق از منبع آب جمع شده پشت سدهای این کشور، شاهد کاهش چشمگیر پدیده گرد و غبار در ایران باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: با توجه به آمار به دست آمده از بررسی تعداد روزهای وقوع پدیده گرد و غبار می توان اعلام کرد به طور تقریبی ۸۰ درصد گرد و غبار ایران ناشی از کانون های خارجی به ویژه عراق و ۲۰ درصد آن ناشی از کانون های داخلی است.
 
رضا
۱۳۹۴-۰۲-۱۸ ۱۸:۵۷:۱۱
استاندار بالاخره یکاری کرد بقیه مردم هم کاری کنن (2876458) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۸ ۲۰:۲۲:۵۵
حفظ محیط زیست واجبترین کار در کشور است (2876582) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۸ ۲۲:۴۶:۳۷
آفرین به شجاعت و غیرتت...
دولت و محیط زیست که فقط بلده شعار بده (2876788) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۰۹:۲۰:۰۴
دولت عليه دولت شكايت كند؟؟؟؟
حرفي ميزنيد ها؟؟؟
دولت قبل هركاري دلش خواست انجام داد حالا ميخواهيد از همديگه شكايت كنيد؟ (2877344) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.